Geri Dön
İmsakiyeİstanbul iftar vakti 2020 | 25 Nisan bugün İstanbul'da iftar saat kaçta?

İstanbul iftar vakti 2020 | 25 Nisan bugün İstanbul'da iftar saat kaçta?

İstanbul'da bugün iftar saat kaçta yapılacak? 25 Nisan 2020 Cumartesi günü İstanbul iftar vakti belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen imsakiye 2020 vatandaşları meraklandırdı. 16 Milyon nüfusa sahip olan İstanbul en çok merak edilen şehirler arasına girdi. İşte İstanbul iftar vakti 2020 haberimizde...

İstanbul iftar vakti 2020 | 25 Nisan bugün İstanbul'da iftar saat kaçta?

Ramazan ayı 24 Nisan 2020 tarihinde başladı. 23 Mayıs 2020'ye kadar devam edecek olan Ramazan ayının sahur ve iftar vakitleri en çok arananlar listesinde. Gün gün değişkenlik gösteren sahur ve iftar vakitleri vatandaşları meraklandırıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan imsakiye 2020 milyonları bilgilendirmede oldukça yarar sağlıyor. Peki Ramazan ayının ikinci gününde iftar saat kaçta yapılacak? İstanbul iftar vakti 2020 ne zaman?

İSTANBUL İFTAR VAKTİ 2020 SAAT KAÇTA?

Ramazan ayının ikinci gününde İstanbul'da iftar vakti 20:01 olacak.

İSTANBUL İMSAK VAKTİ 26 NİSAN 2020 SAAT KAÇTA?

Ramazan ayının üçüncü gün sahur vakti 04:25 olacak.

İSTANBUL İMSAKİYE 2020

İstanbul iftar vakti 2020 | 25 Nisan bugün İstanbulda iftar saat kaçta

İSTANBUL

İstanbul, Türkiye'de yer alan şehir ve ülkenin 81 ilinden biri. Ülkenin en kalabalık, ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir.Şehir, iktisadi büyüklük açısından dünyada 34., nüfus açısından belediye sınırları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa'da birinci, dünyada ise altıncı sırada yer almaktadır.

İstanbul Türkiye'nin kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca, Haliç'i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir şehir olup, Avrupa'daki bölümüne Avrupa Yakası veya Rumeli Yakası, Asya'daki bölümüne ise Anadolu Yakası veya Asya Yakası denir. Tarihte ilk olarak üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç'in sardığı bir yarımada üzerinde kurulan İstanbul'un batıdaki sınırını İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Gelişme ve büyüme sürecinde surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 defa genişletilen şehrin 39 ilçesi vardır. Sınırları içerisinde ise büyükşehir belediyesi ile birlikte toplam 40 belediye bulunmaktadır.

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, 330-395 yılları arasında Roma İmparatorluğu, 395-1204 yılları arasında Bizans İmparatorluğu, 1204-1261 yılları arasında Latin İmparatorluğu,1261-1453 yılları arasında tekrar Bizans İmparatorluğu ve son olarak 1453-1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yaptı. Ayrıca İstanbul, Hilâfetin Osmanlı İmparatorluğu'na geçtiği 1517'den kaldırıldığı 1924'e kadar İslam dünyasının da merkezi oldu.

Son yıllarda birbiri ardına ortaya çıkartılan arkeolojik bulgularla insanlık tarihine ilişkin önemli bilgiler elde edilmiştir. Yarımburgaz Mağarası'ndan çıkarılan taş aletlerle, ilkel insan izlerinin 400.000 yıl öncesine dayandığı ortaya çıkmıştır. Anadolu Yakası'nda yürütülen kazı çalışmaları ve bunlara bağlı araştırmalar, şehirde tarım ve hayvancılığa dayalı ilk yerleşik insan topluluğunun MÖ 5500'lere tarihlenen Fikirtepe Kültürü olduğunu göstermiştir.Bu arkeolojik bulgular yalnızca İstanbul'un değil, tüm Marmara Bölgesi'nin en eski insan izleridir. İstanbul sınırları içinde kent bazında ilk yerleşimler ise Anadolu Yakası'nda Kalkedon; Avrupa Yakası'nda Byzantion'dur. Cumhuriyet dönemi öncesinde egemenliği altında olduğu devletlere yüzlerce yıl başkentlik yapan İstanbul, 13 Ekim 1923 tarihinde başkentin Ankara'ya taşınmasıyla bu özelliğini yitirmiş; ancak ülkenin ticaret, sanayi, ulaşım, turizm, eğitim, kültür ve sanat merkezi olma özelliğini sürdürmüştür.

Karadeniz ile Marmara Denizi'ni bağlayan ve Asya ile Avrupa'yı ayıran İstanbul Boğazı'na ev sahipliği yapması nedeniyle, İstanbul'un jeopolitik önemi oldukça yüksektir.[20] Bugün tamamına yakını doldurulmuş olan ya da kaybolan doğal limanları vardır. Bu özellikleri yüzünden bölge toprakları üzerinde uzun süreli egemenlik anlaşmazlıkları ve savaşlar yaşanmıştır. Başlıca akarsular Riva, Kâğıthane ve Alibey dereleridir. İl toprakları az engebelidir ve en yüksek noktası Kartal ilçesindeki Aydos Tepesi'dir. İldeki başlıca doğal göller Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Durusu gölleridir. İl ve yakın çevresinde, Karadeniz ile Akdeniz makro iklimleri arasında geçiş özellikleri görülür. Hava sıcaklıkları ve yağış ortalamaları düzensiz; bitki örtüsü dengesizdir

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler