Sahra Çölü

Sahra Çölü

Son dakika Sahra Çölü haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Sahra Çölü gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Sahra Çölü haber sayfamızda...

Sahra Çölü

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 245 sahra çölü haberi bulunmuştur.
Boldog yüzlü dinozor
Boldog yüzlü dinozorBilim insanları, Sahra Çölü’nde 98 milyon yıl önce yaşamış küçük kolları ve buldog gibi ezik bir yüzü olan tuhaf görünümlü bir dinozorun ortaya çıkarıldığını açıkladı.
10.06.2022Dünya
Dünyanın en büyük çölü Sahra bir zamanlar ormanmış
Dünyanın en büyük çölü Sahra bir zamanlar ormanmışDünyamız son veriler ışığında 4.5 milyar yaşında. Tüm kıtaların birbirine yapışık olduğu ve süper kıta olarak da anılan Pangea'dan milyonlarca yıl sonra mavi gezegen en nihayetinde bugünkü halini aldı. Bu esnada da sayısız canlı türü ve farklı iklimsel değişimler dünya tarihinden gelip geçti. Peki uçsuz bucaksız okyanuslar, ormanlar, çöller bir zamanlar nasıldı? Bilim insanları uzun süredir bu sorulara cevap arıyor. Dünyanın en büyük çölü Sahra üzerine yapılan araştırmalar ezberleri bozacak nitelikte. Uçsuz bucaksız Sahra Çölü bir zamanlar ormanlarla kaplıymış.
2.05.2022Tatil
Çöl kulaklı toygarı kuşu Türkiye'de ilk kez Hatay'da gözlemlendi
Çöl kulaklı toygarı kuşu Türkiye'de ilk kez Hatay'da gözlemlendiHatay'da Milleyha Sulak Alanı’nın bulunduğu Samandağ'da çöl kulaklı toygarı kuşu görüntülendi. Türkiye'de ilk kez Hatay'da gözlemlenen kuş, 496. kuş türü olarak kayıtlara girdi.
26.04.2022Haberler
Avrupa Uzay Ajansı görüntüledi! Dev kütle Türkiye'ye yaklaşıyor
Avrupa Uzay Ajansı görüntüledi! Dev kütle Türkiye'ye yaklaşıyorAvrupa Uzay Ajansı, dev toz bulutunun Türkiye'ye yaklaştığını duyurdu. Akdeniz Havzası'nı etkisi altına alacak olan toz bulutu, birkaç gün boyunca Türkiye'yi de esir alacak. Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü de hava durumuna dair son tahminleri yayınlandı ve Pazar gününe dikkat çekerek yeni bir uyarıda bulundu.
15.04.2022Gündem
İspanya polisi 50 bin metrekarelik depoda buldu! Tam 29 milyon euro değerinde...
İspanya polisi 50 bin metrekarelik depoda buldu! Tam 29 milyon euro değerinde...İspanya polisi, Valencia'daki bir depoda doldurulmuş gergedanlar, kutup ayıları, filler ve diğer hayvanların da bulunduğunu tespit etti. Ekipler, 50 bin metrekarelik endüstriyal bir depoda potansiyel kaçakçılık üzerine araştırma yapmaya başladı.
11.04.2022Dünya
Prof. Dr. Yaşar: Çöl tozu tabakası koronavirüsün havada kalış süresini artırıyor
Prof. Dr. Yaşar: Çöl tozu tabakası koronavirüsün havada kalış süresini artırıyorİzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü öğretim üyesi ve iklim bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, mart sonu, nisan başında Sahra Çölü'nden gelen ve Türkiye'de etkili olan toz tabakasının, koronavirüsün havada kalış süresini artırdığını belirtti. Yaşar, çöl tozlarının 2020 ve 2021 verilerinde de nisanın ilk yarısında vaka sayılarında artışa yol açtığının tespit edildiğini kaydetti.
1.04.2022Gündem
ÇÖL TOZU NEDİR, NASIL OLUŞUR? Meteoroloji İstanbul için uyarı
ÇÖL TOZU NEDİR, NASIL OLUŞUR? Meteoroloji İstanbul için uyarıMeteoroloji'den İstanbul için çöl tozu uyarısı yapıldı. Bahar aylarında sıklıkla görülen çöl tozunun ülkenin batısında görülmesi bekleniyor. Akdeniz ve Ege kıyılarında daha yoğun olacak. Peki, çöl tozu nedir, nasıl oluşur?
30.03.2022Gündem
Dikkat! Çöl tozları geliyor
Dikkat! Çöl tozları geliyorYurt genelinde etkili olan kar yağışının ardından sıcaklıklar mevsim normalleri seviyesine yaklaştı. Bahar aylarının gelmesiyle sıklıkla görülen çöl tozlarının önümüzdeki günlerde yurdun özellikle batısında etkili olması bekleniyor. Uzmanlardan çöl tozlarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalar geldi.
28.03.2022Gündem
Prof. Dr. Yaşar: Gökyüzündeki kızıllığın sebebi, Sahra Çölü tozu
Prof. Dr. Yaşar: Gökyüzündeki kızıllığın sebebi, Sahra Çölü tozuİzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, kentte bu sabah gökyüzünün kızıla bürünmesinin nedenini 'Sahra Çölü tozu' olarak açıkladı. Yaşar, "Maalesef insanlarımız bu tür durumlarda tedirgin oluyor. Denizde sular çekiliyor, gökyüzü kızıl oluyor, korkuyor. Bunlar sadece doğa olayı" dedi.
16.03.2022Gündem
İstanbul! Gökyüzü kızıla boyandı... Prof. Dr. Orhan Şen: Fırtına habercisi
İstanbul! Gökyüzü kızıla boyandı... Prof. Dr. Orhan Şen: Fırtına habercisiİstanbul ve İzmir semaları dün sabah saatlerinde kızıla boyandı. Eşsiz görüntülere sebep olan bu hava olayı sosyal medyada da gündem olurken, beraberinde pek çok soruyu da getirdi. Öyle ki kızıl havayı depreme bağlayanlar da oldu, fırtınaya yoranlar da. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, bu ilginç doğa olayının sebebini açıkladı.
21.03.2022Gündem
Sahra Çölü'nden gelen toz fırtınası İspanya'yı vurdu
Sahra Çölü'nden gelen toz fırtınası İspanya'yı vurduSahra Çölü'nden gelen toz fırtınası, İspanya'nın güneydoğusundaki Murcia bölgesinde gökyüzünün renginin turuncuya çevirdi. Yetkililer, halka uzun süre dışarıda kalmama uyarısında bulundu.
15.03.2022Dünya
Son dakika! Erdoğan'dan çok konuşulacak Ukrayna tepkisi: Kırım'a ses çıkarsaydınız böyle olmazdı
Son dakika! Erdoğan'dan çok konuşulacak Ukrayna tepkisi: Kırım'a ses çıkarsaydınız böyle olmazdıAntalya Diplomasi Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan, "2014'te Kırım'ın işgaline tüm Batı karşı çıkmış olsaydı bugünkü tabloyla karşı karşıya kalınır mıydı?" dedi. Erdoğan, Montrö için de net mesaj verdi.
11.03.2022Siyaset
Türkiye'ye yaklaşan dev kütle uzaydan görüntülendi
Türkiye'ye yaklaşan dev kütle uzaydan görüntülendiSahra Çölü'nden Akdeniz semalarına ulaşan toz kütlesi, gökyüzünün turuncuya dönmesine, görüş mesafesinin düşmesine ve hava kalitesinin düşmesine neden oluyor.
18.02.2022Dünya
Hakkarili bir çiftçi buldu! Göktaşı olduğunu iddia ediyor
Hakkarili bir çiftçi buldu! Göktaşı olduğunu iddia ediyorHakkari'de geçen sene ekin yaptığı sırada 1 kilo 300 gram taş bulan vatandaş, bunun taşın göktaşı olup olmadığını araştırıyor.
11.02.2022Gündem
Sahra Çölü'ne düşmüştü... Mars'ta yaşamı ortaya çıkardı!
Sahra Çölü'ne düşmüştü... Mars'ta yaşamı ortaya çıkardı!Yapılan son araştırma, Mars'ın tarihine eşsiz bir pencere açtı. Mars'ta hayat arayan bilim insanlarının Kızıl Gezegen'in "zaman çizelgesini" yeniden düzenlemek zorunda kaldı. İşte prestijli dergide yayınlanan yeni bulgular...
4.02.2022Dünya
Sahra Çölü'ne düşen göktaşı, Mars'ta ne zaman yaşam olduğunu ortaya çıkardı
Sahra Çölü'ne düşen göktaşı, Mars'ta ne zaman yaşam olduğunu ortaya çıkardıBilim insanları tarafından dokuz yıldır incelenen 'Siyah Güzellik' lakabı takılan göktaşındaki tespit edilen bir zirkon tanesi, Mars'ın tarihine eşsiz bir pencere açtı. Yaklaşık 4,45 milyar yıl önce oluşan zirkon tanesi, Kızıl Gezegen'de daha önce hiç rastlanmayan izleri gösterdi.
4.02.2022Dünya
Dünyanın en büyük çölü dondu! Akılalmaz manzaraya akın ettiler
Dünyanın en büyük çölü dondu! Akılalmaz manzaraya akın ettilerSuudi Arabistan'daki çöller, son derece nadir görülen tarihi bir 'dolu fırtınasının' ardından kar ve buzla kaplandı. Ortaya çıkan inanılmaz manzarayı görmek için akın eden insanların piknik ve kar topu savaşı yaptığı görüntüler hızla yayıldı.
24.01.2022Dünya
Cezayir Hakkında Bilgiler; Cezayir Bayrağı Anlamı, 2022 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
Cezayir Hakkında Bilgiler; Cezayir Bayrağı Anlamı, 2022 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat FarkıMedeniyetlerin beşiği niteliğini taşıyan Cezayir, Afrika'nın en büyük ülkesi olma özelliği taşıyor. Tarihi açıdan çok zengin olan ülkenin resmi ismi Cezayir Demokratik Hal Cumhuriyeti olarak isimlendirilir. Cezayir'in başkenti neresi, ülke nerede bulunuyor, hangi para birimini kullanır, resmi dil hangisi, Türkiye ile arasındaki saat farkı ne kadar sorularının yanıtlarını derledik.
6.01.2022Tatil
Çad Hakkında Bilgiler; Çad Bayrağı Anlamı, 2022 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
Çad Hakkında Bilgiler; Çad Bayrağı Anlamı, 2022 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkıİsmini günümüzde %90'ı yok olan Çad Nehri'nden alan ülke, Orta Afrika'da yer alıyor. Sahra Çölü ile kaplı olan ülkenin, denizle kıyısı bulunmuyor. Çad nerededir, Çad bayrağı anlamı nedir, nüfusu ne kadar, başkenti neresidir, hangi para birimini kullanır, resmi dili nedir sorularının yanıtlarının sizin için derledik.
5.01.2022Tatil
Tunus Hakkında Bilgiler; Tunus Bayrağı Anlamı, 2022 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı
Tunus Hakkında Bilgiler; Tunus Bayrağı Anlamı, 2022 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat FarkıTunus, tarihi yerleri, çöl safarileri ve plajlarıyla bilinen bir Afrika ülkesidir. Akdeniz'e de kıyısı bulunan bu ülkede, sıcaklıklar yüksektir. Tunus'un bayrağının anlamı, ülke nerede, nüfusu ne kadar, başkenti neresi, Türkiye ile arasındaki saat farkı nedir gibi soruların yanıtlarını sizler için derledik.
5.01.2022Tatil
Çöldeki serap! Dakar Rallisi
Çöldeki serap! Dakar RallisiDakar Rallisi, bugün 44. kez start alıyor. Formula 1’in asfaltta ‘hız’ ile yaptığı şovun yerini, toprak üstündeki ‘metanet’ gösterisine bıraktığı amansız mücadele, uçsuz bucaksız çöllerde direksiyon sallayan maceracı pilotlara sahne oluyor.
Nijerya nerede, dünya haritasındaki konumu? Nijerya'nın iklimi, dini, doğal kaynakları ve merak edilenler...
Nijerya nerede, dünya haritasındaki konumu? Nijerya'nın iklimi, dini, doğal kaynakları ve merak edilenler...Nijerya nerede sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika ziyaretlerinde sıradaki durağının Nijerya olması bekleniyor. Nijerya'nın başkenti Abuja'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti öncesi büyük heyecan yaşanıyor. Peki Nijerya nerede, başkenti neresidir?
20.10.2021Gündem
Bir zamanlar dünyanın en zengin kenti Timbuktu
Bir zamanlar dünyanın en zengin kenti Timbuktuİlk yerleşimlerin milattan önce 5. yüzyıla uzandığı Timbuktu, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan en özel tarihi kentlerden biri. Sahra Çölü'nde, kum tepeleri arasında kurulu olan ve bir zamanlar sadece Afrika'nın değil tüm dünyanın en görkemli kentlerinden biri olarak gıpta edilen Timbuktu, dünyanın gelmiş geçmiş en zengin adamı olarak kabul edilen Mansa 1. Musa'nın hüküm sürdüğü Mali İmparatorluğu'nun başkentiydi. Günümüzde de Mali'nin en önemli şehirlerinden biri olan Timbuktu'ya yakından bakalım.
1.09.2021Tatil
Prof. Dr. Kurnaz: İstanbul 3 adaya bölünecek
Prof. Dr. Kurnaz: İstanbul 3 adaya bölünecekBirleşmiş Milletler'in en kapsamlı küresel ısınma raporunun ardından değerlendirmede bulunan Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, "Küresel ısınmanın sonunda dünyadaki deniz seviyesi yaklaşık olarak 70 metre yükselecek. Deniz seviyesi 70 metre yükseldiğinde şu an bulunduğumuz mekanların çoğu sular altında kalacak" dedi.
11.08.2021Gündem
Son dakika: NASA paylaştı! Burası Mars değil Dünya!
Son dakika: NASA paylaştı! Burası Mars değil Dünya!NASA astronotu Shane Kimbrough, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan dünyanın en büyük çölü olan Sahra Çölü'nün fotoğrafını çekip sosyal medya hesabından paylaştı.
8.08.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Sahra Çölü ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.