İlik Nakli

İlik Nakli

Son dakika ilik nakli haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan ilik nakli gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan ilik nakli haber sayfamızda...

İlik Nakli

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 648 ilik nakli haberi bulunmuştur.
Lenfoma hastası Nigar, ilik nakli için asker ağabeyini bekliyor
Lenfoma hastası Nigar, ilik nakli için asker ağabeyini bekliyorLenfoma tedavisi için Türkiye'ye gelen lise öğrencisi Azerbaycanlı Nigar Aliyeva, ilik nakli için donör olacak asker ağabeyi Orhan Aliyev'in Nahcıvan’dan yanına gelebilmesi için izin çıkmasını bekliyor.
29.05.2021Gündem
Pia’ya umut olun
Pia’ya umut olunKemik iliği yetmezliğiyle mücadele eden 21 aylık Pia sağlığına kavuşabilmek için acil ilik nakli olmayı bekliyor. Bu nedenle uygun donör aranıyor. Pia’nın babası Sedat Ateş, “Özellikle Türkiye’deki herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Sadece kan vererek Pia’yı sağlığına kavuşturabilirsiniz” dedi
26.04.2021Gündem
Kovid sürecinde kan ve lenf kanseri hastalarına önemli uyarılar
Kovid sürecinde kan ve lenf kanseri hastalarına önemli uyarılarPandemi döneminde kanser hastaları virüse daha kolay yakalanma riski konusunda endişeler taşıyor. Özellikle kan, ilik ve lenf kanseri hastaları ile kök hücre nakli olanlar bu grupta önemli bir çoğunluğu oluşturuyor. Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, hastayı enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getirebiliyor ancak tedavi boyunca gerekli önlemlerin alınması ve çeşitli yaşam tarzı değişikliklerinin planlanması sayesinde bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak mümkün. Hematoloji Uzmanı Prof.Dr. Mustafa Çetin, Kovid-19 döneminde kan ve lenf kanseri hastalarının dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi
12.03.2021Genel Sağlık
Kemik İliği Nakli Nedir? İlik Nakli Nasıl Yapılır, İlik Veren Kişi Kaç Günde İyileşir?
Kemik İliği Nakli Nedir? İlik Nakli Nasıl Yapılır, İlik Veren Kişi Kaç Günde İyileşir?Kemoterapi, lösemi hastalarında 3-4 yıl süren ve yaklaşık %85 iyileşme sağlayan ilaçla tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminin cevap vermediği aşamalarda uygulanan yöntem ise kemik iliği naklidir. Peki kemik iliği nakli nedir ve ilik nakli nasıl yapılır? İlik veren kişi kaç günde iyileşir? Kemik iliği nakline dair merak edilen tüm detaylar.
1.03.2021Sağlık
Abdurrahim Albayrak: “Bende ne fotoğraflar var ama paylaşmıyorum"
Abdurrahim Albayrak: “Bende ne fotoğraflar var ama paylaşmıyorum"Galatasaray İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak, transfer dönemini tüm detaylarıyla anlatırken, ilginç bilgi paylaştı.
12.02.2021Galatasaray
İlik Nakli Nedir? İlik Nakli Tutmasa Ne Olur, Riskleri Nelerdir?
İlik Nakli Nedir? İlik Nakli Tutmasa Ne Olur, Riskleri Nelerdir?İlik nakli nedir? İlik nakli tutmasa ne olur, riskleri nelerdir, ilik nakli sırasında ve sonrasında nelere dikkat etmek gerekir? İlik nakli sonrasında tedavi tamamlanmış olur mu? Hastalık nüks eder mi? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.
10.02.2021Sağlık
Duyulmuş şey değil! Boşanan ailede çift DNA şoku...
Duyulmuş şey değil! Boşanan ailede çift DNA şoku...Son dakika haberlere göre, günlerdir konuşulan "çift DNA (kimerizm)" mağduru anne A.V., hukuk mücadelesini ve yaşadığı mağduriyeti ilk kez anlattı. Adli tıp önce A.V.'nin çocukları için "babadan değil" diye rapor vermiş, ancak ilik nakli nedeniyle babanın DNA'sının değiştiği ve birden fazla DNA'ya sahip olduğu belirlenmişti. Olayla ilgili çarpıcı bilgilere ulaşıldı. İşte çocukların annesi A.V.'nin ağzından bir baba iki DNA olayının ayrıntıları...
26.01.2021Gündem
Bir baba iki DNA! Şok eden gerçek ortaya çıktı
Bir baba iki DNA! Şok eden gerçek ortaya çıktı Manisa’da anlaşmalı boşanan çift, çıkan dedikodular üzerine DNA testi yaptırdı. Adli Tıp “Çocuklar babadan değil” raporu verince hayatlarının şokunu yaşadılar. Babanın DNA’sının, ilik nakli nedeniyle değiştiği ortaya çıktı.
24.01.2021Gündem
Abdulkadir ilik bekliyor
Abdulkadir ilik bekliyorDidim’de yaşayan Gülsen Güzel (31) ve bedensel engelli Murat Güzel’in (38), 3 çocuğundan en küçüğü lösemi hastası Abdulkadir (4) için uygun ilik aranıyor.
15.12.2020Ege
Çocuklarının tedavisi için her şeyden vazgeçtiler!
Çocuklarının tedavisi için her şeyden vazgeçtiler!Antalya’da, bir tür kan hastalığı olan aplastik anemi nedeniyle 9 ay ilik bekleyen 3 yaşındaki Nihat Karakuzu, babasından yarı uyumlu ilik nakliyle hayata tutunmaya çalışıyor. Nihat'ın tedavisi için evlerini, işlerini ve 2 çocuklarını Aksaray'da bırakarak, yaklaşık 1 yıl önce Antalya'ya gelen Karakuzu ailesi, çocuklarının iyileşmesini umutla beklerken, maddi sıkıntıları için de yardım istediklerini belirttiler.
15.10.2020Gündem
En acı tesadüf Kubilay'a 'Can' oldu
En acı tesadüf Kubilay'a 'Can' olduHenüz 3,5 yaşındayken ağır bir enfeksiyon sonucu hastane ile tanıştı. Tam 19 yıl hastalığına teşhis konamadı. 4 yıl önce hastalığının 'primer immün yetmezlik' olduğu anlaşılan 26 yaşındaki Kubilay Çakrak'a, abisi Mehmet (30) iliğini bağışlayarak hayat verdi. İlik naklini gerçekleştiren doktoru ise iki yıl önce 27 yaşındaki tek çocuğu Can'ı, aynı hastalık yüzünden kaybeden Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülsan Sucak'tı. Prof. Dr. Sucak, "Kubilay'ın hikayesini annesinden dinlediğimde film şeridi gibi kendi yaşadıklarım gözlerimin önünden geçti. Çok ağır bir sorumluluk hissettim. Bu hastalıkta ileri yaşlarda yapılan nakiller çok riskli olabiliyor. Nakil başarılı olunca ben de rahat bir soluk aldım" dedi.
3.10.2020Gündem
Öykü başka hastalara umut oluyor
Öykü başka hastalara umut oluyorİzmir’de 2 yıl önce Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulan ve babasının yüzde 98.5 uyumlu iliğiyle hayata tutunan 4 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı için başlatılan kampanyaya kök hücre bağışında bulunan binlerce kişiden, son 1 ayda 4 eşleşme gerçekleşti.
29.09.2020Gündem
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki'den 'küresel ısınma' vurgusu
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki'den 'küresel ısınma' vurgusuAK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Giresun'daki sele ilişkin, "Herkes tabiatı tahrip ediyor. Tabiatı tahrip ettikçe tabiatın dengesi bozuluyor. Tabiat da dönüp insanoğlundan intikam alıyor" dedi.
23.08.2020Siyaset
Minik Arın için ‘donör’ çağrısı
Minik Arın için ‘donör’ çağrısıEmre ve Burcu Yıldırım çiftinin ikiz çocuklarından beş yaşındaki minik Arın’a lösemi teşhisi kondu. Arın’ın babası Yıldırım, “Oğluma seneye ailecek Kadıköy’de Fenerbahçe maçı izleme sözü verdim. Sözümü yerine getirebilmek için herkesi donör olmaya davet ediyorum” diyerek bağış çağrısında bulundu.
2.08.2020Gündem
Ablası sayesinde yaşama tutundu
Ablası sayesinde yaşama tutundu Geçen yıl lösemi tanısı konan Furkan, ablasından ilik nakli olduğu günleri bir mektupla anlattı, “Bana kucak açan herkese teşekkür ediyorum” dedi...
26.07.2020Ege
Gurur tablosu
Gurur tablosu2.5 yaşındaki Öykü Zeynep, EÜ Hastanesi’nde hayata tutundu. Kanser tedavisinde önemli rol oynayan cihaz hizmete sunuldu. Ege’den çıkan oyun, dünya listesinde
8.07.2020Ege
Bahçeli'den sert mesaj! 'Hiç kimse aklından geçirmesin'
Bahçeli'den sert mesaj! 'Hiç kimse aklından geçirmesin'MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasıyla ilgili haklı beklentimizin hilafına, egemenlik haklarımıza yönelik, özellikle ABD ve AB kaynaklı şantaj ve saldırganlıklar bizim nazarımızda yok hükmündedir” dedi.
4.07.2020Haberler
Son dakika: Bahçeli'den sert mesaj! 'Hiç kimse aklından geçirmesin'
Son dakika: Bahçeli'den sert mesaj! 'Hiç kimse aklından geçirmesin'MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, baro düzenlemesine tepki için TBMM önünde toplanan baro başkanlarına tepki göstererek, "Hiç kimse Fransa’yı kasıp kavurmuş sarı yeleklilerin eylemlerine özenmeyi, Gezi benzeri bir kalkışmanın fitilini tutuşturmayı aklından ve hayalinden geçirmemelidir. Zira sonuçları ağır olacaktır" dedi.
4.07.2020Siyaset
Hayat vermekten vazgeçmeyin
Hayat vermekten vazgeçmeyin14 yaşındaki lösemi hastası Emir’e ilik nakli için iki kez yüzde 100 uyumlu donör bulundu. Ama donörler son anda bağıştan vazgeçti. Bunda salgında hastaneye gitmek istenmemesi de etkili oluyor.
22.06.2020Gündem
Küçük çocuk yaşadıklarından sonra konuşmayı bıraktı
Küçük çocuk yaşadıklarından sonra konuşmayı bıraktıAntalya'’da tedavi gören ve yaklaşık 7 aydır ilik nakli bekleyen Hikmet ve Derya Karakuzu’nun 3 yaşındaki oğlu Nihat, bağırsakları dışarıda olarak yaşamına devam ediyor. Nihat için günde 3 öğün fazladan yemek yapan Hikmet Karakuzu, “7 aydır işsizim. Çocuğumuz için her şeyi göze aldık" dedi. Anne Derya Karakuzu ise "Nihat önceden konuşup, derdini anlatabiliyordu, artık konuşmayı bıraktı, içine kapandı" diye konuştu.
12.06.2020Gündem
Tek isteği 17 aylık oğlu Resul Hamza'nın iyileşmesi
Tek isteği 17 aylık oğlu Resul Hamza'nın iyileşmesiDüzce'de, serebral palsi ve epilepsi hastası 17 aylık Resul Hamza’nın annesi Sümeyye Efes, oğlunun görmediğini ve vücudunu hareket ettiremediğini söyledi. Kök hücre tedavisi uygulanırsa oğlunun sağlık durumunun daha iyiye gideceğini umut ettiklerini belirten Efes, "Ben oğlumu yeniden yürürken görmek, konuştuğunu duymak istiyorum" dedi.
11.06.2020Gündem
Lösemili Yağmur'un ilik sevinci! Kuruyan bir çiçektim, tekrar yeşeriyorum
Lösemili Yağmur'un ilik sevinci! Kuruyan bir çiçektim, tekrar yeşeriyorumAntalya’da, iki yıl önce lösemi hastalığını yenmesinin ardından geçirdiği enfeksiyon nedeniyle sol gözünü kaybeden, sonrasında ise tekrar lösemiye yakalanan Yağmur Damla Yanık'a (19) müjdeli haber Almanya'dan geldi. Almanya'da bulunan ve corona virüs nedeniyle getirilemeyen yüzde 99 uyumlu ilik, yeni normal hayata geçilmesiyle Antalya'ya ulaştı. Nakil için gün sayan Yağmur, "Kuruyan bir çiçek gibiydim, şu an tekrar yeşeriyorum" dedi.
10.06.2020Gündem
Öykü Arin'den haber var! Tam 1 yıl oldu...
Öykü Arin'den haber var! Tam 1 yıl oldu...Antalya'da lösemi tedavisi gören Öykü Arin Yazıcı'ya babasından yarı uyumlu nakli yapılmasının üzerinden 1 yıl geçti. Anne Eylem Şen Yazıcı, “Çok zor günler, geceler gördük. Hala zor ama umudumuz tam" dedi.
2.06.2020Gündem
'İyilik genlerinde var, ona umut ol'
'İyilik genlerinde var, ona umut ol'Kan ve kemik iliği bağışlarının iyice azalması üzerine bir araya gelen kan hastalığı uzmanları, hazırladıkları videoyla vatandaşları bilgilendiriyor
29.05.2020Gündem
Hilal için bağışa
Hilal için bağışaİzmir’de bir ay önce lösemi teşhisi konulan 1.5 yaşındaki Hilal bebek, sağlığına kavuşmak için kemik iliği nakli olmayı bekliyor.
16.05.2020Ege

Benzer Haber Etiketleri

egesağlıkilik nakliizmirkanser

İlik Nakli ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.