Geri Dön
Dini BilgilerRadıyallahu Anh Ne Demek? Arapça Olan Kelimenin Türkçe Anlamı

Radıyallahu Anh Ne Demek? Arapça Olan Kelimenin Türkçe Anlamı

İslam dininde, dine katkıda bulunmuş tüm büyük insanlar saygı ve edeple anılmaktadır. Başta peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) olmak üzere diğer tüm peygamberler, sahabeler, halifeler, din alimleri ve Allah (c.c.) dostları iyi dilekler ile anılır ve zikredilirler. Bu bağlamda kullanılmakta olan iyi dilekler, selamlar ve bunların kısaltmaları kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de radıyallahu anh ifadesidir? Peki, radıyallahu anh ne demektir? Arapça anlamı nedir? Kimler anıldığında bu ifade kullanılır? İşte, radıyallahu anh ifadesi hakkında merak edilenler.

Radıyallahu Anh Ne Demek? Arapça Olan Kelimenin Türkçe Anlamı


Radıyallāhu anh ifadesi, Allah (c.c.) ondan razı olsun anlamına gelmektedir. Özellikle sahabeler ile bazı büyük zatlar için söylenmektedir.

Radıyallahu anh Ne Demek?

Radıyallahu anh, Allah (c.c.) ondan razı olsun demek için kullanılan bir ifadedir. Bu bakımdan Hz. peygamberin ismi zikredildiğinde ona salavat getirilmesi gerekirken, sahabe ve dine hizmet eden büyük insanların zikredildiğinde kendilerine hürmeten Allah (c.c.) onlardan razı olsun demek için radıyallahu anh demek gerekmektedir.

Arapça Olan Kelimenin Türkçe Anlamı

Arapça olan bu kelimenin Türkçe karşılığı Allah (c.c.) onlardan razı olsun demektir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler