Şair

Şair

Son dakika şair haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan şair gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan şair haber sayfamızda...

Şair

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 7.148 sair haberi bulunmuştur.
İlk Pastoral Şiir Nedir Ve Kim Tarafından Yazılmıştır?
İlk Pastoral Şiir Nedir Ve Kim Tarafından Yazılmıştır?Latince kökenli bir sözcük olan pastoral kelimesi 18. yüzyılın ilk yarısında literatüre girdi. Sözlük anlamı kır, tabiat ve köy olan bu kelime, konusunu tabiattan alan şiirleri tanımlamak için kullanılır. Bu tür şiirlerde sıklıkla doğa sevgisi, şehir hayatından uzaklaşma ve inzivaya çekilme gibi konular işlenir. İlk pastoral şiir nedir ve kim tarafından yazılmıştır? İşte, merak edilen tüm detaylar.
14.05.2021Eğitim
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan 'Kardan Aydınlık' paylaşımı
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan 'Kardan Aydınlık' paylaşımıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, rap müzik sanatçısı Resul Aydemir'in Mescid-i Aksa için seslendirdiği, şair ve yazar Abdürrahim Karakoç'a ait "Kardan Aydınlık" şiirini paylaştı.
13.05.2021Siyaset
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan "Kardan Aydınlık" paylaşımı
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan "Kardan Aydınlık" paylaşımıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Rap müzik sanatçısı Resul Aydemir'in Mescid-i Aksa için seslendirdiği, şair ve yazar Abdürrahim Karakoç'a ait "Kardan Aydınlık" şiirini yayımladı.
13.05.2021Haberler
Özdeyiş Nedir? Öydeyişler İle İlgili Örnekler Ve Anlamları
Özdeyiş Nedir? Öydeyişler İle İlgili Örnekler Ve AnlamlarıÖz ve deyiş kelimelerinden oluşan özdeyiş sözcüğü, genellikle toplumsal ve evrensel konular hakkında söylenmiş sözlere denir. Vecize adıyla da bilinen özdeyişlerin, atasözlerinden en büyük farkı kim tarafından söylendiğinin biliniyor olmasıdır. Bu sözlerin Batı edebiyatındaki karşılığı ise aforizmadır. Özdeyiş nedir? İşte, tüm detaylar.
13.05.2021Eğitim
Nesir Nedir? Divan Edebiyatında Nesir Türleri Nelerdir?
Nesir Nedir? Divan Edebiyatında Nesir Türleri Nelerdir?Divan edebiyatında eserler manzum ve nesir olarak ikiye ayrılır. Gazel, tahmis, lugaz ve kaside, manzum eserler arasında yer alır. Nesir ise düz yazı demektir ve ''mensur'' adıyla da bilinir. En çok kaleme alınan nesir türlerinin başında siyasetnameler ve mesneviler gelir. Bunun dışında 20'den fazla nesir türü vardır. Nesir nedir? Divan edebiyatında nesir türleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
13.05.2021Eğitim
Mensur Şiir Nedir? Mensur Şiir Özellikleri Ve Örnekleri Nelerdir?
Mensur Şiir Nedir? Mensur Şiir Özellikleri Ve Örnekleri Nelerdir?Mensur şiir, ilk olarak 19. yüzyılda Fransız edebiyatında varlık göstermiştir. Türk edebiyatında ise bu türün Batılı anlamdaki ilk örneklerini ise Servet-i Fünun Dönemi’nde Halit Ziya Uşaklıgil yazmıştır. Sizler için çok merak edilip araştırılan Mensur şiir nedir? Mensur şiir özellikleri ve örnekleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
13.05.2021Eğitim
Bir şair: Turgut Uyar
Bir şair: Turgut UyarTürk edebiyatı birbirinden değerli isimlerle dolu… Bu isimleri tek tek öğrenmeli ve onlara gereken değeri göstermeliyiz. Bu yüzden şairlerimizle tanışmaya devam ediyoruz. Sıradaki şairimiz Turgut Uyar.
Anlamlı destek!
Anlamlı destek!Tugay Tanülkü, Mesut Akusta, Yurdaer Okur, Merve Sevi ve Murat Evgin’in aralarında yer aldığı 14 ünlü, Engelliler Haftası için şiir okudu.
12.05.2021Cadde
YASİN SURESİ OKUNUŞU - Yasin Suresi Türkçe ve Arapça okunuşu & Türkçe meali ve Diyanet tefsiri
YASİN SURESİ OKUNUŞU - Yasin Suresi Türkçe ve Arapça okunuşu & Türkçe meali ve Diyanet tefsiriYasin Suresi Türkçe meali ve Arapça okunuşu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de yer alan 36. sure Yasin Suresi olarak bilinmektedir. Mekke döneminde indirildiğine inanılan Yasin Suresi 83 ayet ve 6 sayfadan oluşmaktadır. Yasin Suresi'nde insanın ahlaki sorumlulukları Peygamberimizi yalanlayan Kureyş Kabilesi ve diğer birçok dini konu ele alınmaktadır. İşte Yasin Suresi Türkçe meali, Aarapça okunuşu ve Diyanet Tefsiri...
11.05.2021Sureler
Bulut Eş Anlamlısı Nedir? Bulut Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler
Bulut Eş Anlamlısı Nedir? Bulut Kelimesinin Eş Enlamı Olan SözcüklerSu damlacıklarının bir araya gelmesiyle oluşan kütlelere bulut denir. Bulutlar yapılarına göre birçok türe ayrılır: 1- Stratus 2- Cumulus 3- Nimbus. Bulut, kullanıldığı tamlamalarda yoğun ve çokluk anlamına gelir. Örneğin tozla kaplanmış yerler için ''toz bulutu'' denir. Bulut ile eş anlamlı olan sözcükleri örnek cümlelerle derledik.
Cansever’in dünyası okura açılıyor
Cansever’in dünyası okura açılıyorEdip Cansever’in 500 kitaptan oluşan kütüphanesi oğlu Ömer Cansever tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağışlandı. Ömer Cansever, “Uzun zamandır bağışlamayı düşünüyordum. Yavaş yavaş babamın eşyalarını incelemeye başlıyorum; daktilosunu, özel el yazılarını araştıracağım. Varsa onları da bağışlayacağız” diyor
11.05.2021Kültür Sanat
Firari şiiri - Faruk Nafiz Çamlıbel
Firari şiiri - Faruk Nafiz ÇamlıbelTürk edebiyatının ve Beş Hececiler topluluğunun en önemli temsilcilerinden biri olan Faruk Nafiz Çamlıbel şiirlerinde Türkçe ile ulusal konular işlenmesini savunmuştur. Şair Hem bireysel duygularını hem de memleket konularını şiirlerinde işlemiştir. Düş ile gerçeği kaynaştırdığı epik ve lirik özellikteki şiirler yazmıştır.
10.05.2021Şiirler
Anneme mektup şiiri - Necip Fazıl Kısakürek
Anneme mektup şiiri - Necip Fazıl KısakürekNecip Fazıl Kısakürek şiirlerinde Sade, yalın okuyan herkesin rahatça anlayacağı günlük hayatta kullanılan dil kullanmıştır. Şair tür olarak bakıldığında Cumhuriyet sonrası serbest şiir geleneğine uygun eserler ortaya koymuştur. Şair öz şiir akımında eserler ortaya koymuştur.
10.05.2021Şiirler
Savaşa yergi - Ümit Yaşar Oğuzcan
Savaşa yergi - Ümit Yaşar OğuzcanTürk edebiyatının sevilen isimlerinden biri olan Ümit Yaşar Oğuzcan, aşk temalı şiirler yazmıştır. İçinde biriktirdiği söyleyemediği cümleleri ve melankoli ruh yapısı onu edebiyat dünyasının en ünlü isimlerinden biri haline getirmiştir. Bekleyenler için şiirinde de şair özlem temasını işlemiştir.
10.05.2021Şiirler
Dağlar şiiri - Sabahattin Ali
Dağlar şiiri - Sabahattin AliSebahattin Ali edebî kişiliğini toplumcu gerçekçi bir düzleme oturtarak yaşamındaki deneyimlerini okuyucusuna yansıttı ve kendisinden sonraki Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatını etkileyen bir figür hâline geldi. Daha çok öykü türünde eserler verse de romanlarıyla ön plana çıktı. Şair pek çok edebi metin ortaya koymuştur. Romanları, hikayeleri şiirleri ve daha pek çok eseri vardır.
10.05.2021Şiirler
Anı şiiri - Melih Cevdet Anday
Anı şiiri - Melih Cevdet AndayOrhan Veli ve Oktay Rıfat’la beraber Garip hareketini başlatan Melih Cevdet, bu topluluğun akılcı ve toplumsal çizgide eserler yazmıştır. Şair bir dönem sanatını romantik öğelerden kurtararak sosyal temellere dayandırmıştır. Şiirlerini akıl ve mantık çerçevesinde yazmıştır. Şair sözcük seçimine dikkat etmiştir.
10.05.2021Şiirler
Harname (Eşekname) - Şeyhi
Harname (Eşekname) - ŞeyhiŞeyhi divam edebiyatı şairidir. Asıl adı Yûsuf Sinân olan Şeyhînin asıl mesleği doktorluktur bu sebeple Hekîm Sinân adıyla şöhret kazanan bu büyük şâir Hacı Bayrâm-ı Velî'ye yakınlığı sebebiyle Şeyhî lakabını almış ve böyle tanınmıştır. Şeyhî, kaside ve mesnevide zamanının en ileri gelen şâiri idi. Köyünde uğradığı saldırı üzerine Harnâme (Eşeknâme) isimli mesneviyi yazar. Bu eser ilk fabl türünde eserlerin başında gelir.
10.05.2021Şiirler
Türküler dolusu şiiri - Bedri Rahmi Eyüboğlu
Türküler dolusu şiiri - Bedri Rahmi EyüboğluBedri Rahmi Eyüboğlu, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde başlayıp Paris'te sürdürdüğü resim öğreniminin ardından yurda dönmüş ve yaşamı boyunca Güzel Sanatlar Akademisinde ders vermiştir. Özellikle El Baskı Yazmacılık, gravür, seramik, heykel, vitray, mozaik, hat, serigrafi, litografi gibi birçok formlarda eserler üreten sanatçı, geleneksel süsleme ve halk el sanatlarında seçtiği motifleri yapıtlarında Batı’nın teknikleriyle birleştirerek kullandı. Şiirlerinde de halk kaynağından beslendi; masallardan, söylencelerden, türkülerden yararlanarak, doğa tutkusunu, insan sevgisini, yaşama sevincini, toplumsal sorunları yansıttı.
10.05.2021Şiirler
Yolcu şiiri - Hasan Hüseyin Korkmazgil
Yolcu şiiri - Hasan Hüseyin Korkmazgil1927'de Sivas'ın Gürün ilçesinde doğmuştur.Hasan Hüseyin, Adana Erkek Lisesini 1948'de, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nü 1950'de bitirdi. Öğretmenlik hayatına başlayan ve çeşitli şehirlerde görevini devam ettiren şair daha sonra siyasi eylemleri gerekçesiyle öğretmenlikten atıldı, tutuklandı ve hüküm giydi. 1955-1960 yılları arasında Gürün ve Sivas'ta arzuhalcilik, tabela ve portre ressamlığı, inşaat işçiliği yaptı.Lise yıllarında şiir yazmaya başlayan Hasan Hüseyin'in ilk şiiri 1959'da Dost dergisinde çıktı. Bu yıllarda mizahi hikâyeleri de yayınlandı. Kavel (1963) adlı kitabı ile 1964 Yeditepe Şiir Armağanı'nı, Kızılkuğu (1971) ile TRT'nin 1970 Sanat Başarı Ödülü'nü, Filizkıran Fırtınası (1981) ile 1981 Ömer Faruk Toprak Şiir Ödülü'nü ve Nevzat Üstün Şiir Ödülü'nü aldı.Şair 1983'te beyin kanaması geçirdikten sonra bir yıl bitkisel hayatta kaldıktan sonra 26 Şubat 1984'te evinde hayatını kaybetti.
10.05.2021Şiirler
Mare Nostrum şiiri - Can Yücel
Mare Nostrum şiiri - Can Yücelİlk şiirlerinde uyaklı söyleyiş, coşkulu anlatım, geleceğe umut ve güvenle bakış belirgin özelliklerdi.1973'te basılan ikinci şiir kitabı "Sevgi Duvarı"nda imge-sözcük-anlam üçlüsünün birbiriyle dengelendiği insan-doğa ilişkilerini konu alan şiirleri dikkat çekti. Kara mizah öğeleri taşıyan siyasal içerikli bazı şiirlerinde tarihsel ve günlük olayları iç içe işledi. Can Yücel şiirinin yapı taşlarından biri olan ve en çok tartışılan yönlerinden biri de özellikle ikinci eseri Sevgi Duvarı'ndan itibaren kendini göstermeye başlayan “küfür ve argo” oldu. Şair bu tercihine gerekçe olarak, yazdığı şeyin halkın nabzı ve ağzı olmasını gösterdi.
10.05.2021Şiirler
Bakan Kasapoğlu, anneler gününü şiirle kutladı
Bakan Kasapoğlu, anneler gününü şiirle kutladıGençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, anneler gününü "Anne, ne olur, eksilme hiç, başımızdan" şiiriyle kutladı.
9.05.2021Skorer
Anadolu müzelerine Avrupa’dan ödül
Anadolu müzelerine Avrupa’dan ödülAvrupa Müze Forumu tarafından verilen “Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri” yarışmasında Bayburt’un Beşpınar köyünde kurulan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi “2021 Silletto Ödülü”ne layık görüldü. Troya Müzesi, “2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü”nü alırken Odunpazarı Modern Müzesi ise “2021 Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü”nün sahibi oldu
Cinaslı Uyak Nedir? Cinaslı Uyak Örnekleri Nelerdir?
Cinaslı Uyak Nedir? Cinaslı Uyak Örnekleri Nelerdir?Edebi eserler manzum ve mensur olarak ikiye ayrılır. Manzum eserler genellikle beyit ve dörtlüklerle kaleme alınır. Dizelerin sonunda yer alan kelimelerdeki ses uyumuna ise uyak denir. Uyak yapılarına ve ses özelliklerine göre beş ana grupta toplanır. Bunlar sırasıyla yarım, tam, zengin, kafiye, tunç ve cinaslı uyaklardır. Cinaslı uyak nedir? Merak edenler için örnek kelimeler ve cümleler ile birlikte derledik.
8.05.2021Eğitim
Cinaslı Kafiye Nedir? Cinaslı Kafiye Şiir Örnekleri Nelerdir?
Cinaslı Kafiye Nedir? Cinaslı Kafiye Şiir Örnekleri Nelerdir?Dilimize Arapçadan geçmiş olan cinas kelimesi ''cins'' sözcüğünden türetilmiştir. İlk anlamı tür ve çeşit olan bu sözcük, 15. yüzyıldan itibaren edebiyatta terim anlamıyla kullanılmıştır. Divan şairlerinin gazel ve kasidelerde sıklıkla kullandığı cinaslı kafiye yazılışları aynı anlamları farklı olan kelimelerden oluşturulan kafiyelerdir. Cinaslı kafiye konusunu şiir örnekleri ile birlikte detaylı bir şekilde derledik.
8.05.2021Eğitim
Öztürk’ten erken veda
Öztürk’ten erken vedaSosyolog, yazar ve şair Dr. Hüseyin Emin Öztürk hayatını kaybetti.

Benzer Haber Etiketleri

şiirFahrettin AltunResul AydemirMescid-i AksaYasin suresi anlamı

Şair ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.