Mehmet Baransu

Mehmet Baransu

Araştırmacı gazeteci. Hâlen Taraf gazetesi muhabirliği yapmaktadır. YaşamıArdahan-Göleli bir aileye mensup olan Baransu, lise öğrenimini Erzurum'da tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ni kazandı ve İstanbul'a geldi. Mesleğe Akşam gazetesinde stajyer olarak başladı. Okul döneminde okulun ajansında ve 32. Gün programında da bir süre çalıştı. Daha sonra Aksiyon dergisine geçti ve 1997-2000 yılları arasında burada çalıştı. Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisans yapan Baransu, "Amerika'da çocuk cinayetleri ve medya" konulu tezini hazırlamak için ABD'ye gitti. Tezini tamamlamak ve dil eğitimi almak için ABD'de üç buçuk yıl kalan Baransu, Türkiye'ye döndükten sonra kısa bir süre Hürriyet’te çalıştı. Daha sonra yeni kurulan Taraf gazetesine geçti. Burada yaptığı haberler nedeniyle hakkında soruşturmanın gizliliğini ihlal suçlamasıyla pek çok dava açıldı. 2009 yılında ringhaber.com isimli özel haberler yapan bir site kurdu. Fakat yeteri reklam alamadıkları gerekçesiyle siteyi kapatmak zorunda kaldı. Ödülleri"O Dört Er Böyle Öldü: Pimini Çekip Bombayı Verdi" başlıklı haberi nedeniyle 2009 Sedat Simavi Gazetecilik Ödülüne layık görüldü.KitaplarıMehmet Baransu - Tuncay Opçin (2012). Pirus (Devşirme Orduların Son Savaşı). Karakutu Yayınları. ISBN 6051200323.Mehmet Baransu (2010). Karargah. Karakutu Yayınları. ISBN 6051200040.Mehmet Baransu (2010). Mösyö. Karakutu Yayınları. ISBN 6051200163.

Mehmet Baransu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 310 mehmet baransu haberi bulunmuştur.
Baransu’ya 45 yıl hapis istemi
Baransu’ya 45 yıl hapis istemiBeraatle sonuçlanan ‘Balyoz’ davasında yargılanan bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasıyla açılan davada, savcı esas hakkındaki görüşünü açıkladı.
3.06.2021Gündem
Baransu’ya 45 yıla kadar hapis talebi
Baransu’ya 45 yıla kadar hapis talebiBeraat kararı ile sonuçlanan “Balyoz Planı” davasında yargılanan sanıklara kumpas kurduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan Mehmet Baransu ile Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar hakkında savcılık esasa hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı Baransu’nun 45 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.
2.06.2021Gündem
Balyozda Kumpas Davası'nda dosya mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilecek
Balyozda Kumpas Davası'nda dosya mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilecekBeraat kararıyla sonuçlanan "Balyoz Planı" davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan gazeteciler Mehmet Baransu, Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve firari sanık Tuncay Opçin'in yargılanmasına devam edildi. Mahkeme, dosyanın mütalaasını hazırlaması için duruşma savcısına gönderilmesine karar verdi.
4.03.2021Gündem
FETÖ'nün futbolda şike kumpasında 5 sanık yönünden ayrılan davada karar
FETÖ'nün futbolda şike kumpasında 5 sanık yönünden ayrılan davada kararFetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla açılan ana davadan, haklarında sadece "örgüt üyeliği" suçu bulunduğu gerekçesiyle dosyası ayrılan 5 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.
30.12.2020Gündem
MGK belgelerini ifşa etme davasında karar! Mehmet Baransu'nun cezası belli oldu
MGK belgelerini ifşa etme davasında karar! Mehmet Baransu'nun cezası belli olduTaraf Gazetesi'nin 28 Kasım 2013 tarihli sayısında yayınlanan "Gülen'i bitirme kararı 2004'te MGK'da alındı" manşetine konu haberi yapan Mehmet Baransu, 4 ayrı suçtan toplam 17 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.
23.11.2020Gündem
Mehmet Baransu'nun FETÖ ile iş birliği ve gizli belgeleri yayması gerekçeli kararda
Mehmet Baransu'nun FETÖ ile iş birliği ve gizli belgeleri yayması gerekçeli karardaMersin'de, 77 sanıktan 51'inin ceza aldığı FETÖ/PDY davasının gerekçeli kararında, 3 ayrı suçtan 19 yıl 6 ay hapse mahkum edilen kapatılan Taraf gazetesinin yazarı Mehmet Baransu'nun örgüt ile iş birliği yapması ve gizli kalması gereken belgeleri yayması yer aldı.
4.11.2020Gündem
Son dakika... FETÖ'den yargılanan Mehmet Baransu hakkında karar
Son dakika... FETÖ'den yargılanan Mehmet Baransu hakkında kararSon dakika gelen habere göre; Mersin’de, 70 sanıklı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davasında yargılanan gazeteci Mehmet Baransu'ya 3 suçtan toplam 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
19.07.2020Gündem
Şike davasında soru gerginliği
Şike davasında soru gerginliğiFetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “futbolda şike” soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle 4’ü tutuklu, 107 sanığın yargılandığı davanın dünkü duruşmasında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ifade verdi. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın duruşmasına tutuklu sanık Nazmi Ardıç ile başka suçtan tutuklu sanıklar Hidayet Karaca ve Mehmet Baransu katıldı.
4.07.2020Gündem
Futbolda Şike Kumpası Davası ertelendi
Futbolda Şike Kumpası Davası ertelendi'Futbolda Şike Kumpası' Davası'nın 15'inci celsesi bugün yapıldı. Mahkeme heyeti ara kararında, bir sonraki duruşmanın Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde 9-20 Kasım tarihleri arasında yapılmasına karar verdi.
3.07.2020Fenerbahçe
Son dakika | Futbolda şike kumpası davası ertelendi
Son dakika | Futbolda şike kumpası davası ertelendiFetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Futbolda şike" soruşturmasında kumpas iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 4'ü tutuklu 107 sanığın yargılandığı duruşma, sanık avukatının gelmemesi sebebiyle ertelendi.
1.07.2020Fenerbahçe
Oktar örgütünün şok FETÖ bağlantıları
Oktar örgütünün şok FETÖ bağlantılarıAdnan Oktar suç örgütüne yönelik yürütülen soruşturma sonucunda 171'i tutuklu 226 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütünün örgütsel benzerliklerle bu iki örgüt arasındaki bağlantı ve benzerliklere vurgu yapıldı.
26.07.2019Gündem
FETÖ’yü ‘ifşa’ etti
FETÖ’yü ‘ifşa’ ettiGazeteci Toygun Atilla’nın son kitabı ‘İfşa’ Fethullahçı terör örgütünün gizli gerçeklerini ortaya koyuyor. FETÖ’cülerin 15 Temmuz’un ardından nasıl firar ettiğini, futboldaki yapılanmasını, Hrant Dink suikastındaki rolünü ve MİT içindeki FETÖ mensuplarını delilleriyle sunuyor
6.06.2019Gündem
Dişli’nin oğlu gözaltında Baransu’nun kardeşi kayıp
Dişli’nin oğlu gözaltında Baransu’nun kardeşi kayıpTerör örgütü FETÖ/PDY’nin Dışişleri Bakanlığı’nın 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında düzenlediği Aday Meslek Memurluğu yazılı sınav sorularını ele geçirerek örgüt üyelerine dağıtmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında yapılan operasyonlar sonucu gözaltı sayısı 117’e yükseldi.
22.05.2019Gündem
Dışişleri’nde FETÖ operasyonu
Dışişleri’nde FETÖ operasyonuBakanlığa personel alımı için 2010, 2011, 2012 ve 2013’te düzenlenen memurluk sınavlarında usulsüzlük yapıldığı, bu sınavlar sonrası ataması gerçekleştirilen 275 kişi olduğu belirlendi
21.05.2019Gündem
Dışişleri'ne yönelik FETÖ operasyonunda flaş detaylar! 300 milyonda bir olasılık...
Dışişleri'ne yönelik FETÖ operasyonunda flaş detaylar! 300 milyonda bir olasılık...FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığına personel alımı amacıyla düzenlenen sınavlarda örgüt üyesi adaylar lehine usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca haklarında gözaltı kararı verilen 249 şüphelinin büyük çoğunluğunun 2010'daki sınavda, aynı cümlelerle yazdıkları kompozisyon metninin bir Türk büyükelçi tarafından 2012'deki yurt dışı konferansında konuşma metni olarak kullanıldığı tespit edildi. Sınavlara ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda, adayların cevap kağıtlarının birbirine benzeyebilmesinin 300 milyonda bir olasılık olduğu değerlendirildi
20.05.2019Gündem
2010 KPSS sorularının sızdırılmasında verilen cezalar belli oldu
2010 KPSS sorularının sızdırılmasında verilen cezalar belli olduFetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerince 10 Temmuz 2010'daki KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin açılan beşinci davada 64 sanık  6 yıl 3 ay ile 15 yıl 7 ay 15 gün arasında değişen sürelerde hapis cezasına çarptırıldı.
2.05.2019Gündem
"Futbolda şike kumpası" davasında ara karar belli oldu
"Futbolda şike kumpası" davasında ara karar belli olduFetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "futbolda şike" soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla 20'si tutuklu 108 sanığın yargılandığı  davada, 4 sanığın tahliyesine karar verildi.
12.04.2019Gündem
AYM’den Çetin Doğan kararı: Yeniden yargılama ve manevi tazminat
AYM’den Çetin Doğan kararı: Yeniden yargılama ve manevi tazminatAnayasa Mahkemesi (AYM), kapatılan Taraf gazetesinde 2010’da çıkan, “Balyoz Darbe Planı” ile ilgili haberler üzerine açtığı tazminat davası reddedilen emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın başvurusunda ihlal kararı verdi. Yüksek Mahkeme, yeniden yargılama yapılması ve Doğan’a 8 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.
4.04.2019Gündem
Anayasa Mahkemesi'nden Çetin Doğan kararı
Anayasa Mahkemesi'nden Çetin Doğan kararıAnayasa Mahkemesi, kapatılan Taraf gazetesinde 2010'da  çıkan "Balyoz darbe planı" ile ilgili haberler üzerine açtığı tazminat davası  reddedilen emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın bireysel başvurusunda ihlal kararı  verdi.
3.04.2019Gündem
Baransu’nun firari eniştesi yakalandı
Baransu’nun firari eniştesi yakalandıFETÖ üyeliğinden tutuklu gazeteci Mehmet Baransu’nun eniştesi olan ve TSK’dan kurmay pilot binbaşı iken ihraç edilen Yunus Ç...
2.03.2019Gündem
Son dakika: Maviş Banu, FETÖ'cü Tarık Toros'un eşi çıktı
Son dakika: Maviş Banu, FETÖ'cü Tarık Toros'un eşi çıktıAdnan Oktar ve grubuna yönelik yürütülen soruşturma kapsamında ifade veren bir tanık, Adnan Oktar ile FETÖ'nün bir iltisakını daha deşifre etti.
26.11.2018 Gündem
FETÖ elebaşı Gülen'in yeğeni yeniden tutuklandı
FETÖ elebaşı Gülen'in yeğeni yeniden tutuklandı2010'daki KPSS sorularının FETÖ üyelerince çalınarak örgüt üyelerine dağıtılmasına ilişkin ana davada tahliye edilen 12 kişiden 5'i Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı üzerine yeniden tutuklandı.
26.10.2018Gündem
Kadın müritten  ‘ByLock’ çıktı
Kadın müritten ‘ByLock’ çıktıAdnan Oktar’ın kadın müridinin telefonundan ByLock çıkarken, yardımcısı olan firari Tarkan Y.’nin de FETÖ’nün Kuzey Irak imamıyla bağlantısı belirlendi.
29.07.2018Gündem
Şoke eden görüşme! Polis dosyasına böyle girdi
Şoke eden görüşme! Polis dosyasına böyle girdiİstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Adnan Oktar ve grubuna ilişkin önemli detaylara ulaştı. İddialara göre, Oktar grubunun önemli isimlerinden işadamı Mehmet Alp Ünlü ile Tarkan Yavaş, Erbil'e giderek Talip Büyük'le görüştü. Ünlü ve Yavaş'ın, FETÖ'nün Kuzey Irak imamı Büyük ile 2014 ve 2015 yılları arasında Erbil'de 2 kez görüştüğü öne sürüldü.
25.07.2018Gündem
Şoke eden görüşme! Polis dosyasına böyle girdi
Şoke eden görüşme! Polis dosyasına böyle girdiİstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Adnan Oktar ve grubuna ilişkin önemli detaylara ulaştı. İddialara göre, Oktar grubunun önemli isimlerinden işadamı Mehmet Alp Ünlü ile Tarkan Yavaş, Erbil'e giderek Talip Büyük'le görüştü. Ünlü ve Yavaş'ın, FETÖ'nün Kuzey Irak imamı Büyük ile 2014 ve 2015 yılları arasında Erbil'de 2 kez görüştüğü öne sürüldü.
25.07.2018Gündem

Benzer Haber Etiketleri

fetödavaAdnan OktarMehmet Baransukumpas

Mehmet Baransu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.