Kadın Sağlığı

Kadın Sağlığı

Son dakika kadın sağlığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kadın sağlığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kadın sağlığı haber sayfamızda...

Kadın Sağlığı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.845 kadin sagligi haberi bulunmuştur.
Yaz hamileleri için altın değerinde 8 öneri
Yaz hamileleri için altın değerinde 8 öneriHavaların ısınmasıyla başlayan tatil planları herkesi mutlu etse de gebelerin aklında sorular oluşturabiliyor. Seyahate çıkmanın, şehirden uzaklaşmanın tehlikeli olduğunu düşünen anne adayları “Nelere dikkat etmeliyim?”, “Neler yasak, neler serbest?” gibi sorulara cevap arıyor. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İnci Öz yaz hamileleri için öneriler paylaştı.
Kadın hastalığı olarak biliniyor! Erkeklerde daha sık görülüyor
Kadın hastalığı olarak biliniyor! Erkeklerde daha sık görülüyorÇağımızın önemli sağlık problemlerinden biri olarak tanımlanan ‘fibromiyalji’ dünya nüfusunun yüzde 4'ünü etkileyecek kadar yaygın görülen bir hastalık. Yorgunluk, uyku bozukluğu, hafıza ve duygu durum sorunlarının eşlik ettiği yaygın kas-iskelet sistemi ağrısıyla yaşam kalitesini oldukça düşürebiliyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100 bin kişiye ‘fibromiyalji’ tanısı konuyor ve hastalığın tanınmasıyla bu rakamın her yıl artacağı düşünülüyor. Fibromiyaljinin kadın hastalığı olarak düşünülmesinin en önemli nedenleri ise erkeklerin ağrı semptomlarıyla doktora başvurmada kadınlara göre daha isteksiz davranmaları ve tanı için şart görülen vücuttaki hassas nokta sayısının erkeklerde daha az olması. Ancak 2010 yılında revize edilen teşhis protokolünün kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte artık daha fazla erkeğe fibromiyalji tanısı konuluyor.
Regl dönemi hakkında doğru bilinen 8 yanlış
Regl dönemi hakkında doğru bilinen 8 yanlışRegl; halk arasında adet, aybaşı gibi birçok ismi olan, ergenliğe girmiş genç kızlar ve üreme çağındaki her kadının ayda bir kez yaşadığı fizyolojik bir olay olarak tanımlanıyor. Herhangi bir sağlık problemi olmayan kadınların büyük bir bölümü menopoz dönemine kadar her ay bu süreci yaşıyor. Op. Dr. Emine Barın, regl dönemi hakkında doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.
Türkan Saylan kimdir, kaç yaşındaydı neden ve ne zaman öldü? Türkan Saylan biyografisi...
Türkan Saylan kimdir, kaç yaşındaydı neden ve ne zaman öldü? Türkan Saylan biyografisi...Türkan Saylan kimdir sorusu ölümünün üzerinden geçen 12. yılın ardından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Tıp alanında birçok çalışma yapan ve sağlık sektörüne büyük kazanımları olan Prof. Dr. Türkan Saylan'ın hayatı ve kariyeri hakkında bilgilerin yanı sıra ne zaman ve neden öldüğü sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte Türkan Saylan hakkında merak edilenler...
18.05.2021Gündem
İdrar yolu enfeksiyonları menopoz belirtisi olabilir
İdrar yolu enfeksiyonları menopoz belirtisi olabilirKadının adet döngüsünün son bulduğu ve gebe kalamadığı menopoz dönemi birçok belirtiyle kendini gösteriyor. Bu belirtilerin temelinde östrojen ve progesteron hormonlarının üretiminin düşmesi olduğunu hatırlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Rukset Attar, menopoz döneminin, öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere 3-5 yıl kadar süren bir süreç olduğunu ve birçok belirti verdiğini söyledi.
Son dakika... Pandemi döneminde doğum sırasında anne ve bebek ölümleri üç kat arttı
Son dakika... Pandemi döneminde doğum sırasında anne ve bebek ölümleri üç kat arttıGelen son dakika haberine göre; dünyanın dört bir yanında Covid-19 hastalığıyla mücadele sürerken, kadınların cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakları daha da kırılgan hale geldi. Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Hakları (CİSÜ) Platformu, Uluslararası Anne Sağlığı ve Hakları Günü kapsamında, pandemiyle mücadelenin, annenin gebelik dönemi ve doğum sonrasındaki ihtiyaçlarını da kapsayacak şekilde yürütülmesi çağrısında bulundu.
11.04.2021Dünya
Gebze’den çıkan proje dünyaya ihraç edilecek
Gebze’den çıkan proje dünyaya ihraç edilecekTürkiye’de de 34 yıldır faaliyet gösteren dünyanın en büyük temizlik ve kişisel bakım ürünleri şirketlerinden P&G’nin, Avrupa’nın en yeni ‘Geliştirme Merkezi’ olarak nitelendirdiği Gebze Geliştirme Merkezi’nde yapay zeka (AI) ve nesnelerin interneti (IoT) ile hayata geçirdiği veri analitiği projesi, akademik literatüre girdi.
7.04.2021Ekonomi
Kadın kalbi ile erkek kalbi arasındaki 7 önemli fark
Kadın kalbi ile erkek kalbi arasındaki 7 önemli farkKadınlar ve erkekler arasındaki farklar sıralanmaya başlayınca konu dönüp dolaşan kadının duygusallığına, hassasiyetine geliyor. Öyle ki kadın kalbinin hassaslığından bahsediliyor. Peki, ya söylenenlerin tıbbi olarak bir doğruluğu var mı? Kadın ve erkek kalbi farklı mı çarpıyor? Daha hassas olmak kadınları kalp hastalıklarına karşı daha korunaksız mı yapıyor? Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aslıhan Eran Ergöknil, bu farklılıkları sıraladı
Kadınları erkeklerden daha fazla etkileyen hastalıklar
Kadınları erkeklerden daha fazla etkileyen hastalıklarKadın ve erkek biyolojisi hakkında araştırmalar sonuçlandıkça elde edilen verilerin tedavi yaklaşımlarında önemli kazanımlar sağlayacağını dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Erkut Attar, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" özelinde hangi sağlık sorunlarının kadınları daha fazla etkilediğini anlattı
Kollarda ve bacaklarda oluşan şişlikler hangi hastalığın habercisi?
Kollarda ve bacaklarda oluşan şişlikler hangi hastalığın habercisi? Her 8 kadından 1'i meme kanseri olma riski taşırken bu sorunu yaşayan 4 kadından 1’inde ise Fil Hastalığı (Lenfödem) ortaya çıkıyor. Kollarda ve bacaklarda şişlik ile kendini gösteren bu problem kişilerin yaşam kalitesini de düşürüyor.  En önemli tedavinin hastalığı önlemek olduğunu vurgulayan Fizyoterapisti Yeşim Ergen, “Lenfödem kısa sürede gelişebileceği gibi yıllar sonra da kendini gösterebiliyor. Bu nedenle evre 0’da (risk grubundaki hasta) hasta eğitimi çok önemlidir. Çünkü meme kanseri tanı veya tedavi sürecini geçiren her kişi bu rahatsızlık için risk altında bulunuyor” ifadelerini kullandı.
Yumurta rezervi ile ilgili herkesin merak ettiği 11 soru
Yumurta rezervi ile ilgili herkesin merak ettiği 11 soruKadınların yumurta rezervi yaşla birlikte azalıyor. Çocuk sahibi olabilmek için yumurta rezervinin, yani yumurta sayısının yanı sıra kalitesinin çok daha önemli olduğunu ve yumurta kalitesinin de yaşla birlikte azaldığını belirten Doç. Dr. Tayfun Kutlu ile Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Ebru Öztürk Öksüz, kadınlardaki yumurta rezervi ile ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.
Regl Dönemi Sancısı Nasıl Azaltılır? Şiddetli Adet Sancıları Yaşamamak İçin Alınacak Önlemler...
Regl Dönemi Sancısı Nasıl Azaltılır? Şiddetli Adet Sancıları Yaşamamak İçin Alınacak Önlemler...Kadın sağlığı oldukça önemlidir. Doğum ve kadın hastalıkları konusunda yeterli bilgi sahibi olunduğu takdirde daha iyi önlem alınabilir. Özellikle kadınlar regl döneminde sancılar çekebilir. Bu şiddetli sancıları azaltmak için bazı yöntemler kullanılabilir. Regl dönemi sancısı nasıl azaltılır? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.
17.02.2021Sağlık
Otizm Hastalığı Nedir? Otizm Çeşitleri Nelerdir, Tedavisi Var Mı?
Otizm Hastalığı Nedir? Otizm Çeşitleri Nelerdir, Tedavisi Var Mı?Kesin olarak nedeni tam olarak bilinmeyen fakat genetik kökenli olduğuna dair birçok bulguların bulunduğu otizm spektrum bozukluğu ya da otizm hastalığı en çok merak edilen konulardan biridir. Erkek bireylerde kızlara oranla daha fazla gözlemlenmektedir. Peki, otizm hastalığı nedir? Otizm çeşitleri nelerdir, tedavisi var mı? Sizin için detayları ile derledik.
12.02.2021Sağlık
Dayanılmayacak adet ağrılarını dikkate alın!
Dayanılmayacak adet ağrılarını dikkate alın!Doğurganlık çağındaki birçok kadını etkileyen ve halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometrioma, Türkiye’de yaklaşık iki milyon kadını etkiliyor. Kimi zaman kendini hemen belli etse de, kimi zaman sinsice ilerleyip doğurganlık ihtimalinin düşmesine neden oluyor. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Yavuz Yurtsever, çikolata kisti ile ilgili bilgi verdi.
Sağlıklı bir hamilelik süreci için hangi vitamin ve mineraller tüketilmelidir?
Sağlıklı bir hamilelik süreci için hangi vitamin ve mineraller tüketilmelidir? Hamilelik dönemi oldukça özel bir süreç olmakla beraber çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Olası sağlık sorunlarını minimize etmek ve bebeğin gelişimini en iyi şekilde sağlamaksa doğru besinlerle mümkündür. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan, hamilelik sürecinde mutlaka alınması gereken vitamin ve mineraller hakkında bilgi verdi.
Menopoz belirtileri nelerdir? Kaç yaşında başlar? Kadınlar için ortalama menopoz yaşı kaçtır?
Menopoz belirtileri nelerdir? Kaç yaşında başlar? Kadınlar için ortalama menopoz yaşı kaçtır?Kadın sağlığı konusunda oldukça dikkatli olunması gerekir. Özellikle de kadınlar için menopoz hayatın önemli bir dönemidir. Menopoz hakkında bilgi sahibi olup ona göre davranmak gerekir. Menopoz belirtileri nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.
19.01.2021Sağlık
Vajinal enfeksiyon belirtileri nelerdir? Vajinal mantar neden olur, tedavi yöntemleri neler?
Vajinal enfeksiyon belirtileri nelerdir? Vajinal mantar neden olur, tedavi yöntemleri neler?Kadın sağlığı oldukça önemlidir. Bu nedenle kadın hastalıkları konusunda ciddi adımlar atılarak önlemler alınmalıdır. Özellikle vajinal enfeksiyon kadınların en sık karşılaştıkları hastalıklardan bir tanesidir. Vajinal enfeksiyon belirtileri nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.
12.01.2021Sağlık
Menopoz Belirtileri Nelerdir? Menopoza Girildiği İlk Nasıl Anlaşılır?
Menopoz Belirtileri Nelerdir? Menopoza Girildiği İlk Nasıl Anlaşılır?Kadın sağlığı oldukça önemlidir. Kadın hastalıklarını bilerek ona göre önlemler almak hem doğurganlığın önemli bir etkeni olur hem de kişisel sağlığı korumaya yardımcıdır. Kadınlar için menopoz dönemi de oldukça önemlidir. Menopoz belirtileri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
10.01.2021Sağlık
Adet Söktürücüler Nelerdir? Hızlı Adet Söktürücü Doğal Bitkiler, Yiyecekler, Çaylar Ve Hareketler...
Adet Söktürücüler Nelerdir? Hızlı Adet Söktürücü Doğal Bitkiler, Yiyecekler, Çaylar Ve Hareketler...Kadın sağlığı konusunda çok dikkatli olmak gerekir. Özellikle doğurganlık için adetin de düzenli olması gerekir. Adet düzensizliklerinde ise adet söktürücülerden yardım alınabilir. Adet söktürücüler nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.
22.12.2020Ebeveyn
Kenti birbirine kattı! Sokak ortasında soyundu
Kenti birbirine kattı! Sokak ortasında soyunduAntalya'da sinir krizi geçiren kimliği belirsiz bir kadın, park halindeki otomobillerin camını taşla kırdıktan sonra soyunup, yarı çıplak sokak ortasında oturdu. Olay yerine gelen polis ekipleri tarafından gözaltına alınan kadın, güçlükle giyinmeye ikna edildi.
15.12.2020Gündem
Salatalığın Faydaları Nelerdir? Salatalık Yemenin Cilde Ve Göze Faydaları Nelerdir?
Salatalığın Faydaları Nelerdir? Salatalık Yemenin Cilde Ve Göze Faydaları Nelerdir?Sağlıklı ve güçlü bir yapıya sahip olmak için doğru şekilde beslenmek gerekir. Bu nedenle sağlığa yararlı sebze ve meyvelerin tüketilmesi önemlidir. Günümüzde salatalığın faydaları, hangi hastalıklara iyi gelir ve neye iyi gelir diye merak ediliyor. Salatalığın faydaları nelerdir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.
7.12.2020Cilt Bakımı
‘Her üç kadından biri aile içi şiddeti yaşıyor’
‘Her üç kadından biri aile içi şiddeti yaşıyor’Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yeni atanan Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, dünya genelinde her 3 kadından birinin aile  içi şiddete maruz kaldığını söyledi.
5.12.2020Gündem
Uzmanlar uyardı: Kadınlarda yumurta yaşlanmasına dikkat!
Uzmanlar uyardı: Kadınlarda yumurta yaşlanmasına dikkat!Yumurta yaşlanması, yumurta sayısının azalmasıyla beraber geride kalan yumurtalardaki kalite düşüklüğüdür. Kadının yaşı ilerledikçe yumurtanın sayısında düşüş meydana gelir. Bunu, yumurtlamanın bozulması ve yumurta kalitesinin kötüleşmesi takip eder. "Yumurta yaşlanması" olarak tanımlanan bu durum, genel olarak yaş ve genetiğe bağlıdır ve bunlar değiştirilemez sebeplerdir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç.Dr. Emre Pabuçcu, yumurta yaşlanmasıyla ilgili bilgi verdi.
İlerlemiş meme kanserine umut
İlerlemiş meme kanserine umutDoç. Dr. Zeynep Madak Erdoğan’ın ilerlemiş meme kanseri hastalarında yeni bir tedavi kombinasyonunu test eden klinik çalışması 2 milyon doların üzerinde fon aldı...
19.11.2020Gündem
Ebelik Bölümü Nedir, Dersleri Nelerdir? Mezunu Ne İş Yapar?
Ebelik Bölümü Nedir, Dersleri Nelerdir? Mezunu Ne İş Yapar?Sağlık sektörünün en önemli çalışanları arasında yer alan ebeler, gebelik izlenimi takip eder, gerekli önlemlerin alınmasını sağlar ve doğumda doktora yardımcı olur. Ebeler, doktorun olmadığı yerlerde doğumu da üstlenir. Ebelik nedir? Nasıl olunur? Dersleri Nelerdir? Mezunları ne iş yapar? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.
11.11.2020Kariyer

Benzer Haber Etiketleri

kadın sağlığıkadınhamilehamilelikmenopoz

Kadın Sağlığı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.