Hava Kirliliği

Hava Kirliliği

Son dakika Hava kirliliği haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Hava kirliliği gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Hava kirliliği haber sayfamızda...

Hava Kirliliği

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.085 hava kirliliği haberi bulunmuştur.
Köprünün altından adeta pislik akıyor
Köprünün altından adeta pislik akıyor Dilovası’nda kural tanımayan sanayi tesisleri atıklarını gelişi güzel deşarj ederek Dilderesi’ne bırakıyor... Tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nün altındaki deşarj borusundan akan siyah, kokulu atık su Marmara Denizi’ne ulaşıyor...
27.06.2022Gündem
Çevre Kirliliği ile İlgili Kompozisyon: Çevre Konulu Kısa ve Uzun  Kompozisyon Örnekleri
Çevre Kirliliği ile İlgili Kompozisyon: Çevre Konulu Kısa ve Uzun Kompozisyon ÖrnekleriCanlı varlıkların yaşamlarını sürdükleri ortama çevre denir. Tüm canlıların ortak yaşam alanı olan çevrenin temiz tutulması yaşanabilir olması için temiz tutulmalıdır. Çevre olmadan canlı varlıkların yaşamını sürdürmesi imkansızdır. Daha sürdürülebilir bir yaşam için çevreye ihtiyaç duyulur. Ormanlar, hava, su, dağlar, toprak çevrenin içerisinden yer alır. Çevre kirliliği ise insan eli ile çevrenin kirletilmesine denir. Türkçe derslerinde özellikle çevrenin önemini vurgulamak için çevre kirliliği ile ilgili kompozisyon ödevleri verilir. Kısa ve uzun çevre ile ilgili kompozisyon örneklerine içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
23.06.2022Eğitim
Egzoz Muayene Ücreti 2022: Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatı Ne Kadar?
Egzoz Muayene Ücreti 2022: Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatı Ne Kadar?Günümüzde araçlar her ne kadar çevre dostu üretilmeye çalışılsa da araç egzozlarından çıkan zararlı gazlar insan sağlığı, çevre ve hava kirliliği açısından zararlıdır. Bu yüzden egzoz emisyon ölçümü her araç için yaptırılması gereken zorunlu bir işlemdir. Egzoz muayenesi ile trafikte araçlardan çıkan zararlı gazların hava kirliliği ve çevreye zarar vermemesi amaçlanır. Muayene TÜVTÜRK üzerinden yaptırılabilir. Egzoz emisyon ücreti yıllara göre farklılık gösterir. 2022 yılında egzoz emisyon ölçümü fiyatı ne kadar? Egzoz muayene ücreti ile ilgili içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
21.06.2022Ekonomi
Vücuda karışan bazı kimyasallar erkeklerde sperm kalitesini düşürüyor
Vücuda karışan bazı kimyasallar erkeklerde sperm kalitesini düşürüyorYeni bir araştırmaya göre kullandığımız birçok üründen vücudumuza giren bisfenol A (BPA) ve dioksin gibi kimyasal maddelerin vücudumuzdaki karışımı erkeklerde sperm kalitesinde düşüşe neden oluyor.
12.06.2022Dünya
Pandemi sonrası büyük tehlike: Kız çocuklarında ergenlik yaşı 8'e düştü
Pandemi sonrası büyük tehlike: Kız çocuklarında ergenlik yaşı 8'e düştüKovid-19 pandemisinin çocuklar üzerindeki etkisi sanılandan daha yıkıcı oldu. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özlem Özyılmaz, "8 ila 9 yaşındaki kız çocukları aileleri ile birlikte 'erken adet görme' şikayeti ile kadın hastalıkları uzmanlarının kapısını çalıyor. Ergenlik yaşı düştükçe beyin tümörleri, hidrosefali, nörofibromatozis, böbrek üstü bezi hastalıkları, yumurtalık kitleleri riski de artıyor. Bu nedenle erken ergenlik konusunda erken önlem almak çok önemli” diyerek ebeveynlere uyarılarda bulundu.
Alerjik astım hastalarına polen uyarısı
Alerjik astım hastalarına polen uyarısıAstımın tüm dünyada 300 milyon insanı etkileyen, Türkiye’de ise yaklaşık her 12-13 yetişkin ve 7-8 çocuktan birinde görülen bir rahatsızlık olduğunun bilindiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Aziz Uluışık, “Bahar aylarında polenlerin çoğalması, alerjik astımı olan kişileri olumsuz etkiliyor. Polen mevsiminde toz, sigara dumanı, boya kokusu, parfüm gibi tahriş edici maddelerden uzak durmak, polen alerjisi olan kişinin şikâyetlerinin ağırlaşmasını engelleyebilecek önlemlerdir” dedi.
21.05.2022Sağlık
Tam bir C vitamini deposu! Çilek tüketmeniz için 8 önemli neden
Tam bir C vitamini deposu! Çilek tüketmeniz için 8 önemli nedenİlkbahar ve yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden olan çilek sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda sağlığımız üzerindeki etkileriyle de ön plana çıkıyor! "Günlük bir porsiyon çilek tüketimiyle C vitamini ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilirsiniz" diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Binöz çileğin sağlığımız üzerindeki faydalarını anlatıp önemli önerilerde bulundu.
Çevre projeleri dünyaya örnek
Çevre projeleri dünyaya örnekSu yönetimi ve iklim değişikliği projeleriyle dünya ikincisi olan Denizli Büyükşehir Belediyesi, 32 ülkeden 50 bilim insanının katıldığı akademik çalışmaya ev sahipliği yaptı.
19.05.2022Ege
Hava kirliliği beyni de vuruyor! Migren hastaları için kritik uyarı
Hava kirliliği beyni de vuruyor! Migren hastaları için kritik uyarıHava kirliliği, beyin sağlığını da olumsuz anlamda etkiliyor. Son zamanlarda atmosferdeki karbondioksit oranlarının artışının nörolojik sistemi yakından ilgilendirdiğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Nihat Mustafayev, “Beyin, oksijenle beslenen bir organ ve bu organın besinsiz kalması tüm sistemde hasara yol açıyor. Özellikle migren olan hastalar en yoğun etkilenen grup" dedi.
19.05.2022Genel Sağlık
İran'da eğitime hava kirliliği engeli
İran'da eğitime hava kirliliği engeliİran'da yüksek hava kirliliği ve toz bulutları nedeniyle başkent Tahran dahil olmak üzere İlam, Huzistan, Loristan, Hamedan ve Kermanşah eyaletlerinde tüm okullar ve üniversitelerde tatil ilan edildi.
17.05.2022Dünya
Güçlü akciğerlere sahip olmak için olmazsa olmaz 11 besin
Güçlü akciğerlere sahip olmak için olmazsa olmaz 11 besinModern kent yaşamı sağladığı birçok konforun yanı sıra tütün kullanımını kolaylaştırması, yoğun hava kirliliği ve yanlış beslenme tercihleri nedeniyle akciğer sağlığımızı da olumsuz etkiliyor. Sağlıklı akciğerlere sahip olmanın en önemli diğer parçası olan, düzenli tüketildiği takdirde akciğerlerimizi güçlendiren besinleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Dalar sıraladı.
İran'ın kum ve toz fırtınaları sonrası Türkiye'ye yönelik iddialarına Dışişleri'nden yanıt
İran'ın kum ve toz fırtınaları sonrası Türkiye'ye yönelik iddialarına Dışişleri'nden yanıtDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, "Türkiye'deki barajların coğrafyamızda kum ve toz fırtınalarına neden olduğu iddiaları bilimsellikten uzaktır" dedi.
12.05.2022Gündem
Tahran'da hava kirliliği nedeniyle okullar tatil edildi
Tahran'da hava kirliliği nedeniyle okullar tatil edildiİran'ın başkenti Tahran'da 201 mikrogram/metreküp seviyelerine yükselen hava kirliliği nedeniyle anaokulları, ilkokullar ve engellilerin eğitim gördüğü özel okullar tatil edildi.
8.05.2022Haberler
Tahran'da hava kirliliği nedeniyle okullar tatil edildi
Tahran'da hava kirliliği nedeniyle okullar tatil edildi İran'ın başkenti Tahran'da 201 mikrogram/metreküp seviyelerine yükselen hava kirliliği nedeniyle anaokulları, ilkokullar ve engellilerin eğitim gördüğü özel okullar tatil edildi.
8.05.2022Dünya
Hastalıklara yol açan toksin yükünden nasıl kurtuluruz?
Hastalıklara yol açan toksin yükünden nasıl kurtuluruz?Günümüzde ölümlerin %70'i kronik hastalıklar sebebiyle gerçekleşiyor. Kronik hastalıkların temelinde yatan inflamasyonun ve toksin yükünün azaltılması için detoksifikasyon çok önemli. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zeynep Tartan zararlı toksinlerin vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırmak için yapılması gerekenleri anlattı.
22.04.2022Genel Sağlık
İyi ki doğdun dünya!
İyi ki doğdun dünya!22 Nisan Dünya Günü sadece gezegenimiz için bir kutlama günü değil aynı zamanda iş dünyasına ve örgütlere gezegeni koruma sorumluluklarını hatırlatma günü... Özellikle iş dünyasının geleceğe dönük çevresel ayak izini azaltmak ve sosyal eşitliği sağlamak gibi bir ödevi var. Buna yakından bakalım...
19.04.2022Ekonomi
Görünmeyen tehdide kalıcı çözüm için
Görünmeyen tehdide kalıcı çözüm içinSon dönemde karşımıza çıkan hava kirliliğine dair güncel verileri ve sağlığımız üzerindeki etkilerini uzmanlara sorduk.
10.04.2022Pazar
AB'den hava kalitesine 2.2 milyar euro destek
AB'den hava kalitesine 2.2 milyar euro destekŞehirlerde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi ve Kamuoyu Farkındalığının Artırılması (CityAir) Projesi'nin kapanış konferansı gerçekleşti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, AB Yatımları Daire Başkanı ve IPA Türkiye Direktörü İsmail Raci Bayer, IPA 1 ve IPA 2 dönemlerinde yaklaşık 1 milyar euroluk AB fonuna köprü olduklarını ifade etti.
9.04.2022Gündem
Hem hava kirliliği hem hastalık taşıdı
Hem hava kirliliği hem hastalık taşıdıSon bir haftada İstanbul’u etkisi altına alan çöl tozları hava kirliliğine yol açarken, toz numunelerinde akciğerlerde ağır tahribat yaratacak 3-10 mikron boyutunda silisyum tespit edildi.
9.04.2022Gündem
Astım hakkında doğru sanılan 10 yanlış bilgi
Astım hakkında doğru sanılan 10 yanlış bilgiHava yollarında daralmayla kendini gösteren ve ataklarla seyreden ‘astım’ dünyada ve ülkemizde oldukça sık görülen bir hastalık. Öyle ki ülkemizde yaklaşık 4 milyon kişi astım hastalığıyla mücadele ediyor. Ancak toplumda astım hakkında doğru sanılan bazı hatalı bilgiler hastaların tedavilerini aksatmalarına yol açabiliyor. Peki hangi hatalı düşünceler astım hastalarının hayatlarını zorlaştırıyor? Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, astım hakkında toplumda doğru sanılan 10 hatalı bilgiyi anlattı.
2029 hedefimiz bile sınırın 6 kat üstünde
2029 hedefimiz bile sınırın 6 kat üstündeÇevre, İklim ve Sağlık için İşbirliği Projesi (ÇİSİP) ve Temiz Hava Hakkı Platformu çatısı altında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kirliliğini belirlemede en önemli ölçütlerden kabul edilen PM 2.5 sınır değerini, 10 mikrogram/metreküp seviyesinden, 5 mikrogram/metreküp düşürmesine karşın, Türkiye’de kabul edilen değerlerin 5 kat yüksek olduğunu gündeme taşıdı.
7.04.2022Gündem
Temiz hava için yargıya gitti!
Temiz hava için yargıya gitti!Türkiye’de temiz hava hakkı için bir vatandaş mahkemeye giderek bir ilki gerçekleştirdi.
6.04.2022Gündem
İnsan kanında ilk kez mikroplastik bulundu
İnsan kanında ilk kez mikroplastik bulunduBilim insanları ilk kez insan kanında mikroplastik parçacıklar buldu. İnsanların neredeyse yüzde 80'inde bulunan parçacıklar vücutta dolaşıp organlara yerleşebiliyor.
26.03.2022Dünya
Araştırma Yöntemleri Kaça Ayrılır? Kısaca Türleri Nelerdir?
Araştırma Yöntemleri Kaça Ayrılır? Kısaca Türleri Nelerdir?Araştırma yöntemleri, sıklıkla merak edilen konulardan biridir. Özellikle kullanım anlamı bakımından da önem taşıyan konular arasındadır. Bu bakımdan araştırma yöntemlerini öğrenebilir ve türleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Araştırma yöntemleri kaça ayrılır? Kısaca türleri nelerdir detaylarıyla derledik.
24.03.2022Eğitim
Doç. Dr. Taşpınar: Düzce'de hava kirliliği dağılmıyor
Doç. Dr. Taşpınar: Düzce'de hava kirliliği dağılmıyorDüzce, 2021 Dünya Hava Kirliliği raporuna göre Avrupa'nın havası en kirli 5 şehri arasında yer aldı. Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Taşpınar, "Düzce, etrafı dağlık, ortası bir düz ova, vadi şeklinde bir il. Kirleticilerin dağılması engellenmiş. Rüzgarın esme frekansları çok kısıtlı olduğu için Düzce'de hava kirliliği dağılmıyor" dedi.
24.03.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Hava Kirliliği ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.