Kral Abdullah

Kral Abdullah

Suudi Arabistan Kralı. Dünya genelinde yaygın kısa adıyla Kral Abdullah. HayatıAbdullah bin Abdülaziz, 1 Ağustos 1923 yılında, Necid Sultanlığı'nın Riyad Bölgesi'nde doğdu. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Fehda bint Asi Surayim idi. Soylu Suudi Ailesi'nin bir üyesidir. İlk kamu görevi, Mekke'nin belediye başkanlığı oldu. Ardından babası Abdülaziz El Suud tarafından Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları'nın komutanı görevine geçti. Kardeşi Fahd bin Abdül Aziz ölünce yerine o tahta geçti. Milli Muhafızların kontrolünün onda olması, veliaht ve kral olmasında önemli bir rol üstlenir. En son olarak 1 Ağustos 2005 tarihinde resmi kral olur. Eşi Fehda bint Asi Surayim tarafından 25 çocuk sahibi olmuştur. Veliahtı Salman bin Abdülaziz el Suud olmuştur. 89 yaşındaki Kral Abdullah son yıllarda önemli sağlık problemleri yaşamış ve bu nedenle defalarca hastaneye kaldırılmıştı. Son aylarda kamuoyu önüne çıkmayan Kral Abdullah'ı, törenlerde veliaht prens temsil ediyor. ZenginliğiBaşta petrol ürünleri olmak üzere, birçok şirket ve topluluğun önde gelen isimlerindendir. Dünyanın en büyük petrol rezervlerinin başında bulunmaktadır. PolitikaSuudi Arabistan'ın resmi kralı görevine gelince barışçıl, ılımlı ve reformist politikalar yürütmüştür. NATO ve ABD ile yakınlaşmış ve işbirliğine girmiştir. Bunun yanında tüm dinlere ve mezheplere saygı göstermiştir. Çok yönlü reformlar gerçekleştirmiştir. Hatta Papa ile bir görüşme bile yapmıştır. En son yaşanan Arap Baharı denilen halk hareketine karşı, kadınlar içinde radikal reformlar yapmıştır.

Kral Abdullah

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.072 kral abdullah haberi bulunmuştur.
İspanya Süper Kupası'nda şampiyon Real Madrid
İspanya Süper Kupası'nda şampiyon Real Madridİspanya Süper Kupa Finali'nde Real Madrid ile Athletic Bilbao karşı karşıya geldi. Heyecan dolu müsabaka ev sahibi ekibin 2-0'lık üstünlüğüyle sona erdi. Şampiyon Real Madrid oldu.
16.01.2022Futbol
Selman, Kral Abdullah’ı öldürecekti iddiası
Selman, Kral Abdullah’ı öldürecekti iddiasıKanada’da sürgünde yaşayan Suudi Arabistan’ın eski üst düzey istihbarat görevlisi Saad el-Cebri, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın eski kral Abdullah’ı öldürüp yerine babası Selman bin Abdülaziz el-Suud’u getirme planıyla övündüğünü iddia etti.
26.10.2021Dünya
Ürdün Kralı Abdullah, Esed ile telefonda görüştü
Ürdün Kralı Abdullah, Esed ile telefonda görüştüÜrdün Kralı 2. Abdullah'ın, Suriye rejimi lideri Beşşar Esed'le telefonda görüştüğü bildirildi.
3.10.2021Dünya
‘Taliban mesajını olumlu karşıladık’
‘Taliban mesajını olumlu karşıladık’Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Afganistan’a ilişkin olarak, “Biz tüm taraflarla diyaloğumuzu sürdürüyoruz, Taliban dahil” dedi
18.08.2021Siyaset
Bakan Çavuşoğlu, Ürdün Kralı II. Abdullah ile görüştü
Bakan Çavuşoğlu, Ürdün Kralı II. Abdullah ile görüştüDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Ürdün’de Kral II. Abdullah ile bir araya geldi.
17.08.2021Siyaset
Ürdün Kralı 2. Abdullah'tan NATO'ya ziyaret
Ürdün Kralı 2. Abdullah'tan NATO'ya ziyaretÜrdün Kralı 2. Abdullah, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahını ziyaret ederek NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.
5.05.2021Dünya
Son dakika... İngiltere Başbakanı Johnson, Kral Abdullah'la görüştü!
Son dakika... İngiltere Başbakanı Johnson, Kral Abdullah'la görüştü!Ürdün Kraliyet Divanı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Johnson'ın Kral Abdullah'ı telefonla arayarak, ülkesinin Ürdün'ün güvenlik ve istikrarına, ikili ilişkilerin derinliğine verdiği desteği vurguladığı ifade edildi.
13.04.2021Dünya
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ürdün Kralı II. Abdullah ile görüştü
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ürdün Kralı II. Abdullah ile görüştüABD Dışişleri Balkanı Antony Blinken, Ürdün Kralı II. Abdullah ile yaptığı telefon görüşmesinde, ülkesinin Ürdün ile stratejik ortaklığına bağlılığını yinelediği bildirildi.
8.04.2021Dünya
‘Ülkedeki fitne sona erdi’
‘Ülkedeki fitne sona erdi’Ürdün Kralı II. Abdullah, “dış güçlerle ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karıştığı” suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin’in ailesi ile birlikte sarayında bulunduğunu ve son günlerde yaşanan “fitnenin son bulduğunu” söyledi.
8.04.2021Dünya
Son dakika: Biden'ın 'güçlü desteği'nden sonra Ürdün Kralı 2. Abdullah duyurdu: Fitne sona ermiştir
Son dakika: Biden'ın 'güçlü desteği'nden sonra Ürdün Kralı 2. Abdullah duyurdu: Fitne sona ermiştirGelen son dakika haberine göre; Ürdün Kralı 2. Abdullah, "dış güçlerle ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karıştığı" suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'in ailesi ile birlikte sarayında bulunduğunu ve son günlerde yaşanan "fitnenin son bulduğunu" söyledi. Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD'nin Ürdün'e "güçlü desteğini" vurguladı.
7.04.2021Dünya
Dizi değil gerçek bir taht kavgası
Dizi değil gerçek bir taht kavgasıÜrdün’de darbe girişimiyle suçlanarak ev hapsine alınan Kral Abdullah’ın üvey kardeşi Prens Hamza’nın annesi eski Kraliçe Nur, tepkisini Twitter’da gösterdi. Nur, üvey oğlu olan Kral Abdullah’a seslenerek, “Gerçekler ortaya çıksın, adalet sağlansın” dedi. Prens Hamza ise imzaladığı mektupta Kral’a bağlılığını ilan etti.
6.04.2021Dünya
Son dakika... Taht kavgasında şok mektup! Prens hamlesini yaptı...
Son dakika... Taht kavgasında şok mektup! Prens hamlesini yaptı...Ürdün'de eski veliaht prensin ev hapsinde tutulduğu haberlerinin üstüne, taht kavgasında flaş bir gelişme yaşandı. Ev hapsine atılan Prens Hamza'nın Kral 2. Abdullah'a verdiği mektup bomba etkisi yarattı.
5.04.2021Dünya
Kraliyet operasyonu
Kraliyet operasyonuÜrdün’de eski veliaht prens Hamza bin Hüseyin, ev hapsine alındığını açıkladı. Darbe girişimi olduğu iddia edilen Ürdün’de, “ülkenin istikrarına tehdit oluşturduğu gerekçesiyle” 20 kişinin gözaltına alındığı ifade ediliyor
5.04.2021Dünya
Son dakika... Sarayda savaş! Dünya bu görüntüyü konuşuyor...
Son dakika... Sarayda savaş! Dünya bu görüntüyü konuşuyor...Washington Post gazetesi aralarında Veliaht Prens, eski bakan ve Kraliyet ailesi üyelerinin de olduğu çok sayıda ismin gözaltına alındığını duyurdu, gerisi çorap söküğü gibi geldi. Tüm dünya, taht kavgasında yaşananları izliyor.
4.04.2021Dünya
ABD yönetiminden Ürdün Kralı 2. Abdullah'a tam destek
ABD yönetiminden Ürdün Kralı 2. Abdullah'a tam destekABD Dışişleri Bakanlığı, Ürdün'deki gelişmeleri yakından izlediğini belirterek "Kral Abdullah ABD'nin kilit bir ortağıdır ve tam desteğimize sahiptir." açıklamasını yaptı.
4.04.2021Dünya
Suudi Arabistan'dan Ürdün açıklaması: Tüm kararlarda yanındayız
Suudi Arabistan'dan Ürdün açıklaması: Tüm kararlarda yanındayızSuudi Arabistan yönetimi, ülke güvenliğini korumak için alınan her türlü kararda Ürdün'ün yanında olduğunu açıkladı. Ürdün Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmed el-Huneyti, Kral 2. Abdullah'ın kardeşi ve eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'in gözaltına alınmadığını ancak kendisinden ülkenin güvenliğine zarar verebilecek faaliyetlerini durdurmasının istendiğini belirtti.
3.04.2021Dünya
Ürdün Kralı ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman bölgesel konuları görüştü
Ürdün Kralı ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman bölgesel konuları görüştüÜrdün Kralı 2. Abdullah, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bölgesel meseleleri değerlendirdi.
8.03.2021Dünya
Ürdün Kralı Abdullah, KİK Genel Sekreteri Hacraf'la "Filistin davasını" görüştü
Ürdün Kralı Abdullah, KİK Genel Sekreteri Hacraf'la "Filistin davasını" görüştüÜrdün Kralı 2. Abdullah'ın, Körfez İşbirliğ Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Nayif el-Hacraf ile Filistin davası başta olmak üzere Arap ülkeleri ve bölgedeki gelişmeleri görüştüğü bildirildi.
26.01.2021Dünya
Ürdün'de hükümet istifa etti
Ürdün'de hükümet istifa ettiÜrdün'de hükümet istifa etti. Kral 2. Abdullah, istifayı kabul ederek yeni kabine kuruluncaya kadar görevine devam etmesini kararlaştırdı.
4.10.2020Dünya
Ürdün Kralı Abdullah Temsilciler Meclisi'ni feshetti
Ürdün Kralı Abdullah Temsilciler Meclisi'ni feshettiÜrdün Kralı 2. Abdullah, 10 Kasım'da yapılacak seçimler öncesinde parlamentonun birinci kanadı Temsilciler Meclisi'ni feshetti.
27.09.2020Dünya
İsrail televizyonu: Netanyahu ilhak için Ürdün Kralı'na mesaj gönderdi
İsrail televizyonu: Netanyahu ilhak için Ürdün Kralı'na mesaj gönderdiKanal 13'ün haberine göre, İsrail Başbakanı'nın Ürdün'e ilettiği mesajın içeriğine ilişkin taraflardan açıklama yapılmadı.
25.06.2020Dünya
'Uzlaşma olmadan hiçbir anlaşma başarılı olamayacak'
'Uzlaşma olmadan hiçbir anlaşma başarılı olamayacak'Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrailliler ile Filistinliler arasında, iki tarafın uzlaşma sağlamadığı hiçbir anlaşmanın başarılı olamayacağını söyledi.
2.02.2020Dünya
Süper Kupa şampiyonu Real Madrid! Atletico Madrid'i penaltılarla geçti
Süper Kupa şampiyonu Real Madrid! Atletico Madrid'i penaltılarla geçtiİspanya Süper Kupa finalinde ezeli rakipler Real Madrid ile Atletico Madrid karşı karşıya geldi. 90 dakikalık bölüm ve uzatma bölümleri 0-0 eşitlikle sona erdi. Real Madrid penaltıları 4-1 kazanarak şampiyon oldu. Suudi Arabistan, Süper Kupa'ya katılan takımlara 800 biner avro, finali kaybedene 1,4 milyon avro kupayı kaldıran takıma da 2 milyon avro verdi.
Barcelona - Atletico Madrid: 2-3
Barcelona - Atletico Madrid: 2-3İspanya Süper Kupa'nın ikinci yarı final maçında Barcelona'yı 3-2 yenen Atletico Madrid, Real Madrid'in ardından finale adını yazdırdı. Real Madrid ile Atletico Madrid takımları arasındaki final maçı 12 Ocak Pazar günü oynanacak. Suudi Arabistan, finalin kaybedenine 1,4 milyon avro, kazananı da 2 milyon avro ödül verecek.
Real Madrid  - Valencia: 3-1
Real Madrid - Valencia: 3-1İspanya futbolunda Süper Kupa'nın ilk finalisti Valencia'yı 3-1 yenen Real Madrid oldu. Süper Kupa'nın diğer yarı final maçı Barcelona ile Atletico Madrid arasında perşembe akşamı TSİ 22.00'de oynanacak.

Benzer Haber Etiketleri

Kral Abdullah ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.