Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı

Son dakika kadın sağlığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kadın sağlığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kadın sağlığı haber sayfamızda...

Kadın Sağlığı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.084 kadın sağlığı haberi bulunmuştur.
ABD’de kürtaj, artık anayasal hak değil
ABD’de kürtaj, artık anayasal hak değil ABD Yüksek Mahkemesi, tartışmalı bir kararla ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe v. Wade kararını” iptal etti.
25.06.2022Dünya
Az testle çok hastalık tespiti
Az testle çok hastalık tespitiMikrogen Genel Direktörü Prof. Dr. Volkan Baltacı, nadir hastalıkların önlenmesine yönelik çalışmalarda dünyanın daha az testle daha çok veri elde etmeye doğru gittiğini söyledi. Prof. Handyside ise Yeni Nesil Dizileme yöntemiyle Türkiye’nin büyük aşamalar kaydedeceğini belirtti.
22.06.2022Gündem
Anne olma yaşı artıyor, risk büyüyor
Anne olma yaşı artıyor, risk büyüyorTÜİK verilerine göre Türkiye'de doğum yapan annelerin ortalama yaşı 29,1 oldu. Kadınların anneliği ertelemesi veya çocuk sahibi olmamasının sağlık açısından pek çok riski beraberinde getirdiğini söyleyen Op. Dr. Özlem Özyılmaz, "Bir kadın açısından anne olmak sağlıklı bir yaşam döngüsünün en temel göstergesi. Bu doğal döngüye müdahale etmek kısırlık (infertilite), rahim kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri, pankreas kanseri ve kolon kanseri riskini büyük ölçüde artırıyor" dedi.
Kadınların gizli hastalığı: Kasık ağrınızın nedeni PKS olabilir
Kadınların gizli hastalığı: Kasık ağrınızın nedeni PKS olabilirKadınlarda daha sık yaşanan kasık ağrıları, sıklıkla adet döneminde vücuttaki değişimlerden ya da idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabiliyor. Adet dönemi haricinde yaşanan kasık ağrılarında kadınların gizli hastalığı olarak bilinen PKS yani pelvik konjesyon sendromunu göz ardı etmemek gerekiyor. Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gürhan Adam, pelvik konjesyon sendromu ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Uzmanından uyarı: 'Jinekolojik rahatsızlıklarda uzman kişilere danışın'
Uzmanından uyarı: 'Jinekolojik rahatsızlıklarda uzman kişilere danışın'Özellikle son zamanlarda artan jinekolojik rahatsızlıklar ve genital bölgeyle ilgili sıkıntıların giderilmesi hususunda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali Doğukan Angın, mutlaka ehil kişilere danışılması gerektiği konusunda kadınları uyardı.
Anne olmaya karar verdiyseniz dikkat! Hamilelik öncesi 10 önemli öneri
Anne olmaya karar verdiyseniz dikkat! Hamilelik öncesi 10 önemli öneriHamilelik kadınların yaşamında unutulmaz bir dönüm noktası oluyor. Mutluluk ve endişe çoğunlukla iç içe geçerken, anne adaylarının bu özel süreçte bazı kurallara dikkat ederek zorlukları en aza indirip, çokça keyif alabilmeleri mümkün. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Harika Bodur Öztürk, anne olmaya karar verdiğiniz andan itibaren alınması gereken 10 önlemi anlattı.
Çocuk isteyenler için rahim hazırlığının ve tüplerin önemi
Çocuk isteyenler için rahim hazırlığının ve tüplerin önemiÇocuk isteği her anne-baba adayında görülen mutluluk, sabır ve bir o kadar da kaygı dolu bir süreç. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, “Bu süreçte her çiftimize farklı tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Rahim ve tüpler çocuk isteği için gelen çiftlerimizde incelediğimiz en önemli kısımlardan bir tanesi” diyerek rahim ve tüplerin hazırlık sürecini anlattı.
Veganlığın festival hali
Veganlığın festival haliDidim’de bu yıl dördüncüsü düzenlenen Vegan Festivali, veganlığın tüm boyutlarıyla 7’den 70’e deneyimlendiği bir şenlik havasında geçti.
29.05.2022Pazar
Muhteşem yolculuğa ortak olun!
Muhteşem yolculuğa ortak olun!Dünyaca ünlü Kadın Hastalıkları-Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak kaleme aldığı ‘‘Kadın Olmak&Ötesi’’ kitabıyla kadınların biyolojik yolculuğuna ışık tutuyor.
16.05.2022Kültür Sanat
Kavak’tan  ‘Kadın Olmak&Ötesi’
Kavak’tan ‘Kadın Olmak&Ötesi’Dünyaca ünlü Kadın Hastalıkları-Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, 30 yıllık birikimini ‘Kadın Olmak&Ötesi’ kitabında topladı.
13.05.2022Cadde
Türkiye'de her yıl 4 bin kadında görülüyor! Yumurtalık kanserinin 7 önemli sinyali
Türkiye'de her yıl 4 bin kadında görülüyor! Yumurtalık kanserinin 7 önemli sinyaliTürkiye'de her yıl yaklaşık 4 bin kadında teşhis edilen yumurtalık kanseri, jinekolojik kanserler arasında rahim kanserinden sonra 2. sırada geliyor. Herhangi bir belirti vermeden sinsice ilerlediği için genellikle geç dönemde tespit ediliyor. Hastaların büyük çoğunluğunda tanının ileri evrede konulması nedeniyle en ölümcül kanserler arasında yer alıyor. Oysa erken teşhis edildiğinde tedavisinde yüzde 80-90’lara varan başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.
Robotik cerrahi kadın hastalıklarında hangi avantajları sunuyor?
Robotik cerrahi kadın hastalıklarında hangi avantajları sunuyor?Robotik cerrahi hem hastaya hem de hekimlere birçok avantaj sunuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Kadirağa, gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği robotik cerrahinin birçok kadın hastalıkları ameliyatında kullanılabildiğini söyledi.
Yumurta dondurma yöntemi hakkında en çok merak edilen 8 soru ve cevap
Yumurta dondurma yöntemi hakkında en çok merak edilen 8 soru ve cevapSon yıllarda 'vitrifikasyon' adı verilen yeni bir dondurma tekniğinin gelişmesi sayesinde yumurta dondurma yönteminden oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor. "35 yaşından önce yumurta dondurma işleminin yapılması daha çok sayıda ve iyi kalitede yumurta elde edilmesini sağlayarak işlem başarısını artırıyor” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cihan Kaya, yumurta dondurma yöntemi hakkında en çok merak edilen 8 soruyu yanıtladı.
Her 4 kadından 1'inde görülüyor: Miyomların 6 önemli sinyali
Her 4 kadından 1'inde görülüyor: Miyomların 6 önemli sinyaliRahmin kas hücrelerinden kaynaklanan iyi huylu kitleler olan miyomlar kadınlarda oldukça sık rastlanan bir hastalık. Öyle ki görülme sıklığı yaşa göre değişmekle birlikte her 4 kadından 1’inde ‘miyom’ tespit ediliyor! Peki miyom hangi belirtilerle kendini gösteriyor, ne yapmak gerekiyor? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Özgüç Takmaz açıkladı.
Titanik'ten kurtulan Dr. Besim Ömer Akalın'a ait eser yayınlandı
Titanik'ten kurtulan Dr. Besim Ömer Akalın'a ait eser yayınlandıTürkiye Cumhuriyeti’nin ilk dönem hekimlerinden olan Dr. Besim Ömer Akalın’ ait “Doğururken ve Doğurduktan Sonra” adlı eseri bir asır sonra Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencisi Stj. Dr. Rümeysa Çalışkan tarafından yayınlandı.
21.02.2022Kültür Sanat
Riskleri ortadan kaldırmak mümkün: Genetik tanılı tüp bebek yöntemi
Riskleri ortadan kaldırmak mümkün: Genetik tanılı tüp bebek yöntemi‘Genetik tanılı tüp bebek yöntemi’ ile birlikle gebelikteki düşük riskleri en aza inmekle beraber bebeğin genetik hastalıkla doğma riski ortadan kalkabilir! Anne adayının yaşı 38'den yüksekse, tüp bebek denemelerinde iki kez en iyi kalite beşinci gün embriyosu verilmesine rağmen gebelik elde edilememişse, daha önce düşük öyküsü olan kadınlarda düşüklerden gönderilen genetik örnekte genetik bozukluk varsa, anne veya baba adayında genetik bozukluk öyküsü varsa ‘genetik tanılı tüp bebek yöntemi’ne başvurmak mümkün.
Kadın Hastalıkları Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada
Kadın Hastalıkları Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf BulmacadaKadın Hastalıkları bulmaca cevabı nedir? Kadınlarla ilgili olan bütün sağlık özel sorunları içermektedir. Kadın hastalıkları denildiği zaman vücutta bulunan her türlü sağlık sorununu kendine pay çıkarması olarak tanımlanabilir. Bu hastalıklar özel veya bilinir normal hastalık olabilmektedir. Kadın Hastalıkları bulmaca cevabı nedir tüm detayları ile derledik.
15.02.2022Eğitim
Miyomlar kısırlığa yol açar mı?
Miyomlar kısırlığa yol açar mı?Birçok kadın hayatının herhangi bir evresinde miyomlar sebebiyle doktora gitmek durumunda kalmıştır. Hatta bazı kadınlar vücudunda miyom olduğundan bile habersiz olabilir. Çoğu zaman tehlikesiz gibi görünse de söz konusu hamilelik olduğunda ekstra dikkat gerektiren miyomlar, kendilerinden beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Yavuz Yurtsever, miyomlar hakkında bilgi verdi.
Anne adaylarının en çok merak ettiği 5 soru
Anne adaylarının en çok merak ettiği 5 soruHamilelik döneminde anne adayı, fiziksel ve ruhsal olarak birçok değişiklik yaşar. Bu değişikliklere alışmaya çalışırken diğer yandan akıllarındaki çeşitli sorulara yanıtlar arar. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Elçim Bayrak, hamilelik boyunca anne adaylarının en çok sordukları ve en merak ettiği konular hakkında bilgi verdi.
Osteoporoz neden kadınlarda daha fazla görülüyor?
Osteoporoz neden kadınlarda daha fazla görülüyor?Osteoporoz halk arasında bilinen adıyla kemik erimesi, vücuttaki kemiklerin sertliklerinin azalması sonucunda zayıf ve kırılabilir hale gelmeleri ile ortaya çıkmakta olup en sık karşılaşılan kemik hastalığıdır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır, osteoporoz hakkında bilgi verdi.
18.12.2021Genel Sağlık
Menopoz döneminde dikkat edilmesi gerekenler
Menopoz döneminde dikkat edilmesi gerekenlerKadın hayatının doğal bir parçası olan menopoz dönemi, fiziksel ve ruhsal önemli değişikliklerin meydana geldiği bir süreçtir. Kadınlarda; meme kanseri, yumurtalık (over) kanseri, rahim kanseri, rahim ağzı kanseri gibi ciddi hastalıklarla en sık menopoz yaş grubunda karşılaşılmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer, menopoz döneminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
Toplumsal cinsiyet eşitlenemedi
Toplumsal cinsiyet eşitlenemediBirleşmiş Milletler Kadın Birimi'nin hazırladığı rapora göre, Kovid-19 salgınıyla toplumsal cinsiyet eşitsizliği daha da arttı. Kadınlar için zor olan iş hayatı daha da zorlaştı. Raporda, 2019-2020 yıllarında 45 milyon kadının iş gücü piyasasından tamamen ayrıldığı belirtildi.
6.12.2021Gündem
ABD'de Anayasa Mahkemesi kürtajı sınırlayabileceği mesajını verdi
ABD'de Anayasa Mahkemesi kürtajı sınırlayabileceği mesajını verdiAmerika Birleşik Devletleri Anayasa Mahkemesi, Mississippi eyaletinde 2018'de kabul edilen, hamileliğin 15. haftasından sonra kürtajı yasaklayan kanununu onaylama ihtimalinin sinyallerini verdi. Kanun ensest ya da tecavüz söz konusu olsa dahi uygulanıyor.
2.12.2021Dünya
CHP’den kadınlara ilk 6 ay için 6 vaat
CHP’den kadınlara ilk 6 ay için 6 vaatCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarlarının ilk altı ayında kadınlara yönelik hayata geçireceği 6 vaadi açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun, sosyal medya hesabından “Altı Ayda Altı Kolaylık” notuyla anlattığı vaatler özetle şöyle:
9.11.2021Siyaset
Onlar gibisi bir daha gelmedi
Onlar gibisi bir daha gelmediClaudia Schiffer, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Naomi Campbell, Kate Moss, Christy Turlington, Carla Bruni... 90’ların süper modelleri hâlâ tahtlarında oturuyor. Shiffer’in küratörlüğünü yaptığı sergiyle de hayranlarını selamlıyorlar
31.10.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Kadın Sağlığı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.