Geri Dön
Dini BilgilerEl-Vâlî Ne Demek? El-Vâlî Fazileti Ve Anlamı

El-Vâlî Ne Demek? El-Vâlî Fazileti Ve Anlamı

El-Vâlî ism-i şerifi ile beraber vali kelimesinin anlamlarını öğrenebilirsiniz. Allah'ın isimlerinden biri olarak farklı amaçlar adına değişik sayıları üzerinden okuma yapılabilir. Aynı zamanda bu ismin kelime anlamı üzerinden de ne denmek istendiğini öğrenebilirsiniz. Peki, El-Vâlî ne demek? El-Vâlî fazileti ve anlamı hakkında detaylar.

El-Vâlî Ne Demek? El-Vâlî Fazileti Ve Anlamı

Vâlî kelime anlamı itibariyle ‘Kainatın tek hakimi, yöneticisi’ anlamı üzerinden ifade etmek mümkün. Bu anlamı ile beraber El-Vâlî ismi şerifi üzerinden çok daha büyük fazileti ve manası ile esması bulunmaktadır.

 El-Vâlî Anlamı Nedir?

 Allahü Teala, bu büyük evren içerisinde yaşanan her olayı sürekli olarak kontrol edendir. Aynı zamanda bu büyük evini yaratandır. Yarattıklarının işlerini yerine koyandır. Kurdukları ve varlıklar üzerinde tek hakimdir ve istediği şekilde onlar üzerinde tasarrufta bulunandır. O ki dirilten ve aynı zamanda öldürendir. Hiçbir şey O’nun tasarrufunun dışında gerçekleşmez ve asla kalamaz. Bu anlamları üzerine El-Vâlî ismi şerifi tabir etmek mümkün.

 El-Vâlî Faziletleri

 Allah'ın isimlerinden biri olarak El-Vâlî pek çok fazileti ve ayrıca esması ile zikri üzerinden insanların hayatlarını olumlu tesir etmektedir. Bu ismi zikir eden kişiler pek çok afetten muhafaza olur. Aynı zamanda makam ve mevkisi yükselir. Emrinde bulunan herkes ona saygı duyar, ondan korkar ve istediklerini itaatkar şekilde yerine getirir. Gece ve gündüz 1000 kez bu ismi şerifi okuyan kişiler, veli kullar mertebesine yükselmiş olur. Sonuç olarak ise evliyalar ile görüşebilir.

 Hayatta meydana gelen pek çok soruna cevap bulabilmek için El-Vâlî Celle Celalühü şeklinde farklı rakamlarda telaffuz etmek yeterlidir. Allah'ın isimlerinden olan El-Vâlî esması ve fazileti en yüksek olan değerlerden biridir. Bu değeri temiz bir kalp ve yüksek inanç ile beraber kullanmak, ismini zikretmek üzerinden gerçekleşmektedir.

 

DSÖ uyardı, uzmanlar 'daha bulaşıcı' dedi! Dünyayı sarsan 'süper mutant' masaya yatırıldı
'Beni vuracaklar' mesajı attı, 1 ay sonra öldürüldü
'Reisi ara' ısrarına dayanamadı! Erdoğan'dan İstanbul talimatı
Pazarlıksız satış dönemi! 'Bugünden yarına 40 bin lira değişiyor'
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
'Yargı'nın Eren Komiser'i Uğur Aslan türkü söyledi! Sosyal medyada gündem oldu
25 yıllık hasret bitti! Türkiye'ye geldiler
Yeni transfere olay sözler: Şu an iş yapmıyor
Genç kız böyle direndi! ‘Öldürecekler beni çantalarımı almadan...’
Kan donduran cinayet! Babasını sırtından bıçakladı
Galatasaray-Altay maçında çok tartışılan penaltı pozisyonu!
'Serdar Ortaç'ın kumar tutkusu ailemize çok zarar verdi!'
AVM savaş alanına döndü! Masa ve sandalyeler havada uçtu
Karaciğerin en sevdiği besin! Mutlu olmamızı sağlıyor
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım