Veba

Veba

Son dakika veba haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan veba gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan veba haber sayfamızda...

Veba

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 443 veba haberi bulunmuştur.
Sabır ile İlgili Hadisler ve Ayetler Nelerdir?
Sabır ile İlgili Hadisler ve Ayetler Nelerdir? İyi veya kötü gerçekleşen veya gerçekleşmesi olaylara karşısında gösterilen cesaret ve metanetini yitirmeme duygusudur. Sabır Müslümanlar için önemli bir yere sahip olan kavramlardandır. Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetlerde ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) hadislerinde geniş yer almıştır. Sabrın önemi hadis ve ayetlerde bildirilmiştir. Sabır ile ilgili hadisler ve ayetler nelerdir? Konu ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
23.06.2022Dini Bilgiler
Dünya Klasikleri Listesi: Okunması Gereken Dünya Klasikleri
Dünya Klasikleri Listesi: Okunması Gereken Dünya KlasikleriDünya klasikleri edebiyat tarihine damga vuran eserler arasında yer alıyor. Sanatsal anlamda dünyada en çok ses getiren eserlerdendir. Dünya klasikleri yazıldığı dönemden bu yana hala popülaritesini korumaktadır. Klasik eserler eşsizdir ve kendi türlerinde emsalleri bulunmayan kitaplardır. Özellikle ilkokul çağında okutulmaya başlanan bu kitaplar konusu, tarihi, dönemi ve işleyişleri bakımından her dönem geçerliliklerini korurlar. Dünya klasikleri ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine öğretmenler tarafından okuması tavsiye edilen kitaplar arasında yer almaktadır. Dünya klasiklerinin okuma sırası için “Dünya Klasikleri Listesi” içeriğimize göz atabilirsiniz.
22.06.2022Kültür Sanat
Mitolojiden psikolojiye
Mitolojiden psikolojiyeMitlere bakmak, tüm insanlığın gördüğü ortak bir rüyaya bakmak gibidir. “Kolektif bilinçdışı”nın bir parçası olan Oedipus’un öyküsü de bu düşünceden yola çıkılarak psikanalitik bir kavrama dönüştürülür
20.06.2022Arkeoloji
Vebanın kökeni  tespit edildi
Vebanın kökeni tespit edildiAraştırmacılar 14. yüzyılda Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da milyonlarca kişinin ölümüne yol açan vebanın kökenini sonunda tespit etti.
17.06.2022Cadde
Tarihin en büyük sorusu yanıtlandı! Kırgızistan'da buldular
Tarihin en büyük sorusu yanıtlandı! Kırgızistan'da buldularÜç kıtada milyonlarca insanı öldüren kabusun kökenine 700 yıl sonra ulaşıldı, Issık Gölü yakınlarında bulunan mezarlardan alınan DNA'larda mikrop vardı.
16.06.2022Dünya
Cehennem (Inferno) filmi konusu ve oyuncu kadrosu! Cehennem filmi kaç yılında çekildi?
Cehennem (Inferno) filmi konusu ve oyuncu kadrosu! Cehennem filmi kaç yılında çekildi?Cehennem (Inferno) filmi konusu ve oyuncu kadrosu araştırılıyor. Bu akşam Kanal D ekranında izleyici ile buluşacak olan Cehennem (Inferno) filmi yönetmen koltuğunda Ron Howard oturuyor. 2016 yapımı olan Cehennem (Inferno) filminin çekimleri dört farklı ülkede gerçekleştirildi. İşte Cehennem (Inferno) filmi konusu ve oyuncu kadrosu...
1.05.2022Cadde
188 yıl sonra salgının sonunu müjdeledi
188 yıl sonra salgının sonunu müjdelediRivayete göre, 1834'te Ermeni kilisesi Meryem ana ikonasını kentte gezdirince veba bitmişti. II. Mahmut da kiliseye elmas broş hediye etmişti. Broş iki yıllık pandemi arasından sonra Paskalya töreninde ikonaya asıldı.
19.04.2022Gündem
Bağışıklama Nedir, Nasıl Yapılır? Bağışıklama Çeşitleri Nelerdir?
Bağışıklama Nedir, Nasıl Yapılır? Bağışıklama Çeşitleri Nelerdir? Bağışıklama, sıklıkla araştırılan konulardan biridir. Özellikle kullanım anlamı açısından da yüksek öneme sahip olan konular arasındadır. Bu bakımdan bağışıklama nedir öğrenebilir ve nasıl yapıldığı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bağışıklama nedir, nasıl yapılır? Bağışıklama çeşitleri nelerdir tüm detaylarıyla derledik.
15.04.2022Eğitim
İşte Rusların Ölüler Şehri! Giden canlı dönemedi
İşte Rusların Ölüler Şehri! Giden canlı dönemediRusya'nın ücra köylerinden biri olan Dargavs, 10 binden fazla gizemli mezara ev sahipliği yapıyor. Üzerinden yıllar geçmesine ve onlarca araştırma yapılmasına rağmen gerçeğin ne olduğu ise gizemini koruyor.
30.03.2022Dünya
'Müslümanlar ayrımcılığa tepki göstermeli'
'Müslümanlar ayrımcılığa tepki göstermeli'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yükselen İslam düşmanlığıyla mücadelenin sadece Müslümanların değil tüm insanlığın meselesi olduğuna inanıyoruz. Yüz milyonlarca insanı hedef alan bu haksızlık, hukuksuzluk ve ayrımcılık karşısında Müslümanlar güçlü tepki göstermeli, meşru zeminde haklarını aramalı, mücadelesini vermelidir" dedi.
16.03.2022Siyaset
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Müslümanlar ayrımcılığa güçlü tepki göstermeli
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Müslümanlar ayrımcılığa güçlü tepki göstermeliCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yükselen İslam düşmanlığıyla mücadelenin sadece Müslümanların değil tüm insanlığın meselesi olduğuna inanıyoruz. Yüz milyonlarca insanı hedef alan bu haksızlık, hukuksuzluk ve ayrımcılık karşısında Müslümanlar güçlü tepki göstermeli, meşru zeminde haklarını aramalı, mücadelesini vermelidir" dedi.
15.03.2022Siyaset
Toplumsal Değişme Nedir, Özellikleri Nelerdir? Toplumsal Değişime Örnekler Nelerdir?
Toplumsal Değişme Nedir, Özellikleri Nelerdir? Toplumsal Değişime Örnekler Nelerdir?Günümüze kadar gelmiş olan toplumlara baktığımızda birçok değişimin yaşanmış olduğu dikkat çekmektedir. Yani toplumsal değişim sürekli olarak devam etmiştir. Bu değişim günümüzde de halen devam etmektedir. Bundan dolayı toplumsal değişme hakkında merak edilenler bulunmaktadır. Toplumsal değişme nedir, özellikleri nelerdir? Toplumsal değişime örnekler nelerdir tüm detayları ile derledik.
9.03.2022Eğitim
Rusya'dan yeni biyolojik silah açıklaması! 'Talimat verildi'
Rusya'dan yeni biyolojik silah açıklaması! 'Talimat verildi'Rusya, ABD fonlarıyla Ukrayna’nın bazı kentlerinde yasaklı biyolojik ve kimyasal laboratuvarlar kurulduğunu, Ukrayna ve ABD'nin Biyolojik Silahlar Sözleşmesi’ni ihlal ettiğini iddia etti.
7.03.2022Dünya
MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ MADDELERİ | Montrö Sözleşmesi kim tarafından ne zaman imzaladı? Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi imzalayan ülkeler ve 19, 20, 21. maddeler
MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ MADDELERİ | Montrö Sözleşmesi kim tarafından ne zaman imzaladı? Montreux (Montrö) Boğazlar Sözleşmesi imzalayan ülkeler ve 19, 20, 21. maddelerMontrö Sözleşmesi maddeleri ve önemi, Rusya-Ukrayna arasında meydana gelen krizi sebebi ile yeniden ana gündem maddesi oldu. Montreux olarak bilinen boğazlar sözleşmesi, 1936 yılında imzalandı ve Türkiye'ye boğazlar üzerinde tam yetki verir. İşte, Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri ve 19. maddesi...
1.03.2022Gündem
Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri nelerdir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi kaç yılında hangi devletler ile imzalandı?
Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri nelerdir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi kaç yılında hangi devletler ile imzalandı?Montrö Boğazlar Sözleşmesi Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilimin ardından yeniden gündeme geldi. 1936 yılında imzalanan ve Türkiye'ye boğazlar konusunda tam ve tek yetkili ülke konumuna gelmiştir. Peki Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri nelerdir hangi ülkeler arasında imzalandı?
25.02.2022Gündem
Kulağımızda bi’dolu edebiyat
Kulağımızda bi’dolu edebiyat İKSV’nin 50. yılı kapsamında hayata geçirdiği podcast serisi “Dile Kolay” dil ve kültür ilişkisi etrafında bizi düşünmeye davet ederken biz de dilimizi ve dimağımızı zenginleştiren edebiyat içerikli podcast’lere baktık.
21.02.2022Kültür Sanat
İzmir’in tarih hazinesi
İzmir’in tarih hazinesiTarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki 9 sinagog kent kültürüne kazandırılıyor. Proje direktörü Nesim Bencoya, Prag’daki gibi bir Yahudi Tarihi Açık Hava Müzesi projesi için oluşturulacak koridorlarla tarihi yapıları birbirlerine bağlamayı planladıklarını söylüyor.
23.01.2022Pazar
Bakan Pakdemirli: Brusella, şarbon ve veba aşılarının bedelini almayacağız
Bakan Pakdemirli: Brusella, şarbon ve veba aşılarının bedelini almayacağızManisa ziyareti kapsamında Kula ilçesinde muhtarlarla bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hayvan sağlığının insan sağlığı kadar önemli olduğunun altını çizerek,"Sığır brusella, koyun, keçi brusella, şarbon ve veba aşılarının aşı bedelini bundan sonra inşallah almayacağız. Ayrıca tüberkülin testinin bedeli de yetiştiricilerimizden alınmayacak. Bu aşıların sadece uygulama ücretleri alınacak. Aşı bedellerinin alınmaması ile birlikte aşılama oranlarının artacağına inanıyoruz. Hastalıktan gelen verim kayıplarının böylelikle önleneceğini düşünüyoruz" dedi.
13.01.2022Ekonomi
Pandeminin yaralarını sanatla sardık
Pandeminin yaralarını sanatla sardıkSanat her zaman iyi gelir. Pandeminin bizi kısıtladığı, umudumuzu tükettiği bu yıl yine sanattan medet umduk. Tiyatrolar perdelerini açamasa da çevrimiçi oyunlarla evlerimize konuk oldular. Keza sinema da ev rahatlığında buluştu bizimle. Nihayetinde kısıtlamalar kalktı ama maalesef yine temkinli olduk salonlara girmek için. Müzik her zaman yanımızdaydı. Podcast'ler ise kurtarıcımız oldu. Ama hiç şüphesiz kazanan edebiyattı. Bu yıl bize iyi gelen, havamızı değiştiren sanatsal etkinliklere bir göz attık. İşin uzmanlarına danışıp kısa bir liste hazırladık.
26.12.2021Kültür Sanat
Migrene ne iyi gelir, nasıl geçer? Migren ağrısına evde doğal ve bitkisel çözüm
Migrene ne iyi gelir, nasıl geçer? Migren ağrısına evde doğal ve bitkisel çözümŞiddetli baş ağrısı ile ortaya çıkan migren insanın yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Migrenin nedenleri arasında pek çok faktör bulunuyor. Ancak migreni en çok tetikleyen faktörlerden birisi de strestir. Yorgunluk ve stresle birlikte migren atakları yaşanabilir. Migren belirtilerinin başında ağrı gelir. Ense, şakak ya da göz çevresinde beliren bu ağrılar gittikçe daha kötü bir hal alabilir. Migrenin tam bir tedavisi bulunmasa da evde doğal ve bitkisel çözümlerle ağrı azaltılabilir veya dindirilebilir. Migrene ne iyi gelir, nasıl geçer? diyorsanız “Migren ağrısına evde doğal ve bitkisel çözüm” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.
3.12.2021Sağlık
İtalya hakkında bilinmeyenler
İtalya hakkında bilinmeyenlerHer ülkenin ve her coğrafyanın birbirinden farklı birçok geleneği var. Bazı toplulukların normali bir diğer topluluğun anormali olabiliyor bu farklılığın tamamı kültür çeşitliliğine dayanıyor. Biz de bu kültür çeşitliğini sizler için derledik. Duyunca çok şaşıracağınız, hiç duymadığınız görmediğin ilginç kurallar, gelenekler listesinde bu hafta İtalya var. İtalya hakkında bilinmeyenler neler? Gelin hep birlikte Molatik olalım...
3.03.2022Dünya
Atatürk açıklaması:  “Hayranlıkla yazdım”
Atatürk açıklaması: “Hayranlıkla yazdım”Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk son romanı “Veba Geceleri”ne yönelik “Mustafa Kemal Atatürk ve Türk bayrağına hakaret ettiği” gerekçesiyle hakkında açılan soruşturmaya ilişkin konuştu.
12.11.2021Kültür Sanat
Ortamlarda hava atmanızı sağlayacak ilginç tarihi bilgiler
Ortamlarda hava atmanızı sağlayacak ilginç tarihi bilgilerSosyal bilimlerin en önemlilerinden biri tarihtir. Geçmişteki yaşanan olayları günümüze aktarır tarih. Herkesin bildiği bilgilerden çok, az bilinen tarihi bilgilere Molatik olduk. İşte ortamlarda hava atabileceğiniz ilginç tarihi bilgiler…
7.11.2021Hayat
Sosyal medyada salgın korkusu! 'Orta Çağ'dan beri bilinen hastalığın yeni şekli'
Sosyal medyada salgın korkusu! 'Orta Çağ'dan beri bilinen hastalığın yeni şekli'Sosyal medya bağımlılığı, gençlerin fiziksel sağlığını olumsuz etkiliyor. Uzmanlar sosyal medyada sıklıkla video izleyen gençlerde, Tourette Sendromu'na benzer etkiler tespit edildiğini açıkladı. Peki, "tüm dünyada yayılma ihtimali yüksek" denilen bu hastalık nedir? İşte gençleri bekleyen gizli tehlike...
25.02.2022Gündem
536 senesi nasıl tarihin en kötü yılı oldu?
536 senesi nasıl tarihin en kötü yılı oldu?İnsanlık birçok facia ile tarih boyunca karşılaştı. Ancak ‘En kötü yıl hangisi?’ dendiğinde bilim insanları M.S. 536 yılını işaret ediyor. Peki, bunu nasıl başardı 536 senesi? Molatik olduğumuz konu tarihin en kötü yılı.
23.10.2021Tarih

Benzer Haber Etiketleri

Veba ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.