Geri Dön

İnşirah Nedir? İnşirah Ferahlığı Ve İnşirah Bulmak Ne Anlama Gelir?

İnşirah, Arapçadan dilimize kazınmış ve eskiden yaygın olarak kullanılan bir kelimedir. İsim kökünden meydana gelen inşirah kelimesi yaygın olarak “ferahlık” manasıyla bilinmektedir. Ancak bu kelimeyle alakalı inşirahın kısaca kelime anlamı nedir sorusu ile de karşılaşılmaktadır. Bu kapsamda sizler için başta bu soru olmak üzere, inşirah ne demek ve inşirahın TDK kelime açıklaması nedir? Soruları için detaylı cevaplar hazırladık.

İnşirah Nedir? İnşirah Ferahlığı Ve İnşirah Bulmak Ne Anlama Gelir?

İnşirah hem yalın halde hem de inşirah bulmak şeklinde kullanılabilmektedir. Bu terimlerin her ikisi içinde Türk Dil Kurumu tarafından sözlükte açıklamaya yer verilmiştir. İnşirah ve inşirah bulmanın dışında, yoğun bir sıkıntı yaşayanlara da “Allah inşirah ferahlığı versin” diyerek dua ve dilekte bulunulmaktadır. İslam inancına göre İnşirah ferahlığı, genellikle İnşirah suresi okunduktan sonra sıkıntılı kişi tarafından hissedilmektedir.

İnşirah Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

1. Gönül ferahlığı, iç açılması.
2. Ferahlık.

İnşirah bulmak: Sıkıntılı kişinin içinin açılması ve ferahlamış hissetmesi.
İnşirah Ferahlığı: Üzüntü ve sıkıntı anlarında İnşirah suresi okunduktan sonra kişinin hissettiği gönül ferahlaması ve manevi yönden rahatlama duygusu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber