Vajinismus Sürecinde Genç ve Yeni Evli Olmak

Vajinismusu yaşamak birçok kadın için sıra dışı bir olaydır. Bugüne kadar tanıdığı, bildiği kendisi, kendi kontrolünün dışında hareket etmektedir. Her şey ilişki anına kadar normal ve iyi iken, ilişki anında tepkiler zinciri oluşur. Geçmişte olumsuz duygular ile bilinçdışına yerleşen bu tepkiler zinciri artık gün yüzüne çıkmıştır. Vajinismus kadını o anda kendini tanımakta zorluk çekerken, eşinin onu anlamasını beklemek hayal olur.

Vajinismus tedavisi belli teknikler dahilinde çözüme ulaştırır. Ne yazık ki, tedavi sürecine de vajinismus kadını, ilişki anındaki korku ile yaklaşır. Hipnoz bu süreçte gevşeme, sakinleştirme ve başarmak için ego desteği sağlar.

Yirmili yaşların başındaki yeni evli çiftlerde tedavi sürecinde kırılganlıklar, çekimserlikler, tedaviyi yarıda bırakma istekleri diğer yaşlara göre daha yüksektir. Bunu yaşamda deneyim eksikliği ve olgunlaşma sürecindeki yetersizlik, sorunlarla mücadele etmede ki eksikliklere bağlayabiliriz.

Her yaştaki vajinismus kadınlarına önerim; hekimlerine güvenmeleri, tedaviye uyumlarını sağlamaya gayret etmeli, tedavi süreci sonuna kadar erkeğin de eşine gereken özen ve yardımı gösterebilmesidir. Her ne kadar vajinismus kadına ait bir sorun da olsa tedavi sürecinde erkeğin uygulamalarda desteği önem taşır.

www.drulusoy.com