Geri Dön

Trabzon sahur vakti 2020! Diyanet 2020 Ramazan İmsakiyesi! Trabzon sahur ve iftar saati kaç?

Ramazan ayı büyük bir sevinçle karşılanıyor. Müslüman alemi bu gece ilk oruç için niyet edecekler. Ramazan ayı ile birlikte yurt genelinde iftar ve sahur vakitleri araştırılmaya başlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 imsakiye takvimi yayımlandı. İşte Trabzon sahur vakti 2020...Peki Trabzon'da iftar saat kaçta açılacak?

Trabzon sahur vakti 2020! Diyanet 2020 Ramazan İmsakiyesi! Trabzon sahur ve iftar saati kaç?

Trabzon sahur vakti gündemde araştırılan konular arasında yer alıyor. Ramazan ayı bu sene 24 Nisan 2020 tarihinde başlayacak. İlk oruç için bu gece niyet edilecek. Peki Trabzon'da sahur ve iftar saat kaçta? İşte Trabzon 2020 Ramazan İmsakiyesi...

TRABZON'DA SAHUR VE İFTAR SAAT KAÇTA?

24 Nisan 2020 Cuma: Sahur 03.46 İftar 19.17

2020 TRABZON RAMAZAN İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Trabzon sahur vakti 2020 Diyanet 2020 Ramazan İmsakiyesi Trabzon sahur ve iftar saati kaç

İMSAK NEDİR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber