Geri Dön

Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor, ne zaman idrak edilecek? 2020 Kadir Gecesi ayın kaçında eda edilecek?

İslam aleminde yer alan önemli gün ve gecelerden olan Kadir Gecesi için geri sayım sürüyor. Mübarek Ramazan ayı içerisinde yer alan Kadir Gecesi, yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olması vesilesiyle ayrı bir öneme sahip! Ramazan ayı içerisinde 21 günlük sürecin geride kalmasının ardından vatandaşlar Kadir Gecesi ne zaman sorusuna da yanıt aramaya başladı. Peki 2020 Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor?

Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor, ne zaman idrak edilecek? 2020 Kadir Gecesi ayın kaçında eda edilecek?

Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek sorusu vatandaşlar tarafından araşrtırma konusu olmaya devam ediyor. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan ayı içerisinde yer alan ve çok özel bir yere sahip olan bir gece olarak bilinir. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim bu özel gecede Hira mağarasında Hz. Muhammed Mustafa'ya Cebrail Aleyhisselam tarafından indirilmeye başlanmıştır. Kuran-ı Kerim'in ilk ayetleri oku ile başlar, Yaradan rabbinin adıyla oku diye devam eder. Alak suresinin ilk beş ayeti kerimesi bu gecede indirilmiştir. Peki Kadir Gecesi bu yıl ne zaman idrak edilecek?

KADİR GECESİ HAKKINDA

İslam inancına göre Allah Kur'an'ın ilk ayetlerini Cebrail isimli melek aracılığıyla İslam dininin Peygamberi Muhammed'e Nur Dağı Hira Mağarası'nda göndermiştir. İndirilen ilk ayetler Alak Suresi'nin ilk 5 ayetidir.

Hz. Muhammed, 40 yaşına yaklaştığında toplumdan uzaklaşarak Mekke’nin kuzeyinde, Nur dağı'ndaki Hira mağarasında inzivaya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edinmiş, bu durum 1-2 yıl devam etmiştir. 610 yılında bir Ramazan gecesi (Kadir gecesi) hırkasına bürünüp Hira Mağarasında tefekküre daldığı bir sırada ilk vahyi almıştır.

Kadir Gecesi'nin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, halk arasında yaygın olarak bilinen anlayışla alakalı Ramazanın 27. gecesi olduğuna dair kesin bir delil de aslında yoktur. Kadir gecesi ile ilgili hadislere bakıldığında İslam nebisinin mü’minlere tavsiyesi, Kadir gecesini Ramazanın son on gününde ve özellikle de tek gecelerinde aramaları şeklinde olmuştur. Buna göre Kadir gecesi Ramazanın yirmi bir, yirmi üç, yirmi beş, yirmi yedi veya yirmi dokuzuncu gecelerinden herhangi biri olabilir. Yani Kadir gecesi, zamanımızda Müslümanlarca ihya edilmeye çalışıldığı gibi herkesçe bilinen sabit bir gece olmayıp, aksine gizlenmiştir. Konuyla ilgili sahih rivayetlerden anlaşıldığına göre İslam nebisi dahi Kadir gecesinin Ramazanın kaçıncı gecesi olduğunu bilmiyordu!

Kadir gecesinin değerlendirilmesi/ihyası ile ilgili olarak Nebiden bir dua haricinde herhangi ibadet tavsiye edilmemiştir. Fakat Aişe radıyallâhu anhâ’nın bildirdiğine göre Allah'ın elçisi, Ramazan ayında diğer aylardan daha çok ibadet ederdi. Son on günde ise ibadetlerini biraz daha artırır, geceleri ihya eder, ailesini de geceyi ihya etmeleri için uyandırırdı.[Buhârî, Fadlu Leyleti’l-Kadr 5, Müslim, Îtikâf 8, (1175); Ebu Dâvûd, Salât, 318; Tirmizî, Savm, 73; Nesâî, Kıyâmu' l-Leyl, 17.

Bir gün Âişe, Resûlullâh’a: “Ey Allah’ın elçisi! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu anlarsam o gece nasıl dua edeyim? ” diye sormuş, O da: “Şu duayı oku” buyurmuştur:

“Allahım! Sen affedicisin, cömertsin. Affetmeyi seversin. Beni de affet.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kadir Gecesi bu sene 19 Mayıs 2020 salı günü idrak edilecek.

KADİR GECESİ

Kadir Gecesi'nden Mekke devrinde nazil olan ve Kur'an'ın doksan yedinci sûresi olan beş ayetlik Kadir Suresi'nde bahsedilir. Bu surede Kur’an’ın indirildiği Kadir Gecesi'nden bahsedildiği için bu sureye Kadir Suresi denmiştir. Kadir, 'azamet' ve 'şeref' demektir.Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Bakara suresinin 185. ayetinde de Kur’an’ın Ramazan ayında indirildiği beyan edildiği için Kadir gecesinin Ramazan ayında bulunduğu net bir şekilde anlaşılmaktadır.

RAMAZAN BAYRAMI 2020 NE ZAMAN?

23 Mayıs 2020 Cumartesi Arefe

24 Mayıs 2020 Pazar 1. Gün

25 Mayıs 2020 Pazartesi 2. Gün

26 Mayıs 2020 Salı 3. Gün

 

Nusret Gökçe'den ırkçılık karşıtı videoABD'de iki restoranı bulunan ünlü etçi Nusret Gökçe, sosyal medya hesabından farkındalık yaratmak için siyahi bir bebeğe süt içirdiği videosunu paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber