Reflü

Reflü

Son dakika reflü haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan reflü gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan reflü haber sayfamızda...

Reflü

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 820 reflü haberi bulunmuştur.
Öksürüğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Evde Kuru ve Balgamlı Öksürük Kesici Doğal Yöntemler
Öksürüğe Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Evde Kuru ve Balgamlı Öksürük Kesici Doğal YöntemlerÖksürük vücudun istemli veya istemsiz olarak boğaz ve solunum yollarını temizlemek için verdiği tepkidir. Kış aylarında soğuk algınlığı nedeniyle, korona veya mevsim geçişlerinde alerjik reaksiyonların neden olduğu sağlık problemidir. Bazen kendini boğazda gıcık şeklinde gösteren öksürük kuru öksürük ve balgamlı öksürük olabilir. Çocuklarda, bebeklerde ve yetişkin bireylerde sıklıkla görülen öksürük gidermek için evde yapılabilecek doğal ve bitkisel yöntemler vardır. Evde tedavi edilerek geçirilebilir. Öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer? Öksürüğü en hızlı ne keser, hangi yöntemler giderir? Evde kuru ve balgamlı öksürük kesici doğal yöntemler için içeriğimize göz atabilirsiniz.
23.06.2022Sağlık
Günde 2 bardak süt ile reflüye 'dur' deyin
Günde 2 bardak süt ile reflüye 'dur' deyinObezite ve düzensiz beslenmeyi reflünün arkasındaki en büyük nedenlerden biri olarak gösteren uzmanlar, günde 2 bardak süt içerek sağlanan dengeli beslenmeyle ileriki yaşlarda reflüye yakalanma riskinin minimuma indirileceğini belirtiyor.
Dar giysiler belirtileri artırıyor! Reflüye karşı 13 önlem
Dar giysiler belirtileri artırıyor! Reflüye karşı 13 önlemBilimsel çalışmalara göre insanların yaklaşık yüzde 7’si her gün yemek borusunda bir yanma hissi yaşıyor. Bu belirtileri gece yaşayanların oranının ise yüzde 36 olduğunu belirten Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Melih Özel, "Tütün ürünleri, yağdan zengin ve aşırı beslenme, kiloyu kontrol etmek için hiçbir şey yapmamak gastroözofageal reflü hastalığına yakalanma riskini artırıyor" diyerek tavsiyelerde bulundu.
Ayla bebeğin dramı! Gülümsediğini sanıyorlar ama gerçek başka
Ayla bebeğin dramı! Gülümsediğini sanıyorlar ama gerçek başkaAblası gibi kalp rahatsızlığıyla dünyaya gelen Ralph, her yemek yediğinde boğulma tehlikesi yaşıyordu. Doktorların doğru teşhisiyle hayata tutundu ancak her bebek onun gibi şanslı değil. Ayla bebek, dünyada çok nadir görülen bir hastalığa sahip. Onu görenler sürekli gülümsediğini düşünüyor, oysaki işin aslı çok başka.
2.06.2022Dünya
Göğüs ağrısı neden olur? Hangi tip ağrı tehlikelidir?
Göğüs ağrısı neden olur? Hangi tip ağrı tehlikelidir?Göğüs ağrıları farklı şekillerde görülebilir. Bıçak saplanır gibi, iğne batar gibi, yanma şeklinde, göğsüne taş oturmuş gibi, baskı şeklinde, sıkışma tarzında vs… Ağrının nedeni de farklı etkenlerden kaynaklanabilir. Ancak kalbe yakın bir bölge olduğu için hepimiz endişelenir ve ağrının nedeninin ne olabileceğini düşünürüz. Ağrı kalple ilgili bir rahatsızlığın habercisi olabildiği gibi akciğer, sindirim sistemi, kas ve kemik problemlerinden de kaynaklanabilir. Önemli olan böyle bir durumda hekime başvurup ağrının kaynağını öğrenmek ve gerekirse tıbbi müdahalede bulunmaktır. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener konu hakkında bilgiler verdi.
Pepsin Nedir? Pepsin Enzimi Ne İşe Yarar, Neyi Aktifleştirir?
Pepsin Nedir? Pepsin Enzimi Ne İşe Yarar, Neyi Aktifleştirir?Pepsin terimi Biyoloji bilim dalını ilgilendiren sözcükler içerisinde yer almaktadır. Özellikle tıp alanında pepsin kelimesi enzim yerine sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bakımdan Pepsin teriminin araştırmasını gerçekleştirebilir ve ilgili bilimsel makaleleri okuduğunuzda daha rahat konuyu kavrayabilirsiniz. Pepsin nedir? Pepsin enzimi ne işe yarar, neyi aktifleştirir detayları ile derledik.
30.05.2022Eğitim
Aç karnına kahve içmenin 3 zararı ve kahve içmek için günün en iyi saati
Aç karnına kahve içmenin 3 zararı ve kahve içmek için günün en iyi saatiBirçoğumuz için kahve, güne başlama ritüelidir ve bazılarımız için sabah boğazımızdan aşağı süzülen ilk şeydir. Ancak bazı araştırmalar, aç karnına içilen kahvenin iyi bir fikir olmadığını, hatta bazı sağlık problemlerinizin sebebi olduğunu söylüyor. Peki aç karnına kahve içmenin zararları nelerdir? Kahvenin yanında ne tüketilmeli? Kahve günün hangi saatinde içilmeli? İşte cevabı! - PEMBENAR ÖZEL
Bayram sofrasında aman dikkat! Körlüğe kadar gidebilir
Bayram sofrasında aman dikkat! Körlüğe kadar gidebilirOruç sonrası Ramazan Bayramı'yla birlikte yeme alışkanlıklarının yeniden değişmesi başta sindirim olmak üzere pek çok sorunu da beraberinde getirebiliyor. Bayram süresince kontrolsüzce tüketilen tatlı ve yemeklerin özellikle diyabet, hipertansiyon gibi rahatsızlıkları olanlar için büyük bir tehlike yarattığını söyleyen uzmanlara göre sonuç körlüğe kadar gidebilir!
2.05.2022Gündem
Ambulansta kaza geçiren SMA'lı Yasmin'in annesi: Hastaneden gelecek iyi haberi bekliyoruz
Ambulansta kaza geçiren SMA'lı Yasmin'in annesi: Hastaneden gelecek iyi haberi bekliyoruzAksaray'da kendisini taşıyan ambulansın kaza yapması sonucu yaralanan SMA'lı 7 aylık Yasmin Elif Salman, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Kaza sırasında bağlı olduğu cihazların çıkması sonucu bir süre de nefessiz kalan Yasmin'in annesi: "O ambulanstan sağ çıkmamız büyük mucizeydi. Hastaneden gelecek iyi haberi bekliyoruz" dedi.
30.04.2022Gündem
Mide ve sindirim sisteminden kaynaklanan ağız kokusunu gidermenin yolları
Mide ve sindirim sisteminden kaynaklanan ağız kokusunu gidermenin yollarıAğız kokusu problemi, boğaz ve diş sorunlarından kaynaklanabileceği gibi sindirim sistemindeki sorunlardan dolayı da ortaya çıkabiliyor. Akciğer ve böbrek hastalıklarının da ağız kokusuna yol açabildiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında çürük yumurta kokusu, böbrek rahatsızlığında ise amonyak benzeri koku oluştuğunu ifade ederek bunu gidermek için yapılabilecekleri sıraladı.
27.04.2022Genel Sağlık
SMA'lı Elif bebeği taşıyan ambulans devrildi
SMA'lı Elif bebeği taşıyan ambulans devrildiAksaray'da, SMA Tip-1 hastası 7 aylık Yasmin Elif Salman'ı taşıyan özel ambulans devrildi. Annesi Hilal Salman, nefessiz kalan bebeğini üzerine devrilen reflü yatağının altından çıkarıp durdurduğu otomobille hastaneye götürmek için yola çıkardı. Yasmin Elif bebek, yolda karşılaştıkları ambulansa alınarak hastaneye ulaştırıldı.
27.04.2022Haberler
SMA'lı Elif bebeği taşıyan ambulans devrildi: 4 yaralı
SMA'lı Elif bebeği taşıyan ambulans devrildi: 4 yaralıAksaray'da, SMA Tip-1 hastası 7 aylık Yasmin Elif Salman'ı taşıyan özel ambulans devrildi. Annesi Hilal Salman, nefessiz kalan bebeğini üzerine devrilen reflü yatağının altından çıkarıp durdurduğu otomobille hastaneye götürmek için yola çıkardı. Yasmin Elif bebek, yolda karşılaştıkları ambulansa alınarak hastaneye ulaştırıldı.
27.04.2022Gündem
Egeli araştırmacılar ülkemizi temsil edecek
Egeli araştırmacılar ülkemizi temsil edecekEge Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Tıbbi Biyokimya ve Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalları’ndan mezun araştırmacılar Pelin Ergün ve Çağla Kayabaşı, Avrupa’nın en iyi 120 genç bilim insanından ikisi oldu.
22.04.2022Ege
Ramazanda sağlıklı beslenme önerileri: Örnek sahur ve iftar menüleri
Ramazanda sağlıklı beslenme önerileri: Örnek sahur ve iftar menüleriHerkesin içini ısıtan, sofralara anlam katan Ramazan ayı geldi. Beslenme düzenimizin tamamen değişmesi, uzun saatler aç kalmamız ve sonrasında zengin sofralarla tehlike çanları sizin için çalıyor olabilir mi? "Tam da kış aylarından çıkarken ve yaza hazırlanmaya odaklanırken Ramazan ayı ile birlikte dikkatiniz dağılmasın ve hedefiniz şaşmasın çünkü Ramazan’da da sağlıklı beslenmek ve kilo vermek mümkün." diyen Dyt. Simge Sevinçer Turgut, Ramazan ayı beslenmesiyle ilgili en çok sorulan soruları cevapladı, sağlıklı sahur ve iftar menüsü örneklerini paylaştı.
Çocukların böbrek sağlığını korumanın yolları
Çocukların böbrek sağlığını korumanın yollarıSağlıksız yeme-içme alışkanlıkları özellikle çocukların sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Doğuştan gelen böbrek hastalıkları da dahil olmak üzere çocuklarda pek çok böbrek sorununun görüldüğünün altını çizen Çocuk Nefrolojisi Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, "Hazır içecekler ve paketli gıdaların sık tüketimi, idrara çıkmanın ertelenmesi ve gün içinde az su tüketilmesi böbrek sağlığını olumsuz etkileyebiliyor" açıklamasında bulunarak tavsiyeler verdi.
Koronavirüsün bilançosu obeziteli bireyler için ağır oldu
Koronavirüsün bilançosu obeziteli bireyler için ağır olduGüncel veriler, Kovid-19 bilançosunun dünyada ve Türkiye’de obeziteli bireyler için çok daha ağır olduğunu gösteriyor. Yapılan çalışmalar obeziteli ve fazla kilolu bireylerde normal kilolu olanlara kıyasla Kovid-19 pozitifliğinde yüzde 46’lık, hastaneye yatışlarda yüzde 113’lük, hastalığa bağlı ölüm oranlarında ise yüzde 48’lik artış olduğunu ortaya koydu. Türkiye’de gerçekleştirilen bir başka çalışma ise obezitenin Kovid-19’a bağlı ölümleri 2 kat artırdığını işaret ediyor.
İyi beslenme ile reflü azalır mı?
İyi beslenme ile reflü azalır mı? Kişi yemek yedikten sonra mide içeriğinin yemek borusuna kaçması reflü olarak ifade edilmektedir. Reflü, göğüs ve sırt ağrısı, yutma güçlüğü, bulantı, kusma, ağızda kötü tat ve koku oluşumu ile görülen bir hastalıktır. Diyetisyen Hülya Çağatay konu hakkında bilgiler verdi.
Pandemide yaygınlaşan uykusuzluk sorununa karşı 9 etkili öneri
Pandemide yaygınlaşan uykusuzluk sorununa karşı 9 etkili öneriKovid-19 pandemisi sürecinde insanların stres ve kaygılarındaki artış, uyku sorununun tedavisi için hastaneye gitmeye çekinme, günlük fiziksel aktivitenin azalması ve daha az doğal ışığa maruz kalma gibi etkenlerle uykusuzluk sorunu yaşayanlar yüzde 24 oranında arttı. Nöroloji Uzmanı Dr. Beyza Çitçi Yalçınkaya, uykusuzluğa karşı 9 etkili öneri ve uyarıda bulundu.
28.02.2022Genel Sağlık
SMA hastası Nefes'in anne ve babasından elektrik nöbeti
SMA hastası Nefes'in anne ve babasından elektrik nöbetiHatay'ın Samandağ ilçesinde SMA hastası 1,5 yaşındaki Nefes Yeşil’in yurt dışında tedavi olabilmesi için başlatılan kampanyada gereken paranın sadece yüzde 29'u toplanabildi. Kampanyanın ağır ilerlediğini belirten baba Cemil Yeşil, elektrik kesintisi ihtimaline karşı eşiyle sırayla kızlarının başında nöbet tuttuklarını belirterek, “Elektrik kesildiğini anladığımız zaman kalkıp kızımıza bakıyoruz. 'Kızımız nefessiz mi kalmış. ölmüş mü' diye ödümüz kopuyor. Kesinti devam ederse, cihazı çalıştıran jeneratörü devreye alıyoruz” dedi.
18.02.2022Gündem
Obezitede dikkat çeken 'kanser' detayı: 'Gittikçe artıyor'
Obezitede dikkat çeken 'kanser' detayı: 'Gittikçe artıyor'Obezite günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biri olarak önümüze çıkıyor. Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Yazıcı, dijital çağda beslenme alışkanlıklarımızın çok hızlı bir şekilde değiştiğine vurgu yaptı. Prof. Dr. Dilek Yazıcı, "Akıllı cihazların fazla kullanılmasıyla birlikte hareketimiz ciddi miktarda azaldı. Bunu gün geçtikçe çok daha bariz bir şekilde görebiliyoruz" dedi.
15.02.2022Genel Sağlık
Beslenme alışkanlığı değişti, obezite arttı
Beslenme alışkanlığı değişti, obezite arttı‘Akıllı cihazların fazla kullanılmasıyla birlikte hareketimiz ciddi miktarda azaldı’ diyen Prof. Dr. Yazıcı, teknolojiyle birlikte beslenme alışkanlıklarının da değiştiğini vurguladı.
15.02.2022Gündem
‘Ayrımcılık’ yüzünden hastaneye gitmiyorlar
‘Ayrımcılık’ yüzünden hastaneye gitmiyorlarFazla kiloları nedeniyle ‘damgalama’ ve ‘ayrımcılığa’ maruz kalan obezite hastalarının çoğunun hastaneye gitmek istemediğine dikkat çeken uzmanlar, ‘Tedavi olmayınca iyileşmeleri de zorlaşıyor’ diyor.
26.01.2022Gündem
Boğaz ağrısını geçiren doğal yöntemler
Boğaz ağrısını geçiren doğal yöntemlerBoğaz bölgesinde yanma, kuruluk, çizilme veya tahriş olma hissi… Bazen de yutkunmada güçlük problemleri… Kış aylarında en yaygın görülen sorunlardan biri olan ‘boğaz ağrısı’ yaşam kalitemizi olumsuz etkileyecek boyutlara ulaşabiliyor. Öyle ki besinleri çiğnemek, sıvı tüketmek, yutkunmak ve konuşmak adeta ızdıraba dönüşebiliyor! Üstelik son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına alan Omicron varyantının en sık ve ilk görülen belirtilerinden biri, Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahmut Ozan Fındık, kış aylarında sık görülen boğaz ağrısına karşı almamız gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
22.01.2022Genel Sağlık
Hamilelik reflüsü nedir? Hamilelikte reflü neden olur?
Hamilelik reflüsü nedir? Hamilelikte reflü neden olur?Bir kadının en komplike dönemlerinden biri olan hamilelik, ilklere, unutulmaz anlara ve bazı sorunlara ev sahipliği yapar. Özellikle de mide bulantısı, ağrısı ve yanması bu dönemi daha zor hale getirerek anne adayını yorar. Her ne kadar mide yanması halk arasında bebeğin saçının uzun olması olarak yorumlansa da sebep reflüden başkası değildir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Yavuz Yurtsever, hamilelik reflüsü hakkında bilgi verdi.
22.01.2022Hamilelik
32 suşi yiyen kadın hastanelik oldu
32 suşi yiyen kadın hastanelik olduABD'nin California eyaletinin Mountain View şehrinde Sushi 85 adlı restorana 50 dolara sınırsız suşi yemek için giden kadın hastanelik oldu.
18.01.2022Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Reflü ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.