Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi

Son dakika Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi haber sayfamızda...

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 308 saglik bakanligi koronavirus bilim kurulu uyesi haberi bulunmuştur.
Son dakika... Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi'nden dikkat çeken toplu taşıma tavsiyesi
Son dakika... Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi'nden dikkat çeken toplu taşıma tavsiyesiSon dakika haberine göre; Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, toplu ulaşımdaki yoğunluğa dikkat çekti. Kendisinin de sürekli toplu taşıma kullandığını belirten Prof. Dr. Yavuz, "İnsanlar iki santim bile mesafe olmadan yolculuk yapmak zorunda kalıyor. Daha çok bulaştığını söylediğimiz bir virüs varken bunun kesinlikle çözülmesi gerekiyor. Evden çalışma imkanı olan tüm sektörlerde, bu uygulamaya geçilmesi kaçınılmaz artık" dedi.
13.04.2021Gündem
Vaka %34 Ölüm %56 arttı
Vaka %34 Ölüm %56 arttıTürkiye’de Kovid-19’un görüldüğü ilk günden bu yana 1 Nisan 2021’de 40 bini aşan vaka sayısı, 7 Nisan’da 54 bin 740’a yükselerek yüzde 34 arttı. 1 Nisan’da Kovid-19 nedeniyle 176 kişi hayatını kaybederken, bu sayı 7 Nisan’da 276’ya çıktı. Vefat sayısı 1 Nisan’dan 7 Nisan’a kadar yüzde 56.81 yükseldi.
9.04.2021Gündem
Son dakika... Ramazan ayında ek tedbirler olur mu? Bilim Kurulu Üyesi açıkladı
Son dakika... Ramazan ayında ek tedbirler olur mu? Bilim Kurulu Üyesi açıkladıKoronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, ramazan ayı içerisinde ek tedbirlerin alınabileceğini söyledi. Doç. Dr. Kayıpmaz, "Ramazan ayı içerisinde de belirli ek tedbirlerin gündeme gelebileceği görülüyor. Kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma, bazı kapatma kararları düşünülebilir" dedi.
8.04.2021Gündem
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Midilli, “Hastalığı evinde geçirenler, evcil hayvanlarından da uzak durmalı”
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Midilli, “Hastalığı evinde geçirenler, evcil hayvanlarından da uzak durmalı”Koronavirüsün insanlardan evcil hayvanlara bulaşması, virisün İngiltere varyantının evcil hayvanlarda ciddi kalp sorunlarına yol açabildiğinin bildirilmesi, bilim dünyasında, 'Evcil hayvanların da aşılanması gerekiyor mu'ö tartışmasını bir kez daha gündeme getirdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Prof. Dr. Kenan Midilli, 'Hayvanlarda ağır hastalık yapmıyor ama hayvanlara bulaş olması, epidemiyolojik açıdan bazı riskler içerebiliyor. Virüsün hayvanlarda da farklı bir evrimleşme gösterme riskinden dolayı bunun üzerinde çok duruluyor. Evcil hayvanı olanların, hastalık süresince hayvanlarını da korumak adına mesafeli olması gerekiyor" dedi.
7.04.2021Haberler
'Aşı tercihinde kriter yok'
'Aşı tercihinde kriter yok'Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Covid-19 aşısı tercihinde önemli kriter olmadığını söyledi. İlhan, "Tamamen vatandaşların isteğine bağlı. Her iki aşı için de en çok görülen yan etkiler; aşı yapılan yerde kızarma, ağrı, sistemik yan etkiler açısından baktığımızda ise en çok alerjik reaksiyon her iki aşı sonrasında görülebiliyor" dedi.
7.04.2021Gündem
Son Dakika Haberi: İstanbul'da alarm! 3. dalgaya girildi
Son Dakika Haberi: İstanbul'da alarm! 3. dalgaya girildiGelen son dakika haberine göre, Türkiye'de son 24 saatte 187 bin 859 Kovid-19 testi yapıldı, 21 bin 30 kişinin testi pozitif çıktı, 87 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta 1547 oldu, 18 bin 119 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 788 bin 757'ye yükseldi. İstanbul’daki koronavirüs vakalarının genetik dizilimini inceleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki merkezin sorumlusu Dr. Mert Ahmet Kuşkucu, ilginç bir sonuçla karşılaştı. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz ise, "7 günde görülen 100 bin kişideki enfeksiyon oranı da 178 gibi oldukça yüksek bir rakam. Durum, üçüncü dalganın İstanbul'da etkisini gösterdiğini, henüz pik noktasına da ulaşmadığımızı gösteriyor" dedi. Öte yandan vaka sayılarında adeta patlama yaşanan 5 ilde ise seyahat kısıtlaması başta olmak üzere yeni yasaklar kapıda! İşte koronavirüs salgını ile ilgili son dakika gelişmesinin tüm detayları...
19.03.2021Gündem
Mutasyonlu virüs nedir, mutasyona uğramış virüs | Mutant virüs vakaları arttı mı?
Mutasyonlu virüs nedir, mutasyona uğramış virüs | Mutant virüs vakaları arttı mı?Mutant virüs nedir, mutasyonlu virüs belirtileri nasıl anlaşılır, ne kadar tehlikeli? Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürürken virüsün mutasyona uğrayarak etki alananını artırması ile birlikte mutant virüs kavramı da hayatımıza girdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mutasyona uğramış virüs ile ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulunurken, vatandaşlar mutasyonlu virüs nedir, nasıl anlışır gibi ayrıntıları araştırmaya başladı. Peki, mutasyonlu virüs nedir?
12.03.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz: İstanbul’da kapalı mekanlarda maskesiz oturmak için çok erken
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz: İstanbul’da kapalı mekanlarda maskesiz oturmak için çok erkenSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, İstanbul’un durumu ve geçtiğimiz hafta Türkiye ara sonuçları açıklanan ve 10 bin 30 kişinin dahil edildiği CoronaVac Faz 3 çalışmasının sonuçlarını değerlendirdi. Prof. Dr. Yavuz, İstanbul’la ilgili, ‘artış eğiliminde olduğu için kapalı mekanlarda maskesiz oturmak için çok erken’ dedi.
8.03.2021Gündem
‘Virüs startta bekliyor’
‘Virüs startta bekliyor’Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, kapalı ortamlarda uzun süre maskesiz kalmanın hastalığın yayılımı açısından risk olduğunu söyledi.
8.03.2021Gündem
Son dakika... Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın'dan dikkat çeken kafe ve lokanta önerisi
Son dakika... Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın'dan dikkat çeken kafe ve lokanta önerisiGelen son dakika haberine göre; Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, kapalı ortamlarda uzun süre maskesiz kalmanın hastalığın yayılımı açısından risk olduğunu söyledi. Akın, "Lokantaya gidenlere önerim var; kuralları çok iyi takip etsinler, yemek yerken elbette maskelerini çıkaracaklar; ama olabildiği kadar az konuşsunlar ya da alçak sesle konuşsunlar. Kısa sürede işlerini bitirip, lokantadan ayrılsınlar. Bir bakıma virüs şu anda startta bekliyor, 'ben biraz daha yayılma fırsatı bulabilir miyim' diye" dedi.
7.03.2021Gündem
Yerinde karar dönemi nedir, son dakika hangi illerde olacak 2021? Yerinde karar haritası belli oldu mu?
Yerinde karar dönemi nedir, son dakika hangi illerde olacak 2021? Yerinde karar haritası belli oldu mu?Yerinde karar dönemi ile ilgili ayrıntılar gündemde merak konusu. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok alanlarda tedbirler alındı ve kısıtlamalar getirildi. Yerinde karar dönemi için gözler kabine toplantısına çevrildi. 1 Mart tarihinde gerçekleştirilecek kabine toplantısında yerinde karar dönemi ile ilgili sonuçların çıkması bekleniyor. Peki yerinde karar dönemi nedir ve hangi illerde başlayacak?
1.03.2021Gündem
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz: 'İstanbul’da artış eğilimi var, tam açılmayı konuşmak için erken'
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yavuz: 'İstanbul’da artış eğilimi var, tam açılmayı konuşmak için erken'Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs pandemisinde “yerinde karar" döneminin başlamasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Yavuz, İstanbul'daki son durumu da değerlendirdi ve “İstanbul, ilçeler arası nüfus geçişinin çok fazla olduğu bir il. Bu nedenle açılmalarla ilgili kararlar, ilçe değil il bazında alınmalı. Son bir haftadır test pozitiflik oranları ve vaka sayısında bir artış gözlüyoruz. Bu nedenle İstanbul'da tam açılma için henüz erken" dedi.
28.02.2021Gündem
Bilim Kurulu üyesinden Kovid-19 aşısı öncesi ağrı kesici uyarısı
Bilim Kurulu üyesinden Kovid-19 aşısı öncesi ağrı kesici uyarısıSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, günlük hayatta sıklıkla kullanılan ağrı kesicilerin Kovid-19 aşısının etkisini azaltabileceği yönünde araştırmalara dair açıklamada bulundu. “Antienflamatuar” özelliği bulunan ağrı kesicilerin kullanılmaması gerektiğini belirten Akın, “Bu ilaçlar bir miktar bağışıklık yanıtını azaltabilir” dedi.
27.02.2021Gündem
Kademeli normalleşme ne anlama geliyor? İşte detaylar
Kademeli normalleşme ne anlama geliyor? İşte detaylarSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Afşin Emre Kayıpmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaları değerlendirdi. İşte detaylar...
17.02.2021Haberler
Son dakika: Bilim Kurulu üyesi canlı yayında detayları açıkladı! Normalleşmede 4 kriter!
Son dakika: Bilim Kurulu üyesi canlı yayında detayları açıkladı! Normalleşmede 4 kriter!Gelen son dakika haberine göre; Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Afşin Emre Kayıpmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın " İllerimizi, Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz." ifadelerine ilişkin değerlendirme yapan Kayıpmaz, restoran ve kafelerde süre kısıtlaması olabileceğini söyledi. İşte detaylar...
17.02.2021Gündem
Mutasyonlu virüs nedir, belirtileri nelerdir? Türkiye'de mutasyonlu virüs hangi illerde görüldü?
Mutasyonlu virüs nedir, belirtileri nelerdir? Türkiye'de mutasyonlu virüs hangi illerde görüldü?Mutasyonlu virüs nedir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. İlk olarak İngiltere'de ortaya çıkan mutasyonlu virüsün Brezilya ve Güney Afrika varyantlarının oluşmasının ardından Bilim Kurulu Üyesi Hasan Tezer Türkiye'ye has mutasyon varyantlarının olduğunu ifade etti. Türkiye'de mutasyonlu virüsün etkilerinin ilerleyen günlerde ortaya çıkacağını ifade eden Tezer, İngiltere mutasyonunun daha kolay hücreye yapıştığını ifade etti. Peki Mutasyonlu virüs nedir, belirtileri nelerdir?
16.02.2021Gündem
Bilim Kurulu üyesi Tezer: Ülkemize has mutasyonların olduğunu biliyoruz
Bilim Kurulu üyesi Tezer: Ülkemize has mutasyonların olduğunu biliyoruzSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Türkiye'de şu anda 400 civarında insanın mutasyonlu virüs ile enfekte olduğunu söyledi. Tezer, "Güney Afrika ve İngiltere varyantlarının olduğunu biliyoruz. Ülkemize has mutasyonların olduğunu da biliyoruz; ama ülkemizdeki varyantlarının nasıl etki edeceğini bilmiyoruz. Yakın bir zamanda da bu mutasyonların özellikleri yapılan çalışmalar sonucu açıklanacaktır" dedi.
14.02.2021Gündem
'Öyle bir mutantla karşılaştık ki... 33 ilde saptadık'
'Öyle bir mutantla karşılaştık ki... 33 ilde saptadık'Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, mutasyonlu virüsün Türkiye'deki yayılımına ilişkin kritik uyarılarda bulundu. Akın, "Öyle bir mutantla karşılaştık ki yayılımı Vuhan'dan dünyaya dağılan virüse göre çok hızlı. 33 ilde saptadık; ama tüm illerde bunu saptamak için çalışma sürdürülüyor. Yarın bir başka rakamla karşılaşabiliriz" dedi. Akın, mutant virüsün hastalık şiddetinde bir değişiklik yapmadığına dikkat çekerek, "Şu an yük taşınıyor. Çünkü vaka sayısı kontrol edilebilir ölçüde; ama kontrol edemediğimiz yeni mutant vakaları artıyor. Bunu kontrol etmek için çaba harcamak lazım" şeklinde konuştu.
13.02.2021Haberler
'Öyle bir mutantla karşılaştık ki... 33 ilde saptadık'
'Öyle bir mutantla karşılaştık ki... 33 ilde saptadık' Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, mutasyonlu virüsün Türkiye'deki yayılımına ilişkin kritik uyarılarda bulundu. Akın, "Öyle bir mutantla karşılaştık ki yayılımı Vuhan'dan dünyaya dağılan virüse göre çok hızlı. 33 ilde saptadık; ama tüm illerde bunu saptamak için çalışma sürdürülüyor. Yarın bir başka rakamla karşılaşabiliriz" dedi. Akın, mutant virüsün hastalık şiddetinde bir değişiklik yapmadığına dikkat çekerek, "Şu an yük taşınıyor. Çünkü vaka sayısı kontrol edilebilir ölçüde; ama kontrol edemediğimiz yeni mutant vakaları artıyor. Bunu kontrol etmek için çaba harcamak lazım" şeklinde konuştu.
13.02.2021Gündem
Son dakika! Yüz yüze eğitim neden başlamıyor? Bilim Kurulu üyesi açıkladı
Son dakika! Yüz yüze eğitim neden başlamıyor? Bilim Kurulu üyesi açıkladıSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Türkiye'de okulların yüz yüze eğitime devam edememesinin sebebi olarak İngiltere varyantını gösterdi. Yavuz, "Mevcut kısıtlamalara devam etmek zorundayız. Buna rağmen bu varyant ülkemizde de baskın hale gelirse, bu önlemleri de artırmamız gerekebilir. Okulların tamamen açılmasını bu nedenle ötelenecek." dedi.
12.02.2021Gündem
Bilim Kurulu üyesi Levent Akın 'yerinde karar' dönemini anlattı
Bilim Kurulu üyesi Levent Akın 'yerinde karar' dönemini anlattıSağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu salgın yönetiminde 'yerinde karar' dönemini anlattı. Akın, "Mesela İstanbul'da Şile ile Kadıköy aynı oranda vaka yüküne sahip midir? O zaman 'A' ilinde belirli bölgelerde belirli işletmeler açık olacak veya hastalık yükü yüzünden 'B' ilinde bu tip yerlerin tamamı kapalı olacak. 'Yerinde karar' dediğimiz dönem burada devreye girecek" dedi.
12.02.2021Gündem
Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı'ndan flaş karar! Süre 10 güne çıkarıldı
Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı'ndan flaş karar! Süre 10 güne çıkarıldıSon dakika haberlere göre, Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs rehberi güncellendi. Varyantlı (mutasyonlu) vakalar ve temaslılarının izolasyon süresi 10 güne çıkarıldı. Varyantlı vakalar tek odalarda tutulacak ve izolasyonları PCR testi sonucuna göre sonlandırılacak.
9.02.2021Gündem
Son Dakika Haberi: Normalleşme uyarısı geldi! Her zamankinden fazla...
Son Dakika Haberi: Normalleşme uyarısı geldi! Her zamankinden fazla...Gelen son dakika haberine göre, salgının başından bu yana dile getirilen tedbirlerin öneminin mutasyonla daha da arttığını vurgulayan Prof. Dr. Özlü, “Mutasyon salgının tekrar hızlanması gibi bir sonuç ortaya koyabilir. Tedbirlere uyarsak engelleriz” dedi. Prof. Özlü, "Tedbirlere her zamankinden daha fazla uyum göstermemiz gerekiyor" diye konuştu.
5.02.2021Gündem
Flaş açıklama! 'Mutasyonlu virüsün görüldüğü il sayısı 23'e yükseldi'
Flaş açıklama! 'Mutasyonlu virüsün görüldüğü il sayısı 23'e yükseldi'Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, mutasyonlu virüsün görüldüğü il sayısının 23 olduğunu söyledi. Prof. Dr. Turan, "Son günlerde özellikle İngiltere’deki görüntüler bu virüsün yarattığı hastalığın da şiddetinin oldukça yüksek olduğu şeklinde. Bu da şu anlama geliyor ki bireylerin hastaneye, yoğun bakıma ihtiyaç duyma oranları artabilir. Bu nedenle dikkatli olmak zorundayız” dedi.
4.02.2021Gündem
Mutant virüs nedir, ne demek? Mutant virüs hangi illerde, nerede, kaç kişide görüldü?
Mutant virüs nedir, ne demek? Mutant virüs hangi illerde, nerede, kaç kişide görüldü?Son dakika haberler arasında mutant virüs yer aldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutant virüsün görüldüğü kişi sayısının, daha önce açıklanan 17 ilde 128 vakanın çok üstüne çıktığını açıkladı. Koca, “İngiltere varyantından bahsediyoruz. İl il artış devam ediyor” dedi. Bu açıklama ardından milyonlarca vatandaş mutant virüs nedir, ne demek? Mutant virüs hangi illerde, nerede, kaç kişide görüldü sorularına cevap arıyor. İşte mutant virüs hakkında bilinmesi gerekenler...
3.02.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

koronavirüsbilim kurulusağlık bakanlığıkoronabilim kurulu üyesi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.