Göbeklitepe

Göbeklitepe

Son dakika Göbeklitepe haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Göbeklitepe gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Göbeklitepe haber sayfamızda...

Göbeklitepe

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 519 gobeklitepe haberi bulunmuştur.
En çok Anadolu Medeniyetleri’nden etkilendik
En çok Anadolu Medeniyetleri’nden etkilendik Uluslararası Müzecilik Derneği tarafından sosyal medya platformları, Heritage İstanbul 2021 ile çeşitli okul ve üniversite öğrencileri arasında gerçekleştirilen ankete göre Anadolu Medeniyetleri Müzesi Türkiye’de en çok iz bırakan müze olurken, dünyada görülmek istenen müzelerin başında Paris’teki Louvre Müzesi yer aldı.
29.07.2021Kültür Sanat
Kuşbakışı Göbeklitepe
Kuşbakışı GöbeklitepeTarihin sıfır noktasına farklı bir açıdan bakmaya ne dersiniz? Göbeklitepe’de kısa süre önce başlayan balon turlarıyla ören yerini havadan keşfedebilirsiniz
25.07.2021Pazar
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 44 antik kent
Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken 44 antik kentTürkiye, tarih boyunca insanlığa yön vermiş medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği bir coğrafya olma özelliği taşıyor. Daha yerleşik hayata geçilmemiş olan dönemlerde bile Göbeklitepe ve Nevala Çori gibi olağanüstü yapıların kurulduğu Anadolu toprakları sonrasında tarihteki ilk kentleşme örneklerinden biri olan Çatalhöyük gibi yerleşimlere de ev sahipliği yapmakta. Doğa güzelliklerinin yanı sıra tarihi mirasıyla hayranlık uyandıran Türkiye'de 18 yer UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. 85 bölge ise UNESCO'nun Geçici Dünya Mirası Listesi'nde. Böylesi zengin bir coğrafyayı hakkıyla gezebilmek için elbette çok uzun yıllar gerekiyor. Demir Çağı'ndan Orta Çağ'a kadar onlarca yerleşimin kurulduğu Anadolu coğrafyasında mutlaka görmeniz gereken 44 antik kenti sıraladık. Ancak Türkiye'nin farklı bölgelerinde görülmeye değer daha nice antik yerleşimin bulunduğunu da hatırlatmış olalım.
22.07.2021Tatil
Güneydoğu turizminde Kurban Bayramı hareketliliği
Güneydoğu turizminde Kurban Bayramı hareketliliğiKültür, inanç ve gastronomi turizminin önemli merkezlerinden Gaziantep, Şanlıurfa ve Adıyaman'da Kurban Bayramı hareketliliği yaşanıyor.
22.07.2021Ekonomi
'Çimento sektörünün çok yönlü gelişimi için çalışıyoruz'
'Çimento sektörünün çok yönlü gelişimi için çalışıyoruz'Sektörün çatı kuruluşlarından Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), çimento endüstrisinin çok yönlü gelişimi için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
21.07.2021Vitrin
Bakan Ersoy bu yılın turizm hedefini açıkladı
Bakan Ersoy bu yılın turizm hedefini açıkladıKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CnnTürk'de Cüneyt Özdemir'in sunduğu 5N1K programına konuk oldu. Bakan Ersoy, bu yılki turizm hedeflerini revize ettiklerini belirterek, "Hedefleri 25 milyon turist, 20 milyar dolar gelir beklenti olarak düzelttik. Şu anda iyi de gidiyor, inşallah hedeflere ulaşacağız. Ama gönlümdeki hedefi sorarsanız 30 milyon turist, 23 milyar dolar gelir." dedi.
17.07.2021Kültür Sanat
İtalyan tasarım günlerine muhteşem final
İtalyan tasarım günlerine muhteşem finalİtalya İstanbul Başkonsolosluğu önderliğinde organize edilen ve Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen İtalyan Tasarım Günleri muhteşem bir final ile sona erdi. 29 Haziran’da “Made in Italy için Sürdürülebilir Yeni Bir Başlangıca Yönelik Zorluklar” teması ile startı verilen tasarım günleri, Türkiye’nin farklı noktalarından canlı bağlantıların yapıldığı paneller ile tamamlandı.
9.07.2021Vitrin
Göbeklitepe taşı Birleşmiş Milletler binasında sergilenecek
Göbeklitepe taşı Birleşmiş Milletler binasında sergilenecekBirleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezinde sanat eseri olarak sergilenecek Göbeklitepe'de bulunan 5,5 metre yüksekliğindeki 'P18' numaralı dikili taşın birebir kopyası, İstanbul'da Şanlıurfalı arkeolog Ahmet Demirtaş tarafından yapılıyor. Taşın yarı ölçülerinde olacak kopyası, ağustos ayında New York'a gönderilecek ve BM Genel Merkezi'nde Anadolu'dan ikinci eser olarak yerini alacak.
3.07.2021Tatil
Trendyol’dan müzelere tam destek
Trendyol’dan müzelere tam destekTrendyol, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 180’den fazla müze ve özel müzeleri desteklemek amacıyla, “Türkiye’nin Müzeleri Trendyol’da” projesini başlattı.
30.06.2021Ekonomi
Sanat, teknolojiyle buluşuyor
Sanat, teknolojiyle buluşuyorİtalyan Tasarım Günleri, profesyonellerle sanatçıları bir araya getiriyor. Etkinliğin hedefi teknolojinin sanatla bütünleşebileceği yeni bir tasarım anlayışı oluşturmak
28.06.2021Kültür Sanat
Bakan Ersoy, Göbeklitepe yakınında 11 yeni tepenin daha keşfedildiğini bildirdi
Bakan Ersoy, Göbeklitepe yakınında 11 yeni tepenin daha keşfedildiğini bildirdiKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Göbeklitepe çevresindeki 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepemiz var. Buradan detayını ilk kez vermiş olacağız ve artık 12 tepe diyeceğiz. 12 tepe ile ilgili büyük bir çalışma var, tamamlanmak üzere, eylül ayında tanıtımını yapacağız." dedi.
27.06.2021Haberler
Bakan Ersoy'dan Göbeklitepe açıklaması: Artık 12 tepe diyeceğiz
Bakan Ersoy'dan Göbeklitepe açıklaması: Artık 12 tepe diyeceğizSon dakika haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Göbeklitepe çevresindeki 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepemiz var. Buradan detayını ilk kez vermiş olacağız ve artık 12 tepe diyeceğiz. 12 tepe ile ilgili büyük bir çalışma var, tamamlanmak üzere, eylül ayında tanıtımını yapacağız." dedi.
27.06.2021Kültür Sanat
Şanlıurfa'da 5 projenin toplu açılışı ve temel atma töreni yapıldı
Şanlıurfa'da 5 projenin toplu açılışı ve temel atma töreni yapıldıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Şanlıurfa'da Bakanlıkça desteklenen 67 milyon liralık 5 projenin toplu açılışını ve temel atma törenini gerçekleştirdi.
27.06.2021Ekonomi
Parallel Universe Exhibition by Ouchhh sanatseverlerle buluştu
Parallel Universe Exhibition by Ouchhh sanatseverlerle buluştuParallel Universe Exhibition by Ouchhh'un yapay zeka ve sanatı birleştiren eserleri, sanatseverlerle buluştu.
24.06.2021Kültür Sanat
Yapay zekânın sanata dokunuşu
Yapay zekânın sanata dokunuşuDasDas’ın “Parallel Universe” başlıklı ilk dijital sergisi sanatseverlere geçmiş ile geleceği birleştiren farklı bir deneyim sunuyor. Sergi yapay zekâ aracılığıyla sanat tarihinde bir gezi vaat ediyor
20.06.2021Kültür Sanat
Göbeklitepe’ye özel koleksiyon
Göbeklitepe’ye özel koleksiyonTürkiye’nin ilk mücevher markası Storks’un, Göbeklitepe için hazırladığı özel koleksiyon, medeniyetlerin doğduğu şehir Şanlıurfa’da düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.
18.06.2021Cadde
DasDas’tan dijital sergi
DasDas’tan dijital sergiPandemi sebebiyle bir süredir tiyatro oyunlarını online olarak sanatseverlerle buluşturan DasDas, Ataşehir Metropol İstanbul’daki sahnesini dijital bir sergi alanına dönüştürüyor.
10.06.2021Kültür Sanat
Parallel Universe sergisi DasDas’ta kapılarını açıyor
Parallel Universe sergisi DasDas’ta kapılarını açıyorTürkiye’nin en yüksek hacimli kripto para işlem platformu Paribu, kültür sanat alanında yürüttüğü faaliyetlerine bir yenisini daha ekliyor. Anadolu Yakası’nda kültür sanat ve eğlencenin merkezi olan DasDas, Paribu ana sponsorluğunda, dünyaca ünlü eserleriyle bilinen Ouchhh Studio’nun Parallel Universe sergisini sanatseverlerle buluşturuyor.
Şanlıurfa'da kademeli normalleşme süreciyle  turizm hareketliği başladı
Şanlıurfa'da kademeli normalleşme süreciyle turizm hareketliği başladıŞanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül: "Göbeklitepe ile ilgili bir monolit Birleşmiş Milletler'de sergilenecek. Bununla insanlığın dikkati Şanlıurfa'ya çekildi. Pandemiden önce baktığımızda hedefimiz 1 milyonun üzeriydi. Şimdi ki beklentimiz 3 milyon turist ağırlamak. İnanıyorum ki bunu başaracağız" dedi.
6.06.2021Tatil
DasDas'tan yeni bir sergi deneyimi
DasDas'tan yeni bir sergi deneyimiBir süredir DasDas Online üzerinden sevilen tiyatro oyunlarını online olarak tiyatroseverlerle buluşturan DasDas, şimdi de Ataşehir Metropol İstanbul’daki sahnesini dijital bir sergi alanına dönüştürüyor. İlk dijital sergisini Ouchhh Sanat Stüdyosu ile, Zenger küratörlüğünde açmaya hazırlanan DasDas, bünyesinde sanatın farklı tür ve şekillerini buluşturarak daha fazla sanatsevere ulaşmayı hedefliyor. Ouchhh, Zenger ve DasDas işbirliğiyle düzenlenen ve bambaşka atmosferler sunan dört farklı eserden oluşmasıyla Paribu ana sponsorluğunda PARALLEL UNIVERSE adını alan dijital sergi, 11 Haziran’da kapılarını herkese açıyor.
Göbeklitepe'ye 100 bin ziyaretçi
Göbeklitepe'ye 100 bin ziyaretçiUNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan ve 12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe, 4 ayda 100 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, Göbeklitepe'yi yıl sonuna kadar 500 bin kişinin ziyaret etmesinin hedeflendiğini söyledi.
25.05.2021Tatil
Milliyet Arkeoloji'nin yeni sayısı bu Pazar bayilerde
Milliyet Arkeoloji'nin yeni sayısı bu Pazar bayilerdeArkeolojiye dair konuları herkese hitap edecek özel bir anlatımla ele alan Milliyet Arkeoloji Dergisi, kültür mirası bilincini oluşturmak için okurlarıyla buluşmaya devam ediyor. Aylık yayınlanan Arkeoloji Dergisi’nin ikinci sayısına Milliyet Gazetesi okurları 23 Mayıs Pazar günü gazete ile birlikte ücretsiz olarak ulaşabilecek.
21.05.2021Kültür Sanat
Milliyet Arkeoloji Dergisi 2. sayısı ile okurları ile buluşuyor
Milliyet Arkeoloji Dergisi 2. sayısı ile okurları ile buluşuyorArkeolojiye dair konuları herkese hitap edecek özel bir anlatımla ele alan Milliyet Arkeoloji Dergisi, kültür mirası bilincini oluşturmak için okurlarıyla buluşmaya devam ediyor. Aylık yayınlanan Arkeoloji Dergisi’nin ikinci sayısına Milliyet Gazetesi okurları 23 Mayıs Pazar günü gazete ile birlikte ücretsiz olarak ulaşabilecek.
21.05.2021Vitrin
Tarihe Yardımcı Bilim Dalları Nelerdir Ve Nasıl Yardım Eder?
Tarihe Yardımcı Bilim Dalları Nelerdir Ve Nasıl Yardım Eder?Geçmişten günümüze kadar yaşanan olayları ve toplumların geçirdiği dönüşümleri inceleyen bilim dalına tarih denir. Tarihin diğer bilimlerden en önemli farkı, bu bilim dalında gözlem yapılamamasıdır. Bu nedenle en doğru bilgiye en kısa sürede ulaşmak için birçok yardımcı bilim ortaya çıkmıştır. Tarihe yardımcı bilim dalları nelerdir ve bu bilim dalları tarihe nasıl yardım eder? İşte, merak edilen tüm detaylar.
21.05.2021Eğitim
Göbeklitepe’nin yolculuğu sürüyor
Göbeklitepe’nin yolculuğu sürüyorTarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbeklitepe’deki dikili taşın kopyası Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde sergilenecek.
16.05.2021Kültür Sanat

Benzer Haber Etiketleri

GöbeklitepeŞanlıurfaDasDasUNESCOarkeoloji

Göbeklitepe ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.