Geri Dön

YouTube’da En Çok Onlar İzleniyor!

Teknoloji ve sosyal medya çağında yaşıyoruz. YouTube da yaşadığımız bu çağın en popüler platformlarından biri. Birçok kişi her gün YouTube'da milyonlarca içerik tüketiyor. Popüler platformda içerik türketilirken; bir yandan da binlerce içerik yaratılıyor. Peki YouTube'da en fazla hangi içerikler ilgi görüyor işte detaylar...

YouTube’da En Çok Onlar İzleniyor!

Moblobi.com

Sosyal medya: @Moblobi

Hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz bilgiye teknoloji yardımıyla sosyal medya platformları ve internet üzerinden erişebiliyoruz. Günlük hayatımızda dizi veya film izlemek, müzik dinlemek ya da ihtiyaç duyduğumuz konularda bilgi edinmek için başvurduğumuz kanallardan biri de Youtube. İhtiyaç duyduğumuz pek çok içeriğe bu platformdan kolayca erişebiliyoruz. YouTube üzerinde hem içerik tüketebiliyor; hem de ilgi alanlarımıza yönelik içerikler yaratabiliyoruz. Hatta platformda kanal açarak içerik üretmeye başlayan pek çok kişinin binlerce, milyonlarca takipçisi bulunuyor. Youtube’da yüksek takipçi adedine ulaşarak ünlenen bu bireyler Youtuber olarak anılıyorlar.

YouTube'da içerik yaratan kişiler için ise elbette en önemli şeylerden biri, izleyicilerin hangi tür içerikleri tercih ediyor oldukları… Geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırma ise YouTube ile ilgili ilginç bir detayı ortaya çıkarttı. Araştırmaya göre, YouTube'da içerisinde çocukların yer aldığı videolar, diğer videolar ile kıyaslandığında, çok daha fazla ilgi görüyorlar. Özellikle de içerisinde 13 yaş altı çocukların yer almış olduğu videolar, diğerlerine göre daha fazla izleniyorlar. Hatta yapılan araştırma bu videoların diğer videolara göre yaklaşık 3 kat daha fazla izlendiğini gözler önüne seriyor.

Araştırmaya konu olan içerisinde 13 yaş altı çocukların olduğu ve izlenme oranı yüksek bu videoların; genel izleyici kitlesine hitap ettiğini de hemen paylaşalım. Yani YouTube Kids platformunda veya YouTube'da çocuklar için hazırlanan kanallarda yer alan videolar değil. Dolayısıyla büyüklerin de izlediği ve genel izleyici kitlesine hitap eden videolarda da, çocukların görünmesinin izlenme oranını arttırdığı görülüyor. Ancak elbette YouTube'da çocuklar için video üretiyorsanız; benzer şekilde bu videoların içinde de çocukların yer alıyor olması oldukça önemli.

YouTube'da içinde 13 yaş altı çocukların bulunduğu videoların diğer videolara göre daha fazla izleniyor olduğunun gösteren bu veri; elbette bu platform için içerik üretenlere yol haritası oluşturabilir. Ancak bu noktada oluşabilecek bazı olumsuz durumlara, kötü niyetli kişilere de dikkat çekmekte ve önlem almakta fayda var.  Çünkü bu yaş grubunda olan çocukların Youtube gibi platformlarda yer alan videolarda sıklıkla yer alıyor olması onların kişiliklerini ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Hatta eğitim hayatlarında da bazı olumsuzluklara sebep olabilir. Bu sebeple çocuklara bu tip içeriklerde yer verilmesi; mutlaka ebeveynlerinin ve pedagogların kontrolünde gerçekleştirilmeli. Ayrıca videolarda çocuk haklarına uygun davranılması, çocukları incitici bir durumun söz konusu olmamasına da özellikle dikkat edilmeli. Bu noktada ise kuşkusuz ki ebeveynlere önemli bir görev düşüyor. Çocuklarının teknoloji ve sosyal medya ile ilgili bağlarını mutlaka gözetim altında tutmalılar.

İlginç soba görenleri şaşkına çeviriyorTekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde Erzurumlular Derneği’ne ait çay bahçesinde iş yeri çalışanlarının projesini çizerek keşf ettiği soba, görenleri şaşkına çeviriyor. Hem elektrik hem de kömürle çalışan soba, içerisine dizayn edilmiş semaver ve kuzine ile birden çok işlev görüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber