Geri Dön

Ayder Yaylası Rize İlinde Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Rakım Bilgileri Ve Özellikleri

Ülkemiz yaylacılık alanında oldukça gelişmiştir. Türkiye'de yer alan yaylalar dünyaca ünlü yaylalar olduğundan dolayı aynı zamanda buralara pek çok turistte gelmektedir. Ülkemizde ki en ünlü yaylalardan birisi de Ayder yaylasıdır. Ayder yaylası gerek doğal güzelliği gerekse de özellikleri ile en cezbedici yerlerden birisi olmuştur. Bundan ötürü de Ayder yaylası turist akımına uğrayan bir yerdir. Ayder yaylası ile ilgili son yıllarda oldukça fazla araştırma yapılmaktadır. Buraya gelmek isteyen yerli ve yabancı turistler öncelikle Ayder yaylasının sosyal medyadan fotoğraflarını incelemektedirler. Ayder yaylasına daha önce gelmiş olan ziyaretçilerin yorumlarını okumaktadırlar. Peki, Ayder yaylası nerededir? Ayder yaylasına nasıl gidilir? Ayder yaylasının özellikleri nelerdir? İşte Ayder yaylası ile ilgili her şey.

Ayder Yaylası Rize İlinde Nerededir Ve Nasıl Gidilir? Rakım Bilgileri Ve Özellikleri

Ayder yaylası Doğu Karadeniz'de bulunan Türkiye'nin en ünlü yaylalarından birisidir. Muhteşem doğal güzelliği ve tertemiz havası ile bilinen Ayder yaylası her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Ayder Yaylası Nerede?

Ayder yaylası Doğu Karadeniz'in şehirlerinden biri olan Rize'de bulunmaktadır. Tam olarak Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunur.

Ayder Yaylası'na Nasıl Gidilir?

Ayder yaylasına ulaşım kara yolu veya hava yolu ile mümkündür. İstanbul'dan Ayder yaylasına gitmek isteyen ziyaretçiler için yaklaşık olarak 14 saatlik bir kara yolu beklemektedir. Hava yolunu tercih etmek isteyen ziyaretçiler ise Trabzon havalimanına inerek buradan araç kiralayarak kara yolu ile Ayder yaylasına ulaşabilirler. Ya da burada bulunan ve sürekli olarak transfer hizmeti yapan hava yolu şirketleri ile irtibata geçerek Ayder yaylasına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Rize'nin Pazar ilçesine gelen otobüs seferlerini kullanarak Pazar ilçesine gelin. Ardından buradan Ayder yaylasına direkt olarak giden dolmuşlar bulunmaktadır. Bu dolmuşlar aracılığı ile Ayder yaylasına ulaşıım sağlamak mümkündür.

Ayder Yaylası Tarihi

Ayder yaylası yaklaşık olarak 1300'lü yıllarda kurulmuş bir yayladır. Halalılar tarafından kurulan bu yayla ilk olarak dinlenme yeri olarak kullanılmaktaydı. Halalılar buraya inşa ettikleri yerleri yayla olarak düşünmediler. Burayı araştırmış olan bir ünlü tarihçi ise Halalılar'ın bu bölgeye dinlenmek için geldiklerini ve burada keşfettikleri kaplıcaları kullanmak amacı ile sık sık geldiklerini belirtir. Burada yer alan kaplıcanın ise tarihi 1700'lü yıllara kadar uzanmaktadır.

Ayder Yaylası Giriş Ücreti

Ayder yaylasına yaya olarak giriş ücretsizdir. Yalnızca buraya otomobil ile giriş yapmanız durumunda ücret ödemek durumundasınız. Ayder yaylasında motorlu araçlara uygulanan ücret tarifesi şu şekildedir;
- Otomobil: 10 TL
- Minibüs: 25 TL
- Midibüs: 60 TL
- Otobüs: 90 TL

Ayder Yaylası Özellikleri

- Ayder yaylası içerisinde toplam Çamlıhemşin'e ait olan 8 tane daha yayla bulunmaktadır.
- İçerisinde Gelintülü şelalesi yer almaktadır.
- Ayder yaylasının rakımı 1355 metredir.
- Bu yaylanın etrafı kayın ormanları ile çevrilidir.
- Ayder yaylası Milli park olarak korunan bir bölgedir.
- İçerisinde rafting yapma olanakları da bulunmaktadır.

Ayder Yaylası Hakkında Bilgi

Ayder yaylası ülkenin en önemli yaylalarından birisidir. Oldukça meşhur olan bu yayla temiz havaya sahip bir yayladır. Ayder yaylası içerisinde kaplıca ve konaklama imkanları da bulunan bir yayladır. İçerisinde pek çok doğa sporu yapabilirsiniz. Ayrıca gezilecek ve görülecek pek çok yayla da yine bulunmaktadır.

 

Seyir halindeki otobüsün frenine bastıKocaeli’nin Gebze ilçesinde seyir halindeki otobüste durak harici inmek isteyen vatandaş, şoförle tartıştıktan sonra otobüsü frenine basarak durdurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber