Diş Çürüğü

Diş Çürüğü

Son dakika diş çürüğü haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan diş çürüğü gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan diş çürüğü haber sayfamızda...

Diş Çürüğü

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 232 diş çürüğü haberi bulunmuştur.
'Akıllı değil' diye vitaminli tek lokma verilmedi! Acıdan kıvrandıran 'çürük diş' deneyi
'Akıllı değil' diye vitaminli tek lokma verilmedi! Acıdan kıvrandıran 'çürük diş' deneyi Her gün öğünlerine aslında tüketilmemesi gereken miktarda şeker ekleniyor, bazılarına ise vitamin içeren tek bir besin dahi verilmiyordu. Zihinsel engelli oldukları için en fazla bir sebzeden daha akıllı görülen, insan yerine dahi konulmayan bu insanların yaşadıkları dehşet ise her detayıyla iç acıtıyor.
13.04.2024 Yaşam
Dişleri patır patır dökebilir! Büyük hata: İftar bitince neden şekersiz sakız çiğnemeliyiz?
Dişleri patır patır dökebilir! Büyük hata: İftar bitince neden şekersiz sakız çiğnemeliyiz? Tükürüğümüz ağız içerisinde yıkama yaparak antibakteriyel bir savunma sağlar. Ramazan ayında su tüketiminin azalmasına bağlı olarak tükürüğümüzün bu görevini yerine getirmesinde düşüş görülür. Tam da bu süreçte yapılan birkaç hata var ki dişlerimizi çürütme etkisi çok yüksek. İşte şekersiz sakız gerçeği.
27.03.2024 Genel Sağlık
Diş çürüğünü bitirmek bu kadar basit! Meğer Hindistan cevizi 20 dakikada etki ediyormuş
Diş çürüğünü bitirmek bu kadar basit! Meğer Hindistan cevizi 20 dakikada etki ediyormuş Diş çürüğü oldukça yaygın bir sorundur. Ancak önlemek için çoğu zaman basit adımlar atmak yeterli. İşte diş çürüğünü önlemek için uygulayabileceğiniz 8 basit yöntem.
16.03.2024 Genel Sağlık
Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Ramazan'da Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?
Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Ramazan'da Oruçluyken Ağız Kokusu Nasıl Engellenir? Halitozis şeklinde de isimlendirilen ağız kokusu; problem yaşayan kişiler adına utanç verici veya endişeye sebep olan bir problemdir. Ağız kokusu; yetersiz ağız hijyeni sebebiyle oluşmuyorsa problemin altında değişik bir tıbbi sebep olabilir. Peki ağız kokusu neden olur, nasıl giderilir? Oruçluyken ağız kokusu nasıl engellenir? İşte detaylar...
11.03.2024 Sağlık
Adeta doğal birer diş fırçası! Gün boyu taze nefes için bu besinleri tüketin
Adeta doğal birer diş fırçası! Gün boyu taze nefes için bu besinleri tüketin Hayatının belli döneminde herkes ağız kokusu yaşamış olabilir. Diş macununuz nefesinizi tüm gün ferah tutmuyorsa, evde kendinize ağız kokunuza iyi gelecek yöntemler bulabilirsiniz. İşte ağız kokunuza iyi gelecek bazı ipuçları.
20.10.2023 Genel Sağlık
Ne çürük ne bakteri bırakıyor! Dişleri porselen gibi yapan Hindistan cevizi yağı mucizesi
Ne çürük ne bakteri bırakıyor! Dişleri porselen gibi yapan Hindistan cevizi yağı mucizesi Mükemmel bir gülümsemeye ve sapasağlam dişlere sahip olmak hemen herkesin hayali. Ancak sağlıklı ve estetik dişler için diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak tek çözüm değil! İşte sağlam ve beyaz dişlere sahip olmak için yapabileceğiniz 8 şey.
7.10.2023 Genel Sağlık
3 yaşa kadar pirinç, 3'ten 6'ya kadar bezelye tanesi büyüklüğünde olmalı! 'Çürüğe karşı korumada etkili'
3 yaşa kadar pirinç, 3'ten 6'ya kadar bezelye tanesi büyüklüğünde olmalı! 'Çürüğe karşı korumada etkili' Yıllar içinde yapılmış pek çok bilimsel çalışma da flörürlü diş macunuyla düzenli olarak fırçalanan dişlerin ağız sağlığına sahip olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar ise özellikle çocuk diş macunlarındaki flor oranına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek olası bir kötü senaryonun çocuklarda diş çürümelerine sebep olabileceğini hatırlatıyor.
18.09.2023 Genel Sağlık
Geç kalma ve ödev telaşı çocukların dişlerini çürütüyor
Geç kalma ve ödev telaşı çocukların dişlerini çürütüyor Okulların açılmasıyla birlikte çocukların ağız ve diş bakımı alışkanlıklarında da değişiklik yaşanıyor. Uzman Dt. Canan Sarıkaya, sabah okula geç kalma, akşam da ödev telaşının diş fırçalama alışkanlığını aksattığını söyleyip aileleri uyardı.
15.09.2022 Çocuk Sağlığı
Basit diş ağrılarından kolayca kurtulmanın yolları
Basit diş ağrılarından kolayca kurtulmanın yolları Diş ağrısının birçok farklı nedeni olabiliyor. Diş ağrısıyla oluşan şikayetler ve belirtiler de kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Ağrı, bazı kişilerde aralıklı olarak meydana gelebileceği gibi bazı kişilerde ise sürekli devam edebiliyor. Peki diş ağrılarından kurtulmanın basit bir yolu var mı? Diş Hekimi Arzu Tekkeli anlattı.
28.08.2022 Genel Sağlık
Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri
Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri Hafif düzeyde bir zonklama ile ya da keskin ve şiddetli düzeyde ortaya çıkabilen ağrı ya da sızı diş çürüğünün başlıca yan etkisini oluşturur. Bazı durumlarda diş hekimine hemen görünmek mümkün olmayabilir. Diş hekimi randevusu beklerken evde uygulanabilmesi mümkün olan doğal çözümleri sizler için derledik.
6.07.2022 Sağlık
Diş Ağrısı Ateş Yapar Mı? Çürük Diş Ateşe Sebebiyet Verir Mi?
Diş Ağrısı Ateş Yapar Mı? Çürük Diş Ateşe Sebebiyet Verir Mi? Dişin içerisinde bulunan sinirler, pulpa, dokular veya kan damarları ile dolu olan ve yumuşak bir yapıya sahip olan yapılardır. Bahsedilen pulpa sinirleri insan bedenideki en hassas sinirler içerisinde yer alır. Bu sinirlerin tahriş olması ya da bakteri ile enfekte olması durumunda apseye ve şiddetli düzeyde olan ağrıya neden olabilmektedir. Diş ağrısının ateşe yol açıp açmadığını ve çürüklerin ateşe neden olup olmayacağı sizler için derledik.
6.07.2022 Sağlık
D vitamini dişlerde çürük oluşumunu engelliyor
D vitamini dişlerde çürük oluşumunu engelliyor Pandemiyle birlikte sağlığımız için çok daha önemli gelen D vitamini kullanımı, diş çürüklerinin engellenmesinde de önemli bir yere sahip. Diş Hekimi Doç. Dr. Fatıma Betül Baştürk, dişlerde çürük oluşumunun nasıl engellenebileceğini anlattı.
23.05.2022 Genel Sağlık
Dikkate alınmazsa diş kaybına yol açabilen 4 yaygın neden
Dikkate alınmazsa diş kaybına yol açabilen 4 yaygın neden Eksik dişleriniz sebebiyle yemek yerken zorlanmak veya gülümserken elinizle ağzınızı kapatmak rahatsız edici olabilir. Bu yüzden ağız bakımını ve düzenli diş hekimi ziyaretlerini ihmal etmemek gerekiyor. Diş kaybının sebeplerini bilmek ve buna uygun alışkanlıklar geliştirmek ya da tedaviye başlamak için Diş Hekimi Pertev Kökdemir, diş kayıplarının 4 yaygın nedenini açıkladı.
22.04.2022 Genel Sağlık
Çocukları süt dişi çürüklerinden korumak için 5 öneri
Çocukları süt dişi çürüklerinden korumak için 5 öneri Küçük çocuklarda bile yaygın bir şekilde görülen diş çürükleri, erken diş kaybına sebep oluyor. Beslenme, konuşma ve çene gelişimini etkileyen süt dişi çürükleri, aynı zamanda çocukların sosyal yaşamda da özgüvenlerini düşürebiliyor. Gece beslenmesi, hazır paket gıdaların tüketimi, dişin gerektiği gibi fırçalanmaması gibi etkenlere bağlı olarak gelişen bu çürüklerin, mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Dt. İlayda Hünler Dönmez, çocuklarda diş çürüklerinin önüne geçmek için ailelere önemli önerilerde bulundu.
29.12.2021 Çocuk Sağlığı
Kekik yağı faydaları nelerdir? Kekik yağı nasıl yapılır ve kullanılır?
Kekik yağı faydaları nelerdir? Kekik yağı nasıl yapılır ve kullanılır? Nane ailesinin bir üyesi olan kekik yemek dışında da pek çok şeyde kullanılmaktadır. Şifalı bitkiler arasında yer alan kekiğin yağı da bulunur. Kendisi gibi yayığının da faydası çoktur. Kekik yağı antikçağlardan bu yana tıbbi yöntem olarak kullanılmıştır. Soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonları temizlemeye yardımcı olur ve öksürüğe iyi gelir. Ciltteki sivilcelere ve saça faydaları vardır. Ancak bebeklerde kullanılması önerilmez. Kekik yağı faydaları nelerdir? diyorsanız “Kekik yağı nasıl yapılır ve kullanılır?” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.
3.12.2021 Genel Sağlık
Diş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Diş ağrısına evde doğal çözümler
Diş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Diş ağrısına evde doğal çözümler Diş ağrısı insanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler. Diş ağrıları dişteki çürüğün, 20’lik diş ve diş eti ve iltihaplanmanın habercisi olabilir. Pek çok farklı nedenlerden ortaya çıkan diş ağrısı için kesinlikle doktora başvurulmalı. Şiddetli, keskin, saplanma ve zonklayıcı şekilde ağrılar için evde doğal yapılan doğal yöntemler ile ağrının şiddeti azaltılabilir. Soğuk kompresi karanfil, sarımsak gibi doğal yöntemler doktora başvurmadan önce ağrının dindirilmesine yardımcı olur ancak kesin çözüm için diş hekimine başvurulmalıdır. Diş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? diş ağrısına evde kesin çözüm içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.
3.12.2021 Alternatif Tıp
Hangi besinlerde kalsiyum var? En çok kalsiyum içeren yiyecekler nelerdir?
Hangi besinlerde kalsiyum var? En çok kalsiyum içeren yiyecekler nelerdir? Kalsiyum nelerde bulunur, kalsiyumun bulunduğu besinler ve faydaları nelerdir sorusu son günlerde en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Yapılan çalışmalarda kalsiyum ağırlıklı besinler tüketmek, zayıflamaya ve çeşitli kanser hastalıklarının önlenmesine yardımcı oluyor. Kalsiyum takviyeleri dışında kalsiyumun bulunduğu besinleri tüketerek bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kalsiyum nelerde bulunur, kalsiyumun bulunduğu besinler ve faydaları nelerdir diyorsanız işte cevapları…
Sağlıklı gıdalar dişleri olumsuz etkiler mi?
Sağlıklı gıdalar dişleri olumsuz etkiler mi? Hangi yaşta olursanız olun diş çürüklerinin nedenleri aynıdır. Diş çürüğü, günlük hayatta sıklıkla tüketilen şekerle beslenen ve çürüklere neden olan bakteri içeren plaklar oluştuğunda meydana gelir. Çürükler, şekeri metabolize eden ve diş yapınızı eriten aside dönüştüren bakterilerden kaynaklanır. Özellikle şekerli yiyecekler tüketmenin plak ve diş çürümesine neden olduğunu belirten Diş hekimi Şahin Durmuş, gıdaların diş üzerindeki etkilerini sizler için anlattı. - PEMBENAR ÖZEL
20.09.2021 Genel Sağlık
Diş Ağrısı Ateş Yapar Mı? Çürük Diş Ateşe Sebebiyet Verir Mi?
Diş Ağrısı Ateş Yapar Mı? Çürük Diş Ateşe Sebebiyet Verir Mi? Dişin içerisinde bulunan sinirler, pulpa, dokular veya kan damarları ile dolu olan ve yumuşak bir yapıya sahip olan yapılardır. Bahsedilen pulpa sinirleri insan bedenideki en hassas sinirler içerisinde yer alır. Bu sinirlerin tahriş olması ya da bakteri ile enfekte olması durumunda apseye ve şiddetli düzeyde olan ağrıya neden olabilmektedir. İşte detaylar...
11.09.2021 Sağlık
Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri
Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Tedavi Yöntemleri Hafif düzeyde bir zonklama ile ya da keskin ve şiddetli düzeyde ortaya çıkabilen ağrı ya da sızı diş çürüğünün başlıca yan etkisini oluşturur. Bazı durumlarda diş hekimine hemen görünmek mümkün olmayabilir. Diş hekimi randevusu beklerken evde uygulanabilmesi mümkün olan doğal çözümleri sizler için derledik.
10.09.2021 Sağlık
Dişler Neden Çürür? Diş Çürüklerine Neler Sebep Olur, Nasıl Tedavi Edilir?
Dişler Neden Çürür? Diş Çürüklerine Neler Sebep Olur, Nasıl Tedavi Edilir? Diş sağlığına çok dikkat edilmesi gerekir. Dişler her insan için ön planda olduğundan bakımlarının günlük olarak yapılması önemlidir. Dişlerin bazı nedenlerden dolayı çürüyebilir. Pek çok insan diş çürüklerini nasıl engelleneceği konusunda araştırmalar yapıyor. Dişler neden çürür? Diş çürüklerine neler sebep olur, nasıl tedavi edilir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
10.09.2021 Sağlık
Tat Alma Bozukluklukları Nelerdir? Tat Alamama Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?
Tat Alma Bozukluklukları Nelerdir? Tat Alamama Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir? Tat alma bozuklukları, farklı hastalıkların ön belirtileri olabilmektedir. Basit rahatsızlıklar sonrasında da vücut üzerinde etkilerden bir tanesidir. Ancak ciddi olan bazı rahatsızlıklarda, ilk evreler içerisinde tat alma duyusunu zayıflatmaktadır. COVID-19’da bu rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Tat alma duyusu hangi rahatsızlıklarda görülmektedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
8.09.2021 Sağlık
Karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenme diş çürüğü sebebi
Karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenme diş çürüğü sebebi Günümüzde giderek yaygınlaşan sağlıksız beslenme alışkanlıkları diş çürüklerini de yaygınlaştırıyor. Özellikle de şeker, karbonhidrat ve asitli gıdaların ağırlıklı olarak tüketilmesinin ve diş temizliğine önem verilmemesinin dişlerin hızla çürümesine yol açtığını belirten Diş Hekimi Arzu Tekkeli konu hakkında bilgi verdi.
13.08.2021 Genel Sağlık
Ramazan Bayramı'nda diş sağlığını korumak isteyenler neler yapmalı?
Ramazan Bayramı'nda diş sağlığını korumak isteyenler neler yapmalı? Ramazan Bayramı’nda şekerlemeler ve tatlı tüketimi artıyor. Bayram boyunca şekerli gıda tüketimine dikkat edilmesine gerektiğini belirten Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, tatlı gıdalar sonrası bol su içilmesini ve dişlerin fırçalanmasını önerdi. Özellikle Ramazan ayı boyunca su tüketiminin azalması nedeniyle gün içerisinde su tüketimi çok önemli. İşte diş sağlığına korumak isteyenler için tavsiyeler...
12.05.2021 Genel Sağlık
Çocuklarda diş çürükleri farklı sebeplerden kaynaklanıyor
Çocuklarda diş çürükleri farklı sebeplerden kaynaklanıyor Çocuklarda görülen diş çürüklerinin beslenme şeklinden genetik faktörlere, ağız bakımından uzak durulması gereken besinlere kadar çeşitli nedenleri olabileceğini belirten Pedodonti Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Dilek Özge Yılmaz konu hakkında bilgi verdi. İşte detaylar...
12.05.2021 Çocuk Sağlığı

Benzer Haber Etiketleri

Diş Çürüğü ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.