Geri Dön
RamazanOrucu bozup sadece kazayı gerektiren durumlar nelerdir?

Orucu bozup sadece kazayı gerektiren durumlar nelerdir?

Ramazan ayı 24 Nisan'da başladı. Müslümanlar oruç ibadetini yerine getirirken akıllarda ise bazı soru işaretleri var. Bunların başında gelen ise hangi hallerde orucun bozulabileceği? İşte orucu bozup sadece kaza gerektiren durumlar!

Orucu bozup sadece kazayı gerektiren durumlar nelerdir?

Ramazan ayı bolluk ve bereketi ile geliyor. Huzur ayı Ramazan'da oruç tutan milyonlarca Müslüman ise kafalarındaki bazı sorulara cevap arıyor. Bunlardan birisi de hangi hallerin orucu bozup sadece kaza gerektiren hallerden olduğu sorusu. İşte merak edilen o sorunun yanıtı!

ORUCU BOZUP SADECE KAZA GEREKTİREN HALLER NELER?

Yolculuk, hastalık gibi meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kazası gerekir. Ayrıca, abdest alırken boğaza su kaçması gibi kasıt olmaksızın yemek-içmek; çiğ pirinç gibi beslenme amacı ve anlamı taşımayan, yenilip içilmesi mûtat olmayan veya toprak gibi insan tabiatının meyletmediği şeylerin yenilip içilmesi orucu bozup, sadece kazasını gerektirir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 259, 267-270).

Keffâret ve adak oruçları ile nâfile oruçların başlanıp bozulması durumunda kazâ edilmeleri gereklidir.
Ramazan’da bir mazeret olmaksızın tutulmayan oruçlar, gününe gün kaza edilir. Ancak mazeretsiz olarak Ramazan orucunu tutmamak büyük günahtır.

Cinsel birleşme dışında tatmin, ağza giren yağmur, kar veya dolunun istemeyerek yutulması, abdest alırken, yıkanırken veya yüzerken suyun istemeyerek yutulması, kasten ağız dolusu kusulması orucu bozar ve bozulan orucun kaza edilmesini gerektirir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 256-259, 263).

İmsak vaktinin girip girmediği konusunda şüphesi bulunan kimse yiyip içmeye devam ederken o esnada ikinci fecrin doğmuş olduğu ortaya çıksa, oruç bozulur ve kazâ edilmesi gerekir. Aynı şekilde güneşin battığını zannederek iftar ederken güneşin henüz batmadığı anlaşılsa yine kazâ gerekir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 277-278).

Unutarak yiyip içtikten sonra orucunun bozulmuş olduğu zannıyla veya gece niyetlenemeyip gündüz niyetlendikten sonra, gündüz yapılan bu niyetin niyet sayılmayacağı zannıyla günün geri kalan kısmında bilerek bir şey yiyip içmek veya cinsel ilişkide bulunmakla oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler