Geri Dön
Dini BilgilerVesveseden Nasıl Kurtulunur? Vesveseden Kurtulma Duası Hangisidir?

Vesveseden Nasıl Kurtulunur? Vesveseden Kurtulma Duası Hangisidir?

İnsanlar ibadetleri veya günlük işleri esnasında bir takım sıkıntılar yaşarlar. Bu sıkıntı yapılan işin daha zor yapılmasına, ondan zevk alınmamasına yada tahrip edilmesine yol açar. Genellikle bu durumlarda işleri bozan şeytandır. Şeytan küçük şeyleri insanın gözünden kocaman yapar ve aşılamaz bir engelmiş gibi gösterir. Peki, bu kapsamda bu engeller olarak bilinen vesvese ne demektir? Vesveseden nasıl kurtulunur? İşte, vesveselerden kurtulmak ve şeytanın oyununa gelmemek için bilinmesi gerekenler.

Vesveseden Nasıl Kurtulunur? Vesveseden Kurtulma Duası Hangisidir?

Vesvese somut bir durumdan ziyade soyut bir olaydır. Gözle görülüp, elle tutulmaz. Ancak insanın hayat kalitesinin düşmesine ve ibadetlerinde zorlanmasına neden olur.

 Vesveseden Nasıl Kurtulunur?

 Şeytan görevini yapar ve insanların zayıf anını takip eder. Açık bir tarafını bulursa, vesveseye başlar. Kuranda da şeytanın apaçık bir düşman olduğu belirtilmektedir. İmana aykırı gelen, ibadette soğukluk yaratan ve kafa karışıklığına sebep olan bütün durumlar vesvese durumlarıdır.

 Bu bağlamda bu düşünce ve hislerden kurtulmanı ilk yolu, gelen iç sesi, iç düşünceyi önemsememektir. Eğer vesvese kendine dair bir ilgi görmez ise ve gelen bu kuruntulara cevap bulamaz ise Allah'ın (c.c.) izniyle insanı terk eder. Yani vesveseleri gözde büyütmemek ve önem vermemek gerekmektedir. Bu durumlarda Allah'ın (c.c.) büyüklüğüne sığınmak en doğru olandır.

 Vesveseden Kurtulma Duası Hangisidir?

 - Amentü billahi

 - ve rusülihi

 - hüve'l evvelü ve'l ahirü

 - ve'z zahirü ve'l batinü ve

 - hüve bi külli şey'in alim. Şeklinde vesvese duasının yapılması tavsiye edilmiştir. Hem bu duayı, hem de Felak ve Nas surelerini okumak faydalı olacaktır. Allah'ın (c.c.) büyüklüğüne ve affına her zaman sığınmak gerekir. Çünkü o en doğrusunu bilendir. Şeytan sadece bir kandırmaca faktörüdür. Gelen vesveselere değer verilmez ve kalp olarak mutmain olunursa vesveseler ile mücadele daha kolay olacaktır.