Geri Dön

İftar duası nedir? İşte iftarda okunacak dualar...

On bir ayın sultanı Ramazan ayı bugün başladı. Büyük bir sevinçle karşılanan Ramazan ayında oruç ibadeti yapılıyor.Bu akşam ezanı ile Müslüman alemi ilk iftarını yapacak. Peki iftar duası nedir? İşte detaylar...

İftar duası nedir? İşte iftarda okunacak dualar...

Üç aylar içerisinde bulunan Ramazna ayı geldi. İslam dünyası Ramazan ayını ibadetlerle geçiriliyor. İlk oruç için bu gece sahura kalkıldı. Bu akşam ise ilk iftar yapılacak. İftarda okunacak dular ise merakla araştırılıyor. Peki iftarda okunacak dualar nedir?

İFTAR DUASI

"Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

İFTAR DUASI ANLAMI

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!"

YEMEK DUASI

"Bismillâhirrahmânirrahîm
Elhamdülillâhi’llezî et’amenâ ve sekânâ ve cealnâ minel müslimîn.Nimetu celillullah,Berakati Halillullah Şefaat ya Rasulullah, Külû ve’şrabû ve lâ tüsrifû, İnnehû lâ yuhibbü’l müsrifîn.Allahumme zid velâ tengus bi-hürmeti-l Fatiha…"

YEMEK DUASI ANLAMI

"Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur. Hamd Allaha mahsustur. Hamd bizi doyuran, içiren, ve bizi müslümanlardan eyleyen Allaha mahsustur.Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez.Allahım Fatiha suresi hürmetine arttır eksiltme. AMİN…"

YEMEKTEN SONRA OKUNACAK DUA

Okunuşu: Elhamdülillahillezî et amenâ ve sekenâ ve cealenâ minel müslimin

Anlamı: Açlığımızı ve susuzluğumuzu gideren ve bizi Müslüman kılan Allah'a hamdolsun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber