Yalın

Yalın

Son dakika yalın haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan yalın gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan yalın haber sayfamızda...

Yalın

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.597 yalin haberi bulunmuştur.
'Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı'
'Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı'Turkcell Dijital Servislerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, "Bugün 10 teknoloji şirketinden 7’si ABD, diğerleri de Çin ve diğer Asya şirketleriyle birlikte Avrupa şirketlerinden oluşuyor. Ülkeler veriye sahip olabilmek için yarışıyor. 'Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı' prensibiyle hareket ediyoruz" dedi.
13.05.2021Vitrin
Yeniden birlikteler
Yeniden birliktelerYalın ve Cornetto, “Kavuşsak mı bir yaz günü?” sözleriyle, aşk ve sevgi dolu, neşeli yaz günlerine “Merhaba” demeye hazırlanıyor.
12.05.2021Cadde
Anneme mektup şiiri - Necip Fazıl Kısakürek
Anneme mektup şiiri - Necip Fazıl KısakürekNecip Fazıl Kısakürek şiirlerinde Sade, yalın okuyan herkesin rahatça anlayacağı günlük hayatta kullanılan dil kullanmıştır. Şair tür olarak bakıldığında Cumhuriyet sonrası serbest şiir geleneğine uygun eserler ortaya koymuştur. Şair öz şiir akımında eserler ortaya koymuştur.
10.05.2021Şiirler
Aynı Topraklar Üzerinde Yaşayan İnsan Topluluklarına Ne Ad Verilir?
Aynı Topraklar Üzerinde Yaşayan İnsan Topluluklarına Ne Ad Verilir?Öğrencilerin okul derslerinde ve sıklıkla bulmacalarda çıkan sorulardan bir tanesi de "Aynı topraklar üzerinde yaşayan insan topluluklarına ne ad verilir?" sorusudur. Bu sorunun cevabı farklı terimlerle zaman zaman karıştırılmaktadır. Öğrenciler tarafından sıklıkla internette aratılan bu sorunun cevabını sizler için derledik.
9.05.2021Eğitim
Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Aykut Kocaman: Son 2 hafta kala matematiksel olarak sonlandırmış olduk
Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Aykut Kocaman: Son 2 hafta kala matematiksel olarak sonlandırmış oldukMedipol Başakşehir Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Süper Lig'in 40'ıncı haftasında 0-0 sona eren Demir Grup Sivasspor karşılaşmasında bir puanı hak ettiklerini söyledi.
9.05.2021Basaksehir
'Kavuşuncaya dek hasret gideriyoruz'
'Kavuşuncaya dek hasret gideriyoruz'“Dallar Yeşil Olmalı” oyunuyla mikrofon başında performans sergileyen Yetkin Dikinciler, “Perdelerin dijital ortamda da olsa açılması kavuşmaya giden yolda hasret gidermektir benim için” diyor.
8.05.2021Cumartesi
Yeni Axess’lilere 900 TL chip-para
Yeni Axess’lilere 900 TL chip-paraAkbank, mobilden Akbanklı olanlara 1 yıl boyunca EFT ve havale, limit üstü para çekme ve ortak ATM işlemlerinden ücretsiz faydalanma imkanı sunuyor. İlk kez Akbanklı olup Akbank Mobil’den Axess veya Wings’e başvuranlar, internet alışverişlerinde yüzde 10, ayda 75 TL, 1 sene sonunda da toplam 900 TL’ye varan kaybolmayan chip - para kazanıyor.
6.05.2021Ekonomi
Bendedir şiiri - Necip Fazıl Kısakürek
Bendedir şiiri - Necip Fazıl KısakürekNecip Fazıl Kısakürek şiirlerinde Sade, yalın okuyan herkesin rahatça anlayacağı günlük hayatta kullanılan dil kullanmıştır. Şair tür olarak bakıldığında Cumhuriyet sonrası serbest şiir geleneğine uygun eserler ortaya koymuştur. Şair öz şiir akımında eserler ortaya koymuştur. Şiirlerinde mistik temalar kullanan şair , bendedir şiirinde de Allah sevgisinden ve hayatın gelip geçiciliğinden bahsetmektedir.
5.05.2021Şiirler
Sevdan beni şiiri - Ahmet Arif
Sevdan beni şiiri - Ahmet ArifŞiirlerini toplumcu-gerçekçi çizgide yazan Ahmed Arif, Hasretinden prangalar eskittim şiirinde de bu çizgiyi bozmamış ve şiirini yalın, anlaşılır bir dil üzerine inşa etmiştir. Şair yalın bir anlatım kullanıyor olsa da şiirinde pek çok söz sanatına yer vermiştir. Ahmet Arif, Sevdan beni şiirinde aşk ve sevgi temasını kullanmıştır. İşte sevdan beni şiirinin sözleri.
5.05.2021Şiirler
Çıplak Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada 'çıplak' Yanıtları
Çıplak Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada 'çıplak' YanıtlarıÇıplak, hem üzerinde giysi olmayan kişi hem de yalın ve sade anlamına gelir. Gerçek ve mecaz anlamıyla kullanılan bu kelime çengel ve kare bulmacalarda, sıklıkla sorulan sorular arasında yer alıyor. Dilimizde çıplak ile eş anlamlı olan birçok sözcük var. Bunun dışında Fransızca, Farsça ve Arapça kökenli birçok kelime de çıplak ile yakın anlamlıdır. Bulmacada ''Çıplak'' yanıtlarını harf sayılarına göre listeledik.
4.05.2021Eğitim
Sen yoktun - Dursun Ali Erzincanlı
Sen yoktun - Dursun Ali ErzincanlıDursun Ali Erzincanlı, Abdurraman Şerif Beygu İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra, bir bölümü Gürcükapı Camii’nde, diğer bölümü de Erzurum Müftülüğü’nde olmak üzere üç yıl Kur’an kursunda öğrenim gördü. Erzurum İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arşivcilik Bölümü’nü kazanması nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi. Üniversite öğreniminin ilk yılında Yönetmen Mesut Uçakan’ın yanında çalışmaya başlayan Erzincanlı, Kelebekler Sonsuza Uçar ve Ölümsüz Karanfiller sinema filmlerinde sanat grubunda görev aldı. Özel radyoların yayın hayatına girmesinden kısa bir süre sonra radyoculuk kariyeri başladı. 2000'li yıllarla birlikte şair eserlerini bestelemeye başladı.
3.05.2021Şiirler
Sade Eş Anlamlısı Nedir? Sade Kelimesinin Eş Anlamı Olan Sözcükler
Sade Eş Anlamlısı Nedir? Sade Kelimesinin Eş Anlamı Olan SözcüklerDilimize Farsçadan geçen sade kelimesi günlük konuşmalarda ve yazışmalarda sıklıkla kullandığımız sözcükler arasında yer alıyor. Herhangi bir iddiası bulunmayan, gösterişsiz şeyler sade olarak tanımlanır. Yalnızca anlamına gelen sadece sözcüğü de bu kelimeden türetilmiştir. Sade, cümle içerisinde sıfat olarak kullanılır. Örneğin ''Törene sade bir kıyafet ile katıldı.'' Sade eş anlamlısı nedir? İşte, tüm detaylar.
1.05.2021Eğitim
Y İle Başlayan Kelimeler Nelerdir? Y Harfiyle Başlayan En Çok Kullanılan Kelimeler
Y İle Başlayan Kelimeler Nelerdir? Y Harfiyle Başlayan En Çok Kullanılan KelimelerYapılan aramalarda Türkçede kullanılmakta olan harfler ile başlayan kelimelerin araştırıldığı gözlemlenmiştir. Bir takım etkinlik, oyun ve derslerde kullanmak üzere kelime araştırmaları yapılmaktadır. Bu araştırmalar arasında sayılan ve Y harfi ile başlayan kelimelerin ne olduğuna da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda, Y ile başlamakta olan kelimeler nelerdir? Acaba kaç tane Y harfi ile başlayan kelime bulunmaktadır? İşte, Y harfi ile başlayan kelimeler hakkında detaylı hususlar.
1.05.2021Eğitim
Son dakika! TBMM Başkanı Şentop'tan flaş açıklamalar
Son dakika! TBMM Başkanı Şentop'tan flaş açıklamalarTBMM Başkanı Mustafa Şentop: "Demokrasinin en önemli unsurlarından sendikaların katkısıyla işçi ve çalışanların haklarının daha da genişletilmesi gerektiğine inanıyorum."
29.04.2021Siyaset
Zirvenin sahibi Aksu ve İğrek
Zirvenin sahibi Aksu ve İğrekSezen Aksu ve Emir Can İğrek, Spotify’ın 2014’ten bu yana düzenlenen verilerine göre en çok dinlenen sanatçıları oldu
29.04.2021Cadde
Destan şiiri - Necip Fazıl Kısakürek
Destan şiiri - Necip Fazıl KısakürekNecip Fazıl Kısakürek şiirlerinde Sade, yalın okuyan herkesin rahatça anlayacağı günlük hayatta kullanılan dil kullanmıştır. Şair tür olarak bakıldığında Cumhuriyet sonrası serbest şiir geleneğine uygun eserler ortaya koymuştur.
29.04.2021Şiirler
Yolculuk şiiri - Necip Fazıl Kısakürek
Yolculuk şiiri - Necip Fazıl KısakürekNecip Fazıl Kısakürek şiirlerinde Sade, yalın okuyan herkesin rahatça anlayacağı günlük hayatta kullanılan dil kullanmıştır. Şair tür olarak bakıldığında Cumhuriyet sonrası serbest şiir geleneğine uygun eserler ortaya koymuştur.
29.04.2021Şiirler
Nerdesin şiiri - Ahmet Kutsi Tecer
Nerdesin şiiri - Ahmet Kutsi TecerAhmet Kutsi Tecer genellikle hece ölçüsüne uyarak ve de yalın bir dille şiir yazmayı tercih etmiştir. İlk şiirlerinde aşk, ızdırap, ölüm, doğa gibi konuları tercih etse de daha sonra Faruk Nafiz Çamlıbel'in şiirlerinden etkilenerek anadolu, memleket, köy, türkü, destan ve gelenek görenek konularını işlemiştir
29.04.2021Şiirler
Salkım söğüt şiiri - Nazım Hikmet Ran
Salkım söğüt şiiri - Nazım Hikmet RanNazım Hikmet Toplumcu gerçekçi bir şair olarak Türk edebiyatında önemli bir yer edinmiştir. Özellikle toplumun sorunlarına değindiği şiirlerinde eşitlikçi barışçıl bir dünya isteğiyle şiirler kaleme almıştır. Nazım Hikmet düşünceleri sebebiyle çeşitli yıllarda defalarca hapis yatmıştır. Şair aşk hayatıyla ünlüdür ve şiirlerinde lirik, epik unsurları bir arada kullanılmıştır. Salkım söğüt şiirinde de şair hayatı kendi bakış açısıyla anlatmaktadır.
27.04.2021Şiirler
Bile Zarf Mıdır Edat Mıdır?
Bile Zarf Mıdır Edat Mıdır?Zarf ve edat konuları, öğrencilere ilkokuldan itibaren öğretilen Türkçe dersi konularıdır. Dil bilgisi içerisinde yer alan bu konular, hem her öğrencinin hakim olması gereken konular iken hem de sık sık karıştırılan konulardır. Bu yüzden de her zaman merakla araştırılır. En çok karıştırılan konulardan biri olan bile sözcüğünün zarf mı yoksa edat mı? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.
27.04.2021Eğitim
Benzetme Örnekleri Nelerdir? Benzetme Sanatı İle İlgili Örnek Cümleler
Benzetme Örnekleri Nelerdir? Benzetme Sanatı İle İlgili Örnek CümlelerHem şiir, gazel ve kaside gibi manzum eserlerde, hem de öykü ve roman gibi kurgusal metinlerde birçok söz sanatı kullanılır. Bu söz sanatlarının başında benzetme sanatı geliyor. Teşbih adıyla da bilinen benzetme sanatı anlatımın çok daha güçlü ve zengin olmasını sağlar. İşte, merak edilen tüm detaylar.
26.04.2021Eğitim
Ölüm ve oğlum şiiri - Can Yücel
Ölüm ve oğlum şiiri - Can YücelCan Yücel'in şiirinin dili halkın anlayabileceği sade yalın bir dildir. Ancak benzetmelerin çokluğu kullanılan imaj ve hayaller ağır basar. Kelimeler bazen gerçek anlamlarının dışında kullanılmıştır. Ölüm ve oğlum şiirinde de bu hava vardır. İşte Ölüm ve oğlum şiirinin sözleri.
26.04.2021Şiirler
Son dakika! MHP lideri Bahçeli'den Biden'ın açıklamasına sert tepki
Son dakika! MHP lideri Bahçeli'den Biden'ın açıklamasına sert tepkiGelen son dakika haberine göre; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine ilişkin "Türk milletinin şerefli geçmişinde ne soykırım mahcubiyeti ne katliam zilleti vardır. Tarihimiz her konuda olduğu gibi bu konuda da tertemizdir." ifadelerini kullandı.
24.04.2021Siyaset
Cover Letter Nedir? Etkileyici Cover Letter Nasıl Yazılır?
Cover Letter Nedir? Etkileyici Cover Letter Nasıl Yazılır?İngilizce bir kelime olan Cover Letter, uluslararası alanda faaliyet gösteren firmalarda sıklıkla kullanılan bir terimdir. CV (özgeçmiş) ile birlikte istenen cover letter, ön yazı ya da başvuru yazısı anlamına gelir. Bu yazı sadece iş başvurusu yapan adaylardan değil bilim dergilerine yazı gönderen yazarlardan da talep edilir. Cover Letter nedir? Etkileyici ön yazı nasıl yazılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.
22.04.2021Eğitim
23 Nisan tatil mi 2021? 22 - 23 Nisan resmi tatili kaç gün olacak? Resmi tatiller sırası
23 Nisan tatil mi 2021? 22 - 23 Nisan resmi tatili kaç gün olacak? Resmi tatiller sırası23 Nisan'da tatil var mı, kaç gün tatil olacak? Büyük heyecanla beklenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na sayılı günler kaldı. Vatandaşlar ise bu özel gün hakkında bilgi almak için arayışa koyuluyor. Peki 23 Nisan resmi tatil mi 2021? 23 Nisan resmi tatili kaç gün, 22 Nisan da dahil mi? 23 Nisan'da özel sektör, kamu kuruluşları, okullar, üniversiteler, tüm iş yerleri tatil mi?
21.04.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

ŞiirNecip Fazıl KısakürekteknolojişirketBiP

Yalın ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.