Geri Dön
Siyaset‘Çarpık yapılaşma camiyi de etkiliyor’

‘Çarpık yapılaşma camiyi de etkiliyor’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Cami Planlama ve Tasarımı Kılavuzu” tanıtım toplantısında, camilerin geleceğine dair en önemli adımı attıklarını belirtti.

‘Çarpık yapılaşma camiyi de etkiliyor’

Çarpık yapılaşmadan cami mimarisinin de etkilendiğini kaydeden Kurum, bundan sonraki süreçte camilerin nüfusun ihtiyacı göz önüne alınarak planlanacağını söyledi. “Cami Planlama ve Tasarımı Kılavuzu” tanıtım toplantısı, Bakan Kurum ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın katılımıyla düzenlendi.

Programda konuşan Kurum, camilerin geleceğine dair en önemli adımını attıklarını belirterek, “Her şeyden önce biz, camiden kopuk bir şehirleşmeye kökten karşıyız. Mimari olarak, gençlerin aktivite yapacağı geniş alanlar, çocukların oyun mekanları daha geniş tasarlanacak; engelli kardeşlerimiz, hiçbir fiziksel engelle karşılaşmayacaktır. Maalesef 2000’lerin başına kadar süregelen çarpık yapılaşmadan cami mimarisi de nasibini aldı. Camiler, bu hedef doğrultusunda, nüfusun ihtiyacı göz önüne alınarak planlanacak” dedi. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ise camilerin, milletin ibadet dünyasında, şehir tasavvurunda ve geleneklerinde çok özel bir yeri olduğunu belirterek, “Bugün camilerimizi, sosyal alanlarından ibadet mekanlarına, cemaat kapasitesinden fiziki görünümüne kadar her yönüyle yeniden ele almak zorundayız” diye konuştu.

Kurum: Denetimler ruhsat almamış tesislere yönelik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medya mecralarında yer alan atık toplama tesislerinin kapatma sürecinin Sıfır Atık Projesi’yle başladığı iddiasının doğru olmadığını bildirdi. Kurum, yapılan denetimlerin atık toplayanlara yönelik değil, Tehlikesiz Atık Toplama Belgesi (TAT) almış olmasına rağmen belediyeden İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı almamış tesislere yönelik olduğunu duyurdu.

Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada İstanbul Valiliği, ilçe belediyeleri ve il müdürlüğü tarafından, izinsiz atık toplama ve ayırma faaliyetlerine ilişkin rutin denetimler yapıldığını söyledi. Kurum, “Atık toplayıcı kardeşlerimiz, Sıfır Atık Hareketi’ne tam destek veren emekçi kardeşlerimizdir. Denetimler atık toplayan kardeşlerimize yönelik değil, Tehlikesiz Atık Toplama Belgesi almasına rağmen, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı almamış tesislere yöneliktir” dedi.

AK Parti ve CHP grubu arasında Meclis'te yumruklu kavga
16 yıllık Merkel dönemi sona eriyor! Yeni başbakan...
30 milyar dolarlık anlaşma!
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Emeklilerin gözü kulağı bu haberde! 'Ek zam' masada
Araç sahiplerine MTV müjdesi! Canlı yayında rakam verdi
Enis'ten 'Doğalım, iftira atmayın' çıkışı! Estetiklerini tek tek saydı
Türkiye'nin gündemine oturdu! 'Bu nasıl vicdansız bir karar'
Dortmund - Beşiktaş maçını spor yazarları değerlendirdi
Bakan Kasapoğlu sert çıktı: Bu çevrimdışı muhalefet zihniyeti...
MasterChef'te ortalık karışıyor! 'Bu mafya ayaklarını bırak'
Beşiktaş'ta N'Sakala'dan skandal Haaland paylaşımı, hemen sildi
Kişi başı 45 bin dolar! İstanbul'da otelde basıldılar
Bu şehirlerde yaşayanlar dikkat! Yoğun kar geliyor
Hafıza Testi: Hazırsanız başlıyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler