Geri Dön
Siyaset‘Yurt kapasitesinde açık ara birinciyiz’

‘Yurt kapasitesinde açık ara birinciyiz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yükseköğrenim öğrencilerinin yurt sorunu ile ilgili tartışmaya değinerek “Ülkemiz 1 milyonu aşkın yurt kapasitesiyle açık ara birincidir” diye konuştu. Erdoğan, “Son zamanlarda bazı park, bahçe, bankların üzerinde yatanların bir kısmının öğrencilikle alakası yok. Bunlar Gezi Parkı olayının bir başka versiyonu” dedi.

‘Yurt kapasitesinde açık ara birinciyiz’

Aslıhan Altay Karataş -  Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından özetle şunları söyledi:

EĞİTİM BAŞARIYLA YÜRÜYOR: 6 Eylül’de başlayan eğitim öğretim faaliyetleri alınan tedbirlere ve kurallara uygun şekilde başarıyla yürüyor. Ülke genelindeki resmi ve özel 71 bin 320 okulda 1 milyon 172 bin öğretmen 17 milyon 436 bini aşkın öğrencimizle eğitim faaliyetleri devam ediyor. 1,5 yıllık aranın ardından elbette ufak tefek aksaklıklar olmuştur ama bunlar kurumlarımız tarafından süratle giderildi. Okullarda yüz yüze eğitimin sağlıklı yürütülmesi için 722 milyonluk ödeneği yerlerine ulaştırdık. Mevcut 71 bin temizlik personelini 42 bin ilaveyle 113 bine çıkardık. Öğrencilerimizin neredeyse tamamının derslere katılması çocuklarımızın okulu özlediğini gösteriyor.

 DÜNYADA EN FAZLA: İnşallah önümüzdeki hafta da Külliyemizde üniversitelerimizin tamamını kapsayan ortak akademik yıl açılış töreni gerçekleştireceğiz. Üniversitelerin açılmasıyla öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları konusunda yoğun talep ortaya çıktı. Şu gerçeği milletimin dikkatine sunmak istiyorum. Türkiye, dünyanın en fazla sayıda kamu yükseköğrenim öğrenci yurduna ve yatağına sahip ülkesidir. Bunu altını çizerek vurgulamak istiyorum.

GÜYA SÖZDE ÖĞRENCİ: Son zamanlarda bazı park, bahçe buralardaki bankların üzerinde yatanlar şunu açık ve net söylüyorum, bunların bir kısmının öğrencilikle alakası yok. Bunlar kendilerine göre güya sözde öğrenci. Bunlar aynen Gezi Parkı olayı neyse bunun bir başka versiyonudur.

1 MİLYONU AŞKIN YURT: Hükümete geldiğimizde ülkemizde 190 olan yurt sayısını 774’e, 182 bin olan yatak kapasitesini 719 bine biz çıkardık. Ayrıca özel yurtlarımızın 300 binin üzerindeki kapasitesi de öğrencilerimizin hizmetindedir. ülkemiz 1 milyonu aşkın yurt kapasitesiyle bu konuda açık ara birincidir. 81 ilin tamamında güzelim yurt binalarımız öğrencilerimizin hizmetindedir. 245 ilçemizde ve KKTC’de yurtlarımız vardır. Kamu ve özel olarak yurt sayıları İngiltere 550 bin, Fransa’da 365 bin, Almanya’da 290 bin, Hollanda’da 113 bin, İspanya’da 91 bin seviyesindedir. Ülkemiz 1 milyonu aşkın yurt kapasitesiyle bu konuda açık ara birincidir.

YÜZDE 70’İ YERLEŞTİRİLDİ: Bu yıl yurt başvuruları kurum tarihinin en yüksek rakamı olan 624 bine yükselmiştir. Yapılan başvuruların yüzde 70’ine denk gelen 430 bini yurtlarımıza yerleştirildi. Ailelerinin yanlarında kalmakta olan şu anda 1,5 milyon yaklaşık öğrencimize burs ve kredi veriyoruz. Bay Kemal bunlardan haberin var mı? Ev veya pansiyon türü yerlerde kalmayı tercih eden öğrencilerimiz bulunuyor. Pek çok şehrimizde başvuran öğrencilerimizin tamamı KYK’nın yurtlarında kendine yer bulmuştur. Zaten kaydı olanlarla birlikte yurt kapasitelerinin tamamına yakını öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Yurtlarımızın kapasitelerini arttırmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 110 binin üzerinde yeni yatağı da yükseköğrenim öğrencilerimizin hizmetine sunacağız.

HİZMET SİYASETİ: Eskiden 30-40 kişilik koğuş tipinde yerlerden oluşan, ranza tipi yataklarda yatardık. Şimdi ise 3-4 kişilik bazalı, banyolu, çalışma masalı, internetli otel standardında odalara dönüştü. Yurtta kalan öğrencilerimize biz geldiğimizde 45 liracık veriyorlardı. Ama bunu da şimdi 650 liraya çıkardık. Varsın birileri sadece lafla yalan ve iftirayla kendilerini göstermeye çalışsınlar. Biz eser ve hizmet siyasetiyle milletimizin emrinde olmayı sürdüreceğiz.

AZİZ SANCAR BURSU: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız STAR bursu olan TÜBİTAK stajyer araştırma uygulamasını başlattı. Şimdi STAR Burs programını, 1500 öğrenci için yeniden açıyoruz. Yine TÜBİTAK tarafından Nobel ödüllü bilim insanımız Aziz Sancar adına Ocak sonunda doktora sonrası araştırma bursu programı başlatıyoruz. Bu programda yer alacak öğrencileri Aziz hocamız bizzat seçecek ve kendi laboravutarında onlarla çalışacak.

Yeşil kalkınma devrimi

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ: Ülkemiz 2015 yılında Paris İklim Anlaşmasına muvafakat veren devletler arasında yer alıyor. Son dönemde yaşanan gelişmeler, ülkemize verilen taahhütler ve ulusal katkı beyanımız çerçevesinde önümüzdeki ay Meclisin yeni yasama yılının başlamasıyla bu anlaşmayı onaylama kararı aldık. Kasım ayında Glasgow’da yapılacak İklim Değişikliği Zirvesi’ne kadar inşallah onay sürecini tamamlamış olacağız.

EYLEM PLANI: İklim değişikliği konusunda da bizim safımız mazlumların, mağdurların yanı olacaktır. İlgili kurumlarımız şimdiden ülkemizin 2053 taahhütü olan ‘net 0 emisyon’ hedefi doğrultusunda eylem planlarını hazırlamaya başlamıştır. Enerji, sanayi, ulaştırma, bina, tarım, atık, orman ve su alanları başta olmak üzere hayatımızın her boyutunu kuşatan bu eylem planlarını Meclisimizin onayının ardından yürürlüğe koyacağız. Nice sessiz devrimleri hayata geçiren Türkiye’de yeşil kalkınma devrimini de milletimize biz kazandıracağız.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
3. doz Biontech aşısı ne zaman? Bilim Kurulu önerdi2 doz Biontech aşısı olanlar için 3. doz aşı ne zaman? Merak edilen soru Bilim Kurulu'nda gündeme geldi. Tavsiye kararı bakanlığa iletildi. Buna göre "2. dozun üzerinden 6 ay geçenlerin aşılanmasında yarar var" denildi. Gözler bakanlığın açıklayacağı karara çevrildi. Detayları CNN TÜRK'ten Duygu Ayaz Bayram aktardı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler