Osmanlı Dönemi

Osmanlı Dönemi

Son dakika Osmanlı Dönemi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Osmanlı Dönemi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Osmanlı Dönemi haber sayfamızda...

Osmanlı Dönemi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.067 osmanlı dönemi haberi bulunmuştur.
İstanbul’un kadim hatıralarını saklıyor
İstanbul’un kadim hatıralarını saklıyor Tarihi, İstanbul’un kara surlarının bir parçası olan Altın Kapı ile 5. yüzyıla dayanan Yedikule Hisarı asırlardır Marmara Denizi’ne selam veren burçlarıyla nice hikâyelere tanık oldu
20.06.2022Arkeoloji
Birbirine açılan kapılar
Birbirine açılan kapılarAnadolu’nun yerli halkı Karialılar ve Leleglerin kenti Stratonikeia, Helenistik Dönem’den günümüze, “yaşayan” bir yer oldu. Kente binlerce yıl önce olduğu gibi, Zeus ve Hekate’ye adanmış iki kutsal alandan gelen yolların ulaştığı kapıdan girdiğinizde farklı dönemlerin iç içe geçip kaynaştığı, kapıları birbirine açılan farklı kültürlerin izlerinin bulunduğu bir yerleşime adım atmış olursunuz. Kâh bir Osmanlı camiinin ahşap kapısından içeri girer, kâh meclis binasının duvarında Grekçe, Latince ve Osmanlıca yazıları yan yana görürsünüz.
20.06.2022Arkeoloji
Anadolu’nun kayıp hazinelerine yolculuk
Anadolu’nun kayıp hazinelerine yolculukAnadolu’da farklı medeniyetlerin, insanlığa armağan olarak bıraktığı muhteşem eserler için “mücevher” benzetmesi sık sık kullanılır. Bu kıymetli kültürel mirasın parçaları olan Antakya mozaikleri ve Beyhekim Camii’nin çinili mihrabı, benzetmenin hakkını vererek bir mücevher koleksiyonu için ilham kaynağı oldu
20.06.2022Arkeoloji
Yaya Ve Müsellem Nedir, Görevleri Nelerdir? Yaya Ve Müsellem Ordusunu Kim Kurdu?
Yaya Ve Müsellem Nedir, Görevleri Nelerdir? Yaya Ve Müsellem Ordusunu Kim Kurdu?Yaya ve müsellem, Osmanlı Devleti'nin ilk düzenli ordusudur. Osmanlı Dönemi'nde savaş zamanlarında her an hazırda bulunan bir ordu bulunmamaktaydı. Bu durum ise savaş zamanlarında sıkıntı yaşanmasına neden olmaktaydı. Bu nedenle yaya ve müsellem ordusu kurulmuştur. Ordunun 1330'lu yıllarda kurulduğu tarih kaynaklarına geçmiştir. İşte merak edilen tüm detaylar.
2.06.2022Eğitim
Troya için hukukî mücadele
Troya için hukukî mücadeleSchliemann’ın Troya’da bulduğu eserleri yurt dışına kaçırmasının ardından Osmanlı Devleti’nin başlattığı hukuki ve diplomatik süreç, Osmanlı’da eski eserlerin yeniden evine dönebilmesi için yürütülen ilk mücadeleydi.
23.05.2022Arkeoloji
Efsane devam ediyor
Efsane devam ediyorTroya Müzesi, uzaktan bakıldığında topraktaki bir yarıktan yükselen dev bir buluntu gibi görünür. Troya Antik Kenti’nin yanı başındaki bu genç fakat dünya çapında büyük ilgi gören müze, içinde Troya’nın katmanları arasında bulunan 10 ayrı kentin buluntularını saklıyor. Bir Troya aşığı olan Müze Müdürü Rıdvan Gölcük’ün deyimi ile İlyada Destanı ile başlayan, Troya kazıları ile süren efsane şimdi genç ve güçlü Troya Müzesi ile devam ediyor.
23.05.2022Arkeoloji
Osmanlı’nın ‘soyut’ heykelleri
Osmanlı’nın ‘soyut’ heykelleriEdirne’nin çok kültürlü tarihinin sembollerinden olan 500 gömüt taşı, Cem Altınel’in hazırladığı 640 sayfalık kitapta mercek altına alındı. Altınel, “Gömüt taşı felsefesini aralamaya çalışıyoruz. Bugünkü bilgimizle bu felsefeyi tam anlamı ile sökebilmek henüz mümkün değil” diyor
23.05.2022Arkeoloji
Aydın'da 87 yıllık miras düğümü! 60 mirasçı peşine düştü
Aydın'da 87 yıllık miras düğümü! 60 mirasçı peşine düştüAydın’da 1935’te vefat eden Hamdi Çengelci’nin mirasına ilişkin varislerinin açtığı dava, geçtiğimiz yıl olumlu sonuçlandı. Aydın’da Köşk, İncirliova ve Koçarlı’daki yaklaşık 500 dönümü kapsayan arazilere ilişkin tespit davası henüz neticelenemezken, 60 mirasçı Aydın’daki arazilerin peşine düştü.
19.04.2022Gündem
Erdoğan'dan Destici'ye sürpriz ziyaret
Erdoğan'dan Destici'ye sürpriz ziyaretCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici'yi ziyaret etti.
15.04.2022Siyaset
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BBP'ye ziyaret
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BBP'ye ziyaretCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüştü. Bir saat süren görüşmeyle ilgili konuşan Destici, "Cumhur İttifakı'nda tereddüt yok, 3 parti olarak yola devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.
14.04.2022Siyaset
Ayna ayna, söyle bana
Ayna ayna, söyle banaTürkiye kozmetik sektörü son dönemde marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Son iki yıldır pandemiye rağmen tüketici alışkanlıklarındaki değişiklikler kozmetiğe olan ilgiyi artırırken, sektörün son iki yıldır yüzde 20 seviyesinde büyüme gerçekleştirdiği belirtiliyor. Sektör aynı zamanda kadın girişimcileriyle de adından söz ettiriyor. Güzellik sektöründe faaliyet gösteren kadın girişimcilerin kuruluş hikâyelerini, yerli marka olarak yabancı markalarla nasıl rekabet ettiklerini kendilerinden dinledik...
Ceraim Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Ceraim Defteri Ne İşe Yarar?
Ceraim Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Ceraim Defteri Ne İşe Yarar?Ceraim eski Osmanlı döneminden itibaren günümüze kadar uzanan kelimelerden biridir. Pek çok kişi bu kelime anlamını merak etmektedir. Özellikle ne olduğu ve nerelerde kullanıldığı en merak edilen konular arasında yer almaktadır. TDK sözlük anlamı ile günlük konuşma dilindeki anlamı oldukça fazla kişinin araştırmaları arasındadır. Ceraim ne demek ve TDK sözlük anlamı nedir ya da ceraim defteri ne işe yarar detayları ile derledik.
23.03.2022Eğitim
Buğday, üzüm ve yıldırımlar arasında: Fırtına Tanrısı Tarhunzas
Buğday, üzüm ve yıldırımlar arasında: Fırtına Tanrısı TarhunzasNiğde’de bulunan Fırtına Tanrısı Tarhunzas’a ait üç stelde bolluk ve bereketi temsil eden buğday başağı ile üzüm salkımları yer alıyor. Stellerdeki Tarhunzas tasvirleri, Gökbez Kaya Anıtı ile İvriz Kaya Anıtı’ndaki tasvirlerle benzer özellikler taşıyor
21.03.2022Arkeoloji
Bukoleon yeniden İstanbul’la buluşuyor: Metruk saray müze olacak
Bukoleon yeniden İstanbul’la buluşuyor: Metruk saray müze olacakBukoleon Sarayı’nda yürütülen kazı çalışmaları yedi ayda tamamlandı. Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan eserler konservasyon işlemlerinin ardından Bukoleon Sarayı Açık Hava Müzesi’nde sergilenecek.
21.03.2022Arkeoloji
Prens Adaları: İstanbul’a yakın İstanbul’dan uzak
Prens Adaları: İstanbul’a yakın İstanbul’dan uzakTarih boyunca sürgünden inzivaya farklı amaçlarla kullanılan Adalar, günümüzde İstanbul’un kalabalığından ve gürültüsünden kaçanların uğrak yeri
21.03.2022Arkeoloji
Yunanistan'da Osmanlı mezarlığı tahrip edildi
Yunanistan'da Osmanlı mezarlığı tahrip edildiYunanistan'daki Radikal Sol Koalisyon (SİRİZA) İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Batı Trakya'daki Horozlu (Petinos) köyünde bulunan Türk azınlığa ait Osmanlı Dönemi Müslüman mezarlığının, sosyal tesis inşa edilmesi bahanesiyle iş makineleriyle tahrip edilmesini, Yunan parlamentosunun gündemine taşıdı.
21.03.2022Gündem
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarihi köprülere sahip çıkıyor
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarihi köprülere sahip çıkıyorUlaştırma ve Altyapı Bakanlığı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Tarihi Uzunköprü’de restorasyon çalışmalarının hızla devam ettiğini duyurdu.
5.03.2022Ekonomi
Osmanlı'dan kalan hamamın son hali şoke etti!
Osmanlı'dan kalan hamamın son hali şoke etti!Bolu’da Osmanlı döneminden kalma hamamın büyük kısmı bakımsızlık nedeniyle yıkıldı, geriye kalan bölüm ise ardiye olarak kullanılmaya başlandı. Kalıntıların içerisine plastik ve ahşap kasalar kondu.
2.03.2022Gündem
Tarihî Alan’ın tarih öncesi
Tarihî Alan’ın tarih öncesiTarih boyunca araştırmacıların ve seyyahların ilgisini çeken Gelibolu Yarımadası, tarih öncesinden günümüze bir “açık hava müzesi” gibi...
21.02.2022Arkeoloji
Valide Sultan Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Valide Sultan Kime Denir?
Valide Sultan Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Valide Sultan Kime Denir?Geçmişte yaygın olarak kullanılan bazı sözcükler günümüzde yerini daha farkı ve yeni sözcüklere bırakmaktadır. Ancak halen bu sözcükler merak edilip araştırılmaya devam etmektedir. Valide Sultan da bu konuya örnektir. Peki, Osmanlı Döneminde sıkça kullanılan Valide Sultan ne demek? TDK sözlük anlamı nedir? Valide Sultan kime denir tüm detayları ile derledik.
2.02.2022Sözlük
Türkler 6 bin yıl önce keşfetti! Ten rengine göre bile değişiyor...
Türkler 6 bin yıl önce keşfetti! Ten rengine göre bile değişiyor...Türkler müziğin şifalı gücünü yüzyıllar önce keşfetti. Hastalıkların tedavisi için kullanılan müzik, felçten bağırsak problemlerine ve uyku sorunlarına kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanıldı. Hatta Osmanlı hekimlik geleneğinin son temsilcisi Gevrekzâde Hafız Hasan Efendi'ye göre, usta bir müzisyenin kişilerin tiplerine göre hangi makamın uygun olduğunu bilmesi gerekiyor!
31.01.2022Gündem
“Eski Kent”te Bizans turu
“Eski Kent”te Bizans turuİstanbul, 330 ila 1453 yıllarında Bizans İmparatorluğu diye de bilinen Doğu Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yaptı. Bin yılı aşkın bir süreyi kapsayan “Bizans İstanbul”unu keşfetmeye ne dersiniz?
24.01.2022Arkeoloji
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'Muğla'nın Yatağan ilçesinde yürütülen kazılarda 2 bin 200 yıllık olduğu tahmin edilen, mermer bloklara işlenmiş 61 mitolojik mask bulundu. Heyecan yaratan keşif hakkında konuşan Prof. Dr. Bilal Söğüt, bulunanların Türkiye için büyük bir şans olduğu görüşünde.
21.01.2022Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk ziyareti sonrası Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin'in de aralarında bulunduğu gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yeni ekonomi programıyla ilgili 'Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah. 2023’e de zaten böyle gireceğiz. Bu enflasyonun da düşüşünü getirir, enflasyon düşecek.' dedi. Erdoğan, ABD’nin, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de İsrail ve Güney Kıbrıs Rum kesimiyle birlikteki boru hattı projesinden desteğini çekmesiyle ilgili soruya 'Burada hep konuşulan nedir? Bu iş, Türkiyesiz olmaz. Çünkü eğer buradan Avrupa’ya gaz gidecekse bu ancak Türkiye üzerinden olur' cevabını verdi.
18.01.2022Haberler
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklaması
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz kuru, faiz ve enflasyon açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk ziyareti sonrası Milliyet Gazetesi yazarı Zafer Şahin'in de aralarında bulunduğu gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yeni ekonomi programıyla ilgili 'Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah. 2023’e de zaten böyle gireceğiz. Bu enflasyonun da düşüşünü getirir, enflasyon düşecek.' dedi. Erdoğan, ABD’nin, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de İsrail ve Güney Kıbrıs Rum kesimiyle birlikteki boru hattı projesinden desteğini çekmesiyle ilgili soruya 'Burada hep konuşulan nedir? Bu iş, Türkiyesiz olmaz. Çünkü eğer buradan Avrupa’ya gaz gidecekse bu ancak Türkiye üzerinden olur' cevabını verdi.
18.01.2022Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Osmanlı Dönemi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.