Geri Dön
RamazanTekfir Ne Demek? İslamiyette Tekfir Ne Anlama Gelir?

Tekfir Ne Demek? İslamiyette Tekfir Ne Anlama Gelir?

Tekfir kelimesi Arapça bir kelimedir ve çok defa ne anlama geldiği hakkında bilgi sahibi değilizdir. Gerçekten de tekfir ne demek? İslamiyet’te tekfir ne anlama gelir? Bu sorulara cevap olabilecek bilgileri sizin için derledik.

Tekfir Ne Demek? İslamiyette Tekfir Ne Anlama Gelir?


Tekfir, kısa bir anlatımla bir Müslümanın başka bir Müslüman tarafından kafir ilan edilmesidir. Tarihte görülmüşse de gerçek İslam alimleri tarafından pek hoş kabul edilmeyen bir durumdur. Hz. Peygamber'in de tekfir konusunda şöyle dediği rivayet edilir:" Tekfir iki taraflı ok gibidir, hedefini bulmazsa atana yönelir."

Tekfir Ne Demek?

Müslüman olan, Müslüman olduğu bilinen bir kimseye inkar niteliğindeki inançları, söz ya da davranışları sebebiyle kafir saymak anlamına gelir tekfir. Yani başka kimseler tarafından bir Müslümanın küfrüne hüküm verilmesidir. Bir Müslümanın kafir ilan edilmesidir.

İslamiyet’te Tekfir Ne Anlama Gelir?

Tekfir İslamiyet’te var olan İslam dünyasına özgü bir terimdir. İslamiyet’e göre Müslüman olduğu bilinen bir kimsenin bir başka Müslüman tarafından " dinden çıkma yani kafir olmakla" suçlanması ve kafir ilan edilmesi eylemidir. İslam dinine göre sakıncalı görülen aslında pek hoş görülmeyen bu durum bir biçimde başka bir Müslümanın dinden çıkarılması olmaktadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler