Doğu Anadolu Gözlemevi

Doğu Anadolu Gözlemevi

Son dakika Doğu Anadolu Gözlemevi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Doğu Anadolu Gözlemevi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Doğu Anadolu Gözlemevi haber sayfamızda...

Doğu Anadolu Gözlemevi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 75 doğu anadolu gözlemevi haberi bulunmuştur.
Avrupa’nın en büyük teleskobunun aynası için herkes seferber oldu
Avrupa’nın en büyük teleskobunun aynası için herkes seferber olduTürkiye’nin 2023 Vizyon Projeleri arasında yer alan, tamamlandığında Avrupa’nın en büyük teleskobuna sahip olacak Doğu Anadolu Gözlemevi’nin (DAG) dün Rusya’dan getirilen 4 metre çapındaki aynası sabah TIR'a yüklenerek Konaklı Dağı'na yola çıktı. Özel koruma altında aynayı taşıyan TIR, 40 kilometrelik mesafeyi 5 saatte gidecek.
28.11.2021Ekonomi
Avrupa'nın en büyüğü! Dev kargo uçağıyla Erzurum'a getirildi
Avrupa'nın en büyüğü! Dev kargo uçağıyla Erzurum'a getirildiTürkiye’nin 2023 Vizyon Projeleri arasında yer alan, tamamlandığında Avrupa’nın en büyük teleskobuna sahip olacak Doğu Anadolu Gözlemevi’nin (DAG) 4 metre çapındaki aynası, Rusya’dan havalanan dev kargo uçağıyla Erzurum’a getirildi.
27.11.2021Gündem
Doğu Anadolu Gözlemevi'nde yalıtım ve performans testine başlanıyor
Doğu Anadolu Gözlemevi'nde yalıtım ve performans testine başlanıyorTürkiye'nin 2023 Vizyon Projeleri arasındaki en büyük temel bilim yatırımlarından Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) tamamlanan bölümlerinde kış dönemi için hem yalıtım hem de performans testlerine başlanacağı bildirildi.
4.11.2021Teknoloji
DAG teleskobu Türkiye'yi astronomik gözlemlerde geliştirecek
DAG teleskobu Türkiye'yi astronomik gözlemlerde geliştirecekTürkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Milli Uzay Programı'nın önemli hedeflerinden biri olan altyapının güçlendirilmesine hizmet edecek Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) teleskobunun ayna montesinin tamamlanmasının ardından bu yılın sonunda ışık almaya başlamasını hedeflediklerini belirterek, "DAG teleskobu, Türkiye'yi astronomik gözlemlerde söz sahibi yapacak." dedi.
1.03.2021Teknoloji
Gözlemevi için teleskop Erzurum'a ulaşıyor!
Gözlemevi için teleskop Erzurum'a ulaşıyor!Türkiye'nin 2023 vizyon projeleri arasında bulunan ve astronomi ile uzay bilimine önemli katkı sunacak Doğu Anadolu Gözlemevi'ne (DAG) kurulacak teleskobu taşıyan tır konvoyunun, 26 Şubat Cuma günü Erzurum'da olması bekleniyor.
24.02.2021Teknoloji
Erzurum'da, astronomi ve uzay araştırmaları için 'teleskop'
Erzurum'da, astronomi ve uzay araştırmaları için 'teleskop'Erzurum'da, astronomi ve uzay bilimine önemli katkı sunacak Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG), İtalya'dan getirilen teleskopla ilk ışığı almak için gün saymaya başladı.
16.02.2021Teknoloji
Türkiye'nin en büyük optik ve kızılötesi teleskobu, ilk ışığı 2022'de alacak
Türkiye'nin en büyük optik ve kızılötesi teleskobu, ilk ışığı 2022'de alacakCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli Uzay Tanıtım Programı'nda gündeme getirdiği, Türkiye'nin en büyük optik ve kızılötesi teleskobu, 2022'de ilk ışığı alacak. Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) yol dışındaki altyapısının yüzde 95'i ise tamamlandı. Kubbesinin yüzde 90'lık bölümü tamamlanan gözlemevinin, uzay bilimleri çalışmalarına büyük katkı sağlaması bekleniyor.
10.02.2021Haberler
Türkiye'nin en büyüğü! Işık için gün sayıyor
Türkiye'nin en büyüğü! Işık için gün sayıyorCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli Uzay Tanıtım Programı'nda gündeme getirdiği, Türkiye'nin en büyük optik ve kızılötesi teleskobu, 2022'de ilk ışığı alacak. Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) yol dışındaki altyapısının yüzde 95'i ise tamamlandı. Kubbesinin yüzde 90'lık bölümü tamamlanan gözlemevinin, uzay bilimleri çalışmalarına büyük katkı sağlaması bekleniyor.
10.02.2021Gündem
‘2023’te Ay’a gideceğiz’
‘2023’te Ay’a gideceğiz’Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin ‘Milli Uzay Programı’nı tanıttı. Türkiye’nin 10 yıllık uzay hedeflerini açıklayan Erdoğan, 2023’te Ay ile ilk temasın gerçekleştirileceğini söyledi. Erdoğan, bir Türk vatandaşının da uzaya gönderileceğini kaydetti.
10.02.2021Siyaset
Son dakika: Erdoğan 10 uzay hedefini tek tek açıkladı! Dünyaya duyurdu: 2023'te Ay'a gidiyoruz
Son dakika: Erdoğan 10 uzay hedefini tek tek açıkladı! Dünyaya duyurdu: 2023'te Ay'a gidiyoruzGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu, 10 uzay hedefini tek tek müjdeledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydumuz İmece'nin entegrasyon işlemleri tamamlandı, testleri sürüyor." ifadelerine yer verdi. Erdoğan, "2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay'a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz." şeklinde konuştu. Erdoğan "Uzay Programı'ndaki onuncu ve son hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermektir." dedi. Erdoğan'ın tanıttığı Türkiye'nin Milli Uzay Programı Rus ve ABD basınında da yankı uyandırdı
9.02.2021Siyaset
‘Uzay insanı yetişecek, uzay hukuku çalışılacak’
‘Uzay insanı yetişecek, uzay hukuku çalışılacak’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uzay Programı’nı 9 Şubat’ta açıklayacak. Programda “uzay insanı” yetiştirmenin yanı sıra fırlatma sistemi, altyapı gibi somut projeler yer alacak.
6.02.2021Ekonomi
Doğu Anadolu Gözlemevi uzaydan gelecek ışık için gün sayıyorr
Doğu Anadolu Gözlemevi uzaydan gelecek ışık için gün sayıyorrErzurum'da, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Atatürk Üniversitesinin desteğiyle yapımına devam edilen, alt yapısının yüzde 95’i, bina ve kubbelerin de yüzde 90'lık bölümü tamamlanan Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) uzayı gözlemlemek için adeta gün sayıyor.
21.10.2020Haberler
Son dakika... 3 bin 170 rakımlı tepeye kuruldu! İlk ışık için gün sayıyor
Son dakika... 3 bin 170 rakımlı tepeye kuruldu! İlk ışık için gün sayıyorGelen son dakika haberine göre; Erzurum'da, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Atatürk Üniversitesinin desteğiyle yapımına devam edilen, alt yapısının yüzde 95’i, bina ve kubbelerin de yüzde 90'lık bölümü tamamlanan Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) uzayı gözlemlemek için adeta gün sayıyor.
21.10.2020Teknoloji
Doğu Anadolu Gözlemevi gelecek yıl açılacak
Doğu Anadolu Gözlemevi gelecek yıl açılacakTURKSAT, Türkiye Uzay Ajansı, EMEA Uzay Operatörleri Birliği’nin desteğiyle online olarak gerçekleştirilen 5. Küresel Uydu ve Uzay Fuarı - Global Sat Show, bugün başladı. Fuarın ilk gününde ESOA Genel Sekreteri Aarti Holla-Maini tarafından yönetilen ilk webinarda ‘Türkiye Uzay Ajansı ve Stratejisi’ konuşuldu. Online toplantının konuşmacılarından olan Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Yıldırım, Türkiye'nin uzay yolculuğunun kısa zamanda gerçekleştirileceğini açıkladı.
1.09.2020Teknoloji
Atatürk Üniversitesi Türkiye için uzayı gözleyecek
Atatürk Üniversitesi Türkiye için uzayı gözleyecekAtatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, üniversite bünyesindeki Doğu Anadolu Gözlemevi'nin sadece uzay bilimlerinde değil uzay teknolojileri ve atmosfer bilimlerinde de büyük atılımlar yapılmasına fırsat sağlayacağını bildirdi.
10.07.2020Populer Bilim
Türkiye’nin en büyük gözlemevi Erzurum’da yükselmeye devam ediyor
Türkiye’nin en büyük gözlemevi Erzurum’da yükselmeye devam ediyorCumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının desteklediği ve Atatürk Üniversitesinin yürütücülüğünü üstlendiği, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 Vizyon projeleri arasında yer alan Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) Projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
11.09.2019Haberler
7 yıl önce başlamıştı! Tamamlandı...
7 yıl önce başlamıştı! Tamamlandı...Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde hizmet verecek olan ve 7 yıl önce Erzurum'daki 3170 rakımlı Konaklı Karakaya Tepeleri'nde yapımına başlanan Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) altyapı çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.
30.07.2019Ekonomi
Tamamlandı! Türkiye'nin en büyük çaplı ve ilk...
Tamamlandı! Türkiye'nin en büyük çaplı ve ilk...Türkiye'nin en büyük çaplı ve ilk kırmızı ötesi  teleskobunun yer alacağı Doğu Anadolu Gözlemevi'nin ileriye dönük optik  kalitesini artıracak Derotator 2'nin (DR2) tasarımının tamamlandığı bildirildi.
17.03.2019Gündem
İmzalar atıldı! Avrupa’nın ikinci, Türkiye’nin ise en büyüğü olacak...
İmzalar atıldı! Avrupa’nın ikinci, Türkiye’nin ise en büyüğü olacak...Atatürk Üniversitesi (ATAÜ) ile Işık Üniversitesi arasında Türkiye'nin en büyük çaplı ve ilk kırmızı ötesi teleskobuna sahip olacak Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) hayata geçirilmesinde rol oynayacak bilimsel ve eğitsel çalışmalar alanında 2 protokol imzalandı.
25.02.2019Gündem
İmzalar atıldı! Avrupa’nın ikinci, Türkiye’nin ise en büyüğü olacak...
İmzalar atıldı! Avrupa’nın ikinci, Türkiye’nin ise en büyüğü olacak...Atatürk Üniversitesi (ATAÜ) ile Işık Üniversitesi arasında Türkiye'nin en büyük çaplı ve ilk kırmızı ötesi teleskobuna sahip olacak Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) hayata geçirilmesinde rol oynayacak bilimsel ve eğitsel çalışmalar alanında 2 protokol imzalandı.
25.02.2019Gündem
Türkiye’nin uzaya bakan gözü 2020’de açılıyor
Türkiye’nin uzaya bakan gözü 2020’de açılıyorDünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip üç gözlemevi arasında yer alacak Doğu Anadolu Gözlemevi 2020’de faaliyete geçecek. Tesis halka açık olacak.Türkiye’nin en büyük uzay araştırma projeleri arasında yer alan Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) için geri sayım başladı. Erzurum’da 3 bin 170 rakımlı Konaklı Karakaya Tepeleri’ne inşa edilen Doğu Anadolu Gözlem Evi, sınıfında tek olma özelliği taşıyan teleskop donanımı ile uzayın derinliklerini yer küreye taşıyacak. Dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip 3 gözlemevi arasında yer alacak Doğu Anadolu Gözlemevi 2020 yılı içinde faaliyete geçecek. Gözlemevinin hizmete girmesiyle birlikte, dünyanın önde gelen astrofizik ve uzay bilim insanları Erzurum’a akın edecek.
11.09.2019Yaşam
Türkiye’nin uzaya bakan gözü 2020’de açılıyor
Türkiye’nin uzaya bakan gözü 2020’de açılıyorDünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip üç gözlemevi arasında yer alacak Doğu Anadolu Gözlemevi 2020’de faaliyete geçecek. Tesis halka açık olacak.
28.08.2018Gündem
Uzay gözlemleri için Işık’tan büyük buluş
Uzay gözlemleri için Işık’tan büyük buluşIşık Üniversitesi bünyesindeki Optomekatronik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (OPAM) geliştirdiği Derotator Sistemi ile astronomlara bilimsel çalışmalarında kolaylık sağlayacak. Uzay ve havacılık alanında kullanılan milli teknolojilerin geliştirilmesi açısından önem taşıyan Derotator sistemi, DAG teleskobuna entegre edilecek ve teleskobun odaklarında oluşan görüntüyü, daha önce dünya üzerindeki hiçbir teleskopta eşi görülmemiş hassasiyette sabitleyecek.
12.06.2018Gündem
Doğu Anadolu Gözlemevi kızılötesini de 'görecek'
Doğu Anadolu Gözlemevi kızılötesini de 'görecek'Dünyada uzayın en iyi izleneceği merkezlerden olup, optik özellikleri bakımından dünyada tek olan teleskobun bulunacağı, Erzurum'daki Doğu Anadolu Gözlemevi'nde (DAG), Türkiye'de ilk kez  kızılötesi bölgede de gözlem yapılabilecek.
12.12.2017Ekonomi
Doğu Anadolu Gözlemevi kızılötesini de 'görecek'
Doğu Anadolu Gözlemevi kızılötesini de 'görecek'Dünyada uzayın en iyi izleneceği merkezlerden olup, optik özellikleri bakımından dünyada tek olan teleskobun bulunacağı, Erzurum'daki Doğu Anadolu Gözlemevi'nde (DAG), Türkiye'de ilk kez  kızılötesi bölgede de gözlem yapılabilecek.
12.12.2017Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Doğu Anadolu Gözlemevi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.