Geri Dön
TeknolojiUzayda beklenmeyen çarpışma: Delik açtı!

Uzayda beklenmeyen çarpışma: Delik açtı!

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda ilginç bir 'karşılaşma' yaşandı. İstasyonda kullanılan robotik kol bir uzay enkazı/çöpü ile karşılaşması sebebiyle delindi. Hasar gördüğünü bildiren Kanada Uzay Ajansı, hasarın günler sonra fark edildiğini söyledi.

Uzayda beklenmeyen çarpışma: Delik açtı!

Uzayda beklenmeyen karşılaşmalar yaşanabiliyor. Dünya'nın dışına gönderilen pek çok uydu ve benzeri araçlar uzayın kirlenmesine neden oluyor. Bunun akabinde uzayın içinde parçalanmış gök taşları ve benzeri pek çok 'uzay çöpü' bulunuyor. Bunlardan birine rastlayan Canadarm2 hasar aldı. 

UZAY ENKAZI ROBOTİK KOLA HASAR VERDİ

Kanada Uzay Ajansı(CSA), alınan hasar sonrası robotik kolun normal şekilde çalıştığını bildiriyor ancak 'bir delik açıldıktan' sonra. CSA konu hakkında bir paylaşım da yaptı. 

Paylaşımda şu ifadelere yer verildi: ''Çarpışmaya rağmen, devam eden analizin sonuçları, kolun performansının etkilenmediğini gösteriyor.''

Çarpışmanın yaşanmasına rağmen işlevini yerine getirebilcek durumda olduğu söylenen robotik kolun, ilerleyen dönemde görevini tamamlaması bekleniyor. Öte yandan uzmanlar uzay enkazının astronotların olduğu modüle çarpmasının bir felaket ile sonuçlanabileceğini de ekledi. 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler