Üniversiteler

Üniversiteler

Son dakika üniversiteler haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan üniversiteler gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan üniversiteler haber sayfamızda...

Üniversiteler

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 7.122 üniversiteler haberi bulunmuştur.
Diploma sahibi olmak yetmiyor
Diploma sahibi olmak yetmiyorÜniversitelerde bölümü bile olmayan blok zincir uzmanı gibi alanlarda iş ilanları 10 kat arttı. 30 yıl aynı işte çalışma dönemi de geride kaldı. Hal böyle olunca neden okumalıyım diye sorgulayan gençlere üniversitelerin yeni şeyler sunması gerekiyor.
24.06.2022Eğitim
Hipokrat Yemini tartışması
Hipokrat Yemini tartışmasıÜniversitelerin tıp fakültesi mezunları, “Hekimlik Andı” olarak bilinen Hipokrat Yemini’ni ettikten sonra hayata atılıyorlar.
23.06.2022Gündem
Formasyon Nedir, Nasıl Alınır? Formasyon Kalktı Mı?
Formasyon Nedir, Nasıl Alınır? Formasyon Kalktı Mı?Formasyon Eğitim Fakültesi mezunu olmayan kişilerin öğretmen olabilmesini sağlayan bir belgedir. Gerekli eğitimleri tamamlayan bireylere öğretmenlik hakkında teknik bilgiler verilir ve kişi öğretmenlik mesleğini yapmak için yetkinlik kazanır. Formasyon derslerinde kişilere öğretmenlik mesleğine uygun dersler verilir. Ancak formasyon almak için bazı şartlar bulunur. Öncelikle MEB ve YÖK tarafından belirlenen şartlara uygun olmak gerekir. Formasyon nedir, nasıl Alınır? Formasyon Kalktı Mı?” içeriğimizden detaylı bilgi elde edebilirsiniz.
22.06.2022Eğitim
Üniversite ücretleri cep yakacak
Üniversite ücretleri cep yakacakVakıf üniversitelerinin öğrenim ücretlerinde yüzde 100’e varan oranlarda yapılan zamlar, öğrencileri isyan ettirdi. Öyle ki birçok öğrenci, yüksek ücretler nedeniyle devlet üniversitesine yatay geçiş yapmayı ya da okuduğu bölümden kaydını sildirmeyi düşünüyor.
22.06.2022Gündem
KOBİ Kadın Girişimci 1’incisi Nurşen Sanver, Sanver Mühendislik
KOBİ Kadın Girişimci 1’incisi Nurşen Sanver, Sanver MühendislikGirişiminizi kurma fikri nasıl oluştu? Firmanızı ne zaman ve nasıl kurdunuz? Bu alana neden yöneldiniz, bu konudaki motivasyonunuz neydi? Kısa bir şekilde kuruluş öykünüzü paylaşır mısınız?
25.06.2022Advertorial
2022 YKS Konuları: 2022 TYT-AYT Konuları ve Soru Dağılımı
2022 YKS Konuları: 2022 TYT-AYT Konuları ve Soru DağılımıYKS ÖSYM tarafından uygulanan üniversite giriş sınavıdır. Lise mezunu veya lise son sınıf öğrencileri lisans eğitimi almak için bu sınava girebilir. YKS toplamda 3 oturumdan oluşur. Her yıl milyonlarca öğrencinin girdiği YKS’nin 1. Oturumu TYT’dir. TYT sınavına giren öğrenciler AYT ve YDT’ye girme hakkına sahip olurlar. AYT sınavı alan bilgisi ölçerken, YDT ise yabancı dil eğitimi almak isteyen öğrenciler içindir. TYT ve AYT konuları arasında matematik, Türkçe, geometri, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, tarih, felsefe ve din kültürü yer almaktadır. YDT sınavına Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden herhangi biri tercih edilerek girilir. 2022 TYT, AYT VE YDT konuları ve soru dağılımı için “2022 YKS Konuları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
21.06.2022Eğitim
YÖK Başkanı Özvar: Barajı kaldırdık ama başarı sıralaması şartı devam ediyor
YÖK Başkanı Özvar: Barajı kaldırdık ama başarı sıralaması şartı devam ediyorYÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "TYT ve AYT'de barajları kaldırdık. Bu tabii başarı sıralaması anlamına gelmiyor. Tıp, eczacılık, diş hekimliği, mühendislik, hukuk, öğretmenlik gibi programlarda başarı sıralaması şartı devam etmektedir" dedi.
20.06.2022Gündem
İşbirliğine hazırız mesajı
İşbirliğine hazırız mesajı İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Yaman Yamangil ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret etti. Odaya kayıtlı 2 bin 200 üye olduğunu belirten Başkan Yaman Yamangil, hem meslektaşları hem de kente yönelik gerçekleştirecekleri çalışmalar hakkında Başkan Tunç Soyer ile görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.
16.06.2022Ege
Bakan Yanık Roma’da yaşlanma ile ilgili ülke beyanını sundu
Bakan Yanık Roma’da yaşlanma ile ilgili ülke beyanını sunduAile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Roma’daki BM Avrupa Ekonomik Komisyonu Yaşlanma Konferansı'nda yaş dostu yaşam alanlarını oluşturmaya yönelik pratiklerin Türkiye’de hız kazandığını belirleterek, “Son 20 yıl içerisinde özellikle engelsiz tasarım ve yaş dostu çevreye yönelik farkındalık artış göstermiştir. Özellikle son 5 yıl içerisinde ise ulaşım, barınma, çevre, kentleşme, bilgi ve iletişim teknolojilerine ilişkin ulusal üst düzey politika belgeleri yaşlılık bağlamında da ele alınmaktadır” dedi.
16.06.2022Siyaset
Türkiye'nin izleme ağı kurması lazım
Türkiye'nin izleme ağı kurması lazımKamu Denetçiliği Kurumu, Yunanistan’a yönelik hazırladığı raporunda Türkiye’nin “uluslararası bir komisyonun kurulması için” harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.
16.06.2022Gündem
YÖK Başkanı Özvar: Dijital eğitimle üretken öğrenci oluşturma gayesindeyiz
YÖK Başkanı Özvar: Dijital eğitimle üretken öğrenci oluşturma gayesindeyizYükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, yeni proje üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Dijital eğitimle ilgili üniversite öğrencilerimize online eğitim vermek ve daha üretken bir öğrenci kesimi oluşturmak gayesindeyiz" dedi.
13.06.2022Gündem
YÖK Başkanı Özvar: Genel af yakında gündemde
YÖK Başkanı Özvar: Genel af yakında gündemdeYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, genel affın meclisin iradesiyle yakında gündeme geleceğini söyledi.
12.06.2022Gündem
YÖK Başkanı Özvar'dan TYT, AYT ve öğrenci affı açıklaması
YÖK Başkanı Özvar'dan TYT, AYT ve öğrenci affı açıklamasıYÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, CNN Türk'te Hakan Çelik'e önemli açıklamalarda bulundu. TYT ve AYT sınavlarına ilişkin çarpıcı mesajlar veren Özvar, "Öğrenci affı gelecek mi?" sorusuna da yanıt verdi.
11.06.2022Gündem
YÖK Başkanı duyurdu! Tamamen yüz yüze eğitime geçiliyor
YÖK Başkanı duyurdu! Tamamen yüz yüze eğitime geçiliyorYÖK Başkanı Özvar, yeni akademik yılına ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Yeni dönemde sağlık koşullarında herhangi bir değişimin olmaması durumunda tamamen yüz yüze eğitime geçileceğini duyurdu.
10.06.2022Gündem
Üniversiteler enerjiye odaklanacak
Üniversiteler enerjiye odaklanacakYükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) arasında, enerji alanında lisansüstü programlara yönelik projeler yürütülmesi amacıyla ‘Enerji Akademi Programı İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Dün gerçekleştirilen imza törenine, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile EÜAŞ Genel Müdürü İzzet Alagöz katıldı.
10.06.2022Eğitim
Koç, QS’te ilk 500’e girdi
Koç, QS’te ilk 500’e girdiLondra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS) 2023 Dünya Üniversiteler Sıralaması’nı açıkladı.
10.06.2022Eğitim
Bakan Kasapoğlu Eskişehir'de öğrencilerle bir araya geldi! 'Spor ülkesi olma noktasında pek çok aşamayı kat ettik'
Bakan Kasapoğlu Eskişehir'de öğrencilerle bir araya geldi! 'Spor ülkesi olma noktasında pek çok aşamayı kat ettik'Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Anadolu Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi.
8.06.2022Siyaset
College Ne Demek, Türkçesi Nedir? College Lise Mi Üniversite Mi?
College Ne Demek, Türkçesi Nedir? College Lise Mi Üniversite Mi?İngilizce dilinde üniversite eğitimi veren kurumlar için college kelimesi kullanılmaktadır. Bu kelime lise ve üniversite tanımlarında çoğu zaman karıştırılmaktadır. Ancak college kelimesi daha üst bir eğitim seviyesini kapsamaktadır ve buna akademik eğitim denmektedir. Kısaca üniversite sözcüğü kullanılabilmektedir. Lise eğitiminden sonra üniversiteye gidecek olan kişiler college kelimesi adı hakkında merak edilen tüm ayrıntıları derledik.
8.06.2022Eğitim
CHRO’lara büyük iş düşüyor
CHRO’lara büyük iş düşüyorCHRO Summit 2022 Türkiye’nin önde gelen firmalarının üst düzey yöneticilerini ve CHRO’larını bir araya getirdi. Zirvede ‘En Etkin 50 CHRO’ya da ödülleri verildi Zirvede dünyada pandemiyle iş yapışın çok değiştiği vurgulanarak verimlilik, üretkenlik, inovasyon ve bağlılık konularında yeni denge bulunması fikri öne çıktı
YÖK Başkanı Özvar: 20 araştırma üniversitesine 100 milyon liralık kaynak tesis edilecek
YÖK Başkanı Özvar: 20 araştırma üniversitesine 100 milyon liralık kaynak tesis edilecekYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 20 araştırma üniversitesine 100 milyon liralık kaynak tesis edileceğini açıkladı. Özvar, "Destek programı kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından üniversitelerimizin Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) bütçelerine kaynak aktarımı yapılacak ve bu kaynak, üniversitelerin yönetmeliği kapsamında kullanılacaktır" dedi.
6.06.2022Gündem
Filistin bayrağına ‘skandal’ yasak!
Filistin bayrağına ‘skandal’ yasak!İsrail hükümeti, son günlerde Filistinlilere yönelik baskılarını artırırken, İsrail parlamentosu Knesset’te Filistin bayrağına yönelik skandal bir karar alındı.
3.06.2022Dünya
BAÜN E-Spor takımı Türkiye şampiyonu
BAÜN E-Spor takımı Türkiye şampiyonuBalıkesir Üniversitesi (BAÜN) E-Spor Takımı; Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, Türkiye E-Spor Federasyonu ve Üniversite E-Spor Birliği tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen, Üniversiteler E-Spor Türkiye Şampiyonası’nda, şampiyon oldu.
2.06.2022Ege
İsmail Demir: Bugün dünyada kendi savaş gemisini tasarlayan, geliştiren ve üretebilen 10 ülkeden birisiyiz
İsmail Demir: Bugün dünyada kendi savaş gemisini tasarlayan, geliştiren ve üretebilen 10 ülkeden birisiyizSavunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Ülkemiz artık kara araçlarını, insansız hava araçlarını, helikopterlerini, savaş uçaklarını, gemilerini, elektronik sistemlerini, mühimmatlarını kendi mühendislik kabiliyetleriyle tasarlayan, geliştiren ve üreten bir konuma gelmiştir” dedi.
2.06.2022Ekonomi
YÖK Başkanı Özvar, 'Büyük Veri Projesi'ni tanıttı
YÖK Başkanı Özvar, 'Büyük Veri Projesi'ni tanıttıYükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Kurul'un 8 pilot üniversitede başlattığı, 'Büyük Veri Projesi'ni tanıttı. Özvar "Büyük Veri ile ilgili 2003- 2022 yılları arasında üniversitelerimizde 57 doktora ve 171 yüksek lisans tezi olmak üzere, 228 tez çalışması üretilmiştir. Proje, bu alanlarda yeni bir akademik kitlenin yetişmesine de vesile olacaktır" diye konuştu.
30.05.2022Gündem
En iyi okullardan mezun olanlar için İngiltere'de yeni vize programı
En iyi okullardan mezun olanlar için İngiltere'de yeni vize programıDünyanın en iyi üniversitelerinden mezun olanlar, yeni bir vize programı kapsamında İngiltere'ye gelmek için başvuru yapabilecekler.
30.05.2022Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Üniversiteler ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.