Geri Dön
Dini BilgilerTekbir Ve Salavat Ne Demektir? Anlamı Ve Okunuşu

Tekbir Ve Salavat Ne Demektir? Anlamı Ve Okunuşu

Tekbir ile salavat dinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple her Müslümanın tekbir ile salavatı bilmesi gerekmektedir. Tekbir ve salavat ne demektir? Anlamı ve okunuşu nasıldır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Tekbir Ve Salavat Ne Demektir? Anlamı Ve Okunuşu


Tekbir özellikle dini bayramlarda kılınan namazlarda farzdan önce Allah'ın büyüklüğünü ve yüceliğini dile getirmek için söylenen sözdür. Salavat ise Hz. Muhammed (SAV) ile onun soyundan gelen Müslümanlara saygıyı bildirmek amacı ile okunan dualara verilen isimdir.

Tekbir ve Salavat Nedir?

Allah'ın büyük ve yüce olduğunun belirtilmesi için söylenen Allahü Ekber sözü tekbirdir. Anlamı ise Allah büyüktür demektir.

Müslümanlar için namaz en önemli ibadetlerden birisidir. Bu ibadet yerine getirilirken başlangıcında tekbir getirilmektedir. Bunun yanında insanlar sevindikleri ya da heyecanlandıkları zaman da Allahü Ekber derler. Bu şekilde Allah'ı yüceltmek için kullanılmaktadır. Camilerde 5 vakit Allahü Ekber sesleri yükselmektedir.

Salavat ise; Hz. Muhammed'e duyulan sevgi ve saygının dile getirilmesi için edilen dualara verilen isimdir.

Müslümanlar Allah'a olan inançları ile bağlılıklarını tekbir ile gösterirler. Hz. Muhammed'e (SAV) olan sevgilerini ve saygılarını ise onu selamlayıp dua ederek göstermektedirler.

Hz. Muhammed (SAV) yaşarken Müslümanlar onun sağlıklı olması ve afiyette olması için dualar etmekteydi. Hz. Muhammed'in ölümünün ardından ise Müslümanlar onu selamlamaya ve ona dualar göndermeye devam etmişlerdir.

Allah (c.c) Hz. Muhammed'e her zaman selam ve dua edilmesini buyurmuştur. Bu durum ile ilgili Kur'an-ı Kerim'de de ayetler bulunmaktadır.

Hz. Muhammed (SAV) bir hadisinde "Kıyamet günü bana en yakın olan kişiler, bana en çok salavat getiren kişilerdir" diyerek salavatın ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.

Hz. Muhammed'e çeşitli şekillerde salavat getirilebilmektedir. Örneğin Peygamber Efendimizin ismi bir konuşmada geçtiği zaman "Sallallahu aleyhi ve sellem" denilmektedir. Çoğu kitaplarda da Peygamber Efendimizin ismi zikredildiğinde yanında (s.a.v.) kısaltması bulunmaktadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler