Geri Dön

Sakarya, Bolu ve Düzce'de ilk sahur saat kaçta? 2020 Sakarya, Bolu ve Düzce Ramazan İmsakiyesi! Sahur ve İftar vakitleri

İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan 11 ayın sultanı Ramazan geldi çattı. Başı rahmet, ortası mağfiret sonu cehennem azabından korunma olan bu mübarek ay içerisinde oruç ibadeti yerine getirilecek. Ramazan ayının ilk orucu için Sakarya, Bolu ve Düzce'de ikamet eden vatandaşlar sahur vakitlerini arama motoru üzerinden araştırmaya devam ediyor. Peki Sakarya, Bolu ve Düzce'da ilk sahur saat kaçta? İşte 2020 Ramazan İmsakiyesi...

Sakarya, Bolu ve Düzce'de ilk sahur saat kaçta? 2020 Sakarya, Bolu ve Düzce Ramazan İmsakiyesi! Sahur ve İftar vakitleri

Ramazan ayı bu gece yarısında başlıyor. Mübarek Ramazan ayı boyunca yüz binlerce müslüman İslamın beş şartından biri olan oruç ibadetini yerine getirecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2020 Ramazan İmsakiyesinin yayımlanmasının ardından oruç tutacak olan müslümanlar bulundukları şehirlerdeki sahur ve imsak saatlerinin yanı sıra İftar vakitlerini araştırmayı sürdürüyor. Peki Sakarya, Düzce ve Bolu sahur ve imsak saat kaçta? Sakarya, Düzce ve Bolu'da sahura saat kaçta kalkılacak? İşte Sakarya, Düzce ve Bolu sahur ve iftar vakitleri...

SAKARYA, DÜZCE, BOLU SAHUR VE İFTAR VAKİTLERİ

Sakarya'da imsak vakti 04:24, Düzce'de 04:21, Bolu'da ise 04:20'da sabah ezanı okunacak. Bu illerde yaşayan müslümanlar imsak vakitlerini dikkate alarak sahur yemeklerini hazırlayıp tüketecekleri zaman dilimlerini kendilerine göre ayarlayabilecek. Sakarya'da iftar 19:54'te Düzce'de 19:51'de Bolu'da 19:49'da açılacak. İşte il il Ramazan İmsakiyesi...

SAKARYA 2020 RAMAZAN İMSAKİYESİ

DÜZCE 2020 RAMAZAN İMSAKİYESİ

BOLU 2020 RAMAZAN İMSAKİYESİ

Sakarya, Bolu ve Düzcede ilk sahur saat kaçta 2020 Sakarya, Bolu ve Düzce Ramazan İmsakiyesi Sahur ve İftar vakitleri

Sakarya, Bolu ve Düzcede ilk sahur saat kaçta 2020 Sakarya, Bolu ve Düzce Ramazan İmsakiyesi Sahur ve İftar vakitleri

Sakarya, Bolu ve Düzcede ilk sahur saat kaçta 2020 Sakarya, Bolu ve Düzce Ramazan İmsakiyesi Sahur ve İftar vakitleri

 

EN UZUN ORUÇ NEREDE TUTULACAK?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Astronom Doç. Dr. Ümit Ertem, Türkiye genelinde ramazanın birinci günü ilk imsakın Iğdır'da saat 03.33'te yapılacağını, ilk orucun ise saat 18.55'te Hakkari'de açılacağını bildirdi.

Ramazanın ilk günü son imsakın İzmir'de 04.46'da başlayacağını ve son iftarın saat 20.11'de Edirne'de yapılacağını kaydeden Ertem, "Buna göre ramazanın birinci günü için Sinoplu vatandaşlar 15 saat 37 dakika oruçlu kalarak en uzun orucu, Hatay ise 15 saat 7 dakikayla en kısa orucu tutacak." diye konuştu.

Ertem, ramazanın son günü ise ilk imsakın yine Ardahan'da saat 02.46'da, son imsakın Muğla'da saat 04.06'da başlayacağını, ilk iftarın Hakkari'de saat 19.21'de, son iftarın ise Edirne'de saat 20.41'de yapılacağını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

"Ramazanın son günü Sinop'ta 16 saat 58 dakika oruç müddetiyle yine en uzun oruç tutulacak. Hatay ise 16 saat 9 dakikayla en kısa orucu tutacak. Dünya üzerinde baktığımız zaman ise ramazan ayının ilk günü Gabon'un Libreville şehrinde 13 saat 26 dakika, kuzeyde Norveç'in Tromso şehrinde ise 17 saat 56 dakika oruç tutulacak."

İMSAK NEDİR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

İFTAR NEDİR?

Sözlükte fatr “yarmak, kesmek; yaratmak, icat etmek”, bu kökten türeyen iftâr ve fıtr kelimeleri diğer bazı anlamların yanı sıra “orucu açmak, oruçluya orucu açtırmak, başlanmış bulunan orucu bozmak veya hiç oruç tutmamak” gibi mânalara gelir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber