Sahra Çölü

Sahra Çölü

Son dakika Sahra Çölü haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Sahra Çölü gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Sahra Çölü haber sayfamızda...

Sahra Çölü

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 214 sahra colu haberi bulunmuştur.
'Türkiye'ye yaklaşıyor! Gözle görmüyor, soluyoruz'
'Türkiye'ye yaklaşıyor! Gözle görmüyor, soluyoruz'İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, meteorolojik verilere göre, hafta sonu Sahra Çölü'nden Türkiye'ye toz taşınımı beklendiğini söyledi. Maske uyarısı yapan Prof. Dr. Yaşar, hafta sonu beklenen yağmurla araçların üzerinin de çamur olabileceğini belirtti.
16.04.2021Gündem
Bir zamanlar dünyanın en zengin kenti Timbuktu
Bir zamanlar dünyanın en zengin kenti Timbuktuİlk yerleşimlerin milattan önce 5. yüzyıla uzandığı Timbuktu, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan en özel tarihi kentlerden biri. Sahra Çölü'nde, kum tepeleri arasında kurulu olan ve bir zamanlar sadece Afrika'nın değil tüm dünyanın en görkemli kentlerinden biri olarak gıpta edilen Timbuktu, dünyanın gelmiş geçmiş en zengin adamı olarak kabul edilen Mansa 1. Musa'nın hüküm sürdüğü Mali İmparatorluğu'nun başkentiydi. Günümüzde de Mali'nin en önemli şehirlerinden biri olan Timbuktu'ya yakından bakalım.
2.04.2021Tatil
Sahra Çölü bir zamanlar ormanlarla kaplıymış
Sahra Çölü bir zamanlar ormanlarla kaplıymış4.5 milyar yaşında olan dünya bu süre boyunca sürekli değişimlere uğramıştır. Tüm kıtaların birbirine yapışık olduğu ve süper kıta olarak da anılan Pangea'dan milyonlarca yıl sonra dünyamız bugünkü halini aldı. Peki uçsuz bucaksız okyanuslar, ormanlar, çöller bir zamanlar nasıldı? Bilim insanları uzun süredir bu sorulara cevap arıyor. Dünyanın en büyük çölü Sahra üzerine yapılan araştırmalar ezberleri bozacak nitelikte. Uçsuz bucaksız Sahra Çölü bir zamanlar ormanlarla kaplıymış.
22.03.2021Tatil
Son dakika! Profesörden korkutan yağış uyarısı: 2 gün dışarı çıkmayın!
Son dakika! Profesörden korkutan yağış uyarısı: 2 gün dışarı çıkmayın!Bir son dakika haberine göre; Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün toz taşınımı uyarılarından sonra endişelendiren bir açıklama geldi. Suriye ve Irak üzerinden gelen toz, bugün ve yarın Türkiye'de etkili olacak. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, toz fırtınasının neden olacağı çamur yağışının kirlilik dışında sağlık için önemli sorunlar oluşturabileceğini belirtti. Şenyiğit, "Toz fırtınası ya da tozun bölgede birikmesi bazen uzun süreli, yağmurdan sonra da devam edebilecek şekilde kendi etkisini gösterebilir. Yağmurdan sonra açık hava bile olsa en az 1-2 gün evde kalmanın faydası olduğunu düşünüyorum" dedi.
11.03.2021Gündem
Türkiye dünya ikincisi
Türkiye dünya ikincisiTürkiye’de Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WePs) imzacısı olan 350’den fazla firma bulunduğunu ve Türkiye’nin bu konuda dünyada ikinci sırada olduğunu söyleyen UN Women Türkiye Programlar Yöneticisi Zeliha Ünaldı, bu noktada şirketlere her türlü desteği verdiklerini anlattı
11.03.2021Gündem
Uyarı geldi! Çamur yağacak
Uyarı geldi! Çamur yağacakİzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü (DEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, 11 Mart Perşembe günü sahra çölünden gelen toz bulutunun yağmurla birleşip, çamur şeklinde yağacağını söyledi. "Gelecek perşembe günü İzmir ve Antalya gibi kentlerdeki araçların üzerindeki çamuru herkes fark edecek" dedi.
9.03.2021Haberler
Uyarı geldi! Çamur yağacak
Uyarı geldi! Çamur yağacakİzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü (DEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, 11 Mart Perşembe günü sahra çölünden gelen toz bulutunun yağmurla birleşip, çamur şeklinde yağacağını söyledi. "Gelecek perşembe günü İzmir ve Antalya gibi kentlerdeki araçların üzerindeki çamuru herkes fark edecek" dedi.
9.03.2021Gündem
Türkiye’de sadece 10 adet satılacak!
Türkiye’de sadece 10 adet satılacak!Range Rover Fifty Edition, göz alıcı renk seçenekleriyle ülkemizde yollara çıktı. Üretimine başlanan yıla ithafen yalnızca 1970 adet üretilen Range Rover Fifty Edition, 2.0 litre 404 BG Plug-in Hybrid motor seçeneğiyle Türkiye’de sadece 10 adet satılacak.
9.03.2021Otomobil
Dünya Çöl Bölgeleri Haritası: Dünyadaki Çöller, İsimleri Ve Özellikleri
Dünya Çöl Bölgeleri Haritası: Dünyadaki Çöller, İsimleri Ve ÖzellikleriÇöller dünyada oldukça fazla bulunan kara parçalarıdır. Çöl yıllık yağış miktarının 250 milimetreden az alan bölgelere verilen isimdir. Çöller ve sıcaklık farkının oldukça fazla olması ile bilinir. Nemliliğin az olmasından dolayı gece ve gündüz sıcaklığı arasında çok büyük farklar vardır. Çöllerde bitki örtüsü oldukça seyrektir. Genel olarak kaktüs tipi bitkiler görülmektedir. Dünya çöl bölgeleri haritası: dünyadaki çöller isimleri ve özellikleri ile ilgili detayları derledik.
14.08.2020Haritalar
Kum fırtınası nükleer denemelerin kalıntılarını 61 yıl sonra Fransa'ya getirdi
Kum fırtınası nükleer denemelerin kalıntılarını 61 yıl sonra Fransa'ya getirdiParis'in, sömürge döneminde Cezayir topraklarındaki Sahra Çölü'nde yaptığı nükleer denemelerin radyoaktif kalıntılarının kum fırtınasıyla Fransa semalarına ulaşması Cezayirli araştırmacılar tarafından, "yılan terbiyecisinin yılan tarafından ısırılmasına" benzetildi.
4.03.2021Dünya
Son dakika! Prof. Dr. Orhan Şen’den kritik uyarı! Riskli olan illeri tek tek saydı
Son dakika! Prof. Dr. Orhan Şen’den kritik uyarı! Riskli olan illeri tek tek saydıCNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen canlı yayında çok önemli hava kirliliği uyarısında bulundu. ‘Önümüzdeki cumartesi öğlene kadar riskli olan bölgeler var’ açıklamasında bulunan Şen hava kirliliği açısından tehlikeli olan bölgeleri tek tek saydı. İşte hava kirliliğine karşı dikkat edilmesi gereken o iller...
4.03.2021Gündem
Ölümcül uyarı! 'Sakın dışarıya çıkmayın, camları açmayın'
Ölümcül uyarı! 'Sakın dışarıya çıkmayın, camları açmayın'Sahra Çölü'nden bu ayın başlarında Fransa'ya gelen toz, 1960 yılında bölgede gerçekleştirilen nükleer denemeden kalan sezyum 137 radyoaktif kalıntılarını da ülkeye taşıdı. Bu durum ilerleyen günlerde Türkiye'ye de Avrupa üzerinden beklenen toz taşınımı nedeniyle endişeye neden oldu. Olası taşınımda yapılması gerekenler ve alınacak önlemler ile ilgili açıklamada bulunan Nükleer Tıp uzmanı Doç. Dr. Bekir Taşdemir, "Toz bulutu içinde ne kadar sezyum 137 bulunduğu konusunda net açıklama yok; ancak olası durumda yüksek miktarda tespit edilmesi halinde halkın uyarılması gerekmektedir. Halkın gerekirse bu dönemde dışarı çıkmaması, camlarını açmaması ve bu havayı mümkün mertebe solumaması gerek" dedi.
3.03.2021Haberler
Ölümcül uyarı! 'Sakın dışarıya çıkmayın, camları açmayın'
Ölümcül uyarı! 'Sakın dışarıya çıkmayın, camları açmayın'Sahra Çölü'nden bu ayın başlarında Fransa'ya gelen toz, 1960 yılında bölgede gerçekleştirilen nükleer denemeden kalan sezyum 137 radyoaktif kalıntılarını da ülkeye taşıdı. Bu durum ilerleyen günlerde Türkiye'ye de Avrupa üzerinden beklenen toz taşınımı nedeniyle endişeye neden oldu. Olası taşınımda yapılması gerekenler ve alınacak önlemler ile ilgili açıklamada bulunan Nükleer Tıp uzmanı Doç. Dr. Bekir Taşdemir, "Toz bulutu içinde ne kadar sezyum 137 bulunduğu konusunda net açıklama yok; ancak olası durumda yüksek miktarda tespit edilmesi halinde halkın uyarılması gerekmektedir. Halkın gerekirse bu dönemde dışarı çıkmaması, camlarını açmaması ve bu havayı mümkün mertebe solumaması gerek" dedi.
3.03.2021Gündem
Toz bulutu radyoaktif taşıdı
Toz bulutu radyoaktif taşıdıFransa’ya şubat ayının başlarında Sahra Çölü’nden gelen toz bulutu nedeniyle birçok şehir sarıya boyanmıştı. Fransız bilim adamları, 6 Şubat’ta ülkeye gelen toz bulutunun Jura dağlarında radyoaktif kalıntı bıraktığını açıkladı.
1.03.2021Gündem
Son dakika: Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki: Hala bunlar terörle teröristlerle beraberler
Son dakika: Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki: Hala bunlar terörle teröristlerle beraberlerSon dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin "Göç: Önümüzdeki Yirmi Yılın Projeksiyonu ve Ötesi" başlıklı uluslararası konferansında açıklamalarda bulundu. ABD'ye sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunların mültecilere sahip çıkmak gibi bir derdi yok, dert başka. Hala bunlar terörle, teröristlerle beraberler." dedi. Erdoğan, "Maddi imkanları bizden kat ve kat fazla olan ülkeler, mültecileri toplama kamplarına mahkum ederken, biz bu insanlarla ekmeğimizi paylaştık." ifadelerini kullandı.
22.02.2021Siyaset
Son dakika... Turuncu gökyüzü, mavi köpek! Kar, tipi derken...
Son dakika... Turuncu gökyüzü, mavi köpek! Kar, tipi derken...Soğuk hava dalgası ABD'den Rusya'ya, İngiltere'den Türkiye'ye Kuzey Yarımküre'de neredeyse her yeri etkisi altına aldı. Gökyüzü turuncuya boyandı, kar üstünde yürüyen mavi renkli köpekler ise şok etkisi yarattı.
12.02.2021Dünya
Turuncu kar yağdı! İnanamadılar...
Turuncu kar yağdı! İnanamadılar...Sahra Çölü'nden gelen tozlu hava Avrupa'da kar yağışına dönüştü. Atmosferde biriken tozlar yağan kara turuncu rengini verdi.
8.02.2021Dünya
İstanbul Film Festivali çevrimiçi gösterimleri Şubat seçkisiyle devam ediyor
İstanbul Film Festivali çevrimiçi gösterimleri Şubat seçkisiyle devam ediyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali'nin Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkisi 5-28 Şubat tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor.
26.01.2021Kültür Sanat
Üçlü koridor için harekete geçildi
Üçlü koridor için harekete geçildiAzerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi’nin iki hafta içinde kurulacağını belirtirken, Ermenistan sınırına demiryolu inşa edileceğini bildirdi.
2.01.2021Dünya
Türkler, Çad'ın turizmini dünyaya pazarlayacak
Türkler, Çad'ın turizmini dünyaya pazarlayacakDünya Turizm Forumu Enstitüsü ile Çad Turizm Bakanlığı arasında Mart 2021'de Çad'da Global Turizm Forumu düzenlenmesi, Çad'ın turizminin tanıtılması, ülkenin bu alandaki yatırımlarının ve turist sayısının artırılması gibi amaçlarla anlaşma imzalandı.
8.12.2020Ekonomi
Çöl tozları için korona uyarısı! Evde oturun pencerenizi bile açmayın
Çöl tozları için korona uyarısı! Evde oturun pencerenizi bile açmayınYılın bu döneminde gelen çöl tozlarının koronavirüsün yayılımı için gerekli doğal ortamı sağlayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Saydam, “Her yerde havada bulut varsa ve uzak mesafeler sanki sis varmış gibi görünüyorsa dışarı çıkmayın” uyarısı yaptı.
29.11.2020Gündem
Boğaziçi’nden Afrika’da yoksullukla mücadeleye destek
Boğaziçi’nden Afrika’da yoksullukla mücadeleye destekBoğaziçi Üniversitesi, Avrupa Birliği’nin Ufuk 2020 (Horizon 2020) projeleri şemsiyesi altında Avrupa’dan beş üniversitenin yer aldığı Marie Sklodowska Curie Innovative Training Network (ITN) konsorsiyumuna dahil oldu.
14.10.2020Gündem
Tunus Hakkında Bilgiler; Tunus Bayrağı Anlamı, 2020 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
Tunus Hakkında Bilgiler; Tunus Bayrağı Anlamı, 2020 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat FarkıTunus, tarihi yerleri, çöl safarileri ve plajlarıyla bilinen bir Afrika ülkesidir. Akdeniz'e de kıyısı bulunan bu ülkede, sıcaklıklar yüksektir. Tunus'un bayrağının anlamı, ülke nerede, nüfusu ne kadar, başkenti neresi, Türkiye ile arasındaki saat farkı nedir gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.
8.09.2020Tatil
Moritanya Hakkında Bilgiler; Moritanya Bayrağı Anlamı, 2020 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
Moritanya Hakkında Bilgiler; Moritanya Bayrağı Anlamı, 2020 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat FarkıMoritanya, Afrika Kıtasının Batı Bölgesinde ye alan bir ülkedir. Dünyanın en büyük 29. Ülkesi olan Moritanya ülkesini tanımanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Onun için Moritanya nerededir? Hangi kıtada yer alır, gibi bilgileri sizin için derledik.
7.09.2020Tatil
Kuzey Afrika Hakkında Bilgiler; Kuzey Afrika Bayrağı Anlamı, 2020 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
Kuzey Afrika Hakkında Bilgiler; Kuzey Afrika Bayrağı Anlamı, 2020 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat FarkıKuzey Afrika, Afrika kıtasının kuzey bölümünü ifade etmek için kullanılan bir isimdir. Bölge için tek başına kabul edilen bir kapsam yoktur ve bazen batıda Moritanya’nın Atlantik kıyılarından doğuda Mısır’ın Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz’e kadar uzanması olarak betimlenmektedir. İşte, Kuzey Afrika ülkesine ait tüm detaylar.
6.09.2020Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Sahra ÇölüAfrikaçamurDoğan YaşarSahra

Sahra Çölü ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.