Geri Dön

‘Arkalarında teröristler var’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün İstanbullulara seslendi. Erdoğan, “Bay Kemal kiminle kol kola? Terör örgütleriyle... Arkasında kim var? Teröristler var. Kim var? Sözde İYİ Parti. Kim var? Saadet... Dörtlü çete sandığa beraber gidiyor” dedi

‘Arkalarında teröristler var’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun arkasında terör örgütlerinin olduğunu, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin de bu cephede yer aldığını söyledi. Erdoğan, “Dörtlü çete” olarak nitelediği bu partilerin sandığa beraber gittiklerini, kendilerinin ise MHP ile Cumhur İttifakı yaptıklarını ifade etti. Erdoğan dün Sancaktepe’de başlattığı İstanbul turunu sırasıyla Eyüpsultan, Kasımpaşa ve Esenyurt’ta sürdürdü, Millet İttifakı’na sert ifadelerle yüklendi.

Erdoğan, Sancaktepe’de yaptığı konuşmada şu mesajları verdi: “Geçenlerde İstanbul’da bu CHP’nin bir adayı var ya (Ekrem İmamoğlu) çıkmış diyor ki, ‘AK Partili belediyelerde kültür merkezi yok, kreş yok.’ İstanbul’da bir aday tanıtımı yapmak istediniz. Nerede yaptınız? Haliç Kongre Merkezi’nde yaptınız. Eğer bir tane kongre merkeziniz olsaydı, gider orada yapardınız. Niye Haliç Kongre Merkezi’ne geldiniz? Demek ki sizde yok. Ama AK Parti o Sütlüce Mezbahanesi’ni Kültür Merkezi’ne dönüştürdü. Şimdi orası pırıl pırıl. Uluslararası hizmet veriyor. Bütün bu adımlarla beraber, karşımda da Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi var. Şimdi Bay Kemal bunları bilmez. Ama Bay Kemal’in gönderdiği belediye başkan adayları hiç bilmez.”

‘CHP 4Ç demek’

“Hep söylüyorum, 94’te söyledim. CHP demek, çöp, çukur, çamur demektir. Şimdi buna İzmir adayımız güzel bir şey daha ilave etmiş, çarpık yapılaşma; yani dört ‘Ç’. Bu kararlılıkla İstanbul’umuzda çöp dağları var mıydı? İstanbul çukurlarla dolu muydu hele hele buralar... Her taraf çamur deryası mıydı? Peki biz bu çöp dağlarını, çukurları, çamurları yok ettik mi? Su yoktu, buralara suyu getirdik mi? Bak buraya yani şu anda bulunduğumuz yere bizler 180 kilometreden su getirdik Melen’den. Aynı şekilde Avrupa yakasına da 140 kilometreden getirdik. Ondan sonra da bu yakayı boğazın altından, içinden Renault aracı geçecek büyüklükte bir tünel açtık ki suyu deplase edelim. Hatırlayın o İSKİ’nin tankerleriyle su kuyruklarını hatırlayın. Şimdi böyle bir durum var mı? Temizledik mi? Şimdi soruyorum anneler doğal gazınız var mı? Peki 8-10 sene önce, hatta ben görevi devraldığımda 94’te 50 bin eve doğal gaz gidiyordu. Cezaevine girerken bu kardeşiniz 1 milyon 250 bin eve doğal gazı getirmişti. Bitmedi şimdi 6 milyon 500 bin eve doğal gaz gidiyor İstanbul’da. Nereden nereye Bay Kemal’in aklı bunları alır mı almaz bu Kâğıthane’ye Kağıttepe diyen adamdır tanımaz İstanbul’u.”

‘Dörtlü çete’

Erdoğan, Eyüpsultan Meydanı’ndaki konuşmasında rakip ittifakı eleştirirken sert ifadeler kullandı: “Bay Kemal kiminle kol kola? Terör örgütleriyle, öyle mi? Arkasında kim var? Teröristler var. Kim var? Sözde İYİ Parti. Kim var? Saadet. Dörtlü çete sandığa beraber gidiyor. Biz de Cumhur İttifakı ile gidiyoruz. Ne diyor? Kürdistan. Türkiye’de Kürdistan diye bir bölgemiz var mı? Kuzey Irak’taki Kürdistan bölgesine defolsunlar, oraya gitsinler. Ve bu ülkeyi bölemeyecekler. Bu yola tevessül edenlere de aynen F-16 oluruz, İHA oluruz, SİHA oluruz üzerlerinde patlarız. 15 Temmuz’da bunlara gereken dersi verdik. Yüzlerce binlerce teröristi etkisiz hale getirdik. Bu işi halledeceğiz. Ne için? Halkımızın huzuru için. Halkımızın huzurunu kimseye yedirmeyeceğiz... Türkiye 31 Mart mahalli idareler seçiminde hem belediye başkanlarını seçecek hem de geleceğine ilişkin karar verecek. Birileri hemen ellerini ovuşturmaya başladı. Türkiye’yi mahalli seçimler üzerinden istikrarsız hale getirerek, tüm uğraşlarına rağmen yıllardır başaramadıkları oyunlarını yeniden sahneye koymayanın hevesine kapılanlar oldu. Sanıyorlar ki İstanbul buna müsaade edecek.”

‘Arkalarında teröristler var’

Taksitleri 388 lira olacak... ‘50 bin sosyal konut yapacağız’

Erdoğan, Kasımpaşa Kızılay Meydanı’nda “TOKİ 53 Bin 626 Sosyal Konut ve 130 Tesisin Açılışı ile 50 Bin Yeni Sosyal Konutun Tanıtım Töreni” ne katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada ise şunları kaydetti:

“Haliç bataklığını iyi bilirsiniz. Haliç bataklığı demek CHP bataklığı demek bunu en iyi siz bilirsiniz. CHP demek çöp, çukur, çamur şimdi yeni bir ilave daha çarpık yapılaşma demektir. İşte bu CHP bu ülkeye belediyecilikte hizmet verebilir mi? Ne zaman bunlara mahalli idareler teslim edildiyse oralar battı. İşte İzmir. İzmir körfezi şu anda bataklıktan geçilmiyor. O Haliç’in eski hali neyse şu anda İzmir körfezinin de hali o. Temenni ederim ki İzmir bu seçimde inşallah belediyeyi AK Parti belediyeciliğine teslim eder. İzmir’i de hakikaten pırıl pırıl bir hale getiririz. Çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırırız. Bunun yanında çöp dağlarını, çukurları, körfezdeki pisliği ortadan kaldırırız.”

Talep toplanacak

“Bugün burada aynı zamanda TOKİ’nin 50 bin yeni sosyal konut projesinin müjdesini veriyoruz” diyen Erdoğan şunları söyledi: “Yarın Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığıyla talep toplamaya başlıyoruz. Talep toplama işi 45 gün sürecek. Ondan sonra da hızla diğer süreçlere geçiyoruz. Bu konutların bir başka özelliği de yatay mimariyle inşa edilecek olmalarıdır. Böyle 15,20, 30 kat yok. Burada zemin artı 3, bilemediniz zemin artı 4 ve mimarisi gerçekten çok güzel. Milletimizin geleneğine, göreneğine uygun şekilde mahalle kültürünü yaşatacak, insanların toprakla ve yeşille irtibatını en üst düzeyde tutacak bir mimari anlayışla şehirlerimizi dönüştürüyoruz. 2019 yılı içinde 67 şehrimizde 140 projeyle 50 bin yeni sosyal konutun ihalesini gerçekleştireceğiz. Proje bedeli yaklaşık 10 katrilyon lira olan bu konutlar 75 metrekareyle 128 metrekare arasında inşa edilecek. Fiyatları 116 bin lira ile 399 bin lira arasında değişecek bu konutlardan alt gelir gurubuna yönelik olanların taksitleri 388 liradan başlayacak ve ödeme süresi 20 yıl olacak. Bu projeyle kentsel dönüşüm çalışmalarını birleştiriyoruz. Hak sahiplerini mağdur etmeyeceğiz. Ama kamu menfaatlerini de gözeteceğiz. Böylece köhnemiş alanları ortadan kaldırıp, yerlerine yepyeni, her türlü altyapı ve üstyapıya sahip yerleşim yerleri inşa edeceğiz. Düşük ve orta gelirdeki vatandaşlarımız için yapacağımız bu konutların şimdiden milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

‘65 bin riskli yapı tespit ettik’

“Kentsel dönüşüm çalışmalarımızda 23 ilçede 65 bin 399 adet riskli yapı tespit ettik. Allah göstermesin, aynen Kartal’da yaşadığımızı bir yerlerde de yaşayabiliriz değil mi? Bu riskli yapılardaki 245 bin konut ve işyerinin yıkımını yaptık. Kiranızı her şeyinizi veriyoruz, vereceğiz. Hak sahiplerine 1 milyar 440 milyon liralık kira yardımı yaptık. Yeter ki bu evler boşalsın, biz oraları yıkalım. Gönüllülük esasına dayalı olarak o yeni konutlara halkımızı taşıyalım.”

‘Kanal İstanbul’u yapacağız’

İstanbul’un dünyanın sıradan bir şehri olmadığını hatırlatan Erdoğan, “Biz hükümete geldik, önce Marmaray’ı yaptık. Milyonlar şimdi Marmaray’dan geçiyor. Avrasya’yı yaptık. Bay Kemal sen de geçtin mi acaba? CHP’liler Marmaray’ı Avrasya Tüneli’ni istemedi. Denizin altından bir tüp geçit daha yapıyoruz. Kanal İstanbul’u da yapacağız. CHP’liler bunları da istemiyor. Bu şehrin insanları için hiç bir şey yapmayanlar bizim çalışmalarımız için seferber oldular. Bizim milletimizle aramızda kalpten kalbe giden bir yol var. Cezaevinde 8 bine yakın mektup aldım. Sabah namazına kadar o mektuplara cevap yazdım. Cevap yazmadığım bir tane mektup yok. O gönül bağını koparmadım” dedi.

‘Beyoğlu değişiyor’

“Taksim Meydanı’nı yeniden düzenliyoruz. Hepsinden öte Atatürk Kültür Merkezi’nin temelini attık. Orayı muhteşem bir şekilde inşa ediyoruz. Bir hayırseverimiz vasıtasıyla yıllardır yapılamayan ama şimdi yükselen Taksim Camii’ni de yapıyoruz. Artık Taksim Meydanı’nda araç görmeyeceksiniz. Bunların yanında Tersane İstanbul’u yapıyoruz. Orası Beyoğlu’na, İstanbul’a bir başka hava getirecek. Orası marka olacak. Haliç Tersanesi de bilim, sanat merkezi olacak. Beyoğlu değişiyor. Bir çekim merkezi haline geliyor.”

‘Kardeşlerim oyunu bozalım’

“Ataşehir bir soygun yeri oldu. Her türlü orada alavere dalavere yalan her şey var. Çünkü Bay Kemal’le de bağı var. Bana ve aileme iftira attı, yargıya götürdüm mü? Sadece Man adası diye bir yalan vardı ya şu anda mahkemelerden 3.5 milyon kazandım. Bunun için sandık kurdular. CHP’li milletvekilleri her ay maaşlarından beşer bin lira veriyorlar. Bay Kemal’i kurtarmak için. Ben de parayı tahsil edince parayı Mehmetçik Vakfı’na vereceğim. ‘Ne işimiz var bizim beka meselesiyle’ filan diyor. Ama Suriye’de sıkıntılar var diyor moderatör. Ne sıkıntısı var diyor. Adam hala YPG ve PYD’yi savunuyor. Oradan füzeler attılar. Bizim insanlarımız şehit oldu. Hala bunları kabullenmiyor. Bu adam terör örgütleriyle beraber değil mi? Türkiye’de Kürdistan diye bir bölge var mı? Türkiye’de doğu Anadolu bölgesi var. Karadeniz, Akdeniz, orta Anadolu, Ege, Marmara bölgesi var. 780 bin kilometrekareyle Türkiye var. Bu adam bu partide eş başkan, sen Kürdistan’ı seviyorsan Kürdistan Kuzey Irak’ta. Haydi defol, oraya git. Küt kardeşlerime de sesleniyorum, bu oyunu bozalım. Türk Kürt de Laz’ı Boşnak’ı Roman’ı hepsi benim kardeşim iz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik. Gelin bu teröristlerle beraber olmayın. Sebze meyve fiyatlarında bir terör estirdiler. Vatandaş bize teşekkür ediyor. Sayın Baykal’ı da öyle aldattı.”

İsrail savaş uçakları Gazze'yi vurmaya devam ediyorİsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi'ni vurmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber