DualarLa İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Ayeti Anlamı, Fazileti Ve Okunuşu

La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Ayeti Anlamı, Fazileti Ve Okunuşu

06.07.2024 - 00:47 | Son Güncellenme:

Hazreti Yunus Aleyhisselam’ın Balığın karnında ettiği dua, tevbe duaları içerisinde yer alıyor. Bu dua hakkında merak edilenler ve bu duanın ne anlama geldiği gibi konular merak konusudur. Duanın Arapça yazılışı ve Türkçe anlamı bilinmesi gereken konuları derledik.

La İlahe İlla Ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Ayeti Anlamı, Fazileti Ve Okunuşu

Yunus aleyhisselam’ın balığın karnında ‘la ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin’ duası Arapçadır. Manası ‘Senden (Allah’tan) başka ilah olacak yoktur, Sen her türlü noksanlıklardan ve ortaklıktan berisin. Şüphesiz ben (Hz. Yunus) kendine yazık eden kimselerden oldum.’ Bu zikir her Müslüman tarafından okunması gereken bir zikirdir.

Haberin Devamı

La İlahe ente Sübhaneke İnni Küntü Minezzalimin Ayeti Anlamı, Fazileti ve Okunuşu

Hz. Yunus aleyhisselam’ın kavmi Ninovalılardır. Bu kavim peygamberi bıktırmış ve ona karşı gelerek peygamberliğini inkar etmiştir. Ona türlü eziyetler ederek hayatını zindan etmişlerdir. Hz. Yunus onlara 'Allah'ın bir olduğunu, Ondan başka ilahın olmadığını ve kendisinin de Allah'ın elçisi olduğunu' ilan etmiştir. Allah'ın gazabını çekmemek için ona kul olunması gerektiğini defalarca tekrarlamıştır. Ancak Ninovalılar bütün bu uyarılara kulak asmamıştır. Bunun üzerine Yunus peygamber bulanıma girmiş ve kendi kendine karar vererek, Allah’u Teala’dan her hangi bir emir gelmediği halde Ninova şehrini terk etmiştir. Rabbimiz bu duruma razı olmamış ve onu balığın karnına hapsetmiştir. 

Haberin Devamı

Ninova’dan kaçarken bir tekneye binen Yunus aleyhisselam, fırtınaya yakalanmıştır. Fırtınaya yakalanmasının ardından teknede olanlar kurra çekmeye karar vermişlerdir. Kurrada Hz. Yunus çıkmış ve teknedekiler bir peygamberi suya atmışlardı. Suya düşen Hz. Yunus aleyhisselam kendini büyük bir balığın karnında bulmuştur.

Balığın karnında yukarıdaki duayı okuyan Yunus aleyhisselam Allah-u Teala tarafından bağışlanmıştır.  Ayet-i Kerimede ‘bu şekilde dua etmeseydi kıyamete dek balığın karnında kalacağı’ buyrulmaktadır. Allah-u Teala duayı kabul etti ve onu deniz kıyısına attı.