Murat Karayalçın

Murat Karayalçın

Türk siyasetçi. Rize Çamlıhemşinli bir ailenin oğlu olarak Samsun'da dünyaya gelen Murat Karayalçın, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat-Maliye Bölümünden 1968 yılında mezun oldu.Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) uzman yardımcısı ve uzman olarak çalıştı, İngiltere'de kalkınma ekonomisi üzerine lisans derecesi aldı. 1978-1979 yıllarında Köy İşleri Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü. Batıkent Konut Üretim Yapı Kooperatifleri Birliği'nin (Kent-Koop) kurucuları arasında yer alan Karayalçın, Kent-Koop'ta sırasıyla mali sekreterlik, genel sekreterlik ve 1981'den 1991 yılına kadar da Genel Başkanlık görevlerini üstlendi. Karayalçın, 1986-1987 yılları arasında Uluslararası İskan Konseyi Yönetim Kurulu üyeliği, kurulduğu tarih olan 1988 yılından 1993 yılı Eylül ayına kadar olan Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği'nin Genel Başkanlığı görevlerini sürdürdü. Ankara şehir yerleşiminin rahatlamasını sağlamak amacıyla öncülüğünü yaptığı uydukent projesi "Batıkent" olarak hayata geçti. 1986 yılında İngiltere'de Dünya Konut Yılı Ödülü'nü alan Karayalçın, aynı yıl Nokta Dergisi tarafından yılın işadamı seçildi. 1987 ve 1991 yıllarında Türkiye'nin dış tanıtımına yaptığı katkılar nedeniyle Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV) Ödülüne, 1993 yılında da Fransız Hükümeti tarafından Legion d'honneur nişanına layık görüldü.Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki öğrencilik yıllarında sağ öğrencilerin kurduğu Hür Düşünce Kulübü'nde yer almış olan Karayalçın, 26 Mart 1989 tarihinde yapılan yerel seçimlerinde Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den (SHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Bu görevini SHP'nin 11 Eylül 1993'te yapılan 4. Olağan Kurultayında Genel Başkanlığa seçilmesine kadar sürdürdü. Genel başkanlığa seçilmesiyle, DYP-SHP Koalisyon hükümeti'nde Başbakan Yardımcısı, Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakanı (1994-1995) olarak görev yaptı. Şubat 1995'te SHP'nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile birleşmesinden sonra genel başkanlıktan ayrıldı. 9-10 Eylül 1995 tarihlerinde yapılan CHP 27. Olağan Kurultayı'nda genel başkanlığa adaylığını koydu, ancak Deniz Baykal'a karşı yenildi. 1995 genel seçimlerinde CHP listesinden Samsun Milletvekili seçildi.18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde CHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığını koydu fakat kazanamadı. 22 Mayıs 1999'da toplanan CHP IX. Olağanüstü Kurultayı'nda genel başkanlığa adaylığını koydu fakat kazanamadı. 2001 yılında CHP'den istifa etti ve Fikri Sağlar ile birlikte solda yeni bir oluşum için yola koyuldu, solda ittifak hareketi ile geniş tabanlı bir parti oluşturulmaya çalışıldı. Mayıs 2002'de Sosyaldemokrat Halk Partisi adında yeni bir parti kurdu. 2004 Yerel Seçimleri'nde Sosyaldemokrat Halk Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına tekrar aday oldu ancak kazanamadı.2009 Yerel Seçimleri'nde CHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu; ancak seçimleri kazanamadı.Neşe Karayalçın ile evli olan Murat Karayalçın bir erkek çocuk babasıdır.

Murat Karayalçın

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.286 murat karayalcin haberi bulunmuştur.
Dudu: Kılıçdaroğlu önerimizi reddetti!
Dudu: Kılıçdaroğlu önerimizi reddetti!CHP’de 3 milletvekilinin istifası ardından arabulucu rolü üstlenerek eski genel başkanlarla görüşen ancak sonuç alamayınca partiden istifa eden eski milletvekili Mevlüt Dudu, genel başkan ve cumhurbaşkanı adayının üyeler tarafından belirlenmesi, iki seçimde başarısız olan g enel başkanın görevinden ayrılması önerilerinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından reddedildiğini söyledi.
14.02.2021Siyaset
Son dakika... CHP'den istifa etti perde arkasını anlattı: Kılıçdaroğlu reddetti!
Son dakika... CHP'den istifa etti perde arkasını anlattı: Kılıçdaroğlu reddetti!Gelen bir son dakika haberine göre; Cumhuriyet Halk Partisi'nde 3 milletvekilinin istifasının ardından arabulucu olarak eski genel başkanlarla istişarelerde bulunan ama netice alamayınca CHP'den istifa eden eski vekil Mevlüt Dudu, önerilerinin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından reddedildiğini söyledi.
13.02.2021Siyaset
CHP'de 2 istifa daha! Peki şimdi ne yapacaklar?
CHP'de 2 istifa daha! Peki şimdi ne yapacaklar?CHP'li 2 eski vekil Mevlüt Dudu ve Hakkı Akalın partilerinden istifa etti. Gelen son dakika haberine göre; Mevlüt Dudu, CNN TÜRK'te çarpıcı açıklamalarda bulundu. İstifanın perde arkasında neler var? İstifa eden Dudu ve Akalın bundan sonra ne yapacak? Detayları CNN Türk muhabiri Mustafa Berber anlattı.
10.02.2021Haberler
Son dakika... CHP'de Mevlüt Dudu ve Hakkı Akalın istifa etti
Son dakika... CHP'de Mevlüt Dudu ve Hakkı Akalın istifa ettiCHP'li 2 eski vekil Mevlüt Dudu ve Hakkı Akalın partilerinden istifa etti. Gelen son dakika haberine göre; Mevlüt Dudu, CNN TÜRK'te çarpıcı açıklamalarda bulundu. İstifanın perde arkasında neler var? İstifa eden Dudu ve Akalın bundan sonra ne yapacak? Detayları CNN Türk muhabiri Mustafa Berber anlattı.
10.02.2021Siyaset
‘Parti bölünmesin’ trafiği hızlandırıldı
‘Parti bölünmesin’ trafiği hızlandırıldıCHP’nin bölünmemesi için çaba sarf eden ve geçen hafta eski genel başkanlar Karayalçın, Çetin ve Baykal’ı ziyaret eden üç eski vekilin bugün Kılıçdaroğlu ile görüşmesi bekleniyor.
8.02.2021Siyaset
‘Önce partiyi demokrasiyle taçlandıralım’
‘Önce partiyi demokrasiyle taçlandıralım’CHP’li eski milletvekilleri Metin Lütfi Baydar, Hakkı Akalın ve Mevlüt Dudu, dün eski Genel Başkanlar Murat Karayalçın, Hikmet Çetin ve Deniz Baykal ile görüştü.
4.02.2021Siyaset
‘İnce’yle görüşün’ talebinde bulunduk
‘İnce’yle görüşün’ talebinde bulundukÜç milletvekilinin partiden ayrılmasının ardından CHP’de istifaların devamının gelip gelmeyeceği merak edilirken, kulislerde “Üç milletvekili daha istifa edebilir” iddiası dillendirilmeye başlandı. CHP kurmayları ise bu tip iddiaların “manipüle” amaçlı olduğunu savunarak, “Milletvekili düzeyinde başka bir istifa olması mümkün değil” görüşünü dile getirdi.
2.02.2021Siyaset
Serdar Aksoy kimdir, nereli? Serdar Aksoy biyografisi
Serdar Aksoy kimdir, nereli? Serdar Aksoy biyografisiİçişleri Bakanlığı, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy geçici tedbir kararıyla görevden alındığını duyurdu. Vatandaşlar tarafından ise Serdar Aksoy kimdir, nereli soruları araştırmaya başladı. İşte Serdar Aksoy biyografisi...
27.11.2020Gündem
İnce, bugün yolunu çizecek
İnce, bugün yolunu çizecekCHP’den ayrılarak yeni bir parti kuracağı iddia edilen Muharrem İnce, bugün düzenleyeceği basın toplantısı ile yol haritasını kamuoyuna açıklayacak.
13.08.2020Siyaset
İnce: Haftaya konuşacağım
İnce: Haftaya konuşacağımYeni parti kuracağı iddialarıyla gündemde olan CHP’li Muharrem İnce, “Bu süreçte herkes konuştu. Herkes eteklerindeki taşları döksün. Ben açıklamayı önümüzdeki hafta yapacağım” dedi.
10.08.2020Siyaset
Kemal Kılıçdaroğlu, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın ile görüştü
Kemal Kılıçdaroğlu, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın ile görüştüCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Başkanı Hikmet Çetin ve eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ile görüştü.
9.08.2020Siyaset
Kılıçdaroğlu, Murtaza Çelikel'in cenazesine katıldı
Kılıçdaroğlu, Murtaza Çelikel'in cenazesine katıldıİş insanı ve siyasetçi Murtaza Çelikel, son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.
5.08.2020Siyaset
Kurultayda imza çekme tartışması
Kurultayda imza çekme tartışmasıCHP kurultayında, aday adaylığını açıklayan İlhan Cihaner cephesinden bazı isimler, 128 imza toplandığını ancak bu imzaların ‘parti yönetiminin baskısıyla’ geri çekildiğini iddia etti.
26.07.2020Siyaset
ABD zırhlısının tarihi ziyareti
ABD zırhlısının tarihi ziyaretiWashington’da yaşamını yitiren Türkiye’nin Amerika Büyükelçisi Münir Ertegün’ün cenazesi Missouri zırhlısıyla 5 Nisan 1946’da İstanbul’a getirildi. ABD donanmasının gözde zırhlısının bu ziyareti Türkiye’nin dış politikasında dönüm noktası oldu...
5.04.2020Gündem
Mümtaz Soysal kimdir? Mümtaz Soysal kitapları
Mümtaz Soysal kimdir? Mümtaz Soysal kitaplarıMümtaz Soysal hayatını kaybetti. Eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal 90 yaşında vefat etti. Peki, Mümtaz Soysal kimdir? İşte Mümtaz Soysal ile ilgili merak edilenler...
11.11.2019Gündem
Mümtaz Soysal vefat etti
Mümtaz Soysal vefat ettiAnayasa hukuku hocalarından, eski Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal hayatını kaybetti. İstanbul'da 90 yaşında vefat eden Prof. Dr. Mümtaz Soysal, bir süredir Alzheimer tedavisi görüyordu. 40 yaşında vefat eden yazar eşi Sevgi Soysal'dan iki çocuğu bulunan Prof. Dr. Mümtaz Soysal'ın 13 Kasım Çarşamba günü İstanbul'da toprağa verileceği öğrenildi.
11.11.2019Gündem
Ali Topuz ve Orhan Birgit için tören düzenlendi
Ali Topuz ve Orhan Birgit için tören düzenlendiCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hayatını kaybeden eski bakanlar Ali Topuz ile Orhan Birgit için Kadıköy Süreyya Operası’nda düzenlenen törene katıldı. Kılıçdaroğlu, törende yaptığı konuşmada, "Onlara CHP'ye ve Türkiye demokrasisine verdikleri eşsiz katkılar nedeniyle şükranlarımı sunuyorum. Onlar, ömürlerini yaşadıkları ülkeye ve bu ülkenin güzel insanlarına adadılar” dediler.
17.10.2019Siyaset
Konferans beklentisi tutmadı
Konferans beklentisi tutmadıCHP’nin Suriye sorununun çözümüne katkı sunmak amacıyla 28 Eylül’de İstanbul’da Uluslararası Suriye Konferansı düzenleyeceği açıklanmıştı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu konferansa ilişkin olarak “Suriye’deki bütün aktörleri davet edeceğiz. Cenevre benzeri bir toplantı hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulunmuştu. Konferansın organizasyonu genel başkan yardımcıları Veli Ağbaba ve Ünal Çeviköz’e emanet edilmişti.
27.09.2019Siyaset
Eski TBMM Başkanı Bozbeyli son yolculuğuna uğurlandı
Eski TBMM Başkanı Bozbeyli son yolculuğuna uğurlandıTedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybeden eski TBMM Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ahmet Ferruh Bozbeyli son yolculuğuna uğurlandı.
29.07.2019Siyaset
‘Halkçı belediye’ için topyekûn çalışılacak
‘Halkçı belediye’ için topyekûn çalışılacakCHP belediyeleri denetleyecek ve başkanların çalışmalarını destekleyecek Yerel Yönetimler Koordinasyon Merkezi kuracak. Belediyelerin başarılı olması için tüm partililer çalışacak
28.06.2019Siyaset
Başkent'te seçmen ‘değişim’ dedi
Başkent'te seçmen ‘değişim’ dediBaşkent'te kıran kırana geçen büyükşehir yarışını Millet İttifakı’nın adayı Mansur Yavaş, yaklaşık 4 puan farkla kazandı. Büyükşehiri almasına rağmen ilçelerde AK Parti’ye üstünlük sağlayamayan CHP ve İYİ Parti, çoğunluğu AK Parti’de olan il genel meclisiyle kenti yönetmeye çalışacak.
1.04.2019Siyaset
‘Çözülemeyecek sorunumuz yok’
‘Çözülemeyecek sorunumuz yok’CHP lideri Kılıçdaroğlu, aday tanıtım toplantısında, “Vatanımız için başarmak zorundayız. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok” dedi. İktidarın şikâyet üretme makamına dönüştüğünü belirten Kılıçdaroğlu, “Şikâyet ediyorsan o koltuktan çekil” diye konuştu
11.02.2019Siyaset
Trump'ın açıklamaları üzerinden iktidara yüklendi: Tefecilere ses çıkaramıyorlar
Trump'ın açıklamaları üzerinden iktidara yüklendi: Tefecilere ses çıkaramıyorlarTrump’ın açıklamasına iktidarın sert tepki göstermediğini belirten Kılıçdaroğlu, “16 yılın sonunda Türkiye’yi tefecilere teslim ederseniz onlar gelir sizden enseye vurup, lokmayı ağzınızdan alırlar ve siz sesinizi çıkaramazsınız” dedi...
16.01.2019Siyaset
Mansur Yavaş kimdir? CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı
Mansur Yavaş kimdir? CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayıMansur Yavaş kimdir? 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler öncesi partilerin adayları belli oluyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yeni adaylarından biri olan Mansur Yavaş'ı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterdi.
19.12.2018Gündem
Kılıçdaroğlu’nun anketinde 5 aday
Kılıçdaroğlu’nun anketinde 5 adayYerel seçimlere yönelik hazırlıklarını sürdüren ve bu çerçevede 252 adayını belirleyen CHP’de, Ankara adaylığı özelindeki tartışmalar alevlenmeye başladı...
22.11.2018Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

chpkemal kılıçdaroğlumevlüt duduHakkı Akalınistifa

Murat Karayalçın ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.