Zekat

Zekat

Son dakika zekat haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan zekat gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan zekat haber sayfamızda...

Zekat

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 826 zekat haberi bulunmuştur.
Nesih Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Kur'an'da Nesh Var Mıdır?
Nesih Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Kur'an'da Nesh Var Mıdır? Nesih, daha öncesinde geçerli olan bir hükmü kaldırmak ve yerine başka bir hüküm koymak demektir. Hem hukukta hem de dinde kullanılan nesh kelimesi, ilga etmek ve hükümsüz bırakmak sözcükleri ile eş anlamlıdır. İslam'da iptal edilmesi caiz olan şeylere kabil-i nesh denir. Nesih ne demek? Kuran'ı Kerim'de nesh var mıdır? İşte, tüm detaylar.
4.07.2022Eğitim
Kelime-i Tevhid Anlamı, Okunuşu ve Yazılışı: Kelime-i Tevhid Ne Demek ve Nasıl Çekilir?
Kelime-i Tevhid Anlamı, Okunuşu ve Yazılışı: Kelime-i Tevhid Ne Demek ve Nasıl Çekilir?İslam alemi için önemli bir yere sahip olan Kelime-i Tevhid Peygamberimiz aleyhisselam ‘Cennetin anahtarı’ dediği kelimedir. 'Bir şeyin bir ve tek olduğunu kabul etmek' anlamını taşıyan Kelime-i Tevhid çekmenin faziletleri oldukça fazladır. Sık sık tekrar edilmesi gereken Kelime-i Tevhid, Kelime-i Şehadet ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Kelime-i Tevhid ne demek ve nasıl çekilir? Kelime-i Tevhid anlamı, okunuşu ve yazılışı ile ilgili konu hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsiniz.
2.07.2022Dini Bilgiler
Atasözleri ve Anlamları: Türkçede A'dan Z'ye En Çok Kullanılan Kısa-Uzun Atasözü Örnekleri ve Sözlüğü
Atasözleri ve Anlamları: Türkçede A'dan Z'ye En Çok Kullanılan Kısa-Uzun Atasözü Örnekleri ve SözlüğüAtasözleri ve deyimler dilimizde sıklık duyduğumuz kavramlardan bir tanesidir. Atasözleri ve deyimler her ne kadar birbirine benzetilse de ikisi birbirinden farklı kullanım alanına sahiptir. Atasözleri geçmişten günümüze kadar ulaşan anlamı bakımından mecazlı bir mana kazanan kalıplaşmış sözlerdir. Özelikle atalarımızdan kalan atasözleri toplam ile ilgili inançtan düşünceye, duygudan kültür yapısına kadar pek çok şeyi yansıtır. Toplum tarafından benimsenen atasözleri yüzyıllar boyunca nesilden nesle aktarılmıştır. Anlamları bakımından derin manalar taşır. Dilimizde en çok kullanılan kısa ve uzun atasözü örnekleri hakkında detaylı bilgi almak için sizin için hazırlamış olduğumuz “Atasözleri ve Anlamları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
2.07.2022Eğitim
İftira ile İlgili Hadisler ve Ayetler Nelerdir?
İftira ile İlgili Hadisler ve Ayetler Nelerdir? İslam alemi için önemli bir yere sahip olan iftira kavramı Kur’an-ı Kerim’de bütün Müslümanlara yasaklanmıştır. Kısaca başka birini nedensiz suçlama veya suç atma anlamına gelen iftira oldukça günah davranışlardandır. Kur’an-ı Kerim’de 59 yerde ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) hadislerinde iftira konusu geçmektedir. Kötü bir davranış olması nedeniyle Peygamber Efendimiz uyarılarda bulunmuştur. İftira ile ilgili hadisler ve ayetler ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
2.07.2022Dini Bilgiler
Sabır ile İlgili Hadisler ve Ayetler Nelerdir?
Sabır ile İlgili Hadisler ve Ayetler Nelerdir? İyi veya kötü gerçekleşen veya gerçekleşmesi olaylara karşısında gösterilen cesaret ve metanetini yitirmeme duygusudur. Sabır Müslümanlar için önemli bir yere sahip olan kavramlardandır. Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetlerde ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) hadislerinde geniş yer almıştır. Sabrın önemi hadis ve ayetlerde bildirilmiştir. Sabır ile ilgili hadisler ve ayetler nelerdir? Konu ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
2.07.2022Dini Bilgiler
Kul Hakkı Nedir? Kul Hakkı ile İlgili Ayetler ve Hadisler
Kul Hakkı Nedir? Kul Hakkı ile İlgili Ayetler ve Hadisler Kul hakkı İslam kaynaklarında ve Kur’an’da geniş çapta yer kaplayan bir kavramdır. Müslümanların özellikle dikkat etmesi gereken bir konudur. Bir kulun başka bir kul üzerinde olduğu hakka denir. Kur’an’ın emirlerine göre hiçbir kulun hakkına girilmemelidir. Kul hakkı nedir? Kul hakkı ile ilgili ayetler ve hadisler ile ilgili detaylı bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsiniz.
2.07.2022Dini Bilgiler
2022 Fitre Ne Kadar? Fitre Kaç Para Oldu? Geçmiş Yıllara Ait Diyanet Fitre Miktarları
2022 Fitre Ne Kadar? Fitre Kaç Para Oldu? Geçmiş Yıllara Ait Diyanet Fitre MiktarlarıGücü yeten Müslümanların ramazan ayı içerisinde ihtiyacı olan kişilere vermesi gereken sadakaya fitre denir. Fitre miktarı her yıl Diyanet tarafından açıklanır. Mali bir ibadet olan fitre vermenin belli başlı şartları vardır. Fitrenin kendi ailesinin dışında bakmakla yükümlü olmadığı ihtiyaç sahibi kişilere verilmektedir. Fitrenin bayramdan önce verilmesi makbuldür. Ayrıca belirlenen fitre miktarı aynı zamanda, günlük fidye miktarıdır. 2022 yılına ait fitre miktarı diyanet tarafından açıklandı. Fitre ne kadar? 2022 fitre kaç para oldu? Geçmiş yıllara ait diyanet fitre miktarları ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
23.06.2022Dini Bilgiler
Maun Suresi Okunuşu Türkçe Anlamı, Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti ve Diyanet Meali
Maun Suresi Okunuşu Türkçe Anlamı, Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti ve Diyanet MealiMaun Suresi, Kur’an-ı Kerim’in en önemli sureleri arasında yer almaktadır ve kelime manasıyla da “yardım ve zekat” anlamları taşımaktadır. Kitabın 107. sırasında yer alan bu sure, toplamda 7 ayet-i kerimeyi kapsamaktadır. Maun Suresi’nde özellikle ahiret gününü yalanlayan kişilerin başına geleceklerden söz edilmektedir. Bunun yanı sıra; yetime kötü davranan, yoksulu aç bırakan, namazı da yalnızca gösteriş için kılanların halinden de bahsedilmektedir. Kur’anı-ı Kerimdeki sıralamaya göre Maun Suresi’ne komşu sureler Kureyş Suresi ve Kevser Suresi olarak sıralanmaktadır. Okuması ve ezberlemesi oldukça faziletli surelerdendir. "Eraeytellezi" ile başlamaktadır. Maun Suresi okunuşu Türkçe anlamı, tefsiri, Arapça yazılışı, fazileti ve diyanet meali ile ilgili bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
16.06.2022Sureler
Rum Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Fazileti ve Diyanet Meali
Rum Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Fazileti ve Diyanet MealiKur'an-ı Kerim'in 30. suresi olan Rum Suresi toplamda 60 ayetten oluşur. Mekke döneminde inen Rum suresi, adını ikinci ayetten almaktadır. Okuması oldukça faziletli olan bu surede genel olarak kıyametten Allah'ın varlı ve birliğine inanmayan ve Kureyş kabilesinin İslâm’a karşı olumsuz tutumu ele almıştır. Rum Suresi okunuşu, Türkçe anlamı, fazileti ve diyanet meali ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
16.06.2022Sureler
Dilek Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu! Dileklerin Kabul Olması İçin Okunacak Dualar
Dilek Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu! Dileklerin Kabul Olması İçin Okunacak DualarDileklerin kabul olunması için okunacak dua müslümanlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in her ayeti her duası şifa ve rahmet olarak Allahü Teala tarafından bildirilmiştir. İşi olmayan, evlenmek isteyen, güzel bir gelecek isteyen veya bunun gibi birçok dileği olan müslümanlar Dilek duası nedir, dileklerin kabul olunması için hangi dualar okunur sorusuna yanıt arıyor. İşte Dilek duası okunuşu...
15.06.2022Dualar
Lebbeyk Allahümme Lebbeyk Ne Demek? Duanın Türkçe Anlamı, Okunuşu Ve Arapça Yazılışı Nasıldır?
Lebbeyk Allahümme Lebbeyk Ne Demek? Duanın Türkçe Anlamı, Okunuşu Ve Arapça Yazılışı Nasıldır? İslam'ın beş şartı, namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek, Hacca gitmek ve Kelime-i Şahadet getirmektir. Her ibadetin farzları farklıdır ve her birinde farklı dualar okunur. Lebbeyk Allahümme Lebbeyk duası ise sadece Hacca giderken okunan bir duadır. Lebbeyk Allahümme Lebbeyk ne demek? Duanın Türkçe ve Arapça yazılışı nasıldır? İşte, tüm detaylar.
15.06.2022Gündem
Bugüne özel Cuma mesajları resimli 2022: En güzel, farklı, anlamlı, dualı Cuma mesaj seçenekleri ile hadisli, ayetli sözler
Bugüne özel Cuma mesajları resimli 2022: En güzel, farklı, anlamlı, dualı Cuma mesaj seçenekleri ile hadisli, ayetli sözlerEn güzel Hayırlı Cumalar mesajları her cuma günü olduğu gibi bu cuma da öne çıkıyor. Birbirinden anlamlı ve farklı cuma mesajları, mübarek günde aranıyor. Eşe-dosta, akrabaya, sevgiliye, kardeşe, arkadaşa dualı, ayetli ve hadisli cuma mesaj ve sözleri ileterek gününe anlam üstüne anlam katın! İbadetle geçen mübarek cuma gününde özel mesajlar haberimizde...
10.06.2022Gündem
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Kurban, toplumunun farklı kesimleri arasında sevgi ve saygıyı güçlendirir
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Kurban, toplumunun farklı kesimleri arasında sevgi ve saygıyı güçlendirirDiyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Kurban, yardımlaşma ve paylaşma ile toplumsal huzuru ve güveni pekiştirmektedir. Toplumun farklı kesimleri arasında sevgi ve saygı duygularını güçlendirir. Tıpkı zekat gibi, sadaka gibi, yardımlaşma gibi, dayanışma gibi. İnfakın en önemli unsurlarından birisidir" dedi
3.06.2022Siyaset
Hasenat Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Hasenatlar Nelerdir?
Hasenat Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Hasenatlar Nelerdir?Hasenat kelimesinin kökü hüsündür. Hüsün güzellik ve iyilik manasına gelir. Bir kişinin ya da topluluğun hayrına yapılan tüm işler ise hasen olarak nitelendirilir. Bu kelimenin çoğul hali hasenat şeklinde yazılır. İslam dininde hasenatlar her zaman övülmüş ve teşvik edilmiştir. Neler hasenat olarak adlandırılır? Kelimenin sözlük anlamı nedir ayrıntıları ile derledik.
28.05.2022Sözlük
CUMA MESAJLARI RESİMLİ, ANLAMLI 2022: Farklı, ayetli, hadisli ve dualı cuma mesajı seçenekleri ve cuma sözleri
CUMA MESAJLARI RESİMLİ, ANLAMLI 2022: Farklı, ayetli, hadisli ve dualı cuma mesajı seçenekleri ve cuma sözleriHayırlı cumalar kutlama mesajları! Cuma akşamı mesajları, mübarek günün hemen öncesinde aranıyor. Sevdiklerinize, eşe-dosta, akrabaya SMS ile göndermek üzere ve sosyal medyada paylaşılmak için farklı, yepyeni cuma mesajları haberimizde. Resimli, yazılı, uzun - kısa 2022 cuma mesaj ve sözleri, duaların kabul olduğu bugünde öne çıkıyor. İşte, 13 Mayıs en yeni cuma sözleri...
13.05.2022Gündem
CUMA NAMAZI SAATİ 6 Mayıs: İstanbul, Ankara, İzmir il il cuma namazı vakti...
CUMA NAMAZI SAATİ 6 Mayıs: İstanbul, Ankara, İzmir il il cuma namazı vakti...Cuma günü öncesinde, camilerde cuma namazı için saf tutacak binlerce kişi il il cuma namazı saatini sorguluyor. 6 Mayıs İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa cuma namazı kaçta kılınacak? Cemaat ile eda edilen cuma namazı vakitleri haberimizde...
6.05.2022Gündem
BAYRAM NAMAZI KAÇTA İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ | İstanbul, Ankara, İzmir Ramazan Bayramı Saatleri
BAYRAM NAMAZI KAÇTA İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ | İstanbul, Ankara, İzmir Ramazan Bayramı SaatleriBayram namazı saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere 81 ilimiz için bayram namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlandı. Namaz takvimine göre bayram namazı Ramazan Bayramı'nın birinci günü olan 2 Mayıs tarihinde kılınacak. İstanbul'da bayram namazı 06.34'te kılınacak. İşte il il bayram namazı saatleri.
2.05.2022Gündem
Denizli bayram namazı kaçta? 2022 Denizli'de bayram namazı vakti ne zaman?
Denizli bayram namazı kaçta? 2022 Denizli'de bayram namazı vakti ne zaman?Ramazan Bayramı namazı için vakit arayışı başladı. Diyanet il il bayram namazı saatlerini duyurdu. Denizli de bu iller arasında yer aldı. Denizli'de bayram namazı kılacak vatandaşlar, Denizli bayram namazı kaçta aramasına başladı. İşte 2022 Deniz bayram namazı vakti...
2.05.2022Gündem
BURSA BAYRAM NAMAZI VAKTİ 2022 || Bursa'da bayram namazı saat kaçta kılınacak?
BURSA BAYRAM NAMAZI VAKTİ 2022 || Bursa'da bayram namazı saat kaçta kılınacak?Bursa bayram namazı saati merak ediliyor. İl il bayram namazı saatlerini Diyanet İşleri Başkanlığı, açıkladı. Bursa'da bayramı geçirecekler ise bayram namaz saatini araştırıyorlar. Peki Bursa'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte 2022 Bursa imsakiyesi...
2.05.2022Gündem
BALIKESİR BAYRAM NAMAZI saat kaçta kılınacak 2022? Balıkesir bayram namazı vakti nedir?
BALIKESİR BAYRAM NAMAZI saat kaçta kılınacak 2022? Balıkesir bayram namazı vakti nedir?Balıkesir bayram namazı saati araştırılıyor. Ramazan ayı boyunca İslam alemi oruç ibadetini yerine getirdi. Bayramın gelmesiyle beraber il il bayram namaz saatleri araştırılıyor. Balıkesir bayram namazı vakti belli oldu. Peki Balıkesir'de bayram namazı saat kaçta kılınacak?
2.05.2022Gündem
Samsun bayram namazı kaçta? 2022 Samsun'da bayram namazı saati...
Samsun bayram namazı kaçta? 2022 Samsun'da bayram namazı saati...Ramazan Bayramı namazı ile ilgili araştırmalar sürüyor. Samsun bayram namazı merak ediliyor. Samsun'da bayram namazı kılmak için hazırlanan vatandaşlar, Samsun'da bayram namazı saat kaçta? İşte Diyanet'in yayımladığı Samsun bayram namazı vakti...
1.05.2022Gündem
Mardin bayram namazı kaçta? 2022 Mardin'de Ramazan bayramı namazı saat kaçta kılınacak?
Mardin bayram namazı kaçta? 2022 Mardin'de Ramazan bayramı namazı saat kaçta kılınacak?Ramazan Bayramı namazı ile ilgili sorular araştırılmaya başladı. 2022 Yılının Ramazan Bayramı'nda kılınacak olan bayram namazı vakitleri gündemden düşmüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, il il bayram namazı saatlerini yayımladı. Mardin bayram namazı kaçta sorusunun cevabı da belli oldu. Mardin'de yaşayan vatandaşlar, Ramazan bayramı namazı saat kaçta kılınacak? öğrenmek istiyor. İşte bayramda dikkat edilmesi gereken o saat...
1.05.2022Gündem
BAYRAM NAMAZI NE ZAMAN, NASIL KILINIR, kaç rekat? 2022 Bayram Namazı Saat Kaçta? (İstanbul, Ankara, İzmir)
BAYRAM NAMAZI NE ZAMAN, NASIL KILINIR, kaç rekat? 2022 Bayram Namazı Saat Kaçta? (İstanbul, Ankara, İzmir)Bayram namazı için artık geri sayım başladı. Ramazan ayının son günlerindeyiz. 2 Mayıs Pazartesi günü bayramın birinci günü olacak. Bayramın ilk günü sabahında ise bayram namazı kılınır. Peki, bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekattır? Diyanet İşleri 2022 Ramazan Bayramı namaz saatlerini yayımladı. İşte il il bayram namazı saatleri.
30.04.2022Gündem
Fitre nedir, ne kadar, kimler vermeli? 2022 Fitre ne zaman kimlere verilir, kimlere verilmez?
Fitre nedir, ne kadar, kimler vermeli? 2022 Fitre ne zaman kimlere verilir, kimlere verilmez?Ramazan ayının son günlerinde fitre gündeme geldi. Vatandaşlar, Fitre nedir, ne kadar, kimler vermeli? 2022 Fitre ne zaman kimlere verilir, kimlere verilmez? sorularına cevap arıyor. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fitre hakkında paylaşımları...
29.04.2022Gündem
İSTANBUL BAYRAM NAMAZI KAÇTA? 2022 Bayram Namazı Saati İl İl | Bayram Namazı Kaç Rekat, Nasıl Kılınır?
İSTANBUL BAYRAM NAMAZI KAÇTA? 2022 Bayram Namazı Saati İl İl | Bayram Namazı Kaç Rekat, Nasıl Kılınır?Bayram namazı saatleri 2022 belli oldu. Ramazan Bayramı 2 Mayıs Pazartesi günü kılınacak bayram namazı ile başlayacak. Peki, bayram namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet tarafından yayınlanan namaz takvimine göre İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere tüm illerin bayram namazı saatleri belirlendi. İşte bayram namazı zamanı ve kılınışı ile ilgili merak edilenler.
29.04.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Zekat ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.