Geri Dön
Dini BilgilerDabbe Nedir? Dabbetül Arz İle İlgili Ayetler Nelerdir?

Dabbe Nedir? Dabbetül Arz İle İlgili Ayetler Nelerdir?

Dabbe Kuran- ı Kerimde geçen bir tür yaratıktır. Kuranın pek çok yerlerin ayetler ile açıklamaları yapılmıştır. Genel olarak kuranda Dabbetül Arz olarak geçer. Tabi ki de insanlar kısa hali olarak dabbe ismini de kullanır. Anlamının bilinmesi bakımından az olup bilinirse etkin bir şekilde kullanılması da sağlanabilir. Bu nedenle dabbe nedir ve ayetleri nelerdir gibi soruları sizler için derledik.

Dabbe Nedir? Dabbetül Arz İle İlgili Ayetler Nelerdir?

Dabbe Kuran-ı Kerimin pek çok yerinde tasvirlenmiştir. Şekil itibari ile tasviri pek mümkün olmasa da işlevi bakımından açıklayıcıdır. Bu bakımdan dabbenin ne olduğu ne zaman geleceği hakkında bilgiler yer almaktadır. Ayrıca dabbenin ne işlevi olduğu da Kuran-ı Kerimde açıkça belirtilmiştir.

 Dabbe Nedir?

 Dabbe bir kıyamet yaratığıdır. Kıyamete yakın bir zamanda yer yüzünde görünecektir. Bu bakımdan dabbe fiziksel bir varlıktır. Tabi ki de fenotipi bakımından gerekli tasvirler Kuran- ı Kerimde yapılmamıştır. Bu bakımdan sadece inanların iman etmesi de istenmektedir. Gerekli bilgilendirmeler ve ayetler ile tüm gerekenler Müslüman alemine iletilmiştir. 

 Dabbetül Arz İle İlgili Ayetler Nelerdir?

 Kuranın pek çok yerinde bu tarz ayetlere rastlamak mümkündür. Bu ayetlerden bazıları şunlardır.

 Neml suresi 82. ayet

 O söz başlarına geldiği zaman, onlara yerden bir Dabbe çıkarırız. Bu Dabbe, onlara, insanların âyetlerimize kesin olarak iman etmediklerini söyler. "

 Buna ek olarak dabbenin kıyamette çıkacağını belirten kesin ayetler de vardır. " Üç şey vardır ki onlar çıktığı vakit önceden inanmayan veya îmânıyla bir hayır kazanmayan kimseye, artık îmânı fayda vermez. Bunlar; Güneş’in battığı yerden doğması, Deccâl ve Dâbbetü’l-Arz’dır​​​​​​. "

 Tüm bu ayetler Müslümanların yani inananların iman etmesini sağlar. Her daim onlara kıyamet vaktinde ne olacağı hakkında bilgiler verir. Bu sayede bu da onları cennete götürür.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler