Geri Dön
Ramazanİstanbul iftar vakti 2020 İmsakiye! İstanbul'da iftar, oruç saat kaçta açılacak? İşte Ramazan İmsakiyesi...

İstanbul iftar vakti 2020 İmsakiye! İstanbul'da iftar, oruç saat kaçta açılacak? İşte Ramazan İmsakiyesi...

On bir ayın sultanı Ramazan ayına girildi. Müslüman alemi için önemli aylar arasında bulunan Ramazan ayında oruç ibadeti yerine getirilir. Ramazan ayı gelince İstanbul'da yaşayanlar sahur ve iftarlarını yaptılar. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan imsakiyede oruç, sahur ve imsak saat kaçta açılacağı belli oldu. Peki İstanbul'da sahur ve iftar vakti ne zaman? İşte İstanbul sahur ve iftar saati ile ilgili detaylar...

İstanbul iftar vakti 2020 İmsakiye! İstanbul'da iftar, oruç saat kaçta açılacak? İşte Ramazan İmsakiyesi...

İslam dünyasının büyük bir heyecanla beklediği Ramazan ayı başladı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar ve sahur vakitleri gündeme geldi. Oruç tutacak vatandaşlar Ramazan ayı imsakiyesini araştırmaya başladı. Ramazan ayının ilk orucu bu yıl 24 Nisan akşam ezanı ile birlikte açıldı. Peki İstanbul’da  bugün sahur ve iftar saat kaçta yapılacak? İşte 2020 Ramazan imsakiyesi...

İSTANBUL'DA İLK SAHUR VE İFTAR NE ZAMAN YAPILACAK 2020?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verilerine göre bu sene 27 Nisan'da İstanbul’da iftar 20:03’de olacak.

İSTANBUL SAHUR VE İFTAR VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

2020 İSTANBUL RAMAZAN İMSAKİYESİ

İstanbul iftar vakti 2020 İmsakiye İstanbulda iftar, oruç saat kaçta açılacak İşte Ramazan İmsakiyesi...

RAMAZAN AYINDA OKUNACAK DUALAR

"Allahım beni bağış la, bana merhamet et, rızanı kazandıracak işler yaptır, bana afiyet ve ha yırlı rızk ver." (Müslim, "Zikir", 35)

Allahım, küçüklüğümde annem ve babam beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara rahmet et. (Isrâ Suresi, 24. Ayet)

Allahım! Ancak sana dayandık, içtenlikle yalnız sana yöneldik. Dönüş de ancak sanadır. Ey Allahım! Bizi, inkâr edenlerin zulmüne uğratma. Bizi bağışla. Ey Allahım! Şüphesiz sen mutlak güç sahibisin, hüküm ve hikmet sahibisin. (Mümtehine Suresi, 4-5. ayetler)

"Ey Rabbim! Bana bir hikmet bahşet ve beni iyi kimseler arasına kat. Sonra gelecekler arasın da beni doğrulukla anılanlardan kıl. Beni Naim cennetinin vârislerinden eyle. (Şuara Suresi, 83-86. ayetler)

Ey Allahım seni sevmeyi, sevdiklerini sevmeyi ve sevgine ulaştıracak işleri nasip etmeni senden dilerim. Ey Allahım sevgini bana, nefsimden, ailemden ve soğuk sudan daha sevgili kıl. (Tirmizî, "Dua", 73)

ORUCU BOZAN ŞEYLER NELERDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu başkanlığı sayfasında orucu bozan şeyler şu şekilde ifade ediliyor:

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler