Geri Dön
RamazanHervele Nedir, Nasıl Yapılır? Hervele Nerede, Ne Zaman Yapılır?

Hervele Nedir, Nasıl Yapılır? Hervele Nerede, Ne Zaman Yapılır?

Hervele, Mekke'de Kabe yakınlarında bulunan Sefa ve Merve tepeleri arasında sa'y yapma esnasında yeşil ışıklar arasında kısa adımlarla koşarak ya da koşmaya yakın, canlı ve çalımlı yürümeye verilen isimdir. İşte, Hervele hakkında tüm detaylar.

Hervele Nedir, Nasıl Yapılır? Hervele Nerede, Ne Zaman Yapılır?

Umre ve hac zamanlarında Safa tepesine çıkılarak zikirler ver dualar ile Merve'ye doğru yürünür. Yani Sefa ve Merve tepeleri arasında iki yeşil direkt arasında kısa adımlar ile hızlı şekilde yürümektir. 

 Hervele Nedir?

 Hervele, sözlük anlamı olarak koşmak ya da koşar gibi süratli şekilde yürümek anlamına gelmektedir. Sefa ve Merve tepeleri arasında sa'y yaparken iki yeşil direk arasında kısa adımlar ile hızlı, canlı ve çalımlı olarak yürümektir. Hanefi mezhebin de hervele yapmak sünnet olarak bilinmektedir.

 Hervele Nasıl Yapılır?

 Kabe’yi tavaf ettikten sonra, Hacerülesved istilam edilerek Safa tepesine çıkılır ve sa'y yapmaya niyet edilerek tekbir, tehlil, zikir ve dua okunarak Merve'ye doğru yürünmeye başlanır. Yeşil ışıklı sütunlara gelince ise kısa adımlar ile hızlıca ya da koşmaya yakın, canlı ve çalımlı yürünerek hervele yapılır.

 Hervele Nerede Yapılır?

 Mekke'de Sefa ve Merve tepeleri arasında sa'y yapma esnasında yeşil ışıklar arasında yapılmaktadır. 

 Hervele Ne Zaman Yapılır?

 Umre ya da hac zamanlarında Sefa ve Merve arasında yürürken hervele yapılmaktadır.