Geri Dön

Mevlid Kandili namazı kaç rekat ve nasıl kılınır, saat kaçta? Mevlid Kandili tesbih namazı nasıl kılınır?

Mevlid Kandili namazı ile ilgili soruların cevapları merak ediliyor. Mevlid Kandili 28 Ekim 2020 tarihinde idrak edilecek. Kandilde çeşitli ibadetler yerine getirilecek. Peki Mevlid Kandili'nde kaç rekat namaz kılınır, nasıl kılınır?

Mevlid Kandili namazı kaç rekat ve nasıl kılınır, saat kaçta? Mevlid Kandili tesbih namazı nasıl kılınır?

Hz. Muhammed S.A.V'ın doğum günü olan Mevlid Kandili, Müslüman dünayası için önemli günler arasında yer alıyor. Mevlid Kandili'ne kısa bir süre kala kılınacak namaz ile ilgili detaylar merak konusu. Peki Mevlid Kandili'nde kaç rekat namaz kılınır?

MEVLİD KANDİLİ'NDE KAÇ REKAT NAMAZ KILINIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kandil namazı ile ilgili yayımladığı bir detay bulunmamaktadır. Hz. Muhammed S.A.V'ın amcasına tavsiye ettiği tesbih namazı, kandil günü kılınabilen namazlar arasında bulunuyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, ise tesbih namazının 4 rekat kılınacağını belirtiyor.

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır. Resûl-i Ekrem (s.a.s.) amcası Abbas’a, “Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar.” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Tatavvu’, 14; Tirmizî, Salât, 238).
Tesbih namazı dört rekât olup şöyle kılınır: “Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Tesbih namazı kerâhet vakitlerinde kılınmaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 30-31). Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmaz (Tahtâvî, Hâşiye, s. 361).

MEVLİD KANDİLİ NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı, dini gecelerin akşam ezanı ile başladığını bildiriyor.

NAMAZ SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber