Geri Dön
Dini BilgilerKıraat Nedir, Namazda Kıraat Ne Anlama Gelir? Kıraat İlminin Amacı Nedir?

Kıraat Nedir, Namazda Kıraat Ne Anlama Gelir? Kıraat İlminin Amacı Nedir?

Sözlük anlamı, telaffuz etmek, okumak olan kıraat genel manada 'Kur'an Okumak' şeklinde yorumlanır. İslami anlamda kıraat, namaz zerinde Kur'an-ı Kerim'den bir veya birden fazla ayeti kerime okumak olarak değerlendirilir. Kıraat nedir, namazda kıraat ne anlama gelir, kıraat ilminin amacı nedir gibi soruların yanıtlarını derledik.

Kıraat Nedir, Namazda Kıraat Ne Anlama Gelir? Kıraat İlminin Amacı Nedir?

 Okumak anlamına gelen kıraat, İslami açıdan namaz üzerinde Kur'an'dan ayet okumak manalarına gelir. Namazdayken Kur'an-ı Kerim'den ayet okumak farz olarak görüldüğünden, kıraat etmek farz olarak kabul edilir. 

 Kıraat Nedir?

 Kıraat, namazda ayaktayken Kur'an'dan bir ayet alınıp okunmasına denir. Namazda Kur'an okumanın tamamı kıraat değildir. Sadece ayette birden fazla kelime içeren ayetleri okumak kıraat olarak görülür. Kıraat, sözlük anlamındaki gibi okumak, telaffuz etmek manalarına gelir. Namazda kıraat etmek farzdır. Kıraat unutulursa namaz bozulur. Namaz bozulduğunda sehiv secdesinin yapılması gerekir. Kur'an okumanın geneline kıraat denilse de genellikle namaz esnasında Kur'an okumak olarak bilinir. 

 Namazda Kıraat Ne Anlama Gelir?

 Namazda kıraat edilmesi farzdır. Namazın kabul edilmesi için kıraat edilmesi emredilmiştir. Bu yüzden namazda kıraat etmek, Allah'ın emrini yerine getirmek ve namazı doğru kırmak olarak belirtilir. Alimler kıraat etmenin namazın doğru şekilde kılınması için gerekli olduğunu belirtirler. Kıraat yapmaktaki amaç, Allah'ın emirleri olan Kur'an-ı Kerim'in okunması ve Allah'a namaz üzerinde şükretmektir. 

 Kıraat İlminin Amacı Nedir?

 Kıraat ilmi, Kur'an-ı Kerim'de yer alan ilimlerin en başında gelenlerden biridir. Kur'an'da yer alan kelimelerin okunuşu ve telaffuz edilişini konu edinen kıraat tilavetin de sınırlarını belirleyen ilim olarak kabul edilir. Kıraat ilminin en önemli amacı olarak Kur'an'ın keyfi ve yanlış okumanın önüne geçilmesi olarak açıklanabilir. Kur'an okunuşunda keyfi şekilde farklılaştırma ve benzeri durumlar kıraat ilmiyle kontrol altına alınmıştır. Kıraat direkt olarak Kur'an vecihlerini dikkate alır. 

 Kıraat İmamları Kimlerdir?

 Kıraat, okunuş veya telaffuz manalarına gelir. İslam dininde kıraat ilminin 7 ayrı en çok bilinen imamı bulunur. Yedi kıraat (Kıraat-ı Seba) olarak telaffuz edilir. 

İmam Nafi Bin Abdurrahman

İmam Ebu Mabed İbn Kesir

İmam Ebu Amr Bin Ala

İmam Ebu Amr Bin Zekvan

İmam Asım Bin Behdele

İmam Hamza Bin Habib

İmam Ali Bin Hamza Kısai

7 okunuş biçimine sonrada 3 okunuş biçimi daha eklenerek, on kıraat (Kıraat-ı Aşere) olarak isimlendirilir. 

İmam Halef Bin Hişam el-Bezzar

Ebu Cafer bin Yezid bin el-Ka'ka el Mahzumi el Medeni

Ebu Muhammed Yakub bin İshak el Hadri el Basri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler