İlik Nakli

İlik Nakli

Son dakika ilik nakli haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan ilik nakli gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan ilik nakli haber sayfamızda...

İlik Nakli

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 672 ilik nakli haberi bulunmuştur.
"Süper kahramandan" acı mektup
"Süper kahramandan" acı mektupAdana’da lösemi tedavisi gören ve ilik naklinin peşinden sağlığına kavuşan 8 yaşındaki Elif, bağışçısına ‘teşekkür ederim süper kahramanım’ notuyla fotoğraf çizip gönderip tanışmak istedi. Ancak küçük Elif donör olan kişinin ağabeyinden gelen “kardeşim trafik kazasında hayatını kaybetti” mektubuyla yıkıldı.
5.08.2022Haberler
Donör olan kişiyle tanışmak istedi, gelen mektupla yıkıldı
Donör olan kişiyle tanışmak istedi, gelen mektupla yıkıldıLösemi tedavisi gören ve ilik naklinin peşinden sağlığına kavuşan 8 yaşındaki Elif, bağışçısına ‘teşekkür ederim süper kahramanım’ notuyla fotoğraf çizip gönderip tanışmak istedi. Ancak küçük Elif, aldığı mektupla yıkıldı.
5.08.2022Gündem
Ameliyathaneden  önce dünya evine
Ameliyathaneden önce dünya evineKanser tedavisi gören ve ilik nakli öncesi nişanlısıyla nikah masasına oturan İlker Çamur, “Güneşim elimi hiç bırakmadı, yoksa çabuk pes ederdim” dedi.
2.08.2022Ege
Anemi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Kansızlık (Anemi) Nasıl Tedavi Edilir?
Anemi Nedir, Belirtileri Nelerdir? Kansızlık (Anemi) Nasıl Tedavi Edilir?Vücudumuz dokular sayesinde, oksijeni ve besinleri kullanarak enerji üretir. Dokulara oksijen taşınması kan akımında bulunan kırmızı kan hücreleri sayesinde mümkün olur. Kırmızı kan hücrelerinde oksijenin bağlanmış olduğu hemoglobin molekülünde yaşanan sorunlar bu fonksiyonu olumsuz yönde etkileyerek, çeşitli klinik sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Peki, Anemi nedir, belirtileri nelerdir sizler için derledik.
19.07.2022Sağlık
Teşekkürün en güzel hali
Teşekkürün en güzel haliBingöl’de yaşayan Koca ailesinin en küçük çocukları Mustafa’nın Kasım 2020’de tükürük bezleri şişti. Aile hemen illerindeki bir hastaneye gitti ama burada ‘çocuğun kanında mikrop olabilir siz en iyisi Malatya’ya gidin’ sözlerini duyunca soluğu Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aldılar. Burada yapılan testler ve tahliller sonucunda ise küçük Mustafa’ya ALL Lösemi teşhisi konuldu. Hemen klasik tedaviye başlandı ama bundan yanıt alınamayınca bu kez daha ağır bir tedavi protokolü başlatıldı. Ağır devam eden tedavinin yanında doktorlar ilik nakli olması gerektiğine karar verdiler. Küçük çocuğun iki ablası, abisi, annesi ve babasından uyumlu ilik çıkmadı. Bunun üzerine doktorları donör bankasına başvurdular ve mucize gerçekleşti. Küçük çocuk için hiç tanımadıkları birinin hiç bilmedikleri zamanda bağışladığı ilik yüzde 100 uyumlu çıktı. Mayıs 2021’de nakil gerçekleşti ve Mustafa bir senedir yeni hayatının tadını çıkarıyor ve kahramanıyla tanışacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.
10.07.2022Gündem
Fuat Oktay: Kızılay'ı güçlendirmek için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz
Fuat Oktay: Kızılay'ı güçlendirmek için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğizCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türk Kızılay'ın 103'üncü Genel Kurulunda "Kızılay gibi yüksek organizasyonel kabiliyete ve donanıma sahip marka kuruluşlara sahip olmamız güçlü ve iddia sahibi bir devlet olmamızın sonucudur. Biz hükümet olarak yeni iş birlikleri ve projelerle, Kızılay'ın operasyonel kabiliyetini artırmak ve teşkilatını güçlendirmek için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz" dedi.
14.05.2022Siyaset
Kanseri dört kez yenen Açelya Elmas: Artık hayallerimi gerçekleştirme zamanı
Kanseri dört kez yenen Açelya Elmas: Artık hayallerimi gerçekleştirme zamanıOyunculuk kariyerindeki en parlak günlerinde kansere yakalanan Açelya Elmas, kemoterapi ile iyileşmiş, hastalığı nüksedince iki kez ilik nakli olmuştu. Bodrum'a yerleşen ve hayata dört elle sarılan ünlü isim, sağlık durumu ve geleceğe dair planları hakkında konuştu.
5.05.2022Cadde
SMA hastası kızlarını kaybeden aile, oğulları Umut için mücadele ediyor
SMA hastası kızlarını kaybeden aile, oğulları Umut için mücadele ediyorKayseri'de 10 yıl önce SMA hastası kızları 1,5 yaşındaki Rabia Nur Dirican'ı kaybeden Mustafa (40) ve Serpil Dirican (34) çifti, primer immün yetmezliği hastası oğulları Umut Berk (7) için mücadele veriyor. Kızını kurtaramadığını ancak oğlunu kurtaracağını söyleyen Serpil Dirican, "Biz Umut'un anne ve babası olarak elimizden geldiğince en iyisini yapmaya çalışıyoruz. İnşallah oğlumu kurtarır aynı acıyı yeniden yaşamam" dedi.
4.03.2022Gündem
9 soruda primer immün yetmezlik: 10 işarete dikkat! Yıllar sürebiliyor
9 soruda primer immün yetmezlik: 10 işarete dikkat! Yıllar sürebiliyorNadir hastalıklardan biri olan primer immün yetmezlik, bağışıklık sistemindeki bozuklardan kaynaklanan kalıtsal bir hastalık. Şu ana kadar 450'den fazla türü tanımlanan primer immün yetmezliğin en sık görülen belirtisi ise enfeksiyonlar. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sevgi Keleş 10 bulguya dikkat çekerek, "Asıl dikkat edilecek olan enfeksiyonun tedavisinin gecikmemesi. Yoksa organlar ciddi şekilde hasar görebiliyor" diye konuştu.
Hayat bağışlayacak!
Hayat bağışlayacak!Öykü Arin için düzenlenen bağış kampanyasına destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye eri Batmaz’ın kök hücresi, lösemi tedavisi gören bir çocuğa nakledilecek.
8.02.2022Ege
İkinci yaşamın anahtarı!
İkinci yaşamın anahtarı!Medicana International İzmir Hastanesi’nde hizmet veren Kemik İliği Nakli Merkezi, kan ve lenf bezi kanserleri ile kan hastalıklarının sağ kalım oranını en üst düzeye taşımayı hedefliyor
17.01.2022Ege
Çocuğunuz 'doğmamış ikiziniz' olabilir! 'Bir merkez, iki müdür gibi…' İşte kimerizm gerçeği
Çocuğunuz 'doğmamış ikiziniz' olabilir! 'Bir merkez, iki müdür gibi…' İşte kimerizm gerçeğiTek bedende birden fazla DNA ile yaşamak! Oldukça nadir görülen bu durum tıp dilinde kimerizm olarak adlandırılıyor. Öyle ki dünyaya getirdiğiniz çocuğunuzun bile aslında sizin olmadığı söylenebiliyor. Prof. Dr. Korkut Ulucan kimerizm için, “Bir canlıda farklı kişilere ait hücrelerin varlığı gibi düşünebiliriz; bir merkez, iki müdür gibi” diyor.
10.01.2022Gündem
‘Vazgeçmeyin’ çığlığı
‘Vazgeçmeyin’ çığlığıİzmir’de 15 ay önce lösemi teşhisi konulan 8 yaşındaki Ahmet Köksal, ilik nakli olmayı beklerken yüzde 90’ın üzerinde uyumlu 4 ayrı donör bulundu, ancak hepsi nakilden vazgeçti.
8.12.2021Ege
4 donör ilik naklinden vazgeçince lösemili Ahmet kurtarılamadı!
4 donör ilik naklinden vazgeçince lösemili Ahmet kurtarılamadı!İzmir’de 15 ay önce lösemi teşhisi konulan 8 yaşındaki Ahmet Köksal ilik nakli olmayı beklerken 4 ayrı donör bulundu, ancak hepsi nakilden vazgeçti. Kemoterapi gören, bir süre sonra da donörden nakil yapılan Köksel, 21 gün sonra yaşamını yitirdi. Köksal’ın annesi Betül Köksal (34), "Gençler, Kızılay araçlarına gidip ilik bağışçısı oluyor. Uyum sağlandığında da 'vazgeçtik' diyorlar. Nelerden vazgeçtiklerini bilmiyorlar. Bu nakli küçücük çocuklar bekliyor" dedi.
8.12.2021Gündem
‘Aylıklar kesilirse ilik nakilleri durur’
‘Aylıklar kesilirse ilik nakilleri durur’‘Emekli maaşı alanların, Kızılay gibi yardım alan kuruluşlardaki aylıklarının kesilmesini önleme’ düzenlemesinin yasalaşmaması halinde Kızılay’da uzman kalmayacağı belirtildi.
1.12.2021Gündem
Dünya bunu konuşuyor: HIV bir kadında kendi kendine yok oldu!
Dünya bunu konuşuyor: HIV bir kadında kendi kendine yok oldu!Arjantinli bir kadında HIV virüsünün kendi kendine yok olduğu tespit edildi. Söz konusu vaka, HIV'in doğal bağışıklıkla yok edildiğini düşündüren ikinci örnek.
16.11.2021Dünya
İki yaşındaki Ömer ablasından yapılan ilik nakliyle hayata tutundu
İki yaşındaki Ömer ablasından yapılan ilik nakliyle hayata tutunduKaradeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesinde lösemi ve lenf bezi kanseri nedeniyle tedavi gören 2 yaşındaki çocuğa ilik nakli yapıldı.
16.11.2021Yaşam
'Kardeşinin Öykü Arin'e yüzde yüz uyumlu bir donör olması bizim için bir mucize'
'Kardeşinin Öykü Arin'e yüzde yüz uyumlu bir donör olması bizim için bir mucize'Lösemiyle mücadelesine Türkiye'nin ortak olduğu Öykü Arin Yazıcı'nın (6), 3 gün önce dünyaya gelen erkek kardeşi 'Arkadaş Ekim' ilik nakli ihtiyacı halinde Öykü Arin'e can olacak. Anne Eylem Şen Yazıcı "Kardeşler birbirlerine destek verecek ve dayanışma içinde olacaklar. Öykü Arin'e yüzde yüz uyumlu bir donör olması, bizim için bir mucize" dedi.
11.11.2021Gündem
Öykü Arin'in ailesi yeni kampanya başlattı! 'Evinizden de donör olabilirsiniz'
Öykü Arin'in ailesi yeni kampanya başlattı! 'Evinizden de donör olabilirsiniz'Türkiye, Öykü Arin'i henüz 3,5 yaşında kan kanserine yakalanmasının ardından başlayan "Öykü Arin'e Umut Ol" kampanyasıyla tanıdı. Küçük kızın ailesinin başlattığı kampanya sayesinde kısa sürede binlerce donöre ulaşıldı. Kök hücre bağışı konusunda farkındalık yaratmaya devam eden "Öykü Arin’e Umut Ol" ekibi, şimdi yeni bir kampanya yürütüyor. Amaçları kök hücre bağışını kolaylaştıracak bir uygulamanın Türkiye’de de hayata geçirilmesi. Öykü'nün annesi Eylem Şen Yazıcı, "Eğer bu yöntem uygulamaya geçerse yeni çağın başlangıcı olabilir. Türkiye'de donör sayısının milyonlara ulaşacağını düşünüyorum" diyor.
28.02.2022Gündem
Dikkat! Kara mantar tedavi edilmezse ölüme yol açabiliyor…
Dikkat! Kara mantar tedavi edilmezse ölüme yol açabiliyor…Başta Hindistan olmak üzere tüm dünyada görülme sıklığı artış gösteren kara mantar hastalığının Covid-19 ile bağlantılı olup olmadığı merak ediliyor. Hastalığın sindirim, temas ve solunum yolu ile bulaştığını vurgulayan uzmanlar, henüz insandan insana ya da hayvandan hayvana bulaştığının tespit edilmediğini belirtiyor. Uzmanlar, zayıf bağışıklık sisteminin kara mantar hastalığına zemin hazırladığına ve zamanında tedavi edilmemesi halinde yüzde 25 - 50 oranında ölümlere yol açtığına dikkat çekiyor.
15.09.2021Genel Sağlık
Lenfoma hastası Nigar, ilik nakli için asker ağabeyini bekliyor
Lenfoma hastası Nigar, ilik nakli için asker ağabeyini bekliyorLenfoma tedavisi için Türkiye'ye gelen lise öğrencisi Azerbaycanlı Nigar Aliyeva, ilik nakli için donör olacak asker ağabeyi Orhan Aliyev'in Nahcıvan’dan yanına gelebilmesi için izin çıkmasını bekliyor.
29.05.2021Gündem
Pia’ya umut olun
Pia’ya umut olunKemik iliği yetmezliğiyle mücadele eden 21 aylık Pia sağlığına kavuşabilmek için acil ilik nakli olmayı bekliyor. Bu nedenle uygun donör aranıyor. Pia’nın babası Sedat Ateş, “Özellikle Türkiye’deki herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Sadece kan vererek Pia’yı sağlığına kavuşturabilirsiniz” dedi
26.04.2021Gündem
Kovid sürecinde kan ve lenf kanseri hastalarına önemli uyarılar
Kovid sürecinde kan ve lenf kanseri hastalarına önemli uyarılarPandemi döneminde kanser hastaları virüse daha kolay yakalanma riski konusunda endişeler taşıyor. Özellikle kan, ilik ve lenf kanseri hastaları ile kök hücre nakli olanlar bu grupta önemli bir çoğunluğu oluşturuyor. Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, hastayı enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirebiliyor ancak tedavi boyunca gerekli önlemlerin alınması ve çeşitli yaşam tarzı değişikliklerinin planlanması sayesinde bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak mümkün. Hematoloji Uzmanı Prof.Dr. Mustafa Çetin, Kovid-19 döneminde kan ve lenf kanseri hastalarının dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi
12.03.2021Genel Sağlık
Kemik İliği Nakli Nedir? İlik Nakli Nasıl Yapılır, İlik Veren Kişi Kaç Günde İyileşir?
Kemik İliği Nakli Nedir? İlik Nakli Nasıl Yapılır, İlik Veren Kişi Kaç Günde İyileşir?Kemoterapi, lösemi hastalarında 3-4 yıl süren ve yaklaşık %85 iyileşme sağlayan ilaçla tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminin cevap vermediği aşamalarda uygulanan yöntem ise kemik iliği naklidir. Peki kemik iliği nakli nedir ve ilik nakli nasıl yapılır? İlik veren kişi kaç günde iyileşir? Kemik iliği nakline dair merak edilen tüm detaylar.
1.03.2021Sağlık
Abdurrahim Albayrak: “Bende ne fotoğraflar var ama paylaşmıyorum"
Abdurrahim Albayrak: “Bende ne fotoğraflar var ama paylaşmıyorum"Galatasaray İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak, transfer dönemini tüm detaylarıyla anlatırken, ilginç bilgi paylaştı.
12.02.2021Galatasaray

Benzer Haber Etiketleri

İlik Nakli ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.