Geri Dön
RamazanHusuf Namazı Nasıl Kılınır? Husuf Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Niyet Edilir?

Husuf Namazı Nasıl Kılınır? Husuf Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Niyet Edilir?

Husuf namazı Müslümanlar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Husuf namazı Ay tutulması olduğu zaman kılınması gereken bir namaz türüdür. Güneş tutulması olduğu zaman kılınan namaz ise küsuf namazı olarak bilinmektedir. Husuf namazı nasıl kılınır? Husuf namazı kaç rekattır, nasıl niyet edilir? İşte, tüm detaylar.

Husuf Namazı Nasıl Kılınır? Husuf Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Niyet Edilir?

Ay tutulması olduğu zaman husuf namazı kılınması gerekir. Çoğu Müslüman tarafından bu namaz çeşidi merak edilmektedir. Bu nedenle de husuf namazının nasıl kılındığı ile alakalı olarak araştırmalar yapılmaktadır.

Husuf Namazı Nasıl Kılınır?

Husuf namazı ay tutulmasının ardından kılınması gereken nafile namazının ismidir. Husuf namazı evde tek başına kılınması gereken bir namazdır. Ay tutulmasının ardından 2 ya da 4 rekat bir nafile namazı kılmak gerekmektedir.

Husuf namazı farz ya da vacip değildir. Husuf namazının sünneti iki rekat olarak kılınmaktadır. Ay açılıncaya bu namazın kılınması gerekir. Güneş tutulması namazı cemaat ile kılınabilirken Ay tutulması namazının evde yalnız kılınması gerekmektedir.

Bu namazlar istenirse mescitte de kılınabilir. Husuf namazından önce ezan ya da kamet okumasına gerek yoktur.

Husuf namazına başlamadan önce niyet etmek gerekmektedir. Sonrasında Sübhaneke duası okunmalıdır. Ardından Besmele çekilir ve Fatiha suresi okunur. Bunun ardından da Kur'an'da geçen bir sure okunması gerekmektedir. Ardından rükuya gidilir.

Namazı ikinci rekatında da besmele çekilir Fatiha ve ardından Kur'an'da geçen bir dua okunur. Sonra secdeye gidilir. Oturulur ve Ettahiyyatu ile Allahumme Salli ile Allahumme Barik dualarını okunur. Ardından da Rabbena duası okumak gerekmektedir.

Güneş ile ay tutulması halinde namaz kılmak sünnettir. Meydana gelen doğal afet durumlarında olumsuz etkilerden korunmak için Allah'tan yardım istenmesi gerekmektedir. Güneş tutulması olduğu zaman es-Salatü camiatün ve sonrasında namaz için de cem olunuz şeklinde seslenme yapılabilir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler