Mezopotamya

Mezopotamya

Son dakika Mezopotamya haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Mezopotamya gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Mezopotamya haber sayfamızda...

Mezopotamya

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.298 mezopotamya haberi bulunmuştur.
Londra’da Türk modası rüzgarı
Londra’da Türk modası rüzgarıNeslişah Yılmaz Hidayetoğlu ve Emre Tamer, London Fashion Week’te tasarımlarını sergiledi.
19.02.2024Cadde
Hatay’da 6 bin yıllık bir yerleşim: İssos-Epiphaneia
Hatay’da 6 bin yıllık bir yerleşim: İssos-EpiphaneiaHatay Erzin’deki İssos-Epiphaneia Antik Kenti, şimdiye kadar M.Ö. 2. yüzyıla tarihlendiriliyordu. Buluntular kentin günümüzden 6 bin yıl öncesine kadar gittiğini gösteriyor.
19.02.2024Arkeoloji
Unutulmuş krallığın başkenti Aççana
Unutulmuş krallığın başkenti AççanaHatay’da 4 bin yıllık geçmişe sahip Aççana Höyük’teki kazılarla Mukiş Krallığı’nın başkenti Alalah’ın tarihi aydınlatılıyor. Kazılarda iklime bağlı gelişen büyük değişikliklerin, insan hareketlerinin izleri de sürülüyor.
19.02.2024Arkeoloji
Tarihte koku
Tarihte kokuKokunun kadim geçmişi doğudan gelen bir kültür olarak karşımıza çıkıyor. Antik Mısır, Babil, Hitit, Hint, İran, Akdeniz ve Mezopotamya medeniyetleri için koku çok değerliydi.
18.02.2024Gündem
Hiç dinmeyen acı! 6 Şubat... Saat 04.17... 53 bin 537 can gitti
Hiç dinmeyen acı! 6 Şubat... Saat 04.17... 53 bin 537 can gittiTürkiye tam 1 yıl önce asrın felaketini yaşadı. Dünya üzerinde görülmemiş şekilde 7 üzerinde iki deprem peş peşe geldi. Güneydoğu’da 11 kent yerle bir oldu, 14 milyon kişi doğrudan etkilendi. 53 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Rakamların anlatmaya kifayetsiz kaldığı felaketten geriye, milyonlarca enkaz, yüz binlerce yaralı, gözü yaşlı insanlar ve hiç dinmeyecek acılar kaldı.
6.02.2024Gündem
Teşkilât...
Teşkilât...Devletler arasında geçici çıkar ilişkileri bulunuyor. Türkiye’nin günümüzde olduğu gibi geçmişinde de bu ilişkilerin derinliğini devlet için araştıran saklı kahramanları vardı.
4.02.2024Gündem
Bakan Özhaseki açıkladı! Depremzedeler yeni evlerinde
Bakan Özhaseki açıkladı! Depremzedeler yeni evlerindeÇevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Hatay için hazırlanan 7 bin 275 konutun bugün kuralarının çekileceğini belirterek, “Zemine üst tarafta yapacağımız inşaatlardan daha fazla önem veriyoruz. Neredeyse 20 metreye yakın zeminde kazık çakarak, zemini sağlamlaştırarak binaları yapıyoruz. Şu anda deprem bölgelerinde çalışan mühendisinden işçi arkadaşlarımıza kadar toplam 110 bin kişi gece gündüz demeden üç vardiya çalışmaya devam ediyorlar. Bizim amacımız evi yıkılan, konteynırda kalan vatandaşlarımız evlerine girinceye, ‘Allah sizden razı olsun’ deyinceye kadar çalışmak.” dedi.
3.02.2024Ekonomi
Bakan Özhaseki açıkladı! Hatay’da depremzedeler konutlarına kavuşuyor
Bakan Özhaseki açıkladı! Hatay’da depremzedeler konutlarına kavuşuyorHatay’da deprem konutları için inşa edilen konutların kura çekimi ve anahtar teslimi töreni öncesinde incelemelerde bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Hatay’da 135 bin civarında hak sahibi olduğunu belirterek, “Hatay için hazırladığımız 7 bin 700’den fazla konutun kuraları çekilecek. Neredeyse bütün ilçelerimizde hazırladığımız konutlar için geçerli” dedi.
3.02.2024Haberler
Bakan Özhaseki açıkladı! Hatay’da depremzedeler konutlarına kavuşuyor
Bakan Özhaseki açıkladı! Hatay’da depremzedeler konutlarına kavuşuyorHatay’da deprem konutları için inşa edilen konutların kura çekimi ve anahtar teslimi töreni öncesinde incelemelerde bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Hatay’da 135 bin civarında hak sahibi olduğunu belirterek, “Hatay için hazırladığımız 7 bin 700’den fazla konutun kuraları çekilecek. Neredeyse bütün ilçelerimizde hazırladığımız konutlar için geçerli” dedi.
3.02.2024Ekonomi
Geçmişten bugüne tarihi yolculuk
Geçmişten bugüne tarihi yolculukBilim tarihi ve astronomi ile ilgili çalışmaları bulunan Prof. Dr. Yavuz Unat, astronomiye merakın çok eski zamanlara tarihlendiğini anlatıyor.
20.01.2024Pazar
Genel Kültür Soruları 2024: En Zor, Kolay, Zeka, Mantık, Şaşırtmalı Genel Kültür Soruları ve Cevapları
Genel Kültür Soruları 2024: En Zor, Kolay, Zeka, Mantık, Şaşırtmalı Genel Kültür Soruları ve CevaplarıGenel bilgi olarak da adlandırılabilen genel kültür kişinin toplumsal olaylar, tarihe yön veren gelişmeler gibi pek çok etkileşim hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu gösteren, bütünsel bir kavramdır. Genel kültür edebiyat, tarih, coğrafya, tarih gibi kavramları içerisine yer alır. KPSS gibi yazılı sınavlarda da karşımıza çıkan genel kültür çoğunlukla toplumlarda öne çıkmış olan ve tarihsel bir akışa da yön vermiş olayların bilinmesi olarak adlandırılabilir. Zor, kolay, eğlenceli, mantık, şaşırtmalı, coğrafya, tarih genel kültür soruları ve cevapları için “Genel Kültür Soruları 2024” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
7.01.2024Eğitim
S ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2024: S Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
S ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2024: S Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?Dünyanın en güzel duyguları arasında anne baba olmak yer alıyor. Yeni aile bireylerini kucağına alacağı günü sayan anne ve baba adayları çocuklarına ne isim vereceği konusunda da kafa koruyor. En güzel ve en anlamlı isimleri çocuklarına vermek isteyen aileler seçici oluyor. Keşfedilmemiş isimler, duyulmamış, değişik, nadir bulunan isimler anne ve baba adaylarının tercihi oluyor. İsimlerin dışında anlamlarına da dikkat ediliyor. S harfi ile başlayan erkek isimleri ve anlamları nelerdir? “S ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
4.01.2024Bebek
A ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2024: A Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?
A ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri 2024: A Harfi ile Başlayan Erkek İsimleri ve Anlamları Nelerdir?Bebek bekleyen çiftler cinsiyet öğrendikten sonra isim arayışına giriyor. İsimler anne ve baba adaylarının en çok durduğu konular arasında yer alıyor. Erkek çocuk bekleyen aileler bebeklerine verecekleri ismin hayatı boyunca taşıyacağı için en güzel ve anlamlı olmasını istiyor. Aileler isim ve anlamları konusunda yakınlarından fikir alıyor. Kulağa hoş gelmesinin yanı sıra çiftler isimlerin anlamlarına da dikkat ediyor. Ebeveynler doğacak bebeklerine değişik, modern, keşfedilmemiş, nadir bulunan, duyulmamış ve anlamları güzel olan isimleri vermeyi tercih ediyor. A harfi ile başlayan erkek isimleri ve anlamları nelerdir? “A ile Başlayan Erkek Bebek İsimleri” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
4.01.2024Bebek
Netflix Türk Dizileri 2024: Netflix’te Yayınlanan En İyi Yeni Çıkan Türk Dizi Önerileri
Netflix Türk Dizileri 2024: Netflix’te Yayınlanan En İyi Yeni Çıkan Türk Dizi ÖnerileriDünya genelinde milyonlarca izleyicisi bulunan yerli ve yabancı yapımları ile izleyenleri ekrana kilitleyen Netflix platformunda birbirinden güzel Türk dizileri yer alıyor. Netflix orijinal yapımı içeriklerinin yanı sıra yayın hakları satın alınan dizilerde var. Yayınlandıkları andan itibaren popüler olan ve günümüzde halen sevilen pek çok Türk dizileri Netflix’te izlenebiliyor. Netflix’te yayınlanan en iyi Türk dizileri listesi için “Netflix Türk Dizileri 2024” içeriğimize göz atabilirsiniz.
Irak Hakkında Bilgiler; Irak Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
Irak Hakkında Bilgiler; Irak Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat FarkıDünya üzerinde yüzlerce ülke bulunmaktadır. Her ülkenin kendine ait bayrağı vardır. Ülkelerin özellikleri; bulundukları coğrafyaya, ülkede bulunan potansiyele, nüfusa, coğrafi konuma ve daha birçok farklı özelliğe göre değişiklik göstermektedir. Birçok ülke için önemli olan noktalar vardır. Irak Cumhuriyeti de dünya üzerinde bulunan kendine ait özellikleri olan ülkelerden biridir. Irak hakkında bilgiler, Irak bayrağı anlamı, nüfusu, başkenti, parası ve diğer özellikleri ile ilgili detayları derledik.
2.01.2024Dünya
Anadolu ‘Tarih’inin başladığı yer
Anadolu ‘Tarih’inin başladığı yer19.yüzyılda Avrupa pazarlarında boy göstermeye başlayan kil tabletler sayesinde bulunan Kültepe-Kaniş, yazının kullanılmaya başlamasıyla birlikte Anadolu’nun yeni bir çağa, tarihi çağlara girdiği yer olarak kabul ediliyor. Yazı Kültepe’ye, şehrin büyük bir ticaret merkezi olması nedeniyle Asurlu tüccarlar tarafından taşınıyor.
18.12.2023Arkeoloji
Şehrin ve tarihin kalbi
Şehrin ve tarihin kalbiGeçmişten bugüne daima Kayseri’nin kalbi olan kale, 2019 yılından bu yana şehrin tüm tarihine de ev sahipliği yapıyor. Kalede bulunan Arkeoloji Müzesi, Kayseri’nin binlerce yıllık tarihini saklıyor
18.12.2023Arkeoloji
Kiraladığı evde 3 gün sonra ölü bulundu!
Kiraladığı evde 3 gün sonra ölü bulundu!Mardin'in Kızıltepe ilçesinde kayıp olarak aranırken 3 gün sonra kiraladığı evde cesedi bulunan Mehmet Çakır’ın (18), silahla vurularak öldürüldüğü belirlendi. Olayla ilgili gözaltına alınan F.Ö., tutuklandı.
2.12.2023Gündem
Berdan Mardini: Hemşehrim olduğu için Kral Charles'a gül parfümü göndereceğim!
Berdan Mardini: Hemşehrim olduğu için Kral Charles'a gül parfümü göndereceğim!Memleketi Mardin’e kurduğu fabrikasını yıllar içerisinde geliştirerek yatırımlarını sürdüren Berdan Mardini, fabrikasından elde ettiği gül ve lavantaları kullanarak kozmetik sektörüne girdi. Geçtiğimiz gün Florya'da ürünlerinin tanıtımını yapan türkücü, 15 yıl önce Mardin’den konak satın alan Kral III. Charles'a 'hemşehrim' deyip, ona hediye paketi göndereceğini açıkladı.
24.11.2023Cadde
Diyarbakır’ın peynir rotası
Diyarbakır’ın peynir rotasıBu yıl ilki düzenlenen Mezopotamya Gastronomi Zirvesi’nde paylaşılan Diyarbakır Peynir Envanteri kentin bilinen lezzetlerinin ve rotalarının yanına peynir rotasını da ekleyecek gibi görünüyor.
18.11.2023Pazar
'Yalan Dünya' kapısından 50 bin 147 kişi girdi! 5 milyon yıllık
'Yalan Dünya' kapısından 50 bin 147 kişi girdi! 5 milyon yıllıkAntalya’da bulunan ve oluşumu 5 milyon yıl önceye dayanan Yalan Dünya Mağarası, tarihi değeri ve güzellikleriyle ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor.
12.11.2023Gündem
Mezopotamya’nın İrfan Mimarisi
Mezopotamya’nın İrfan Mimarisiİnsanlık tarihinin gelişiminde Mezopotamya başlangıçların coğrafyası olageldi. Kuşkusuz bu gelişimin en somut görüldüğü alanların başında mimari geliyor. Neolitik dönemlerden başlayan bu süreç coğrafyanın da etkisiyle oluşan ihtiyaçları malzeme ile bir araya getirip yorumladı ve kendi eşsiz çözümlerini oluşturdu.
12.11.2023Kültür Sanat
Ortadoğu’da Günbatımı
Ortadoğu’da Günbatımı19. Yüzyıl sonları ve 20. Yüzyıl’ın ilk yarısı ünlü tarihçi Eric Hobsbawm’ın nitelemesiyle tam bir “aşırılıklar çağı” idi.
5.11.2023Gündem
‘Kil mührü’ sahibi kent Mardin
‘Kil mührü’ sahibi kent MardinMardin’in medeniyetini özetleyen hammaddeler “taş ve kil” olup, eski çağlardan kalan sanat eserleri ve taş abidelerin sayılarına münhasıran Mardin, diğer hiçbir medeniyetin elinde bulunmayan “KİL MÜHRÜ” elinde tutmaktadır.
29.10.2023Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Mezopotamya ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.