Geri Dön
RamazanMerhem sürmek orucu bozar mı? İlaçlı bant kullanmak orucu etkiler mi?

Merhem sürmek orucu bozar mı? İlaçlı bant kullanmak orucu etkiler mi?

Oruç, bütün dinlerde meşru kılınmış önemli bir ibadettir. İslam, orucun yalnız şekliyle değil, onun manevi hakikatine de önem vermiştir bu nedenle sadece yemek yemek ve cinsel yakınlıkta bulunmak yasaklanmakla kalmamış, bununla beraber ruhi ve ahlaki kaideleri bozan davranışlar da yasaklanmıştır.

Merhem sürmek orucu bozar mı? İlaçlı bant kullanmak orucu etkiler mi?

Oruçla ilgili sorular sormanın önemi

Merhem ve ilaçlı bant kullanmak orucu bozar mı?” sorusu belki her sene tekrar tekrar gündeme gelen bir konudur, peki neden? On bir ayın sultanı ve bin aydan daha hayırlı olarak nitelendirilen Ramazan ayının Müslümanları bereketi, maneviyatı ve faziletiyle karşılamasının ardından, müminler Allah’ın huzurunda oruç ibadetini gerçekleştirirken doğru ve eksiksiz olması adına orucu bozan ve bozmayan hususların araştırması içerisine giriyor. Bu bağlamda Allah’ın rızasına kazanarak sayısız lütuflarına erişebilmek üzere İslam’ın beş şartından biri olan ve tutulması farz kılınan Ramazan orucu ibadetini yerine getiren Müslümanların en fazla sorguladığı konular arasında ”Merhem ve ilaçlı bant kullanımı orucu bozar mı?” yer almaktadır.

Merhem ve ilaçlı bant kullanımı orucu bozar mı?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mutat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir. Vücuda ağızdan ya da burundan gıda alınmasının yanında, vücuda enjekte edilen ilaçlar da aynı şekilde mecburi de olsa orucu bozar. Ancak oruçlu iken krem sürmek, merhem ve ilaçlı bantları cildimize yapıştırmak orucu bozmamaktadır ve kazası/kefareti gerekmemektedir. Derideki gözeneklerden içeri giren merhem, krem vb. şeyler orucu bozmaz. Çünkü bu gibi şeylerin orucu bozabilmesi için tabii yollardan içeri girmesi gerekir. Ancak vücutta derin bir yaraya sürülen ilâç içeriye veya dimağa kadar nüfuz ederse, orucu bozar, kazayı gerektirir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler