Geri Dön
Dini BilgilerSofra Duası Oku: Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Sofra Duası Oku: Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Sofra duası İslam alemi tarafından araştırılan dualar arasında yer alıyor. Şükür etmek için yemek duası okunur. Yemek duasının okunuşu araştırılıyor. İşte yemek-sofra dası okunuşu ve anlamı...

Sofra Duası Oku: Yemek Duası Okunuşu ve Anlamı

Müslüman dünyası için yemek duası önemli bir yerde bulunuyor. Yemekten önce ya da yemekten sonra okunacak yemek-sofra duası araştırılıyor. Yemek duasının anlamı ve okunuşu haberde yer alıyor. İşte yemek-sofra duası okunuşu...

Öneri:
Ayetel Kürsi

YEMEK DUASI

Sahabeden Ebû Saîd el-Hudrî (r.a.) anlatıyor: Hz. Peygamber (s.a.v.) bir şey yeyip içtikten sonra şu duâyı okurdu:

Elhamdü lillâhillezî et’amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn Elhamdü lillâhi hamden kesîran mübâreken fîhi, ğayra mekfiyyin, ve lâ müveddein ve lâ müsteğnen anhü Rabbenâ.

El-Hamdü lillâhillezî et‘amenî hâzat-taâme ve razakanîhi min ğayri havlin velâ kuvvetin

Anlamı: "Bize yedirip içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allâh'a hamdolsun”(Tirmizî, Daavât 5 5; Ebû Dâvud, Et'ime 5 2 ; İbnu Mâce, Et'ime 16 )

“Ey Rabbimiz! Sana tertemiz duygularla, eksilmeyip artan, huzurundan geri çevrilmeyip kabul edilen sayısız hamd ile hamd ederiz. ” (Buhârî, Et`ime 54.;Ebû Dâvûd, Et`ime 52 (3849); İbni Mâce, Et`ime 16)

“Bu yiyeceği bana yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allâh'a hamdolsun” derse geçmiş günahları affolunur" dedi.”(Ebû Dâvud, Libâs 1; Tirmizî, Da'avât 55; İbnu Mâce, Et'ime 16)

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler