Zekat

Zekat

Son dakika zekat haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan zekat gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan zekat haber sayfamızda...

Zekat

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 860 zekat haberi bulunmuştur.
LGS KONULARI 2024 MEB KILAVUZU✍ Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav giriş belgesi yayımlandı mı, LGS sınavı ne zaman?
LGS KONULARI 2024 MEB KILAVUZU✍ Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav giriş belgesi yayımlandı mı, LGS sınavı ne zaman? Liselere Geçiş Sistemi (LGS) 2024 sınavı için nefesler tutuldu! Ortaöğretim kurumlarında eğitim hayatını sürdürecek öğrenciler LGS sınav giriş belgesi için bekleyişe geçti. MEB 2024 LGS sınavı ne zaman, konular neler? İşte, LGS konuları...
4.05.2024 Bilgi Rehberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Filistin'deki katliam politikaları 3 çeyrek asırdır artarak devam ediyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Filistin'deki katliam politikaları 3 çeyrek asırdır artarak devam ediyor Cumhurbaşkanı Erdoğan Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Büyük Finali'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Müslümanlar olarak bugün Kur'an'ın rehberliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz." ifadelerini kullandı:
5.04.2024 Gündem
ZEKAT 2024: Zekat kimlere, ne zaman verilir? Zekat ne kadar? Zekat miktarı
ZEKAT 2024: Zekat kimlere, ne zaman verilir? Zekat ne kadar? Zekat miktarı Bir kulluk borcu olan zekat, farz ibadetlerdendir. Kur'an'ı Kerim'de ise zekatın kimlere verileceği belirtilmiştir. Nisab miktarda mala sahip olan kişiler tarafından yine bellirli bazı kimselere verilen zekat ne zaman verilir? Zekat miktarı ne kadar?
15.03.2024 Bilgi Rehberi
LGS’ye hazırlıkta tempoyu artırın LGS’ye aylardır
LGS’ye hazırlıkta tempoyu artırın LGS’ye aylardır LGS’ye aylardır hazırlanan 8. sınıf öğrencilerinin önünde 2.5 ay kaldı. Uzmanlar, bu dönemin zaman yönetimi, soru çözme düzeni ve sınav taktikleri açısından önemine dikkat çekerek, öğrencilere sınava hazırlık temposunu artırmalarını öneriyor.
15.03.2024 Eğitim
Maddi imkanı yetersiz öğrenciler için fitre, zekât ve bayram bağışı çağrısı
Maddi imkanı yetersiz öğrenciler için fitre, zekât ve bayram bağışı çağrısı 160 yıldır annesi ve/veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz öğrencilere eğitim imkânı sağlayan Darüşşafaka Cemiyeti, ramazan ayında bu misyona katkıda bulunmak isteyen hayırseverleri desteğe davet etti.
12.03.2024 Vitrin
İFTAR DUASI (ARAPÇA TÜRKÇE OKUNUŞU-ANLAMI): 🤲 Ramazan ayı bugün başladı! İftar-oruç açarken okunacak dualar! 📌 İşte Ramazan ayı için iftar duası...
İFTAR DUASI (ARAPÇA TÜRKÇE OKUNUŞU-ANLAMI): 🤲 Ramazan ayı bugün başladı! İftar-oruç açarken okunacak dualar! 📌 İşte Ramazan ayı için iftar duası... İftar duası ile ilgili araştırmalar başladı. On bir ayın sultanı Ramazan ayı başladı. Ramazan ayında Müslüman alemi oruç ibadetini gerçekleştiriyor. Oruç açarken okunacak dualar ile ilgili detaylar merak ediliyor. İşte Arapça-Türkçe iftar duası okunuşu ve anlamı! Peki oruç açarken hangi dualar okunur?
12.03.2024 Bilgi Rehberi
MHP lideri Bahçeli'den Gazze çağrısı! 'Bıçak kemiğe dayandı'
MHP lideri Bahçeli'den Gazze çağrısı! 'Bıçak kemiğe dayandı' İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Bahçeli yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın diyalog çabaları ve diplomatik temasları çok değerlidir. Sonuca ulaşması samimi dileğimizdir. Ancak gerekirse Türkiye her ihtimali masaya koyup restini çekmeli, bunun da siyasi eylemini planlayıp fedakarlık ve kahramanlık içinde icra etmelidir. Bıçak kemiğe dayanmıştır." dedi.
4.03.2024 Gündem
FİTRE - ZEKAT FARKI | Bu sene fitre ne kadar, zekat nasıl hesaplanır? FİTRE ve ZEKAT ne zaman verilir? Diyanet 2024 fitre ve zekat tutarı
FİTRE - ZEKAT FARKI | Bu sene fitre ne kadar, zekat nasıl hesaplanır? FİTRE ve ZEKAT ne zaman verilir? Diyanet 2024 fitre ve zekat tutarı Fitre ve zekat mal ile yapılan ibadetlerdendir. Fıtır sadakası yani fitre yılın belirli zamanlarında, Diyanet tarafından belirtilen kişilere verilirken, zekat ise yine belirli kişilere istenilen zaman diliminde verilebiliyor. Peki 2024 fitre ne kadar oldu, zekat ne kadar?
29.02.2024 Bilgi Rehberi
SALAVAT-I ŞERİF nedir, nasıl getirilir? Salavat Türkçe-Arapça okunuşu
SALAVAT-I ŞERİF nedir, nasıl getirilir? Salavat Türkçe-Arapça okunuşu Salavat nedir, nasıl getirilir sorusu özellikle kandil gecelerinde sıkça araştırma konusu olmaya devam ediyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'i anmak için getirilen Salavat-ı şerifler genellikler okunan duaların ardından ya da kılınan namazların ardından tesbih yardımı ile getirilir. Salavat getirmek hakkında Peygamber Efendimizin Hadis'i Şerifleri mevcuttur. Peki Salavat nasıl getirilir?
6.02.2024 Dini Bilgiler
Dilek Duası Oku Dinle | Dileklerin Kabul Olması için Okunacak Dualar ve Anlamları Nelerdir?
Dilek Duası Oku Dinle | Dileklerin Kabul Olması için Okunacak Dualar ve Anlamları Nelerdir? Dileklerin kabul olunması için okunacak dua müslümanlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in her ayeti her duası şifa ve rahmet olarak Allahü Teala tarafından bildirilmiştir. İşi olmayan, evlenmek isteyen, güzel bir gelecek isteyen veya bunun gibi birçok dileği olan müslümanlar Dilek duası nedir, dileklerin kabul olunması için hangi dualar okunur sorusuna yanıt arıyor. İşte Dilek duası okunuşu...
5.02.2024 Dualar
LGS Din Kültürü Konuları 2024: LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları ve Soru Dağılımı
LGS Din Kültürü Konuları 2024: LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Konuları ve Soru Dağılımı LGS sınavı ilkokuldan liseye geçiş döneminde öğrencilerin girdiği sınavdır. Bu sınavda aldıkları puan türüne göre liselere yerleşen öğrencilerin aklına takılan sorulardan birisi de LGS konularıdır. MEB tarafından her yıl düzenlenen LGS’de öğrencilerin sorumlu olduğu bazı konu ve dersler bulunur. Bunlardan bir tanesi de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanıdır. Sınava hazırlık sürecindeki öğrenciler 2024 LGS Din Kültürü konuları hakkında araştırma içerisine girer. LGS Din Kültürü konuları ve soru dağılımı ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
5.01.2024 Eğitim
LGS Konuları 2024: LGS Türkçe, Matematik, Fen, İnkılap, İngilizce 1. Dönem Konuları Nelerdir?
LGS Konuları 2024: LGS Türkçe, Matematik, Fen, İnkılap, İngilizce 1. Dönem Konuları Nelerdir? LGS ortaokul öğrencilerinin liseye geçiş sürecinde girdikleri sınavdır. MEB tarafından uygulamaya alınan LGS’de öğrenciler Türkçe, Fen Bilgisi, Matematik, İngilizce, İnkılap ve Din Bilgisi alanlarındaki konulardan sorumlu olmaktadır. Sınav hazırlığı sürecindeki öğrencilerin akıllarını kurcalayan başlıklardan birisi de LGS konularıdır. LGS Türkçe, matematik, fen konuları ve soru dağılımı nasıldır? 2024 LGS konuları ile ilgili detaylı bilgilere sizin için hazırladığımız içerikten ulaşabilirsiniz.
5.01.2024 Eğitim
A’La Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
A’La Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali A’la Suresi, ismi Allah’ın 99 isminden biri olan “el-A’la esmasından almaktadır. Bu bağlamda A’la sıfatının “yüce ve ulu” manasına geldiği kabul dilmektedir. Mekke’de nüzul eden sureler arasında bulunan A’la; Mushaf sırasına göre 87. sırada, tebliğ sırasına göre de 8. sırada yer almaktadır. A’la Suresinden önce ve sonra tebliğ olunan sureler ise sırasıyla Tekvir Suresi ile Leyl Suresi’dir. Bu sure Hz. Muhammed tarafından da Cuma ve bayram namazlarında okunduğu için Müslümanlar tarafından oldukça ilgi görmektedir.
24.10.2023 Sureler
Bakara suresi Türkçe - Arapça meali (oku - dinle) Bakara suresi kaç ayet?
Bakara suresi Türkçe - Arapça meali (oku - dinle) Bakara suresi kaç ayet? Bakara Sûresi, Kur’an’ın ikinci suresidir. Kur'anın en uzun sûresi olan Bakara suresi, 286 ayetten oluşur. Arapça veya Türkçe olarak Bakara suresini araştıranlar için Bakara suresinin mealini ve tüm ayrıntılarını haberimizde derledik. İşte Bakara suresi okumak veya dinlemek isteyenler içinde seçenekler haberimizde...
24.10.2023 Sureler
En’Am Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
En’Am Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali Sure okumak günlük hayatlarımızda içimize su serpen, bizleri kötülüklerden koruyan şeylerdir. Tabii ki bu bizlere güzel hisler yaşatan ve bizleri koruyan surelerin anlamlarını ve okunuşlarını bilmekte son derece önemlidir. Bu surelerden birisi de En'am suresidir.
24.10.2023 Sureler
Neml Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Neml Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali Kur’an-ı Kerim’in 27. suresi olan Neml Suresi’nin Mekke’de indirildiği kabul edilmektedir. Neml, anlam itibari ile karınca manasına gelmektedir.
24.10.2023 Sureler
Tevbe suresi kaç ayet, meali nedir? Tevbe Suresi Arapça - Türkçe okunuşu, fazileti...
Tevbe suresi kaç ayet, meali nedir? Tevbe Suresi Arapça - Türkçe okunuşu, fazileti... Günahlarına tövbe etmek isteyen vatandaşların merakla araştırdığı Tevbe Suresi veya Berâe Suresi, Kur'an'ın dokuzuncu suresidir. Sure 129 ayetten oluşur. Tamamı Medine'de indirilen indiriliş sırasıyla 113. suredir. Sure ismini, Allah'ın kendisine samimiyetle inanan ve tövbe edenleri affedeceğini bildirdiği 104. ayetinden almaktadır. Peki Tevbe Suresi kaç ayet, meali nedir? İşte Tevbe Suresi Arapça - Türkçe okunuşu, fazileti...
24.10.2023 Sureler
Rum Suresi Oku - Rum Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Fazileti ve Diyanet Meali
Rum Suresi Oku - Rum Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Fazileti ve Diyanet Meali Kur'an-ı Kerim'in 30. suresi olan Rum Suresi toplamda 60 ayetten oluşur. Mekke döneminde inen Rum suresi, adını ikinci ayetten almaktadır. Okuması oldukça faziletli olan bu surede genel olarak kıyametten Allah'ın varlı ve birliğine inanmayan ve Kureyş kabilesinin İslâm’a karşı olumsuz tutumu ele almıştır. Rum Suresi okunuşu, Türkçe anlamı, fazileti ve diyanet meali ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
24.10.2023 Sureler
MAUN SURESİ Okunuşu ve Anlamı: Eraeytellezi Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti ve Diyanet Meali
MAUN SURESİ Okunuşu ve Anlamı: Eraeytellezi Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti ve Diyanet Meali Maun Suresi, Kur’an-ı Kerim’in en önemli sureleri arasında yer almaktadır ve kelime manasıyla da “yardım ve zekat” anlamları taşımaktadır. Kitabın 107. sırasında yer alan bu sure, toplamda 7 ayet-i kerimeyi kapsamaktadır. Maun Suresi’nde özellikle ahiret gününü yalanlayan kişilerin başına geleceklerden söz edilmektedir. Bunun yanı sıra; yetime kötü davranan, yoksulu aç bırakan, namazı da yalnızca gösteriş için kılanların halinden de bahsedilmektedir. Kur’anı-ı Kerimdeki sıralamaya göre Maun Suresi’ne komşu sureler Kureyş Suresi ve Kevser Suresi olarak sıralanmaktadır. Okuması ve ezberlemesi oldukça faziletli surelerdendir. "Eraeytellezi" ile başlamaktadır. Maun Suresi okunuşu Türkçe anlamı, tefsiri, Arapça yazılışı, fazileti ve diyanet meali ile ilgili bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
24.10.2023 Sureler
Özel sektöre terör kapanı! MASAK'tan uyarı geldi
Özel sektöre terör kapanı! MASAK'tan uyarı geldi Özel sektör, terörün finansmanına karşı dikkatli olunması yönünde uyarıldı. Yasa dışı bahis ve kumar platformlarında kara para aklandığı tespit edildi
6.10.2023 Gündem
Deyimler ve Anlamları Sözlüğü: A'dan Z'ye En Bilinen Kalıplaşmış Deyim Örnekleri Nelerdir?
Deyimler ve Anlamları Sözlüğü: A'dan Z'ye En Bilinen Kalıplaşmış Deyim Örnekleri Nelerdir? Türkçede sıklıkla karşılaştığımız konulardan birisi de deyimler ve atasözleridir. Kalıplaşmış söz öbekleri olarak da bilinen deyimler kendilerine özgü anlamlar taşır. Yazıldıkları kelimelerde farklı anlamlar taşıyan deyimler uzun uzun anlatılmak istenen ifadelerin kısaca aktarılmasında büyük yarar sağlar. Birden fazla anlamları bulunan deyimlerin sayısı oldukça fazladır. Bazılarını anlamak kolay olsa da bazı deyimler anlaşılması zordur. Kalıplaşmış kelimelerden oluşan deyimler okullarda da Türkçe derslerinde öğrencilerin karşılarına çıkar. A’dan Z’ye dilimizde onlarca deyim vardır. Deyimler ve anlamları ile ilgili araştırma içerisindeyseniz sizin için en çok bilinen, kalıplaşmış, kıza ve uzun açıklamalı deyim örneklerini derledik…
26.09.2023 Eğitim
Atasözleri ve Anlamları: Türkçede A'dan Z'ye En Çok Kullanılan ve En Bilinen Kısa-Uzun, Kalıplaşmış Bütün Atasözü Örnekleri
Atasözleri ve Anlamları: Türkçede A'dan Z'ye En Çok Kullanılan ve En Bilinen Kısa-Uzun, Kalıplaşmış Bütün Atasözü Örnekleri Atasözleri ve deyimler dilimizde sıklık duyduğumuz kavramlardan bir tanesidir. Atasözleri geçmişten günümüze kadar ulaşan anlamı bakımından mecazlı bir mana kazanan kalıplaşmış sözlerdir. Özelikle atalarımızdan kalan atasözleri toplum ile ilgili pek çok şeyi yansıtır. Anlamları bakımından derin manalar taşır. Dilimizde en çok kullanılan kısa ve uzun atasözü örnekleri hakkında detaylı bilgi almak için sizin için hazırlamış olduğumuz “Atasözleri ve Anlamları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
14.09.2023 Eğitim
Katılım finansa ‘zekat’ standartı
Katılım finansa ‘zekat’ standartı Katılım finans kuruluşları için zekat verme standartlarını belirleyen düzenleme yapılıyor. Kamu Gözetimi Kurumu’nun hazırladığı taslağa göre, katılım finans kuruluşu, belirlediği zekatı “zekat fonu”na aktaracak. Zekat fonu, kuruluştan ayrı işleyecek, iflas durumlarında bile kuruluş tarafından kullanılamayacak.
11.09.2023 Ekonomi
Kelime-i Tevhid Anlamı, Okunuşu ve Yazılışı: Kelime-i Tevhid Ne Demek ve Nasıl Çekilir?
Kelime-i Tevhid Anlamı, Okunuşu ve Yazılışı: Kelime-i Tevhid Ne Demek ve Nasıl Çekilir? İslam alemi için önemli bir yere sahip olan Kelime-i Tevhid Peygamberimiz aleyhisselam ‘Cennetin anahtarı’ dediği kelimedir. 'Bir şeyin bir ve tek olduğunu kabul etmek' anlamını taşıyan Kelime-i Tevhid çekmenin faziletleri oldukça fazladır. Sık sık tekrar edilmesi gereken Kelime-i Tevhid, Kelime-i Şehadet ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Kelime-i Tevhid ne demek ve nasıl çekilir? Kelime-i Tevhid anlamı, okunuşu ve yazılışı ile ilgili konu hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsiniz.
28.08.2023 Dini Bilgiler
İftira ile İlgili Hadisler ve Ayetler Nelerdir?
İftira ile İlgili Hadisler ve Ayetler Nelerdir?  İslam alemi için önemli bir yere sahip olan iftira kavramı Kur’an-ı Kerim’de bütün Müslümanlara yasaklanmıştır. Kısaca başka birini nedensiz suçlama veya suç atma anlamına gelen iftira oldukça günah davranışlardandır. Kur’an-ı Kerim’de 59 yerde ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) hadislerinde iftira konusu geçmektedir. Kötü bir davranış olması nedeniyle Peygamber Efendimiz uyarılarda bulunmuştur. İftira ile ilgili hadisler ve ayetler ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
28.08.2023 Dini Bilgiler

Benzer Haber Etiketleri

Zekat ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.