Geri Dön
Dini BilgilerKurana Başlama Duası Nedir? Kurana Başlamadan Önce Okunması Gereken Dualar

Kurana Başlama Duası Nedir? Kurana Başlamadan Önce Okunması Gereken Dualar

Kur'an-ı Kerim okumak hem sevap hem öğretici hem de faydalıdır. Pek çok öğretiyi içerisinde barındıran ve yolumuzu aydınlatan kutsal kitabı okumaya başlamadan önce abdest almalı ve okunması gereken dua okunmalıdır. Kur'an-ı Kerim okumaya başlamadan önce, okunması gereken duayı hem Türkçe, hem de Arapça haliyle derledik.

Kurana Başlama Duası Nedir? Kurana Başlamadan Önce Okunması Gereken Dualar


Kur'an-ı Kerim okumaya başlamadan önce “Kurana başlama duası” olarak geçen dua oldukça basit ve anlaşılırdır.

Kur'an-ı Kerim Okumaya Başlamadan Önce;

Öneri:
Ayetel Kürsi


İslam dininde, her işe besleme çekerek başlamak gerekmektedir. Yalnızca içerisinden bir dua bile okuyup anlamak ve bunu hayata geçirmekle birlikte sevap kazanacağımız Kur'an-ı Kerim'i okumaya başlamadan öncede, besmele çekmek en hayırlısıdır.

Allah'ın kelamını içerisinde barındıran ve her Müslüman'ın okuması gereken kutsal kitabın kapağını açmadan önce bazı sorumluluklar yerine getirilmelidir. Önce abdest alınmalı, daha sonra kıbleye dönerek edepli bir şekilde oturulmalı ve Eüzü-Besmele çekilerek Kur'an-ı Kerim okunmaya başlanmalıdır.

Kurana Başlama Duası Nedir Kurana Başlamadan Önce Okunması Gereken DualarKur'an-ı Kerim’i Anlamak Önemlidir

Kur'an-ı Kerim’i yalnızca okumak yetmez. Aynı zamanda anlamak ve anladıklarımızı hayatımıza ve yaşam şeklimize katmamız da önemlidir. Pek çok kişi Kur'an-ı Kerim’i yalnızca Arapça okumaktadır. Fakat bu dile hakim değilseniz ve surelerin anlamlarını bilmiyorsanız, kendi dilinizde yani Türkçe okumanız gerekmektedir. Sonuçta asıl amaç sadece Kur'an-ı Kerim’i okumak değil, anlamaktır. Anladıklarınızı da hayatınızda uygulamaktır.

Kur'an-ı Kerim'i okuduktan sonra da yine "Sadakallahul Azim" yani En doğrusunu Allah bilir demek en doğru bir davranış olacaktır. Kur'an-ı Kerim okumanın sevabı ve fazileti üzerinize olsun.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler