Ütopya

Ütopya

Son dakika ütopya haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan ütopya gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan ütopya haber sayfamızda...

Ütopya

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 475 ütopya haberi bulunmuştur.
Dünya Klasikleri Listesi: Okunması Gereken Dünya Klasikleri
Dünya Klasikleri Listesi: Okunması Gereken Dünya KlasikleriDünya klasikleri edebiyat tarihine damga vuran eserler arasında yer alıyor. Sanatsal anlamda dünyada en çok ses getiren eserlerdendir. Dünya klasikleri yazıldığı dönemden bu yana hala popülaritesini korumaktadır. Klasik eserler eşsizdir ve kendi türlerinde emsalleri bulunmayan kitaplardır. Özellikle ilkokul çağında okutulmaya başlanan bu kitaplar konusu, tarihi, dönemi ve işleyişleri bakımından her dönem geçerliliklerini korurlar. Dünya klasikleri ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine öğretmenler tarafından okuması tavsiye edilen kitaplar arasında yer almaktadır. Dünya klasiklerinin okuma sırası için “Dünya Klasikleri Listesi” içeriğimize göz atabilirsiniz.
22.06.2022Kültür Sanat
Diébédo Francis Kéré: “Mimarlıkla yaptıklarımız kum çölünde küçük bir damla ama umut veriyor...”
Diébédo Francis Kéré: “Mimarlıkla yaptıklarımız kum çölünde küçük bir damla ama umut veriyor...”Yalnız bir mimar değil, mimarlığın enstrümanlarını kullanarak toplumları güçlendirmeye ve dönüştürmeye çalışan bir aktivist olan ve 2022 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü almaya hak kazanan Diébédo Francis Kéré ile, kıtlık koşullarının uç noktalarda olduğu ülkelerde yerel malzeme ve üretim tekniklerini kullanarak öncülük ettiği, toplulukların yaşamlarını geliştiren demokratik ve sürdürülebilir mimari anlayışı üzerine...
25.04.2022Vitrin
Çare her zaman doğada!
Çare her zaman doğada!Kalyon Kültür’ün yeni sergisi “Flora” doğanın estetiğiyle kurduğu imajinatif dünyada, bu tasvirlerin çağdaş sanattaki yerini güncel çağrışımlarla pekiştiriyor.
20.03.2022Kültür Sanat
Özlem Binel, “Boyun Devrilsin Murtaza” ile kadınların hislerine tercüman oluyor
Özlem Binel, “Boyun Devrilsin Murtaza” ile kadınların hislerine tercüman oluyorDaha önce pek çok kitabın altına imzasını atmış olan Özlem Binel’in kaleme aldığı Boyun Devrilsin Murtaza, yetememe, yetişememe, sıkışmışlık, yalnızlık, insanları mutlu edebilme çabası ve hayal kırıklığı ile dolu bir günce olarak okuyucuyla buluşuyor. Vuslat’ın Murtaza’sına serzenişlerini dile getiren kitap, hemen hemen her kadının yaşadığı dile getirilemeyen hisleri dile getiren yapısıyla tercüman oluyor. Boyun Devrilsin Murtaza kitabı ve çok daha fazlasını Özlem Binel ile konuştuk.
22.03.2022Yaşam
Survivor Ekstra Semih neden yok, ayrıldı mı? Semih Öztürk kimdir, eşi kim, kaç yaşında?
Survivor Ekstra Semih neden yok, ayrıldı mı? Semih Öztürk kimdir, eşi kim, kaç yaşında?Survivor Ekstra Semih ayrıldı mı, nerede? Semih Öztürk, Survivor Ekstra'da yer alan isimler arasında. Ancak Öztürk, iki gündür, Ekstra koltuğunda yer almadı ve izleyenler, 'Survivor Ekstra Semih nerede neden yok? 'sorularını yöneltiyor.
10.03.2022Cadde
ALPAY KAZAN KİMDİR? Acun Ilıcalı'nın arkadaşı Alpay Kazan neden vefat etti, kaç yaşındaydı?
ALPAY KAZAN KİMDİR? Acun Ilıcalı'nın arkadaşı Alpay Kazan neden vefat etti, kaç yaşındaydı?Alpay Kazan kimdir, nereli, kaç yaşındaydı ve neden öldü soruları, Kazan'ın vefatı ile gündeme geldi. Acun Ilıcalı'nın da yakın arkadaşı olan ve Acun Medya'da farklı kademelerde görevler üstlenen Alpay Kazan neden vefat etti, hastalığı neydi?
8.03.2022Cadde
Giray Bulak: Sıcak suyla duş aldılar diye oyuncularım beni yanaklarımdan öptü"
Giray Bulak: Sıcak suyla duş aldılar diye oyuncularım beni yanaklarımdan öptü"Balıkesirspor Teknik Direktörü Giray Bulak, cumartesi günü oynanacak Kocaelispor maçı öncesinde kulübün içinde bulunduğu durum hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bulak, Balıkesir’i çok sevdiğini söylediği belirterek, ligde kalmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
9.02.20221.Lig
Tange’den Yazgan’a Üsküp
Tange’den Yazgan’a ÜsküpTemmuz 1963’te Üsküp’de 6.1 şiddetindeki deprem iki binden çok can almış, iki yüz bin kişi evsiz kalmıştı. O zaman Yugoslavya, Kuzey Makedonya kenti Üsküp Osmanlı’nın Batı hamlelerinden kalan tarihi bir mirastı. Depremde kentin %80’i yıkılmıştı.1963 yılında henüz ODTÜ’de birinci sınıftaydım.
31.01.2022Vitrin
Sanatta yılın kişisi ‘NFT’ oldu
Sanatta yılın kişisi ‘NFT’ olduÖnce Collins Dictionary tarafından 2021'in sözcüğü seçildi ardından, ArtReview'un The Power 100 listesinde zirvede karşımıza çıktı. Ve hemen uğruna savaşlar başladı. Kimine göre ütopya kimine göre distopya bu savaşlar. Peki, nedir bu NFT?
21.12.2021Kültür Sanat
Karadeniz'de Amazon izi! Bugün bile denize taş atılmasının sebebi...
Karadeniz'de Amazon izi! Bugün bile denize taş atılmasının sebebi...Mitolojide tamamen kadın savaşçılardan oluşan tarihi bir topluluk olarak bilinen Amazonların, Giresun Adası'nda yaşadıkları ve günümüzde Aksu Festivalleri (Mayıs Yedisi) kutlamalarına ilham oldukları söyleniyor. Bu iddia ne kadar doğru, bugün bölgede hala yaşatılan bazı ilginç geleneklerin kökeni savaşçı kadınlara mı dayanıyor? İşte erkek egemen tarihin çehresini değiştiren Amazon kadınları...
6.12.2021Gündem
Yalın Mimarlık’ın Yeraltı Mimarisi
Yalın Mimarlık’ın Yeraltı MimarisiKimi kez teknolojik, siyasi, dinsel kimi kez de salt dünyanın doğal yüzeyini koruma amaçlı da olsa, yapıyı ya da yapılar grubunu yeraltında oluşturmak yüzyıllar boyu süregelen bir mekan edinme yöntemi olagelmiştir. Dünyanın birçok ortamında kullanılmış bu tutumun en etkileyici örneği, sonradan havadaki karbondioksit ile etkileşip sertleşen, yumuşak tüf kayalarının oyulması ile oluşan Kapadokya örneğidir. Mekanı inşa etmek yerine, kitleyi boşaltarak elde etme süreci, bir tür “tersine” işlem olarak hep heyecan verici bir mekan yaratma özgürlüğü olmuştur.
29.11.2021Vitrin
Beyaz perdenin feminist gücü 46 yaşında
Beyaz perdenin feminist gücü 46 yaşında“Wonder Woman” (Harika Kadın) eğer o oyuncular ve dublaj sanatçıları olmasaydı, Hollywood’dan yola çıkıp dünyayı bu kadar cezbedici bir şekilde etkisine almayacaktı... Söz konusu sanatçıların “kadının gücü” olarak ekrana ve beyaz perdeye taşıdığı “Wonder Woman” 46 yaşını geride bırakırken eskimeyen bir şöhretle yoluna devam ediyor
14.11.2021Dünya
Aslında distopya geçmişi anlatıyor!
Aslında distopya geçmişi anlatıyor!Hakan Günday sekiz yıllık suskunluğunu bozdu. Yeni romanı “Zamir”i bugün yayımladı. Kitap hayata mülteci kampında başlayan, patlayan bombayla yüzünü kaybeden ve bir yardım kuruluşunda barışı getirmek için mücadele eden Zamir’in hikâyesini anlatıyor
20.10.2021Kültür Sanat
Bir Osmanlı bilim kurgusu
Bir Osmanlı bilim kurgusuMolla Davutzade Mustafa Nazım Erzurumi’nin 1913’te yayımlanan ve edebiyatın ilk ütopyalarından kabul edilen romanı “Rüyada Terakki” günümüz Türkçesi ve açıklamalı orijinal metniyle okurla buluştu
22.09.2021Kültür Sanat
İstanbul ses veriyor
İstanbul ses veriyorSanatçı Murat Germen’in çağrısıyla “Dün, Bugün, İstanbul” sergisinde bir araya gelen 22 sanatçı İstanbul’un acil çözüm gerektiren konularına tarihi, kültürel, sosyal ve politik zeminde cevap arıyor
“Dün, Bugün, İstanbul” Sergisi  Sakıp Sabancı Müzesi’nde kapılarını ziyarete açtı
“Dün, Bugün, İstanbul” Sergisi Sakıp Sabancı Müzesi’nde kapılarını ziyarete açtı“Dün, Bugün, İstanbul” sergisi, 22 genç sanatçının gözünden İstanbul’a dair bir durum tespitinde bulunuyor. Topluluk olarak sürdürülebilirliği odağına alarak faaliyet gösterdiği her alanda olduğu gibi, kültür ve sanata destek kapsamında da öncü ve örnek projelerin yanında olduklarını söyleyen Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper “sanatın ve sanatçının, yaşadığımız sosyal ve çevresel sorunlara yönelik farkındalığı artırmak, sürdürülebilir çözümler üretmek açısından da çok önemli bir rol üstlendiğini düşünüyoruz” dedi.
Semih Öztürk'ten canlı yayında olay Serkay Tütüncü tepkisi!
Semih Öztürk'ten canlı yayında olay Serkay Tütüncü tepkisi!Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı'nın yapımcısı olduğu 'Ütopya' ve 'Survivor' yarışmalarıyla adını duyuran Semih Öztürk, 2016 yılında Survivor adasında mücadele ettiği Serkay Tütüncü hakkında çok konuşulacak açıklamalar yaptı.
25.06.2021Cadde
Paris'te 'acil barınma' isteyen göçmenler kamp kurdu
Paris'te 'acil barınma' isteyen göçmenler kamp kurduFransa'da çoğunluğu Afrikalı ve Afganistanlılardan oluşan refakatsiz çocuklar ile düzensiz göçmenler, içinde bulundukları kötü yaşam koşullarını duyurmak ve kalıcı barınma imkanına kavuşmak için "acil barınma" talebiyle başkent Paris'te kamp kurdu.
25.06.2021Dünya
‘Yaratıcılığın başkenti olmak, ütopya değil’
‘Yaratıcılığın başkenti olmak, ütopya değil’İZMİR Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) GençYaratıcı Festivali çerçevesinde çevrim içi gerçekleştirdiği ‘Yaratıcı girişimcilik’ konulu panelin moderatörlüğünü yapan Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, güçlü bir ekonominin yolunun yaratıcılığa yatırımdan geçtiğini söyledi.
5.06.2021Ege
Ü İle Başlayan Kelimeler Nelerdir? Ü Harfiyle Başlayan En Çok Kullanılan Kelimeler
Ü İle Başlayan Kelimeler Nelerdir? Ü Harfiyle Başlayan En Çok Kullanılan KelimelerTürkçe, oldukça farklı ve geniş anlamlı kelimelere sahip bir dildir. Sondan eklemeli olan bu dilde kelimeler pek çok farklı anlama gelecek şekilde kullanılır. Herhangi bir harf ile başlayan kelimelerin sayısı harfe göre değişebilmektedir. Bu harflerden birisi olan Ü harfi ile başlayan kelimler ise bazen merak edilmektedir. Ü ile başlayan kelimeler nelerdir? Ü harfiyle başlayan en çok kullanılan kelimeler hangileridir? İşte, merak edilen tüm detaylar.
1.05.2021Eğitim
Ütopya Örnekleri Nelerdir? Kısaca Açıklamaları İle Ütopya Örnekleri
Ütopya Örnekleri Nelerdir? Kısaca Açıklamaları İle Ütopya ÖrnekleriAntik Yunan döneminden günümüze kadar ulaşmış olan en önemli kelimeler içerisinde Ütopya gelir. Aynı zamanda Ütopya farklı biçimlerde öne çıkar ve açıklamaları bulunur. Peki Ütopya örnekleri nelerdir? Kısaca açıklamaları ile ütopya örnekleri üzerine merak edilenler.
28.04.2021Eğitim
Semih Öztürk kimdir, kaç yaşında? Semih Öztürk koronavirüse mi yakalandı?
Semih Öztürk kimdir, kaç yaşında? Semih Öztürk koronavirüse mi yakalandı?Semih Öztürk kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Survivor Ekstra programında yorumcu olarak ekranlarda görev alan Semih Öztürk bu akşam ekrana gelen Survivor Ekstra programında yer almayınca programın takipçileri Semih Öztürk neden yok sorusuna yanıt aramaya başladı. Konuya dair açıklama Survivor Ekstra sunucusu Furkan Dede'den geldi. Peki Semih Öztürk kimdir, koronavirüs'e mi yakalandı?
24.04.2021Cadde
Esat Yontunç kimdir, kaç yaşında? İşte Esat Yontunç hayatı ve eşi...
Esat Yontunç kimdir, kaç yaşında? İşte Esat Yontunç hayatı ve eşi...Esat Yontunç'un annesi Emel Yontunç yaşamını yitirdi. Acun Ilıcalı'nın yakın arkadaşı Esat Yontunç'un yaşamı magazin gündeminde araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki Esat Yontunç kimdir, kaç yaşında? İşte detaylar...
5.04.2021Cadde
Semih Öztürk kimdir? Semih Öztürk'ün eşi Kurretülayn Matur kimdir?
Semih Öztürk kimdir? Semih Öztürk'ün eşi Kurretülayn Matur kimdir?Semih Öztürk kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Demet ve Alişan'la Sabah Sabah programına konuk olan isimler arasında yer alan Semih Öztürk, Survivor'da yaşadıkları ve bu sezon kimin favori olduğuna dair açıklamalarda bulunuyor. Peki Survivor Semih Öztürk kimdir, eşi Kurretülayn Matur hakkında bilgiler...
2.04.2021Cadde
Rüveyda şiiri - Nurullah Genç
Rüveyda şiiri - Nurullah GençNurullah Genç, şiir alanında başarılı olduğu kadar dergicilik sektöründe de adından söz ettirmeyi başaran şairlerimizden biridir. Bir dönem “Genç Kuşak” adlı dergiyi yayınlamıştır. Rüveyda şairin en bilinen şiirlerinden birisi olmakla beraber şairin ilk çıkardığı şiir kitabının adıdır. İşte Rüveyda şiirinin sözleri.
17.02.2021Şiirler

Benzer Haber Etiketleri

Ütopya ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.