Ramazan Oruçluyken unutup yemek-içmek orucu bozar mı? Oruç tutarken yemeğin tadına bakmak orucu bozar mı?

Oruçluyken unutup yemek-içmek orucu bozar mı? Oruç tutarken yemeğin tadına bakmak orucu bozar mı?

11.03.2024 - 12:15 | Son Güncellenme:

11 ayın sultanı Ramazan ayı başlangıcı ile birlikte tüm dünyadaki Müslümanlar Ramazan ayı boyunca oruç tutar. Oruçluyken bazen unutarak bir şeyler yiyip içebiliyoruz. Peki Oruçluyken unutup yemek yemek orucu bozar mı? Yemeğin tadına bakmak orucu bozar mı?

Oruçluyken unutup yemek-içmek orucu bozar mı Oruç tutarken yemeğin tadına bakmak orucu bozar mı

Oruçlu olduğunuzu unutup bir şeyler yiyip içtiğinizde orucunuz bozulur mu? Unutarak yemek yiyen kimseye oruçlu olduğunu hatırlatmak gerekir mi? Bu durumda ne yapmalısınız? İşte merak edilen bu sorunun cevabı…

Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Peygamber Efendimiz, “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allâh yedirmiş, içirmiştir” buyurmuştur (Buhari, “Savm”, 26).

Unutarak yiyen içen kişi, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkar ve orucuna devam eder. Oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra yeme içmeye devam eden kişinin orucu bozulur.

Haberin Devamı

Ebu Hüreyre Radiyallâhu Anhın rivayet ettiğine göre Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:

“Biriniz oruçlu iken unutarak bir şey yiyip içer, sonra da hatırlarsa orucunu bozmayıp tamamlasın. Çünkü ona Allah yedirmiş ve içirmiştir.” (Darimi, Savm: 23; Müslim, Sıyam: 171)

Cenab-ı Hak, unutarak yapılan hatalardan dolayı insanı sorumlu tutmamaktadır. Çünkü bunda kulun bir tesiri yoktur. Oruçta da böyledir. Unutarak doyasıya yemek yense, kanasıya su içilse, hatırlanmadıkça oruca bir zarar vermez. Hatırlandığı an hemen ağzın çalkalanması gerekir.

Bu hüküm farz oruçlar için olduğu gibi, nafile oruçlar için de geçerlidir. Çünkü farz orucu da, nafile orucu da bozan haller aynıdır.

Haberin Devamı

Nafile oruçla ilgili bu meseleyi açıklayıcı mahiyette şöyle bir hadis rivayet edilir:

Ümmü İshak Radiyallâhu Anhâ, Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellemin huzurunda bulunuyordu. Peygamberimiz Sallallâhu Aleyhi Veselleme bir kapta tirit getirdiler. Zülyedeyn Radiyallâhu Anh de oradaydı. Peygamberimiz, Ümmü İshak Radiyallâhu Anhâ etli bir kemik verdi.

Zülyedeyn, “Ey Ümmü İshak bundan ye!” dedi.

Ummü İshak diyor ki:

o anda oruçlu olduğumu hatırladım. Adeta elim tutuldu. Elimi ne uzatabiliyordum, ne de çekebiliyordum. Bunun üzerine Peygamber Sallallâhu Aleyhi Vesellem “Ne oldu sana?” diye sordu.

“Oruçluydum, unuttum” dedim.

Zülyedeyn, “Doyduktan sonra mı aklına geldi?” dedi.

Bunun üzerine Resul-i Ekrem Sallallâhu Aleyhi Vesellem şöyle buyurdu:

“Orucunu tamamla. Bu ancak Allah’ın sana gönderdiği bir rızıktır.” (Kütüb-i Sitte Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, 9:457)

Yazarlar